Doktorat o Kozarcu (konacno pri kraju!) i molba forumasima

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Sebina
Forum beg
Forum beg

Doktorat o Kozarcu (konacno pri kraju!) i molba forumasima

PostPostao/la Sebina » uto pro 13, 2011 2:49 pm

Samo da vam javim da sam konacno pri kraju moga antropoloskog doktorata na temu Kozarca. (ostalo mi je samo neke mape, slike i tabele da odradim). U tu svrhu molila bih pomoc sviju vas koji su u mogucnosti da mi daju sljedece informacije:
1. koliko se bivsih vojnika 17-te vratilo u prijedorsku regiju?
2. imena kozarackih intelektualaca ubijenih
3. detaljne mape Kozarca i okoline ako neko ima
4. vase misljenje koliko Kozarcana zivi u Kozarcu

Ja naravno imam svoju arhivu koja nikad nije potpuna i svaka pomoc je veoma dobro dosla!

Usput vam saljem prijevod sadrzaja moga doktorata i koga zanima da procita ovaj rad, moze dobiti PDF file u januaru. Na kraju svima hvala za pomoc, diskusije, forume i druzenja koja smo vodili ovdje i nadam se nastaviti u buducnost.

Etnografija borbe za povratak: Kozarac

Poglavlje I: ARMIJA PROTJERANIH
-Osnivanje brigade
-Hrvatsko-Muslimanski Rat u Centralnoj Bosni
-Zauzimanje Vlasica, prevazilazenje straha
-Put kuci
-Dayton: legalizacija podjele
-Sanski Most: priljev izbjeglica i ponovno iskustvo prognanistva (kesari)

Poglavlje II: POVRATAK
-Spontani povratak: 1996-99
-Kozarac: borba za povratak
-Ratni zlocini: strah i sprecavanje (povratka)
-Uloga Srcem do Mira
-Online zajednica: veza izmedju dijaspore i lokalnog stanovnistva

Poglavlje III: ULOGA ZRTVE I POLITIKA SJECANJA
-O mrtvima: "kao da su medju nama"
-Kod kuce: stvaranje zajednice
-Kolektivne dzenaze: "Dodji da pamtimo"
-Religijska dimenzija ukopa
-Spomen na sehide
-Mezarje Kamicani: najvaznije spomen obiljezje

Poglavlja IV: NAMETNUTO POMIRENJE I PROJEKAT "MEMORIJAL OMARSKA"
-O kolektivnom obiljezavanju logora Omarska
-Obracanje Mittall Steel-u
-Medijatori: Dusa Evrope
-Okvir rada: pridobivanje manjine, ignoriranje vecine
-Pregovori iza zatvorenih vrata
-Zajednica prezivjelih

Poglavlje V:
-Online debata: nova javna sfera
-Online Peticija: pocetak organizovanog djelovanja
-Zrtve: Kako bi pravda i ozdravljenje (drustva) izgledali kad bi se pitale zrtve
-Lokalni strucnjaci
-Udruzenja logorasa
-Bosnjacki politicari u opstini Prijedor
- Svjedocanstva: ratne price unutar zajednice prezivjelih
-Iskustvo svjedocenja (pri tribunalu, seminarima o pomirenju, "tranzicijskoj pravdi")
-Korisnost ili bekorisnost price o prezivljavanju

Zakljucak:Teatralizacija "javnog" mira..

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto pro 13, 2011 5:05 pm

Mislim da ti nedostaje nekoliko bitnih stvari za ovaj period 1996. - 1999. godina.

Naime nije povratak bio bas tako spontan. Spontana su bila samo satorska naselja jer ljudi nisu vise imali strpljenja.

Kljucnu ulogu u organizovanju povratka je imalo Ratno predsjednistvo opcine Prijedor, odnosno kasnije je ono preraslo u Vladin ured za izbjegla i rasljena lica opcine Prijedor. Organizovanjem raseljenih lica i pripremama povratka rukovodio je Kozarcanin Cirkin Sead.

