Ed Vulliamy

Sve vezano za politicku scenu

Moderator/ica: Aaly

nermana
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la nermana » čet vel 07, 2008 11:11 am

i jase ne slazem sa ademom isto a Sebina da kazem z aadema koliko ja znam gospodin adem je u FINSKOJ cao toliko

ademisamir
Početnik
Početnik

PostPostao/la ademisamir » pet vel 08, 2008 7:41 am

satko
od tebe nisam nista drugo ocekivo nego sirinu i razumjevanje; pretjerao vjerovatno jesam sto sam i nagovjestio rekavsi da mi gorcina u dusi razum muti i dopustio sebi da napravim gresku poput sebine i dozvolim sebi da mi osjecaji preovladaju razumom

sebina, to sto tebe neke stvari "zivciraju" nije dovoljno i da te stvari budu pogresne-ovdje je bila rijec o ed vulliamy i zasto ja nisam za to to da on bude proglasen za pocasnog gradjanina Kozarca, a ne da li ja citam novine ili ne. izraz "gamad u engleskoj" je u svakom slucaju pogresan i meni je zao zbog toga "ubi me prejaka riec"

13
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la 13 » pet vel 08, 2008 9:19 pm

Trla baba lan da prode dan...

Kao i uvjek, kada se neke ideje i inicijative postave ovdje na forumu potrebno je mnogo vremena da se sve procita i procijedi ono bitno:

Podatke o Edu =>(sada) znamo.
Misljenja ima mnogo i ona su razlicita => jasno,
Ko ima kakvo misljenje => pa eto, znamo sada i to.

Inicijativa je pokrenuta i podrska je ocito dovoljno velika.

Interesantno mi se medutim cini cinjenica da Savjet MZ ne reaguje. Kompetencije i nadleznosti MZ mi nisu jasne kao ni njen potpuni sastav, isto tako i cinjenica ko i kada bira clanove? (o ovome cu iz cisto informativni razloga izgleda morati postaviti temu/pitanje na forumu).

Satko (buraz, stvarno si neumoran), interesuje me, da li SMZ uopste o ovome mora odluciti. Ako mora, Savjet je duzan odgovoriti. Ako ne, koja je alternativa?[/align]
Osim toga, pored pitanja da li ce SMZ ovu inicijativu oficijelno podrzati ili ne i koju vaznost toj odluci pridodati, namece se i pitanje ko je kompetentan da o ovome odluci?
Logicno mi se cini da o ovakvim pitanjima odlucuje radna grupa sastavljena od intelektualaca koja moze uzeti u obzir historijske, politicke, kulturne i sta ja znam koje sve jos faktore i cija ce odluka biti prihvacena od raje. Alternativno je mozda dovoljno da se ove informacije o Edu Vulliamyu koje iznosis na forumu, dostave ljeti svima u Carsiji po metodi: Stand , plakati i tekstovi o Edu kao i spisak sa potpisima. Pa kada se skupi ne samo oko 400 nego hiljadu ili vise potpisa sa imenom i prezimenom, Ed vec postaje pocasnim clanom ili dobija titulu prijatelja kasabe ili jedna ulica dobiva njegovo ime ili.... jer - raja je tako odlucila.

Poz Mido

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » pet vel 08, 2008 9:50 pm

spider 2007-12-07 12:47:05

Re: Pismo za MZ i poziv clanovima
"Zaprimljen je poziv i na prvoj sjednici Savjet Mjesne zajednice Kozarac bice prezentovano a naknadno cemo i sluzbeno se oglasiti".

Poslije ovog komentara, bilo bi valjda logicno da se spider javi i da nam kaze sta su odlucili. (ako nisu nadlezni, a on to nije znao, i to bi bio neki odgovor i onda bi mogli da razmisljamo sta dalje i ko je nadlezan u ovom slucaju i mozda da uradimo nesto od ovog sto 13 predlaze).

Mislim da nije dovoljno to sto je Satko ponovo postavio pitanje Savjetu MZ na Forumu. Bolje bi bilo poslati jedan novi email i traziti odgovor od Savjeta. (clanovi Savjeta ne moraju da citaju Forum i na osnovu cega da znamo da su oni procitali Satkov drugi poziv, 5.2.2008.)

Ono sto meni smeta je neozbiljan pristup svemu ovome i mislim da ovakve stvari ili treba pokretati i raditi ozbiljno ili ne treba pokretati uopste.

Selam

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » pet vel 08, 2008 10:36 pm

Koliko ja znam, Kozarac (jos) nema pocasnog gradjanina, a time ni tijelo, instituciju ili nesto trece sto to zvanje bira i dodjeljuje.

Posto Kozarac nije opstina (a jeste grad, od 1360. godine - Libera Villa), Kozarac moze bez previse birokratije i zatezanja s Prijedorom ili Banja Lukom, uvesti (simbolicno) zvanje pocasnog gradjanina Kozarca isto kao sto je sebi dao zvanje 'Najveci mali grad na svijetu' i tablu s tim tekstom postavio na cestu Prijedor - Banja Luka i isto kao sto organizuje Dane Kozarca. Sa nazivima ulica je druga stvar, ali o tom drugom prilikom.

