Građanska koalicija Prvi Mart

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

Građanska koalicija Prvi Mart

PostPostao/la svabo » čet sij 31, 2013 5:07 pm

Prvi radni sastanak Građanske koalicije ''Prvi mart'' za banjalučko-prijedorsku regiju održan je danas (srijeda 30.01.2013.godine) u Kozarcu, u ''Kući mira''. Sastanku su prisustvovali predstavnici udruženja žrtava, organizacija za zaštitu ljudska prava i boračkih organizacija.
Emir Suljagić, jedan od inicijatora Koalicije, upoznao je prijedorske kolege sa narednim aktivnostima u jačanju Koalicije i ostvarenju njenih ciljeva. Razgovaralo se o specifičnostima ovog dijela Bosne i Hercegovine u odnosu na Podrinje i druge dijelove države gdje Koalicija djeluje. Prije svega to je činjenica da najveći broj ovdašnjih ljudi koje će Koalicija uključiti u borbu za jednaka prava boravi u inostranstvu.

Naredni veliki sastanak je planiran krajem marta kada će se nastojati omogućiti predstavnicima organizacija u dijaspori da se uključe u procese kreiranja budućih aktivnosti ali i u donošenje odluka u okviru Koalicije. Do tada će se raditi na prikupljanju relevantnih podataka i informacija te na izgradnji infrastrukture Koalicije u banjalučko-prijedorskom regionu. Koalicija radi i na pripremama za obilježavanje ovogodišnjeg 1.marta Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine po kojem je i dobila ime.

''Prvi mart'' je koalicija organizacija civilnog društva, udruženja žrtava, udruženja boraca, organizacija povratnika, izbjeglih i raseljenih, asocijacija i pokreta koji djeluju na utvrđivanju istine i borbi protiv genocida ali i zaštiti ljudskih prava povratnika okupljeni oko zajedničkih ciljeva.

Borba Koalicije je borba građana Bosne i Hercegovine, da svi budemo isti i jednaki na svakom koraku naše zemlje. Državnost podrazumijeva stalnu i kontinuiranu budnost. Demokratija podrazumijeva stalnu borbu za krajnje granice slobode. Pred nama je demokratska, ustavna, zakonita i građanska borba za krajnje granice slobode u našoj zemlji.
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » čet sij 31, 2013 11:02 pm

Odlicno! Vidim da se ne spominju imena iz dijaspore, i dobro je da je tako. Moje skromno misljenje je da bi najbolje bilo da se pojedinci sami jave koji se zele ukljuciti u rad. Kad se neko predlozi za nesto, obicno i prihvati taj prijedlog, i na kraju...ne uradi nista! Ovako bi te osobe, ako se vec prihvate obaveze, bile odgovorne svojoj savjesti, i siguran sam da bi dobro obavile posao. Ako zelimo uspjeh, MORAMO raditi na registraciji, zalosno je da od toliko hiljada vani, glasa 5-10%! Evo, ja cu navesti primjer mojih Poljaka, za moje znanje od nas koji smo u Americi, samo ja glasam!? Neka me neko ispravi ako nisam u pravu!

