Zasto je moje ime staromodno i ruzno.Zar je moguce

Sve vezano za politicku scenu

Moderator/ica: Aaly

Edo-Emina
Početnik
Početnik

PostPostao/la Edo-Emina » uto sij 29, 2008 8:08 pm

Jarane postavio si pitanje, i odma dao odgovor.

ebahonja
Početnik
Početnik

PostPostao/la ebahonja » uto sij 29, 2008 8:14 pm

U Kur'anu pise da djeci dajemo lijepa muslimanska imena,jer ce mo na sudnjem danu biti prozvani tim imenima;pa sad nek uradi tko kako zeli,ali i mi cemo odgovarati.Ja licno volim stara rijetka imena,koja se nemogu cuti svakodnevno(na zalost),tako da mi se kcer zove Nura(24ta sura, Nur-svijetlost,sjaj)i do sad samo pozitivnu kritiku imamo.Selam svima!!!

P.S.Sva Bosna,i tvome Harisu zelim od srca sve najljepse,da ga dragi Allah sacuva i izvede na pravi put,INSALLAH!

ibrahim_d
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la ibrahim_d » uto sij 29, 2008 10:40 pm

Sto je neko napisao komentar da djeci dajemo neka druga imena je samo jedna besmislica.Imam prijatelja Mostaraca koji nose imena Dragan,Sandra,Sanja Olja a oba roditelja su hasan i Senada ili slicno.I onda niko od njih nema neke prviliegije u Evropi zbog tih imena tetiraju ih isto kao i mene,Za njih samo samo Bosanci.Takva imena mogu da zavaraju samo na podrucju bivse jugoslavije.Napominjem isto da ni ta imena nisu pomogla 93 godine kada su protjerani iz Mostara zato sto su Muslimani sa katloickim ili prahoslavnim imenima.Onda upitajmo se od ceg onda da se krijemo kad nas budu razbrajali razbrajaju nas na vjeru a ne na imena.Tako sto prjedorcan kaze neka je ime i Radovan samo neka je bosanac.To je samo njegovo plitko misljenje a drugo on je osoba koja samo pokusava da koplikuje svaku temu.Ako nas budu razbrajali nevredi nam moderno ime ili ne.Nase komsije znaju ko smo bez obzira iza kojeg imena se krijemo.

IndiraHadzic
Početnik
Početnik

PostPostao/la IndiraHadzic » sri sij 30, 2008 12:22 am

Komentar u kojem sam ja pisala o imenu DIN i to sto su mnogi ljudi oko mene sa svojim neznanjem pomislili da sam ja svom sinu dala americko ime samo zato sto ja trenutno zivim u americi. Mene je taj komentar povrijedio. Jer ime DIN ja sam nasla u knjizi muslimanskih imena, i za mene to ime ima veliki znacaj i nadam se da ce moj sin akobogda opravdati to ime. Ja svoju dijecu odgajam u Islamu i zelim da znaju odakle su im roditelji i bez obzira sto su rodeni u USA oni vise vole Bosnu. Amerika ne sprijecava moju dijecu da redovno idu u Dzamiju i pored toga uce o Bosnjackoj kulturi.Ali to je sve do roditelja kako zele da odgoje svoju dijecu, dali da budu ponosni na svoje porijeklo ili da to (nedaj boze) pokusaju prikriti. Nikad nebi ni u snu pokusala da sakrijem ono sto sam jer ja sam previse ponosna na to sto sam muslimanka i sto fala Allahu poticem iz takve famelije. Moj otac je SEHID i ubijen je zato sto je Mehmed. Zar mi treba jos veci razlog da budem ponosna na svoje porijeklo.

prijedorcani
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la prijedorcani » sri sij 30, 2008 3:02 am

Pa ibrahime kako da ne komplikujem kad ti je i pitanje komplikovano. Zato i jeste diskusija. Ne razumijem kako je ono sa Radovanom plitko? poenta i jeste u tome- mozes se zvati i Radovan samo neka si za RBiH, sto ti automatski znaci protjeravanje od strane fasista. To sad jesmo li mi vjernici ili ne to je druga stvar. Vjera je samo srpski izgovor a prava teznja je teritorijalna pretenzija i unistavanje kulture a ne vjere. Ne bune se oni protiv muslimana koji su zeznutiji od nas i jaci od njih jer im nista ne mogu. Oni su samo siledzije a mi jagnjad. kad prestanemo biti jagnjad onda mozda i prezivimo kao nacija.

