Ako Trebevic...zasto ne Kozara?

Sve vezano za politicku scenu

Moderator/ica: Aaly

bubee
Početnik
Početnik

Ako Trebevic...zasto ne Kozara?

PostPostao/la bubee » uto ožu 18, 2008 12:49 am

Selam/Pozdrav

Eh ovako poslije tolike polemike oko podizanja krsta tkzv.srpskim civilnim zrtvama iznad Sarajeva zelimda pitam kako i ko je "za".. da se pokrene inicijativa za podizanje spomen-obiljezja ne-srpkim civilnim zrtvama opstine Prijedor nad kojima se pocinio ogroman zlocin i to na vrhu Kozarackog kamena??? NASI NAJBLIZI SU TO ZASLUZILI.Kako zlocinci uvijek uspjevaju a mi ne, zasto i po cemu oni daju dojam da su hrabriji od nas a mozda a i sigurno bas i jesu!!!!!Reklo bi se da jesu!
Nama se neprestano podmece sve njihovo, gdje go se okrenemo oni imaju svoje spomene na tkzv.poginule i heroje!
Ili dase jednom propudimo ili da napustimo tu Bosnu jer ionako sve nam izmice!
GROZNO...kako je moguce?Mi ni u Kozarcu nismo sposobni da se uradi to nase spomen-obiljezje..oni su protiv i kad malo razmislis mogli bismo mi tu uraditi veliki polumjesec i zvijezdu,ko nam sta moze??

:x

pitbull_25
Početnik
Početnik

PostPostao/la pitbull_25 » uto ožu 18, 2008 3:22 pm

Ja sam za=) Razmisljao sma o tome juce..

Ako oni mogu svugdje dizati onda mozemo i mi.

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » uto ožu 18, 2008 6:30 pm

bubee i pitbull_25,
pa sta vi planirate?
meni nije jasno zasto se svaki par mjeseci ili godinu zapocinje prica o potrebama da se prave spomenici na nasoj strani a recimo vec 3 i pol godine se pokusavalo nesto uraditi oko Omarska memorijala a vecina ljudi nije pokazala interesovanje (bar sto se tice foruma ovdje o Omarskoj) da diskutuje i pomogne oko tog procesa, mada je to bila jedna od najboljih sansi da se nesto uradi samim time sto veci dio Rudnika pripada stranoj kompaniji Mittalu.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » uto ožu 18, 2008 10:28 pm

Podizanje krstova, kao sto jedan vec stoji iznad Mostara i kao sto se jedan sprema iznad Sarajeva, te velika srpska zastava na Kozarackom Kamenu su znak slabosti Hrvata odnosno Srba, tj. njihovog sovinistickog dijela. Ti ljudi su neizmjerno isfrustrirani cinjenicom da su Bosnjaci, a i Bosanci (svih nacija) u proslom ratu, iako uz velike i prevelike gubitke, dobili i vratili duh Bosne. Ustasama smeta i i pravoslavna crkva i dzamija u Mostaru, a cetnicima dzamija i katedrala i uz njih i sinagoga u Sarajevu.

Zato dizu ili zele da dizu krstove iz nekog inata koji je valjda njima jasan. Njima smeta Kozarac i Kozarcani, pa kad vec ne mogu zaustaviti ni povratak ni razvoj, sepure se zastavom koju skoro niko i ne vidi...

Jan Hus je na samrti rekao: "O blazena prostodusnosti" za ovakve i slicne akcije.

Spomenici (niti zastave) se ne dizu u prkos i jadni inat, a o tome se ovdje radi.

Spomenici se dizu iz pijeteta prema zrtvama i iz opomene zivima, tamo gdje to ima smisla upravo zbog zrtava. I spomenik na Kozarackom (bilo kakav) nije potreban. To je nas kamen i bice jos za nase generacije oslobodjen uboda zastave, cija god da je bila i bice kakav je bio 80-ih.

