Godina 1463-San o Bosni

Sve vezano za politicku scenu

Moderator/ica: Aaly

satu19
V.I.P
V.I.P

Godina 1463-San o Bosni

PostPostao/la satu19 » sub kol 12, 2006 4:56 am

1463. godina. Silna osmanska vojska je krenula u pohod. Velikom i nepobjedivom vojskom komanduje halifa (sultan) Muhammed Fatih licno. Nakon sto je prije nekoliko godina uspio da osvoji do tada nepokoreni grad Carigrad, Fatih se spremio za drugi poduhvat koji ce obiljeziti njegov zivot. Te noci Halifi se desilo nesto vrlo cudno.
- Strazaru, oglsite ezan za sabah - namaz.
- Sem'an ve ta'an (cujem i pokoravam se).
Namaz je predvodio halifa licno.
Nakon klanjanja sabah namaza sultan Fatih se obrati strazaru:
- Pozovite mi Ajni Semsudina, moga sejha.
- Sem'an ve ta'an.
- Esselamu alejkum ve rahmetullahi, vladaru pravovjernih.
- Ve alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu, nasljednice Bozijeg Poslanika, ehlen ve sehlen ve merhaba (dobro mi dosao).
- Eh, moj sinak, uistinu su ucenjaci nasljednici Bozijih Poslanika, ali ko zna da li sam ja alim - ucenjak.
- Ako ti nisi, onda ni na istoku ni na zapadu ne postoji ni jedan alim.
- Strazar mi rece da ste me trazili. O cemu se radi sinko moj?
- Izvolite sjesti.
- Sta je u pitanju, sinko mmoj? Da li se nesto desilo?
- Da, cijenjeni Ajni Semsuddine, sinoc mi se desilo nesto vrlo cudno.
- A sta je to, sinak?
- Sanjao sam vrlo cudan san, pa ako znas da ga protumacis, obavjesti me o znacenju njegovom.
- Sanjao sam prelijepu zemlju, nevidjenu do sada. Zemlju prepunu zelenila, bezbrojnih rijeka, potoka i predivnih zivotinja, raznih vrsta i boja. Sa ljepotama te zemlje ne mogu se porediti cak ni stambolski bostani i basce.

- Na hajr, sinko moj, jesi li jos sta vidio?
- Da.
- U toj zemlji sam vidio i veliku vatru. A oko te vatre su sjedile tri osobe. Bili su to casni ashabi Allahovog Poslanika Muhammeda, s.a.v.s. i to: Ebu Bekr es-Siddik, Osman i Alija radijallahu anhum (neka je na njih Allahovo zadovoljstvo).

- Ma sa-Allah, sinko moj. Divan ti je san, a sada da te obavijestim o znacenju njegovom.
- Sto se tice zemlje koju si vidio, to je zemlja u koju se tvoja vojska upravo sprema da udje. To je zemlja Bosna.
- Sto se tice vatre koju si vidio, vatra predstavlja Allahovu vjeru - islam. I to je znak da ce se u toj zemlji Allahova vjera - islam, insa-Allah, zadrzati sve do Sudnjega dana.
- Sto se tice Ebu Bekra kojeg si vidio kod vatre, to je znak da ce u toj zemlji sve do Sudnjega dana biti ljudi iskrenih prema Allahu dz.s. kao sto je bio Ebu Bekr r.a.
- Sto se tice Osmana kojeg si vidio kod vatre, to je znak da ce u toj zemlji sve do Sudnjega dana biti finih ljudi. Toliko finih i stidljivih da ce ih se cak i meleki stidjeti, kao sto su se stidjeli Osmana r.a.
- Sto se tice Alije kojeg si vidio kod vatre, to je znak da ce u toj zemlji sve do Sudnjega dana biti ljudi koji ce biti veliki heroji i junaci kao sto je bio h. Alija r.a.
-A pored vatre nisi vidio h. Omera, je li?
- Nisam cijenjeni sejhu.
- E pa znaj da ce u toj zemlji biti malo pravde i da bi je imali, stanovnici te zemlje, morace se sami boriti za nju !!

ps. koliko je priča vjerodostojna je upitno, ali uzmimo je kao podstek za optimistično razmišljanje
Izvor: Halilović Nezir
www.sadrvan.com
786

negra
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la negra » sub kol 12, 2006 8:48 am

Cao Binci

Hvala ti na ovoj prelijepoj prici. Dali je ona vjerodostojna ili ne pitanje je - ali sve se uglavnom poklapa sa situacijom u nasoj Bosni. Ali treba biti optimista i vjerovati da ce pravda i iskrenost kad tad pobijediti. A dobrih ljudi vazda je bilo i bit ce
Pozdrav od tvoje kolegice iz biloga svita

nido2
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la nido2 » sub kol 12, 2006 12:38 pm

Rekao bih da si ti, Sabina, dobri duh ove stranice. Tekst, koji si stavila pred nas, samo ptvrdjuje tu cinjenicu. Davno je bilo kad sam spoznao da smo samo ljudi i da cemo tesko ispuniti sadrzaj ijednog, od Njegovih stotinu imena, no veliki je uspjeh kad najbolji dio sebe dajemo prema van, nasoj zajednici, nasemu dzematu, a ako i imamo kakve nedostojne dileme, drzimo ih podalje od nase brace i sestara. Ponosan sam nacinom na koji ti prezentiras sebe i nas i bio bih spreman "bjanko" potpisati se, na tvoj svjetonazor i tvoje prkticiranje vjere. Tvoj nastup je uvijek odmjeren, ispunjen imanom i inteligentan. Uvijek ostanem duze zagledan u tvoj "nick" na ekranu i svaki put zazelim ono sto i sada: da te veliki Allah cuva. Naravno, slicno razmisljam i kad su nas Braco i Negra u pitanju, te ih od srca pozdravljam!
Odvojimo istinu od lazi!

picadilly
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la picadilly » sub kol 12, 2006 12:42 pm

Eh Sabina, Sabina. Vec sam par puta reko kako nam odgovara i dobro dodze tvoj iman a i poznavanje nase litarature. Zasluzujes poseban selam a dok ovo zavrsim odoh pred tvoju kucu i barem cu se osmjehnuti radi tebe, evo me sjedim za sankom u Picadiliju, pijem breskvu i to fruktalovu - hahaha. Selam iz carsije... Mase

Redzic
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Redzic » sub kol 12, 2006 1:44 pm

Svaka cast Sabina, bila legenda ili istinita prica fino nas je naslikala, a mene vec duze vrijeme odusevljava tvoje poznavanje Islama, arapskog, a evo sada i turskog jezika.
Selam tebi i tvojima. Braco

Natrag na “Politika”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.