Progon prijedorcana - 8.8.1995

Sve vezano za politicku scenu

Moderator/ica: Aaly

racerat
Početnik
Početnik

Progon prijedorcana - 8.8.1995

PostPostao/la racerat » pet lis 08, 2010 10:55 pm

Dana 8. oktobra 1995.g je izvrsen zadnji val genocida nad prijedorcanima. Srpske vlasti su odvele skoro sve preostale ljude na stadion u Prijedoru odakle su ih u sezdesetak autobusa protjerali u pravcu Tesnja. Usput su poceli izdvajati muskarce koji su odvedeni na Vuciju Glavu kod Doboja gdje su bili zatoceni sve do 1996 godine.
Molim sve ljude koji znaju vise detalja o ovoj temi da se jave.

Ne smijemo zaboravljati datume i godisnjice stradanja.

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » ned lis 10, 2010 7:22 am

Kao sto vidis ,odziv na ovu temu je veoma veliki:(Zato nam je kako nam je.52 pregleda od toga mojih 3 :))a komentara nigdje.

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » ned lis 10, 2010 1:19 pm

Ova tema je trebala dase postavi na prijedorackoj stranici jer se to njih tice.Nisam se mislio javljati na ovu temu jer se tu nema sta puno reci.Ali kada bi tema glasila kosu ti prijedorcani bili koji su do kraja rata uspjeli ostati u prijedoru.Bili sticeni kao ugrozena vrsta dok su svi drugi pobijeni ili protjerani.Radio sam za vrijeme rata u organizaciji koja je pripremala papire za izlazak iz Bosne pasu mi neke stvari poznate.Ljudi koji su ostali do kraja rata u prijedoru su u vecini slijedeci.Htjeli su svoju imovinu kuce stanove i ostalo da spase pod svaku cijenu.Oni koji su se borili u cetnickim redovima a bili bosanci su mogli da svoju i zeninu rodbinu zadrze.Culi ste za manijakose mislim dasu se tako zvali u njihovim redovima je bilo nasih.Kao oficira i boraca kojih je bilo i iz kozarca.Najvise je medzu njima bilo onih koji su imali zetove srbe ili snahe.Tisu uspjevali donekle da zastite bosance.Ali rijetko koji je ostao a da nije protjeran.Mnogi su pred kraj rata tjerani da kopaju rovove i izginuli sluzeci cetnicima.Kada smo pojedincima nudili garantna pisma da izadju nisu htjeli.Kada su ih poceli goniti na prve linije da kopaju rovove htjeli su da izadju ali im cete nisu dali.

racerat
Početnik
Početnik

PostPostao/la racerat » pon lis 11, 2010 3:37 am

Koliko lazi, neistine, bljuvotina i grijeha ima u otrovnim rijecima mrznje clana foruma NIJO. Za tvoju informaciju, NIJO ljudi koji su bili u cetnickoj vojsci su ili ostali na toj strani ili izvukli svoje guzice u Ameriku, Svedsku ili slicno.
Takvi kao ti koji vrse podjelu na "prijedorcane" i "kozarcane" su ti koji podrzavaju rezultate genocida. Ogromna vecina ljudi koji su ostali su bili ili ljudi kojima niko NIJE HTIO poslati papire ili koji su imali stare i nemocne roditelje i nisu mogli nikuda ili oni koji nisu mogli dobiti potvrde od lokalne narodne odbrane. Ne zaboravi da su Srbima trebali robovi koji su trebali cijepati drva, cistiti kuce nakon klanja i slicno.
Jesu li za tebe krivi i poklani prijedorcani tokom 1993, 1994 i 1995?
I ko ste to "vi" koji ste slali papire. Pa nije svako radio za Merhamet da se mogao setati na relaciji Zagreb-Prijedor.
Ostale forumase molim da ignorisu ovaj pokusaj relativiziranja genocida u Prijedoru.

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » pon lis 11, 2010 7:51 pm

Jadni su oni Prijedorcani koje bi Njo spasio.zaista dijeljenje po ulicama,carsijama ne mogu da shvatim.Znaci Nijo Srebrenicu bi trebali samo spominjati na Srebrenickim stranicma/??