Izvinite, ja uvijek zapetljam temu ali sta cu kad je to sve povezano. Ono sto sam ustvari htio reci da ime nije presudno u ocuvanju nacionalnog identiteta, vec svijest o pripadnosti DRZAVOTVORNOJ POLITICKOJ GRUPI. Prestanimo se plasiti rijeci politika. Svaki narod koji se ne bavi politikom strada od genocida (Armeni, Bosnjaci, Tutsi, starosjedioci Amerike itd.)

ebahonja
Početnik
Početnik

PostPostao/la ebahonja » sri sij 30, 2008 12:54 pm

To sto kaze prijedorcani mogu potvrditi,teme su cesto(ili uvijek)na jedan ili drugi nacin povezani i ljudi koji kazu"mene politika ne interesuje" u stvari nisu svijesni,kakve su moguce poslijedice,i po pojedincu i po zajednici.
Potvrditi mogu i to sto Ibrahim kaze.Proslog ljeta sam bio tri dana u Mostaru i Blagaju i interesantno je i tuzno sto je dodjela nemuslimanskih imena medju muslimanima tako uhodana praksa.Ali i sklapanje mjesanih brakova,manje vise fenomen.Selam svima gdje god vas ima!!!

mena
Početnik
Početnik

PostPostao/la mena » sri sij 30, 2008 8:39 pm

ja se lose osjecam kad cujem da je neko dao svome djetetu ime koje ne pripada nasoj religiji. Pa boze dragi nisam krstena pa da djete mi se zove Liam ili sta ja znam...... Od tako lijepi nasih imena. Moja se djeca zovu ALMA Amir i Amra a bogami ovdje u svedskoj imaju respekt prema svojim imenima cak dobiju kompliment od strane sveda da su im imena lijepa i zato se dicim.Ja mislim da covje netreba davati imena da bi se uklopio u drustvo u kome zivi , nas ce to drustvo primiti bez obzira il se ti zvao hasim ili Mujo.

prijedorcani
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la prijedorcani » sri sij 30, 2008 10:36 pm

Mena, ne moze sti nekoga tjerati na religiju. Koja je to nasa religija? Zar ne pise u Kur'anu da su i Musa i Ibrahim i Isa bili muslimani. Kako to kad su svi bili Jevreji? Tako sto rijec "musliman" znaci covjek predan Bogu (Allahu dz. s./Jahveh itd.) pa su prema tome i ovi predani ljudi bili muslimani. Isto imam misljenje o svim pravednicima koji su bili predani Bogu, pa tako mozemo i za Buddhu reci da je bio musliman ako je predanje tacno, jer je vjerovao u Boga i sirio tacno ucenje. Druga stvar je to sta se iz toga izrodilo.

E sad, tradicija je druga stvar. Ja licno mislim da mi prije svega trebamo graditi bosansku tradiciju a ne muslimansku. Vrlo mi smeta recimo kad neko povezuje sevdalinke sa fesovima i turskom narodnjom nosnjom koja nije nasa. Sevdalinka je simbol bosanskog otpora okupatorima bilo koje vjere. ne zaboravite koliko je nasih kapetana platilo glavom od strane Turaka, Srba, Latina itd.

Na stranu religija. Svi ti kapetani su presli na islam sa bogumilstva (tj. nisu presli samo su adoptirali istocnjacku verziju svojih moralnih normi) ali im je greska sto su se asimilirali u turski kulturni milje i time izgubili identitet. Dakle nismo mi izgubili izvorni bosanski identitet promjenom imena na islamska vec prihvatanjem stranih obicaja. Od tada mi sebe pocinjemo smatrati muslimanima a ona bosanska komponenta pada u zaborav.