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » pet vel 01, 2013 4:58 pm

Odlicno! Vidim da se ne spominju imena iz dijaspore, i dobro je da je tako. Moje skromno misljenje je da bi najbolje bilo da se pojedinci sami jave koji se zele ukljuciti u rad. Kad se neko predlozi za nesto, obicno i prihvati taj prijedlog, i na kraju...ne uradi nista! Ovako bi te osobe, ako se vec prihvate obaveze, bile odgovorne svojoj savjesti, i siguran sam da bi dobro obavile posao. Ako zelimo uspjeh, MORAMO raditi na registraciji, zalosno je da od toliko hiljada vani, glasa 5-10%! Evo, ja cu navesti primjer mojih Poljaka, za moje znanje od nas koji smo u Americi, samo ja glasam!? Neka me neko ispravi ako nisam u pravu!
Dragi Abaze, još je uvijek preuranjeno govoriti o registraciji birača jer do toga ima još dosta za obaviti. Ova organizacija je tek osnovana i u fazi su upoznavanje građana sa djelovanjem i ciljevima svoga rada. S obzirom da je inicijativa pokrenuta u samoj BiH, logično je da se građani prvo unutar same BiH upoznaju sa radom, a onda se ide ka dijaspori što je sasvim logično. Naši ljudi u dijaspori su po pitanju djelovanja unutar ove inicijative poprilično vremenski ograničeni jer znamo da moraju maksuz doći u Bosnu da bi obavili neke pravne stvari prilikom registrovanja.
Ipak, ono što ohrabruje je da su neki dijelovi naše bosanskohercegovačke dijaspore već iskazali lojalnost ovoj organizaciji. Time će se unutar samih "bh. udruženja" van BiH moći djelotvornije krenuti u izvršavanju potrebnih postupaka za afirmaciju same organizacije.

Bosanska dijaspora u Sjevernoj Americi uključuje se u Koaliciju “Prvi Mart”

Podrška Građanskoj koaliciji “Prvi Mart” stigla je i od organizacija iz SAD i Kanade: Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA), Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGC), Američkog savjetodavnog vijeća za Bosnu i Hercegovinu (ACBiH), Bosanskog američkog instituta za genocid i edukaciju (BAGI).

Saopštenje prenosimo u cijelosti:

“U ime organizacija koje predstavljamo, pozdravljamo akcije Koalicije “Prvi Mart” kao dio borbe za promicanje, zaštitu i ostvarenje ljudskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini (BiH) u kontinuiranom procesu. Žrtve agresije na BiH i genocida počinjenog u BiH i svi oni koji BiH osjećaju kao svoju matičnu državu, prognani i raseljeni građani BiH su svjesni i osjećaju svakodnevnu diskriminacije koja se provodi nad građanima BiH, počevši od osporavanja prava na državljanstvo, na glasanje i mogućnost da se popišemo. Kongres Bosnjaka Sjeverne Amerike, Institut za istraživanje genocida Kanada, Američko savjetodavno vijeća za Bosnu i Hercegovinu, Bosanko američki institut za genocid i edukaciju od svog osnutka ukazuju i dižu glas protiv pomenute diskriminacije, animirajući prognane bosanskohercegovačke građane koji žive na prostoru Sjeverne Amerike da ne odustaju od svojih prava i sloboda.

Paralelno sa time, kroz susrete i komunikaciju sa američkom i kanadskom administracijom, političkim predstavnicima, i kroz rad međunarodnih pravnih eksperata koji su članovi naših organizacija, radimo na prezentaciji istine o agresiji na BiH i genocida nad njenim građanima i ukazujemo na greške koje međunarodna zajednice pravi u BiH.

Mr. Haris Alibašić, Predsjednik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) je izjavio da “je rad Građanske koalicije “Prvi Mart” od izuzetnog značaja za BiH, jer se mijenja politička dinamika unutar i van države Bosne i Hercegovine i signalizira i međunarodnoj zajednici i predstavnicima u vlasti u BiH da je došlo vrijeme da se pronađe trajno i održivo rješenje za političku situaciju u BiH. KBSA pozdravlja napore Koalicije “Prvi Mart” u nadi za zajednički rad za dobrobit građana BiH ma gdje oni bili.”

Prof. Emir Ramić, Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK) je dodao: “IGK podržava rad Koalicije “Prvi Mart”. Kao glas žrtava i svjedoka agresije na Republiku BiH i genocida nad njenim građanima, IGK je ubjeđen da će Koalicija okupiti dovoljnu, kritičnu masu patriota u matici i dijaspori kako bi se omogućile ustavne promjene i otklonile postojeće barijere u funkcioniranju jedinstvene države i društva u BiH, te ukidanju u Dejtonu legaliziranih rezultata agresije i genocida”.