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » pon lis 11, 2010 8:10 pm

Racetar i Cani procitajte ponovo sta pise na temi gospodin pita kozarcane da kazu sta znaju o progonu prijedorcana.A jasam odgovorio daje tema trebala biti na stranicama prijedora.Zasto Cani i raceta vidim daste pametni previse ali ipak nekuzite.Imajuci na umu dasu kozarcani svi protjerani 92 pa stoga nisu u mogucnosti da pisu stase dogadjalo od 92 do 95 u prijedoru.Cani i racarat zar to nije logicno.A zasto su kozarcani protjerani 92 a ne prijedorcani mislim da svi znate.Kozarcani su srbima stali na zulj a prijedorcani nisu i zato su jedan broj ulizica mogao ostati u prijedoru.A cani sto se tice prijedorcana stotinjak je izaslo na moja garantna pisma to mogu neki i potvrditi toliko za sada.

racerat
Početnik
Početnik

PostPostao/la racerat » pon lis 11, 2010 9:54 pm

Ne znam da li se ovdje radio o nedostatku mentalnih kapaciteta ili o bezobrazluku. Da li to sto se ova stranica zove Kozarac.ba znaci da nju ne smije posjetiti niko ko nije iz Kozarca i da na njoj ne mogu biti vijesti koje nisu direktno iz Kozarca? Nisam ni ja bio u Srebrenici pa imam informacije o tome. Je li se to mozda ne smije pitati da li neko od hiljada registrovanih clanova zna nesto?
Moderatora molim da upozori clana NIJO jer vrijedja nase zrtve nazivajuci ih ulizicama.

NIJO pitam te da nam ovdje svima objasnis proces na koji je osoba mogla izaci iz Prijedora ako nije imala poziv iz Hrvatske i potvrdu od zlocinca Slavka Budimira da moze napustiti tzv. Autonomnu Regiju Krajina?

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » pon lis 11, 2010 11:22 pm

Prvo da kazem Niji, dva puta sam citao postavljenu temu i nigdje nepise da se racerat obraca Kozarcanima, nego svim osobama koje nesto znaju o ovom dogadjaju! A sad tebi racerat, znam pouzdano covjeka koji je mogao izaci, ali nije htio bez svoga auta i izgubio je glavu, da mu je rahmet. Znaci, ima istine i u Nijinim tvrdnjama da neki nisu izasli da bi sacuvali imovinu. Takodje je istina da su mnogi mijesani brakovi ostajali, a i oni koji nisu imali nikoga da im omoguci izlazak. O izdajnicima necu nista, a bilo je i takvih. Neka im savjest sudi. Nemojmo odmah docekivati necije komentare na noz, ali je jedna istina, nije vrijeme da se dijelimo na Pridorce, Kozarcane, Sanjane...

racerat
Početnik
Početnik

PostPostao/la racerat » uto lis 12, 2010 1:04 am

Abazpoljak, pa sta i ako neko nije htio izaci? Jesmo li se sveli na takav robovski nivo da optuzujemo ljude koji su davali pasivni otpor genocidu za to sto su ubijeni? Sta treba da znaci tvoj komentar o covjeku koji nije htio izaci bez svog auta? Ima li u tome nesto zlo? Mozda jeste bilo glupo ali ne i ineispravno ili zlo. Problem je u tome sto je nama usadjen takav "cip" da mi smatramo sve svojom krivicom. Upitas li se ikada ko je taj koji ima pravo da nekome dodje i ubije clanove familije, otme imovinu pa i auto. A sto se tice izdajnika, to je druga tema i ne znam sto ne bi i o tome. Mora se pri tom definisati jedna stvar: da li je uopste bilo nesto sto se moglo izdati ako smo svi ovakve svijesti? Po toj logici je izdajnik svako ko nije radio u sklopu sa robovskim mentalitetom. Znaci trebamo sad trpati u isti kos nekog ko je ratovao u zlocinackoj vojsci sa nekim ko nije htio izaci i na kraju je istjeran ili ubijen. Nigdje veze.

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » uto lis 12, 2010 2:04 am

Zasto stavljas svoje rijeci u moj komentar...smatramo sve svojom krivicom, trpanje u isti kos izdajnike i one koji nisu htjeli izaci...Ja samo iznosim cinjenice i ne osudjujem nikoga, svako je odgovoran za svoje postupke. Ides presiroko...pravo nekoga da pobije clanove familije, otme imovinu...naravno da niko nema pravo ciniti takve stvari, ali ti meni odgovori na samo jedno pitanje. Kako to Prijedor pade bez opaljenog metka?!, to pitam jer imam "cip" sa robovskim mentalitetom.

racerat
Početnik
Početnik

PostPostao/la racerat » uto lis 12, 2010 2:26 am

Ne znam. To pitanje trebate postaviti ljudima ciji je zadatak bio da vode i mobilizuju narod tj. bivsim clanovima predsjednistva BiH, SDA u Sarajevu, gospodinu Mirzi Mujadzicu a bogami i IZ BiH i ostalim prezivjelim funkcionerima.

Ali to nije tema ove diskusije.

Natrag na “Politika”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.