Zasto je moje ime staromodno i ruzno.Zar je moguce

Sve vezano za politicku scenu

Moderator/ica: Aaly

ibrahim_d
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

Zasto je moje ime staromodno i ruzno.Zar je moguce

PostPostao/la ibrahim_d » ned sij 27, 2008 10:21 pm

Koliko nase raje danas nebi dalo ovakva imena svojoj djeci.Zar je ljepse ime primjer Elvis Melisa Dino i slicna imena koja dans dajemo djeci.Ako nastavimo ovakvim trendom za 20 godina nece se se koristiti lijepa muslimanska imena posto su staromodna.Ko danas daje svome sinu ime Alija Husnija Murat Ismal ili slicno-

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » pon sij 28, 2008 9:02 am

Moj sin rodjen prije par dana se zove HARIS.Jeli to ime OK

NeckoCH
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

..

PostPostao/la NeckoCH » pon sij 28, 2008 9:18 am

Ibrahime - malo ko daje takva imena a razlog je "da mu jadnom nebude tesko u svijetu, da lakse nadje posao i tako te gluposti" ... a to sto mu je na kraju (vecini) "ic" na kraju i sto mu je to pecat o tome niko ne razmislja ...

Ja iskreno sam za imena, gdje kad ih izgovoris a ono puna pluca: Sulejman, Abdulah itd. Al sta ces - ja ti nisam "INN"

nermana
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la nermana » pon sij 28, 2008 2:25 pm

Eto citam sta pisete a jasam svom sinu bas po casem pisanju pravo nadijo staro modno ime hehe i to jes ..Mujo i onje jako kaze veseo bas sto nosi to ime Mujo za menen to nije staro modno toje nase Musklimasko ime pa sad ako sam mo muslimani dao cemo muslimanska imena nije bitno staro modno i novo modno hehehe ne stidimose onoga sto jesmo Muslimani

nezo
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nezo » pon sij 28, 2008 3:00 pm

Sellam sto se tice nasih basnjackih imena ja mislim da nema modernih, staromodnih niti ruznih vec da je to prizvod politickog uredjenja drzave u kojoj smo neki zivjeli do 1992, a cijeli taj ceh sada placamo mi bosnjaci jer poslije svega sto nam se desilo i desava i dalje nismo dovoljno osvjesceni.
A tebi Sva Bosna cestitam rodjenje Harisa, a sa Neckom se slazem u potpunosti, bojim se da gledajuci u buducnost cemo imati bosnjake Hansa Petera, Karin i Renatu " bitce im jos lakse ovdje ali sigurno teze u BiH.

Nas Holokaust ne može biti zaboravljen

alisa71
Početnik
Početnik

PostPostao/la alisa71 » pon sij 28, 2008 3:26 pm

....to sto sad dajemo djeci "moderna"imena,to je stvar ukusa,odgoja i sredine u kojoj se nalazimo....nemojte me pogresno shvatiti,al' vecina nas radi to....ali sto ne mogu da shvatim da neko ko ima to nazovimo "starinsko " ime ili imena nasih didova,majki,ebejki predije sebi ime u neko "modernije".Pitam se kako im to ime nije smetalo 20 i nesto godina,te se sad nasli poslije haman pola vijeka svog zivota(ne zna se nikad kad ce ko na Onaj Svijet),da mjenjaju ime.Meni je moj otac dao ime....nisam ga ja birala....da ga mjenjam....hmmmm,kako da se poslije 36 godina zovem Emina ili Zada(mada bi voljela da mi je jedno od tih imena),mislim da se ne bi mogla navici na neko drugo ime,osjecala bi se potpuno drugom osobom i imala bi osjecaj da mi je ukraden moj licni identitet....pa ono bilo Latifa ili Zubejda,Kety ili Ericka.
Imam dvije djevojcice....dala sam im muslimanska imena,a da mi je Allah dragi podario sina,zvao bi se Faruk,ne stidim se svog porjekla,svoje vjere niti bilo cega sto me veze za nase postojanje....pogotovo ne poslije svega sta nam se desilo .
Sellam dragi moji ma gdje god bili!

DenoD
Početnik
Početnik
Kontakt:

PostPostao/la DenoD » pon sij 28, 2008 5:01 pm

Mislim da ce osjecaj krivnje jos dugo ostati u mnogim Bosnjacima, pa se onda mnogo lakse odluciti za to da se djetetu dadne "moderno" ime. Kada smo davali djeci imena licno smo gledali da se ta imena nam svide a naravno da su i muslimanska. Mozda bih u nekom drugom vremenu dao i neko drugo ime. Meni licno je moje ime jako dugo smetalo (Denijal) dok nisam saznao da se jedan poslanik zvao tako. Sada mi smeta kada neko nekog zove po nadimku koji mu ni po cemu ne pristaje.