Mr. Ajla Delkić, Izvršna direktorica Savjetodavnog vjeća Bosne i Hercegovine (ACBH) je potvrdila “želju za uspjeh Građanske koalicije “Prvi Mart” i ponovila spremnost ACBH za suradnju sa svima koji se zalažu za ujedinjenu, multietničku i demokratsku BiH.”

Sanja Seferović-Drnovšek, J.D, MEd, Direktor Bosanko američkog instituta za genocide i edukaciju (BAGI) je dodala: “Aktivno učestvovanje Građanske koalicije “Prvi mart” u razvoju demokratskog bosansko-hercegovačkog društva, isticanje značaja registrovanja glasača državljana u njihovom prijeratnom prebivalištu, i učestvovanje u izbornom procesu je neophodan preduslov za pluralističku i multietničku Bosnu i Hercegovinu. “

http://www.prvimart.ba/vijesti/bosanska ... -prvi-mart

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sub vel 02, 2013 7:55 pm

JM1986, ako ti je ovo godiste 1986, onda nisi svjestan kako vrijeme brzo "leti"! Slazem se da treba temeljno izvrsiti pripreme i da je to zahtjevan posao, ali vjeruj mi, i najmanje otezanje moze dovesti do neuspjeha. Ne slazem se oko registracije, ja mislim suprotno. Treba odmah povesti kampanju za registraciju i ne cekati "zadnji voz"! Pa to i jeste glavni cilj 1.Mart-a, registrovati sto vise potencijalnih glasaca. Ko se god registruje, taj ce i glasati, inace se ne bi ni registrovao. Uglavnom, mora se ici i malo "agresivno", pa i kriticki za one koji se ogluse oko ovog projekta. Svi mi znamo kritikovati, ali kad treba nesto konkretno uraditi, onda se povlacimo. To nam je velika mana.

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » sub vel 02, 2013 8:29 pm

Ovu akciju treba svakako podrzati kako bi se sto vise ljudi animiralo za glasanje.Mislim dace akcija uspjeti jer je pokrecu nevladine organizacije.Neglasam vec petnaest godina ali cu se ovaj put registrovati i glasati.A takodje cu svoju familiju i poznanike animirati da isto urade.Svidza mise isto sto se dijaspora isto ukljucuje u ovu akciju.Jer samo jedinstveni i bez podjela mozemo imati uspjeh.

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » ned vel 03, 2013 12:27 am

JM1986, ako ti je ovo godiste 1986, onda nisi svjestan kako vrijeme brzo "leti"! Slazem se da treba temeljno izvrsiti pripreme i da je to zahtjevan posao, ali vjeruj mi, i najmanje otezanje moze dovesti do neuspjeha. Ne slazem se oko registracije, ja mislim suprotno. Treba odmah povesti kampanju za registraciju i ne cekati "zadnji voz"! Pa to i jeste glavni cilj 1.Mart-a, registrovati sto vise potencijalnih glasaca. Ko se god registruje, taj ce i glasati, inace se ne bi ni registrovao. Uglavnom, mora se ici i malo "agresivno", pa i kriticki za one koji se ogluse oko ovog projekta. Svi mi znamo kritikovati, ali kad treba nesto konkretno uraditi, onda se povlacimo. To nam je velika mana.
Abaze, malo se oko metodologije rada ne slažemo. Mi smo narod koji, kako se kaže "voli da trči grlom u jagode" i očekujemo da se preko noći donesu korijenite promjene. Ispočetka se oduševimo i primimo neku ideju sa senzacijom, onda se desi mala "kvaka" pa sve splahne kao da nikada prije toga se ništa desilo, a mi razočarani onda niti imamo viziju za budućnost niti popravljamo stvari iz prošlosti. Mislim da je bolje da se naredna 3-4 mjeseca vodi masovna kampanja i da onda zajedničkim snagama krenemo u masovnu registraciju. Svaki drugačiji potezi, mimo ove "step by step" taktike bi nam se kao stotinu puta ranije mogla opet obiti o glavu.