Ali geni i ljubav prema Bosni su ipak preovladali kod naseg naroda pa nas zato i ubija razdor izmedju onog sto je zabranjeno istocnjackim tumacenjem islama i izmedju onoga kakve nas je Bog stvorio. Npr. ja se ne slazem sa 90% islamske tradicije ali vjerujem u Allaha i Kur'an ali na jedan sasvim drugi nacin. Volim nekada i popiti a i zagalamiti. Dakle, necu da lazem sam sebe. Kad budem na tom nivou da mogu sve iskreno raditi kao pravi vjernik onda mogu za sebe reci da sam musliman. Do tada sam Bosanac koji se pomalo trudi da postane musliman. Volim da citam Kur'an na svom jeziku i apsolutno nemam interesa da ucim arapski osim iz znatizelje isto kao sto bih ucio i kineski.

Ja opet zglajz'o sa teme ali sta cete.

Svaka cast onima koji su tako prosvjetljeni pa mogu biti vjernici.

Ja jos uvijek samo pokusavam, a i ne zelim da se nesto posebno dokazujem Bogu. On me je stvorio i zna jesam li dobar ili los pa stoga nemam potrebu da ga impresioniram jer s tim nista necu uspjeti, jer njegovi putevi su drugaciji od nasih pa se prema tome nekad bojim i moliti. Sta ja znam, ja se mozda molim za nesto sto je meni dobro a moze biti nakaradno. Ili obratno. Ko ce znati.

ibrahim_d
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la ibrahim_d » čet sij 31, 2008 10:26 am

Naravno da sam BOSANAC na prvom mestu pa tek onda Musliman jer zbog tog sam i proganjan i prosao sve ovo sto je iza mene.Zasto mi moramo biti ti koji ce da radi neke buducnosti treba dase odricemo i nasih imena.Ako oni drugi mogu i dalje cjeniti i nestijedti se svojih kako bi rekao stoljecima starih imena zasto se mi tog stidimo.Ako nepostujes svoju i nedrzis se svoje i tradicije i religije nemozes postovati ni drugu.A vjeruj te da nas vise postuju u Evropi kad mi sebe postujemo i drzimo se onog sto jesmo.Nemozemo nikad biti ono sto nismo.Citiracu samo par recenica od jednog strazara iz Omarske.A vi prevodite sebi kako zelte ovo STRAZAR Licno za mene je to Ceto.Psovao nam majku i pitao znateli zasto ste zatvoreni u logoru.A ono mi kao neznamo a on nam fino veli pa majku vam balisku zato sto ste MUSLIMANI.Zato ste u logoru.Eto zar mi onda treba da gubimo ono sto smo jer lazno je da cuvamo svoj indentitet ako djeci dajemo neka savremena imena koja ima na sve strane.Jer za 30 godina nece moje djete moci da uvjeri svoje djete da je musliman ako njegovo djete kao i moje nosi neko medzunarodno(krscansko ime)Toliko od mene za ovo javljanje.Znam da bi puno vise komentara bilo da sam postavio temu koliko pijemo i sta najvise volimo da pijemo.

jakupovicnazmija
Početnik
Početnik

PostPostao/la jakupovicnazmija » čet sij 31, 2008 1:21 pm

Prijedorcan ja se slazem sa svim sto si napisao u izjavi na prvoj stranici jedino se neslazem sa tim da imena nisu vazna ali se slazem da je tesko doci do pravog cistog bosanskog imena a da nebi kopirali nekog i li neciju kulturu. Isto se slazem da je bosanac vazno biti ali neslazem se sa ibrahimom sto kaze da je on prvo bosanac pa musliman ali ka i ti prijedorcanu ja isto imam poteskoca da rastavim politiku od vjere i stanja bosanaca danas u bosni i svijetu pa cesto dojdem u sukob sa ljudima koji su u sustini istog misljenja ali nemogu rastaviti ili stavljaju sve u jedno bure pa kad se razgovara o imenima ili vjeri ili ratu bosanskom sve se zapetlja. Ja smatram da su imena vazna da su tradiocijonalna da imaju jacinu objasnjenje iza sebe ali smatram da osobe koje ga nose trebaju biti ponosne na svako ime jer se odazivaju na poziv i prepoznaju se kao jedinke po imenu ali najvise je vazno da je osoba pozada imena insan i dobra dusa i dobar covjek. Selam svima od mene i mog imena i moje duse koja je navikla na moje ime i nikad se nije protivila tome.