Iako sam ja mozda subjektivan jer sam bio dio tog medijskog projekta, ali se ne smije zanemariti ni uloga Slobodnog radio Prijedora i lista Prijedorsko ogledalo. Nase slusaoce i citaoce smo drzali u stalnom ubjedjenju da je povratak moguc i da je sve drugo privremeno rjesenje. Rahmetli Emir Kahrimanovic i glavni urednik radija Refik Hodzic su svojim prilozima i emisijama pomjerali granice moguceg i zahvaljujuci upravo njima dvojici, ali i cijelom kolektivu, povratak u Kozarac je postao glavni izbor Kozarcana u BiH. Drugi (Podrinje, Hercegovina...) nisu imali takve medijske projekte pa su ostajali u Tuzli, Sarajevu, Mostaru i drugim gradovima u Federaciji. I sam sam direktno pomogao opredjeljenju izbjeglica u Sanskom Mostu da se vrate, kada sam iskopao zapisnik opcinskog odbora SDA Sanski Most, gdje su nas koji nismo Sanjani nazivali ''kesarima'' u sluzbenom dokumentu. Autorica to i pominje, a to i jeste bila bitna stvar da se ljudi opredjele da im je najbolje u Kozarcu.

Eto nadam se da sam pomogao u dopuni sadrzaja doktorata, a mozda je to vec sve obradjeno samo ti Sebina nisi ovdje u ovim tezama stavila kao bitno.

I zelim ti uspjeh u odbrani doktorata

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » uto pro 13, 2011 5:23 pm

Naravno Edo! sve sto spominjes sam i dobila iz te arhive vasih novina i drugih usmenih prica, i sve je u tom dijelu pod "spontanim povratkom". Taj izraz koristim jer drugi istrazivaci koji se doticu Prijedora i "uspjesnog povratka" spominju taj cuveni "spontani povratak", i ako spominju vazne aktore to su za njih prvenstveno Mursel. Taj spontani povratak oni prvenstveno spominju kao moguc zbog toga sto su Britanski specijalci upucali Drljacu. Pogotovo u skorasnjim pisanjima koji spominju Prijedor mnogo se daje do znanja da je hapsenje ratnih zlocinaca u tom ranom periodu odigralo kljucnu ulogu jer je eliminralo strah kod povratnika (ja bas i nisam u to ubjedjena) Ja mislim da je to pomoglo ali nije igralo kljucnu ulogu. Moj je argument da su kljucnu ulogu za uspjesan povratak odigrali bivsi vojnici, njihov ratni put, Cirkinova pregovaranja sa lokalnim liderima, prvenstveno vojnickim, i percepcija obicnog svijeta da su oni snjima. Uz to naravno sva ta struktura medija i ratnog presjednistva PD u Sani i kasnije Lusci palanki te zene oko Emsude i Izvora...

Ovi moji naslovi i podnaslovi su prica toga. Ja sam samo navela te naslove mada i oni nisu najbolje prevedeni na bosanski nego sam samo htjela da vas informisem i zamolim za pomoc ako neko moze da ponudi informacije gore pitane.

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » uto pro 13, 2011 5:29 pm

Ipak, hvala sto si me podsjetio na to! I taj prvi dio moga doktorata u odnosu na drugi je bilo mnogo lakse pisati jer ocigledno tada su stvari izgledale jasnije, mozda zahvaljujuci jasnim ciljevima..Do sada par profesora koji su procitali doktorat su bili jako dirnuti 17-tom i pricom tog projekta borbe da se ljudi vrate kucama..

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » pet pro 16, 2011 11:21 pm

Ne znam da li je kasno ali treba objelodaniti to oko Drljace. Oni njega koriste kao dezurnog (mrtvog) krivca za genocid a on nije mogao fizicki biti odgovoran za sve sto mu je pripisano. Srbima je ustvari ubistvo Drljace doslo kao kec na desetku da se operu genocida. Dakle cinjenica je da je on likvidiran i "ovjeren"metkom u glavu. Kome i zasto je odgovaralo da on ne propjeva? I na taj nacin se minimizira prijedorski genocid u stilu: saka pojedinaca se izmakla kontroli i strasni Drljaca pobio od 3 do 4 hiljade ljudi.

sombody223
Početnik
Početnik

PostPostao/la sombody223 » sub pro 17, 2011 11:12 pm

Sebina ja imam detaljnu vojnu kartu kozarca i okoline koju su srbi koristili u zadnjem ratu za navodjenje topnistva , ako zelis rado cu ti je ustupiti .