Spomenik ima svoje mjesto u Kozarcu na raskrscu, a memorijalni centri u bivsem logoru Omarska, Trnopolje, grad Prijedor, Kozarac, logor Keraterm (bar spomenik).

A kad smo vec kod teme. Inicijativa za Memorijalni centar u Omarskoj postoji vec 3 godine i nije ugasena niti ce se gasiti. Svi koji jos nisu potpisali peticiju za MC Omarska, mogu to jos uvijek uciniti. Ove godine nastavljamo sa razgovorima i necemo stati dok se zlocini ovog logora ne obiljeze na dostojan nacin.

link za peticiju:
http://www.headgroups.com/hg/display/om/online+petition

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » uto ožu 18, 2008 10:56 pm

Krst iznad Sarajeva NEČE biti podignut! Ljudi iz Sarajeva su spremni čak i silu upotrijebiti da se krst ne postavi! Najveći apsurd je što su broj ubijenih Srba iz Sarajeva pomnožili sa brojem 5 izmislivši tako 4.300 imena! Ali, to njima ide na dušu!

Å to se tiče postavljanja spomen-obilježja na Kozari, u svakom slučaju treba pokrenuti tu inicijativu!

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » uto ožu 18, 2008 11:08 pm

Kozaracki kamen je Kozaracki kamen i to neka i ostane.

Ako se kome dizu spomenici neka pocne u logoru Omarska, kao sto vec rekoh i potpisi su vazni (jos nismo poceli o donacijama i demonstracijama...)

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

baja63
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la baja63 » sri ožu 19, 2008 9:13 am

Najveci nas spomenik u RS je izgradjen i jos uvijek se uredjuje i uljepsava. Taj spomenik bode u oci kompletnu takozvanu RS.Nalazi se podno Kozare.Taj spomenik je Kozarac koi prkosi svim zlocincima i varvarima koi ga spalise opljackase,a Kozarcane pobise i protjerase.Taj spomenik je mnogo veci od svih krstova i zastava koi stoje na najvecim uzvisenjima i malo ih ko primjecuje.O nasem spomeniku se prica u cijelom svijetu.

saldumovicsalko
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la saldumovicsalko » sri ožu 19, 2008 2:27 pm

bravo baja najbolje receno dosad

pitbull_25
Početnik
Početnik

PostPostao/la pitbull_25 » sri ožu 19, 2008 5:11 pm

ma narod ima pravo reci sta misli nije niko nista kreno dizati zar nije Sabina??

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » sri ožu 19, 2008 6:04 pm

Dragi moji Kozarcani,na ovu temu nebi puno komentarisao osim sto bi rekao da corluk nije nikad mir donio.A Baja63 je rekao dobro,
Ali jedna druga stvar sto me boli je to da je ova tema prije 20 sati postavita i ima vec duplo vise posjeta od teme IZBORI koja je postavita prije 72 sata.Znaci izmedju redova citano ,nemamo puno interesa da sami ponaosob nesto napravimo koje je od egzistencijalnog znacaja za nas sve.
Moze neko opet reci da sam ja ostar u svojim kritikama ,ali ja samo pisem o onom sto me boli.

Ps:nek mi halali autor teme o Trebevicu i Kozari,
nije mi namjera bila da bilo sta omalovazavam a pogotovo ono sto moji Kozarcani pisu.

Selam Kozarac

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » sri ožu 19, 2008 6:30 pm

Naravno pitbull_25! Mene je samo zanimalo sta vi planirate ako vec razmisljate o tome jer je slicnih diskusija i konstatacija i prije bilo poput: "i ja sam za to", "hajmo i mi dici", "Kozarac je spomenik" itd, itd...Mislim da su svi Kozarcani stime vec upoznati. Nego mene je zanimalo da vidim sta ljudi misle recimo o mogucnosti da podrze nesto sto je moguce i sto nije abstraktno poput Omarska memorijala o cemu se vec duze neprica.