bajadenic
Početnik
Početnik

PostPostao/la bajadenic » pon sij 28, 2008 5:30 pm

ako erika kaze da je selma fino ime sto dase ja stidim selme ili ibrahima

IndiraHadzic
Početnik
Početnik

PostPostao/la IndiraHadzic » pon sij 28, 2008 6:05 pm

Moj sin ima 3 godine i zove se DIN, mnogi su komentarisali i pitali me zasto sam mu dala Americko ime. Ja ih pitam pa ljudi dali vi uopste znate sta znaci u prevodu DIN (Islam) zbog toga je i dobio to ime. Moja kcerka bas nedavno me pita "mama sta znaci dinovo ime" ja joj kazem "Islam-Vjera" ona me je samo pogledala i uzdahnula pa kaze "mama zasto ja nemam ime koje u prevodu ima tako veliko znacenje" Ona se zove Irma ima 9 godina. Meni je u tom momentu bilo krivo zato sto joj nisam dala neko znacajnije muslimansko ime. Indira Hadzic

MrCookie
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la MrCookie » pon sij 28, 2008 10:05 pm

mozes dijetetu naditi dva imena jedno moderno jedno starinjsko pa kad naraste nek izabre kojim ce se korisiti ako mu neodgovara nijedno moze sam sebi naditi trece

deni1976
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la deni1976 » pon sij 28, 2008 11:20 pm

Ja kao Denijal ,zadovoljan sam imenom.Jedino sto me smeta sto se uvijek poredi sa Danijel.Ali sta ces takav mi grah pao.

Sva Bosna cestitam ti povodom dobitka tvog Harisa i neka nam pjeva kao slavuj.

To sto se tice imena,da li bilo europski orijentirani ili zapadno orijentirano , je totalno nebitno.Da se zoves ne znam kako ,i da nemas prezime sa zavrsetkom na ic.Zna se odakle si(Hvala Allahu dragom).

Znaci zabluda je sad odreci se svoga i misliti da si se tad integrisao na zapadu,eh pa nisi brate dragi.Tad si se tek unazadio.Ono sta zapad priznaje o to je postojanje tradicija razlicitih naroda.

A to da li Kozarac ima sad 5 zgrada . 2 bazena , mali
milion ugostiteljskih objekata,to nikog ne interesuje.

Ma dajte bolan kad je nama dolazio albanac da radi u slasticarnu kod Djevahira ,je li bolje prosao u carsiji da se zvao Behlul, Ramini ili bi bolje prosao da se zvao Adnan.

Ne bi.

Jer za nas je bio siptar.

Eh tako si i ti moj bosnjo : EX JUGO ,pa makar da se zoves Hans ili Hannes

Toliko od mene

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » pon sij 28, 2008 11:43 pm

Najgore je što naš narod danas daje imena, anezna šta u stvari znaće: Belmin, Ermin, Berin, Elmir...

prijedorcani
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la prijedorcani » uto sij 29, 2008 2:27 am

Ova tema mi je malo besmislena ali evo da malo diskutujem. Sto se mene tice moze ti se dijete zvati i Radovan samo neka je za Republiku BiH i protiv fasizma.
Ako cemo o porijeklu imena sve su to nama strana imena vecinom staroslavenska, arapska, perzijska ili hebrejska.

Denijal mi je malo smijesan sa zbusnjenoscu. Tvoje ime znaci "sudija boziji" i to je jedno te isto ime kao Danijel. Izvedba je iz hebrejske rijeci DAN - sudija ili kadija i imenice EL sto je izvedba od ELLOHIM i znaci Bog (konsonante E-L-H kao u arapskom A-L-H za rijec Allah. Elif, lam hak)

Dakle ko ce znati koja su prava bosanska imena kad nam je i jezik preuzet od Slavena? Ja licno mislim da su mozda imena poput Besim, Dedo i Mujo (ne mislim na skraceno od Mustafa vec bas Mujo) autenticna starobosanska imena kao i Gorcin, Tvrtko i slicna iako je to vec pod uticajem Slavena.

Ali u svakom slucaju sam protiv toga da se djeci ciljano daju strana imena zbog nekog ulizivanja ili iz koristi. Cak sam protiv izmjene pisanja imena. Ako si se rodio kao Muhamed umri kao Muhamed. Ako si se rodio kao Ho Shi Min umri kao Ho Shi Min.

deni1976
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la deni1976 » uto sij 29, 2008 7:44 am

Prijedorcani hvala ti za znacenje mog imena.Stvarno nisam znao sta znaci.To da Danijel ima isto znacenje bilo mi je od pocetka jasno ,ali mi nije prijatno da me neko zove Danijel.

Isto bi bilo kad bih se Redzep nazivao Roger ili Mirzeta Mirjana........

Selam

beri
Početnik
Početnik

PostPostao/la beri » uto sij 29, 2008 7:36 pm

Tradicija se treba ocuvati ,pa tako i u nadijevanju imena ,kao i sve ostalo..
Prema tome, netrebamo se stidjeti svoga imena i svoje tradicije..
Moj sin se zove Hasan i ima samo 11 godina..staro jest ali je nase ,a i cerke ssu dobile stara imena ..i ako zivim u inostranstvu , moja djeca su dobila nasa imena i ponosna sam na njih ...
Sellam Baaa
BeRi

Natrag na “Politika”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.