E sad, mogu ja ili nas par ili nas stotinjak pojedinaca/Kozarcana podrzati ovaj prijedlog i Vulliamy-a proglastiti pocasnim gradjaninom. Simbolika, a i znacaj tog cina ce biti manje vise isti kao i u slucaju da to uradi Savjet MZ. Mozemo Ed-a pozvati na kosarkaski turnir ove godine i dati mu to zvanje, siguran sam da cemo imati i prikladan poklon i raju da pljesce i muziku i Eda kako suzi od emocija.

Fazon je u tome da jedina 'zvanicna' institucija Kozarca to uradi, bolje receno, prvo uvede to zvanje, a zatim nekom (po meni najbolje Edu) i dodijeli ove 2008.

I za kraj. Budimo svjesni i toga (mada to nije povod mog prijedloga) da u momentu kad jedan Kozarac da tu titulu jednom novinaru kojeg zna Velika Britanija (a i vecina drugih zemalja Evrope i svijeta), medijska paznja (o kojoj bismo se trebali pobrinuti) nece samo biti usmjerena na Ed-a i to zvanje, vec i na nas Kozarac i na razloge (logor Omarska) tog cina.

A sto se tice Savjeta MZ, sacekajmo jos malo. Ako se odluka donese do aprila, imamo vremena do kraja jula da se zvanje i dodijeli.

Selam Kozarac

ps. Mido, jesam neumoran :) Dum spiro, spiro! ;)
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

Mujkan
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la Mujkan » sub vel 09, 2008 1:33 am

Neznam samo koliko ovako nesto interesuje tu zvanicnu instituciju jel izgleda da se po ovoj temi nije nista radilo.Vjerojatno bi se sa tim gestom pocasnog gradjana privukla medijska paznja kao sto Satko napisa i spojilo bi se ugodno sa korisnim i Kozarac bi dobio vjecitog prijatelja .Mene je fascinirao govor kojeg je gos.Vulliamy odrzo proslog ljeta u Omarskoj jer jedno je bilo 92-ge dolaziti u logor(oni malo nezahvalniji bi ovde rekli dolazio je da sebi napravi karijeru)a drugo je to ciniti i nakon 15 godina(sto bi mu to bilo potrebno stvorio je vec sve)i boriti se (vise nego pojedini)da se Omarska nezaboravi.Slabo se razumijem u zone odgovornosti nazovimo nasih institucija koje dole postoje i neznam da li bi bilo moguce da udruzenje logorasa uruci takvu jednu titulu jer moje je misljenje da gos.Vulliamy takvo nesto zasluzuje.Sellam svima.

(baned)
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la (baned) » sub vel 09, 2008 4:36 pm

Eh koliko mi imamo ljudi za pocasnog gradjanina i mrtvi koji su i zivih a preskoci jednog pa ce te vidjeti kakve ce mo mi dozivljavati neugodnost na ulicu i u stalnom zivotu.Strpljenja zato molimo vas .

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub vel 09, 2008 9:07 pm

Fino je da mi (Kozarac) imamo toliko prijatelja i ljudi koji zasluzuju ovakavo priznanje. Mislim da je krajnje vijeme i da pocnemo da dajemo priznanja i da istaknemo neke ljude, zasto ne?

Mislim i da smo previse kriticni i 'teski' na davanju priznanja drugima a ne bi trebali biti takvi. Ja sam bila jako iznenadjena da niko na Kongresu Kozarcana nije ni spomenuo ovu stranicu, da nisu spomenuili Optimiste, Jetime...(ovo je zadnji prigovor oko Kongresa, obecavam). Zar svi oni nisu zasluzili bar u jednoj dvije recenice da budu spomenuti i da im se zahvalimo za njihov rad. Jel' to toliko tesko?

Prosle godine ste mogli njima dati zahvalicu, ove godine nekom drugom, sledece godine nekom trecem ... i mogli bi malo i ostale potsticati time da se vise angazuju i da vise ljudi uradi nesto dobro za Kozarac.

Umjesto toga, imali smo priliku na ovom Forumu citati i kritike i uvrede na racun ovih ljudi, ...koga to moze da motivise da nesto uradi za Kozarac?

Tema je Ed Villumy i ono sto on radi za Kozarcane od '92 (bio je '92 u Omarskoj ali i dalje je aktivan oko Omarske) i ne bi trebali da se koristite ovakvim izgovorima. Red bi bio da Optimisti dobiju zvanican odgovor od MZ (pozitivan ili negativan) i poslije toga da vidimo sta dalje.
Selam
Zadnja izmjena: nn, dana/u sub vel 09, 2008 10:55 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sub vel 09, 2008 9:15 pm

Sta ovo treba da znaci, zahtjev se odbija, samo neznamo od koga, MZ-e, Necka ili nekog treceg? Bilo bi fino da se objasni, ako ne, ne preostaje nam drugo, nego razmotriti prijedlog od 13-ke.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » ned vel 10, 2008 12:10 am

Spider, neka ih je hiljade, a nije (pisem o ljudima koji nisu Kozarcani), zasto je problem ove godine samo uvesti naziv 'posasni gradjanin' i dodijeliti je Vuliamy-u?