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » ned vel 03, 2013 12:34 am

Neznam koje ovaj JM 1986 ali hoce da bude svakom loncu poklopac.Ako nastavis tako viseces donijeti stete ovoj ideji nego koristi.Nemozes ti sve da znas bilobi oke da nekad i drugi budu u pravu.Predpostavljam da znam koje iza ovoga ali cu zadrzati za sebe.

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » pon vel 04, 2013 12:52 pm

Neznam koje ovaj JM 1986 ali hoce da bude svakom loncu poklopac.Ako nastavis tako viseces donijeti stete ovoj ideji nego koristi.Nemozes ti sve da znas bilobi oke da nekad i drugi budu u pravu.Predpostavljam da znam koje iza ovoga ali cu zadrzati za sebe.
Dragi NIJO, ako nekome kažeš da se s njim u metodologiji rada ne slažeš, iz toga se jasno zaključuje da se u samoj ideji sa istim u potpunosti slažeš ali da samo postoji određena diferencijacija u provedbi toga. Ja vjerujem i znam da i ja i Abaz sa istim žarom želimo da ova inicijativa doživi vrhunac svoga uspjeha i da se ostvare ciljevi koji su zacrtani.

Å to se tiče ovoga da pretpostavljaš da znaš ko stoji iza ovoga što ja pišem ali kao da nećeš javno da kažeš je nešto toliko besmisleno da s moje strane ne zaslužuje nikakav komentar. No, volio bi da mi otkriješ tu veliku tajnu, samo da bi se mogao onako od srca nasmijati.

cavka2
Početnik
Početnik

PostPostao/la cavka2 » pon vel 04, 2013 7:32 pm

Evo vidim da ce se i ovde sve zakomplicirati,uskocio je Nijo i zapoceo prvi udarac

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » čet vel 07, 2013 2:37 pm

Nešto što bi moglo odnositi na sve nas:

Dosta je zaklinjanja u interese naroda

Veliko je pitanje koliko Bošnjaka uopće danas zna gdje su granice njihovog zemljišta ”¢ Zna li FBiH bar prepisati zakone od RS-a?

Zakon o premjeru i katastru RS-a, koji je na snagu stupio u junu 2011, advokat Esad Hrvačić naziva najvećom poslijeratnom opasnošću ne samo za Bošnjake nego za sve građane BiH koji ne žele život na tuđem i od tuđeg.

“Tvrdim da njegovom primjenom postoji opasnost potpune izmjene geografskog izgleda BiH. Svi govore o popisu i o tome šta će se desiti ako Bošnjaci ne budu svjesni značaja njihovog izjašnjavanja, a niko ne razmišlja o realnoj mogućnosti da Bošnjaci, ali i ne samo oni, ostanu bez svojih posjeda”, upozorava Hrvačić, naglašavajući da su zakonske malverzacije u ovoj oblasti započele donošenjem, po prehitnom postupku, Zakona o katastru, nakon čega je Ustavni sud, rješavajući po apelaciji člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, donio privremenu mjeru zabrane njegove implementacije, dok se ne vidi da li je zakon u suprotnosti s vitalnim interesima Bošnjaka.

Kamuflaža i suština

No, podsjeća Hrvačić, RS se nije na to obazirao, nastavio ga je provoditi, našavši “briljantno rješenje”: “Starom zakonu na čekanju dali su novo ime, Zakon o premjeru i katastru, koji je sve do polovine obična kamuflaža, a tek onda počinje priča o suštini. Jasno je samo jedno da je cilj sve što je važilo u katastru izbrisati, a uspostaviti novu zemljišnoknjižnu evidenciju”.

Implementacija je zvanično počela prije mjesec, tako da advokat savjetuje svima koji imaju parcele u RS-u, da budu budni: “Uprava za geodetsko-pravne poslove je dužna objaviti oglas u jednom od medija i na internet-stranici, kojim će pozvati vlasnike parcela da ih obilježe biljegama”¦ Podloga za to je aerofotografsko snimanje iz 1983. godine. Bošnjaci su već tada bili zapostavili imanja, pa ih nisu ni obilježili. Veliko je pitanje koliko njih uopće danas zna gdje su granice njihovog zemljišta. Stari su umrli, mladi o tome pojma nemaju, a zbog poznatih okolnosti, pašnjaci su postali šume, šume su danas prašume, tako da se ne mogu snaći ni oni koji su znali tačne granice”, navodi Hrvačić.