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » ned pro 18, 2011 2:08 pm

hvala ti sombody na odgovoru. Pokusala sam ti odgovoriti preko privatne poruke juce ali vidim nije poslano a nemam vremena da cekam kada ce ta poruka da stigne do tebe jer predajem rad u utorak.. Molim te posalji mapu na email: [email protected]

SalkoPro-12
Početnik
Početnik

PostPostao/la SalkoPro-12 » pon pro 19, 2011 7:09 am

Sebina,

Izuzetno mi je drago cuti da svaka mlada osoba konkretno iz naseg kraja sa uspjehom zavrsava skole cak i na svjetski poznatim Univerzitetima. Od mene licno cestitke svima kao i tebi. Iskreno se nadam se dace ovaj tvoj rad akobogda uci u istorijsku arhivu Kozarca i okoline. Vidim iz zadnjeg javljanja datije ostalo jos malo vremena a bio sam vremenski ogranicen dabih se prije javio. Konkretno bih spomenuo samo dvije od vise navedenih tema u sadrzaju."Online zajednica: veza izmedju dijaspore i lokalnog stanovnistva". Predpostavljam da je u ovoj temi opisana uloga i doprinos razvoju Kozarca nakon povratka stanovnistva trenuto raseljenog po svijetu konkretno receno Diaspora.

Pod temu “imena kozarackih intelektualaca ubijenih”. Kako je Kozarac zbog svoje iskrivljene uloge u 2 svjetskom ratu bio na listi tadasnjih opstina kojima nije bio omogucen normalan razvoj, tako je zapostavljeno i skolstvo. Dosta nasih intelektualca nije imalo mogucnost za skolovanje a rijetki su zavrsavali skole na poznatim Evropskim Univerzitetima kao rahmetli vojni doktor Huse Albegov koji je studirao na Univerzitetu Sorbonne u Parizu. Mozdabih bilo dobro spomenuti i imena drustveno uticajnih pojedinaca iz svakog Kozarackog naselja. Za primjer naveo bih rahmetli Serifa Pervanica, Sakiba Pervanica”¦ iz tvoga kraja. Svakako nemoj zaboraviti rahmetli Mustafu, profesora fizickog vaspitanja na jednoj od Prijedorackih srednjih skola. Maksuz selam i puno srece.

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » pon pro 19, 2011 9:12 am

Hvala salko...da, online zajednica je prvenstveno uloga kozarac.ba u novom osjecaju i stvaranju poratne kozaracke zajednice.

Drago mi je da si primjetio simbolicnu ulogu a i stvarnu pojedinih ljudi u okolnim selima Kozarca a i samog Kozarca, i mada se u neku ruku doticem ti ljudi i njihove uloge u prijeratnim zajednicama i stime sta njihovo pogibije znaci u poratnom periodu pa i danas...taj nedostatak je ocigledno nesto sto je mnogima na umu. Medjutim, kao sto vidis vecinu ovdje, online, ne zanima ili nemaju potrebe da dodaju neko svoje znanje i vidjenje vezano za moja pitanja.(naravno izuzev onih koji su se vec javili i privatnih emaila sto sam dobila) Ja mogu pretpostaviti razne razloge ali to i nije bitno vise. Hvala jos jednom svima koji su komentarisali i pomogli pri ovom radu.

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » uto pro 20, 2011 12:46 am

Sto se tice ubijenih kozarackih intelektualaca, da li se misli na porijeklo ili na mjesto rada? Takodjer pojam intelektualac moze podrazumjevati dosta toga. To je tema sama za sebe.

Imena koja mi padaju na pamet jesu:

dr. Osman Mahmuljin - doktor interne medicine
dr. Jusuf Pasic - nije rodjen u Kozarcu ali je tu radio
Jakupovic Idriz - ne znam da li je iz Kozarca ili jakupovica kod Cele - direktor socijalnog
Sivac Sead - mislim da je bio veterinar

Dalje ne znam jer nisam iz Kozarca ali trebalo bi da se ljudi jave povodom ove teme.

AdemBasic
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la AdemBasic » uto pro 20, 2011 11:11 am