Nema ko sta reci. Niko ne kaze da se danas ili ove godine moraju popisati i imenovati svi zasluzni. Nemoj da od muhe pravimo medjeda ili slona.

Ako Savjet prijedlog Optimista odbije, neka ga odbije, isti cu napisati udruzenju logorasa za zvanje 'pocasnog logorasa', jer je bio u logoru Omarska pola sata...

Ali nemoj da pitanje koliko to drugih ljudi (koji nisu iz Kozarca) razvlaci ovaj jako jednostavan prijedlog o covjeku o kojem se ne treba puno pisati da se shvati sta je uradio za grad Kozarac.

Selam SMZ
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

Mujkan
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la Mujkan » ned vel 10, 2008 12:29 am

Mozemo napraviti spisak tih ljudi pa da damo na glasanje ko je zasluzio tu titulu pa nek im se dodijeli,niko nije protiv toga .Ovdje je iznesen konkretan primjer i ako nista onda Optimisti zasluzuju da im savjet MZ da odgovor a to o pocasnom logorasu i nije tako losa ideja i mozda bi Satko trebao i udruzenju logorasa poslati zahtjev jer bojim se da ce do ljeta dobiti odgovor od savjeta MZ-a.Sellam svima.

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » ned vel 10, 2008 12:48 am

Satko,
A sto se tice Savjeta MZ, sacekajmo jos malo. Ako se odluka donese do aprila, imamo vremena do kraja jula da se zvanje i dodijeli.
Mislim da je dobro sto je postavljen ovaj rok, mozda bi to jedino treblo da bude mart a ne april, jer po svemu sudeci, izgleda da mi samo gubimo ovdje vrijeme cekajuci da se neko javi iz Savjeta MZ.
(spider cita Forum ali to nije dovoljno i ne znamo da li ostali iz Savjeta prate Forum ili ne i ne znamo da li su procitali ponovno poziv da se oglase. Ako se Savjet oglasi do marta i ako kazu: treba nam jos vremena da ovo razmotrimo i sl, onda ima smisla cekati ali ako se ne jave, zasto onda gubiti jos jedan mjesec dana?)

Ja predlazem da Optimisti posalju jos jedan email Savjetu, da traze odgovor i da postave neki rok za taj odgovor. Ako ne dobijemo odgovor, onda treba mozda ici preko Udruzenja logorasa ili razmiljati o prijedlozima koje je iznio 13. Zasto gubiti vrijeme?

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » ned vel 10, 2008 1:06 am

nn,

slazem se s tvojim misljenjem i prijedlogom.

S druge strane, iskreno vjerujem da ce ova diskusija dovesti do kakvog takvog odgovora Savjeta MZ, i to ubrzo.

A u 'najgorem' slucaju, Vulliamy ce ove godine postati pocasni clan 'kozaracke' Fondacije OPTIMISTI 2004. Kako bilo da bilo, covjek je zasluzio da od danas Bosnom hoda, a da se zna ko je... a ako je Kozarcu i to problem, pa neka je. Nije jedini ni zadnji.

Selam Kozarac

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » ned vel 10, 2008 1:33 am

Hvala, ako i dodje do toga da Ed V. bude izbran 'samo' za pocasnog clana Optimista, imacete i moju podrsku u realizijaciji (ako bude nesto potrebno).

Sto se tice Savjeta, mislim da je i u njihovom interesu da daju odgovor u ovom slucaju.

Savjet MZ se ponekad oglasi sa Javnim Obavjestenjima i pozivaju ljude da im salju svoje sugestije, pitanja i sl... ali ako oni email-ove ne citaju, ne uzimaju u obzir, ne odgovaraju na njih - zasto im onda treba pisati? Optimisti su ozbiljna organizacija, pismo je napisano i ako vi ne mozete dobiti odgovor, koliko ima smisla da se bilo ko njima javlja?

(baned)
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la (baned) » ned vel 10, 2008 11:05 am

Savjet ce rjesiti ovaj slucaj sa oderdjivaanjem kriterija za dodjelu pocasnog gradjanina Kozaraca.
Edi Vuliam imace svoje mjesto medju pocasnim gradjanima Kozaraca.

Zelim reci kad to jednom napravimo neka to bude za buducih 100 godina i neka ide sa generacije na generaciju to je zelja Savjeta ili barem onih koji na to misle.

U opsaku samo su se dva lica javila povodom ovog urgentnog slucaja,Satko i jos jedna osoba.

Natrag na “Politika”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.