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » čet sij 31, 2008 5:54 pm

Ja sam odlucio da se prilagodim sredini u kojoj trenutno zivim pa sam odlucio da svoje ime Hasan promijenim u pravo holandsko ime:
Sulejman Prvi Velicanstveni

Pa da vidim onda ko ce mi reci da sam musliman
Da Bog da crk'o rock-n- roll kad ga svako svira.

baja63
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la baja63 » čet sij 31, 2008 7:13 pm

Jos ti samo fali sablja sa zlatnom drskom,turban i vranac iz ciji nozdrva vatra ide.Onda ces biti Velicanstveni.

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » pet vel 01, 2008 12:23 am

Kako bi lijepo bilo da se svi mladi danas zovu imenima: Ejub, Safet, Izet, Alija, Jusuf, Muharem, Ibrahim..., a da nisu izmišljena nova imena, danas ne bi bilo potrebe raspravljati o ovome!

prijedorcani
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la prijedorcani » pet vel 01, 2008 6:06 am

Nema tu "novih" i "starih" imena. Sva imena su stara. Pitanje je ko se priklanja kojoj vrsti tradicije. Mi smo nazalost prinudjeni da koristimo samo arapsko-hebrejska imena za sto smo djelimicno i sami krivi jer kao sto se sad pojedinci uvlace zapadnim standardima tako su se tada uvlacili Osmanlijama tj. mi ni ne znamo nasa izvorna imena. Zalosno je da mi smatramo da je "Dobar dan" nekakav vlaski pozdrav. To je cisto bosanski pozdrav ali problem je sto je nas kroz genocide jedino sacuvala ta tradicija islama a u njoj najveci uticaj ima arapska kultura pa prema tome otud nasa imena, mada cisto sumnjam da je neko nekog tjerao da mijenja ime kad 'predje" na islam sa bogumilstva. Prije ce biti da je pohlepa pojedinaca doprinijela gubitku bosanskog identiteta, kao i svesrdno zauzimanje srednjovjekovne Srbije i Hrvatske za unistenje "heretika" kako su nas zvali.
Interesantno, prvo smo "heretici", pa "poturice" pa "turci", pa "muslimani" pa "balije" itd. dakle ovaj progon i nije toliko vezan za vjeru nego za to sto mi kao narod imamo onu dobrotu i onaj merhamet i otvorenu dusu a iskompleksiranim zatucanim divljacima (kakvih je 90% na planeti Zemlji) je to oduvijek smetalo. Ovdje se ustvari pokusava izbrisati ona zrava klica, zdrava grana.

Da me neko pogresno ne shvati. Ne mislim ja kako su Bosnjaci neki nadnaravan, ili ne daj Boze, nebeski narod. Radi se o tome samo da je kod Bosnjaka zbog prirode islama (kojem je trebalo puno duze da se iskvari) razvijena moralna svijest puno veca nego kod nasih susjeda. Razlog tome je porodicni odgoj i vjera koji te uce da budes samokritican do bola dok se kod Srba i Hrvata sve oprasta. Nas covjek dijete natuce sto ukrade jabuku, a vecina SH roditelja ce to vec nekako opravdati, cast izuzecima. Eto, yu je sustina razlike "nas" od "njih", mada da su pametni kao sto nisu rijesili bi se zla, ponizno se izvinuli i mozda se nadali da im u narednih 1000 godina oprostimo. Medjutim kako stvari idu, za 20 g. ce se pisati kako su Bosnjaci u PD spremali genocid i kako se Srpski narod branio time sto je zatvorio te strasne bosnjacke "vojnike" u zatvor, a masovne grobnice su izmisljene i namjestene.

Mi to moramo sprijeciti a sad se stvarno izvinjavam jer sam totalno puk'o i otisao s teme.

cestitam ibrahime i ti ga znas zakuhati gore nego ja i to sa naocigled nevinom temom. Dobro za diskusiju iako ja ovo pretvori u monolog.

Natrag na “Politika”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.