Draga Sebina !
Tvoj " Antropoloski doktorat na temu Kozarca " za mene jeste jedna odlicna ideja, iako mi je zao sto ne obuhvata sire, odnosno cijelo podrucje Opstine Prijedor.
Mislim da je prakticno nemoguce potpuno rasclaniti uzroke koji dovedose do genocida po Mjesnim zajednicama, jer su oni povezani na cijelom tom podrucju, iako svaka MZ ima neke svoje specificnosti . Moja namjera nije da Ti sugerisem sta treba da radis i zelja mi je samo da Ti pomognem ukoliko je to moguce. Siguran sam da ce Tvoj doktorat imati najveci uspjeh onda ako uspijes da obradis istinsku ulogu nasih Opstinskih odbornika iz tog vremena jer su oni kao legalno izabrani predstavnici naroda na izborima 1990.god. dobili tu legitimnost i predstavljali tada jedinu vezu izmedju Opstine i naroda.
Posto su Oni bili Ti koji su na podrucju nase Opstine uspjesno proveli Referendum o samostalnosti i drzavnosti BiH, mislim da se Njihova uloga u potpunosti mora objasniti jer su sve do sada sluzili kao meta raznim spekulantima i kriminalnim krojacima nase istorije, kao i nekih " nevladinih organizacija ".
U Tvom " Poglavlju V " - Bosnjacki politicari u Opstini Prijedor, morace neminovno biti objasnjena uloga osoba kao sto su M. Cehajic, I. Bahonjic, B. Medunjanin, Velida Mahmuljin, Camil Pezo, Mirza Mujadjic, Mevludin Sejmenovic idr. jer su oni tada predstavljali narod. Mnogi od njih su bili u to vrijeme proganjani i pogubljeni kao Islamski fundamentalisti. Odluku da li su to u stvarnosti bili, ne smije se prepustiti stihiji vremena. Mnogi pojedinci, kao i neke nevladine organizacije su to lose misljenje vec prihvatili i to je najveci razlog zasto se Njihova imena ne spominju.
Posto si se Ti Sebina prihvatila tog ogromnog i odgovornog posla, smatram da su svi duzni koliko je to moguce da u tome pomognu.

Uz pozdrav i veliko HVALA !

Adem Basic

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » uto pro 20, 2011 11:44 pm

Gospodine Basicu, nije jasno sta zelite reci. Svi pobrojani osim Mujadzica i Sejmenovica su na najbrutalniji nacin poubijani. O kakvom fundamentalizmu pricate? To su ljudi koji su bili izabrani i ubijeni bez ikakve procedure, legalnosti ili legalnog razloga. Druga je stvar sto su oni svi bili igracke prosrpskog rezima koji je i lansirao stranku SDA koja je ustvari i zvanicno registroana u Beogradu u zgradu SIV jer 1990 nije bilo moguce registrovati stranku na podrucju SRBiH dok je to u Srbiji bilo lakse zbog ustavnih promjena koje je Milosevic napravio u septembru 1990.

Sta je tacno vas stav? Zar niste i vi obnasali neku funkciju?

Ckalja
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la Ckalja » čet pro 22, 2011 8:20 am

Cestitke Sebini za njen doktorat, kojeg ce sigurno odbraniti.
Ovo je vrlo siroka tema, nadam se da ce biti jos doktorata o ovome, jer bi se o svakom periodu moglo napisati i po nekoliko doktorata.

Sto se tice pitanja koje si postavila na pocetku, nemamo nazalost nikakve statistike, ali si vjerovatno dobila vecinu odgovora, pogotovo od malog diva jer ono sto je on napisao je u potpunosti tacno.

A sto se tice stranke, fundamentalista i slicno, mozda bi bilo dobro da otvorite drugu temu (ili nastavite neku vec postojecu), da neskrecemo s ove.
Mogu samo reci Ademu da nas vecina zna da nisu ti odbornici kao ni narod bili nikakvi fundamentalisti, ali u njihovoj propagandi smo svi tako predstavljani kako bi mogli krenuti sa genocidom (tad fundamentalisti, danas vehabije).

Sretno Sebina,
ko je sljedeci Kozarcanin(ka) sa doktoratom,
cekamo jos ovakvih tema...

StariGrad
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la StariGrad » čet pro 22, 2011 11:52 pm

Sebina, kao prvo svaka cast za ideju da pises dr. od Kozaracu. Tvoje pitanje ko su bili intelektualci Kozarca, ima mnogo osoba koje tu bi trebalo spomenuti..
Ali mozda si trebala prvo pitanje detaljnije postaviti, jer ovako odgovor je jako sirok: Naprijmer u kojem razdoblju? Zadnjih 20god? Od drugog svjetskog rata? Koji zive ili zivjeli su u Kozarcu, ili u exilu? Itd..
Bosna Bosancima!

AdemBasic
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la AdemBasic » uto pro 27, 2011 1:35 am

Da se ne bi pod ovom temom Sebinine odbrane doktorata o Kozarcu razglabalo o nekim stvarima koje su malo vezane za tu temu ( ali ipak imaju nekog smisla i nisu nista vise uvredljive po nekoga od onih drugih ) i posto je od strane administratora doslo do brisanja nekih mojih postova koji se nekome zbog necega ne svidjaju , odlucih da najavim jednu novu temu i pozovem sve postene gradjane na otvoreni razgovor sa pitanjem:

KUDA IDE (SRLJA) OVAJ NAROD ?

Adem Basic

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 22 gosta.