Cudi me da se to nespominje, izuzev par ljudi, u diskusijama o memorijalima i spomenicima? Ili to nije vazno? Ili je nesto drugo u pitanju?

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » sri ožu 19, 2008 7:16 pm

Na ovoj stranici se mnoge stvari pokrecu i brzo se dobivaju podrske koje se nikada nerealizuju.Smatram da je narod prezasicen raznim prijedlozima od raznih predlagaca.A obicno fali neko koce da kazee ovo je prava ideja i sad idemo na realizaciju.Za jednu ideju se zagriju dok nedodze neka druga pa se stara jednostavno zaboravlja.Jer mi nemamo jednostavno mehanizma koji bi nesto pokrenuo.Nama trebaju jasni projekti koje cemo zajedno realizirati.Ova stranica je mala dabi mali broj aktivista mogao sve da financira.Moje je licno misljenje da nam treba dobra priprema za kongres dijaspore gdje bi se ujedinila sva dijaspora u jedno udruzenje u rukovodstvu bi trebali da budu i Kozarcani koji zive u Kozarcu.To rukovodstvo bi donosilo odluke sta je trenutno priorititet.Tako da se ne svastari prateci odredzene ciljeve imacemo i bolje rezultate.A Svabo na ovoj stranici treba i dalje da pise nama omiljene jutarne traceve kao i informacije o trenutnim akcijama.Selam Kozarac

hutko
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la hutko » sri ožu 19, 2008 8:57 pm

Na ovoj stranici se mnoge akcije pokrecu i 100% se odrade do kraja,mozda ponekad da ima neki mali propusta ,ali samo iz tehnicki razloga ...za ostalo se slazem .
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

bubee
Početnik
Početnik

PostPostao/la bubee » sri ožu 19, 2008 11:35 pm

Dragi moji Kozarcani,na ovu temu nebi puno komentarisao osim sto bi rekao da corluk nije nikad mir donio.A Baja63 je rekao dobro,
Ali jedna druga stvar sto me boli je to da je ova tema prije 20 sati postavita i ima vec duplo vise posjeta od teme IZBORI koja je postavita prije 72 sata.Znaci izmedju redova citano ,nemamo puno interesa da sami ponaosob nesto napravimo koje je od egzistencijalnog znacaja za nas sve.
Moze neko opet reci da sam ja ostar u svojim kritikama ,ali ja samo pisem o onom sto me boli.

Ps:nek mi halali autor teme o Trebevicu i Kozari,
nije mi namjera bila da bilo sta omalovazavam a pogotovo ono sto moji Kozarcani pisu.

Selam Kozarac
Nema nikakve zamjerke (halal svakom ma kako ko mislio jer na to ima pravo) a ja osta totalno pesimista sto se tice nas Bosnjaka inace i naseg razno-raznog pokusavanja da obiljezimo nase zrtve i nase najblize! Trnopolje i skola gdje smo bili svi zatvoreni kao stada i svako od nas zna sta se tamo desilo i svijet ali dole je Spomen srpskim borcima bas tu gdje su nasi unistavani..mi nista nismo ucinuli ni za to da se to sklone!
Mislim ostajem bez nade i zgadi mi se sve a to sto je nas Kozarac tkzv.spomenik kao sto neko rece i dobro rece ali da bi to nekoga udaralo u oci bila bi dobra samo Tabela IN MEMORIUM na ulazu u nas gradic..ma u stvari vidjeli ste da nam ni ona nasa TABLA NE OSTA U ZIVOTU DUGO, nemamo mi pravo da napisemo KOZARAC a sta bi drugo mogli??
Selam svima ma gdje god bili...

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » čet ožu 20, 2008 7:23 am

Bubee sigurno si u pravu,ali ne na Kozarackom Kamenu.U ostalom se potpuno slazem s tobom.

Natrag na “Politika”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.