Å ta raditi?

“Već koliko danas označiti svoja imanja ili ovlastiti nekoga da to učini. Ne mora se čekati poziv katastarske općine, uspostavljene novim zakonom. Ta općina nije isto što i politička: može biti veća od nje, može i manja, mogu tri katastarske biti u jednoj političkoj i obrnuto. No, kada se uputi poziv za to obilježavanje, onda to treba obavezno uraditi i dostaviti svu dokumentaciju o nekretnini ovoj općini kako bi bilo olakšano pravljenje prijedloga za premjer. Ukoliko se neko ne javi za to obilježavanje, za njega će to uraditi Uprava, uz naknadu, što je manja šteta u odnosu na to kakve će Uprava granice odrediti. Na stranu sada to što mnogi više ne posjeduju nikakvu dokumentaciju, a mrsko im je vaditi novu, što su mnogi fizički daleko od BiH, najveća opasnost je to što je većina ravnodušna na sve ono što implementacija ovog zakona podrazumijeva”, ističe Esad Hrvačić, koji je nedavno išao u Modriču zbog jedne parcele Vakufske direkcije.

“Iako smo donijeli kopiju starog plana dijela grada u kojem se parcela nalazi, rečeno nam je da je parcela iscijepana na nekoliko njih. Oni misle da je time sve riješeno. Mi ćemo pokrenuti postupak. IZ to ne radi prvi put, i očito ne i posljednji, ali se pitam kako će se takvim pojavama suprotstaviti ljudi koji jednog dana dođu po potvrdu o parceli, a kažu im da je nema. Bošnjački političari se kunu u to da su im interesi njihovog naroda najvažniji, a kada je neko od njih ukazao na ove probleme”, pita Hrvačić.

Hrvačić napominje da provođenje ovog zakona ne može biti normalno sve dok Bošnjaci ne budu ravnopravan narod u RS-u. “A oni tamo više nisu ni građani trećeg reda.”

Ima i hajrovanja

Vakufska direkcija IZ-a, koju Hrvačić zastupa, prepoznala je važnost ovog zakona.

“Imali smo tri seminara za medžlise, formirali komisije, prikupljamo dokumentaciju već godinu, a kako stvari stoje, možda ćemo malo i hajrovati, zato što neke naše nekretnine nisu bile prevedene, a sada će se to obaviti bez troškova”, govori Hrvačić, dodajući da je zakonodavstvo RS-a daleko otišlo u odnosu na FBiH, donijeli su i Zakon o građevinskom zemljištu, o stvarnim pravima, o restituciji, a u FBiH je na snazi Zakon o građevinskom zemljištu iz 2003, koji je donio visoki predstavnik.

“Taj je isti zakon bio i u RS-u, no ovaj entitet je u međuvremenu donio dva zakona, čime je izvršena denacionalizacija oduzetih, nacionaliziranih zemljišta, koja nisu privedena krajnjoj namjeni. Federacija kaska preko deset godina za takvim zakonskim rješenjima. RS je donio i zakon o stvarnim pravima, FBiH tek raspravlja o njemu, a ta oblast je regulisana Zakonom o vlasničko-pravnim odnosima iz 1998. Pitam se šta rade u federalnim ministarstvima. Znaju makar prepisati od RS-a”, ciničan je Hrvačić, objašnjavajući kako će dalje teći postupak stvaranja novog katastra.

Procedure

“Prvo će biti napravljen novi premjer, koji se može odnositi samo na jednu katastarsku česticu. U Doboju se tako sada radi, vezano za parcelu od dva duluma. Dakle, kada vlasnik ili Uprava obilježi parcelu, onda nadležni dođu, snime, naprave prijedlog premjera, raspisuju oglas za uspostavu novog katastra na tom području. Podsjećam, katastar rješava vlasničke odnose, premjer daje granice parcela. Nakon što je utvrđen premjer, vrši se njegovo javno izlaganje. Svako može staviti primjedbu na ispravnost iscrtane granice, a ako komšija tvrdi suprotno, sud to rješava u roku od 30 dana. Ako ne, onda Uprava donosi katastarsko rješenje na koje se može podnijeti žalba za 15 dana. Bude li odbijena, ide se na upravni spor, no, od svega je, za početak, najvažnije pratiti kada će biti zatraženo obilježavanje parcele”, upozorava Hrvačić.

http://www.prvimart.ba/vijesti/dosta-je ... ese-naroda

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 09, 2013 10:09 am

Koalicija organizacija civilnog društva “Prvi mart” traži osobu za rad na poziciji koordinatora/ice za dijasporu, uz probni period od mjesec dana. Riječ o punom angažmanu u trajanju od osam sati u toku petodnevne radne sedmice, te će se veći dio poslova u prvom periodu obavljati u Sarajevu, uz povremena putovanja sa timom. Od ljeta će se očekivati češći odlasci na teren po Bosni i Hercegovini, te eventualno u inostranstvo. Sve aplikacije možete dostaviti na e-mail [email protected] (sa naznakom za poziciju:koordinator za dijasporu) do 15.02.2013. godine (23:59h). Prijavljeni koji uđu u uži izbor, bit će pozvani na intervju 20.02.2013. putem e-maila.

Uslovi:

Završen fakultet društvenog usmjerenja ili apsolvent fakulteta društvenog usmjerenja
Aktivno poznavanje engleskog ili njemačkog jezika
Iskustvo u koordinaciji i organiziranju događaja ili komunikaciji sa udruženjima građana
Poznavanje rada na računaru, korištenja e-maila i korištenje faxa
Poznavanje osnova ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine i osnova izbornog procesa

Potrebno dostaviti:

Diploma o završenom fakultetu ili potvrda o statusu na fakultetu
Motivaciono pismo
Biografija ”“ CV
Reference za provjeru radnog iskustva
Broj telefona, e-mail, adresu stanovanja

Dodatni intervju:

Po izvršenoj selekciji bit će izvršen intervju sa provjerom:

a) Podataka navedenih u CV-u

b) Aktivnog znanja engleskog ili njemačkog jezika

c) Poznavanja rada na računaru ”“ sastavljanje pisma/odgovora na upit

d) Poznavanje osnova ustavnog uređenja i izbornog procesa

e) Razgovor o povjerljivosti i drugim bitnim pitanjima o aktivnostima koalicije “Prvi mart”

Opis poslova:

Prikupljanje podataka i klasifikacija udruženja izbjeglih lica u dijaspori
Prikupljanje podataka o građanima i građankama Bosne i Hercegovine u inostranstvu
Rad na uspostavi koordinatora i štabova za registraciju i mobilizaciju
Prikupljanje informacija o strukturi koordinatora i štabova za registraciju i mobilizaciju u dijaspori
Koordinacija rada štabova za registraciju i mobilizaciju u dijaspori
Koordinacija i saradnja sa državnim i entitetskim institucijama nadležnim za pitanja dijaspore
Organiziranje sastanaka i planiranje putovanja za članove tima po dijaspori
Praćenje važnih velikih okupljanja bosanskohercegovačke dijaspore
Saradnja sa koordinatorom za ljudska prava i pravna pitanja na zagovaranju izmjena postojećih propisa i pojednostavljenje procedura za pristup dijaspore izbornom procesu
Povezivanje web i drugih medija u dijaspori sa IT koordinatorom
Utvrđivanje sadržaja brošura i informacijskih paketa u saradnji sa koordinatorom za ljudska prava i pravna pitanja
Utvrđivanje promotivnih strategija i ciljanih skupina za prikupljanje sredstava u saradnji sa koordinatorom za fundraising i koordinatorom za odnose sa javnošću
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 20 gostiju.