SPOMEN OBILJEZJE ”“ JAMA HRASTOVA GLAVICA

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

izvor
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

SPOMEN OBILJEZJE ”“ JAMA HRASTOVA GLAVICA

PostPostao/la izvor » ned stu 20, 2011 9:02 pm

''DA NIKAD VIÅ E LJUDE NE BACAJU TAMO''

SPOMEN OBILJEŽJE

Idejni projekat spomen obilježja uradio je sanski arhitekta Haris Zulić. Centralno mjesto zauzima otvor jame. Ulaz u jamu će biti ozidan kamenom na način kako se gradi bosanska čatrnja (bunar) i u taj zid će biti ugrađena masivna nepomična rešetka. Tom rešetkom bi se trebalo onemogućiti da ponovo neko ne baca nevine ljude u jamu, kao što se to činilo u prethodna dva rata. Kružna osnova i ostali elementi na obilježju simbolički predstavljaju unutrašnjost jame u kojoj su pronađeni posmrtni ostaci. Na kraju, kada bude poznat identitet svih žrtava njihova imena bi se uklesala u granitne ploče.

slika

Za spomen obilježje je pribavljena sva potrebna projektna dokumentacija i dobivena suglasnost za gradnju.

slika

URAčENO DO SADA

”¢ Ustupljeno zemljište ”“ Unsko-sanske šume
”¢ Idejno rješenje ”“ arhitekta Haris Zulić, bez novčane naknade
”¢ Građevinska dozvola ”“ Općina Sanski Most
”¢ Uređenje terena i prilaza ”“ Komunalni zavod općine S.Most
”¢ Temelj i kružna betonska ploča ”“ troškovi 4.600 KM ”“ d.o.o. Seferović
Ӣ Do sada prikupljena sredstva:
- Udruženje Prijedorčanki ”˜”™Izvor”™”™ ”“ 4.000 KM
- Udruženje logoraša Sanski Most ”“ 3.000 KM (od Federalnog ministarstva za pitanje boraca)

____________Ukupna predračunska vrijednost radova 30.560,00 KM

Krajnji rok za prikupljanje sredstava 31.decembar 2011.
Izbor izvođača radova ”“ januar 2012.
Rok za izgradnju ”“ juni 2012.

slika

BUDITE DONATOR SPOMEN OBILJEŽJA JAMA HRASTOVA GLAVICA

Akciju prikupljanja sredstava vode Udruženje Prijedorčanki ''Izvor'' i Udruženje logoraša Sanski Most.

Kontakti:
Udruženje logoraša Sanski Most
Muse Čazima Čatića 8-10, Sanski Most
037681602, [email protected]

Udruženje Prijedorčanki ''Izvor''
Zanatska bb, Prijedor
052242590, [email protected]

Uplate možete izvršiti na račun

1990440051916729

Otvoren kod Sparkasse bank dd sa naznakom za:
''Udruženje logoraša - Spomen obilježje Hrastova glavica ”“ Sanski Most''

Ili na blagajnama udruženja - kancelarije u Prijedoru i Sanskom Most.

U USA akciju podržavaju:

Udruženje stanovnika opštine Prijedor St-Louis
Džemat BOÅ NJAKA Des Moins IA/Abid Talic

Imena svih donatora bit će javno objavljena u medijima a spisak uplata iznad 100 KM bit će odštampan i predstavljen na dan otvaranja spomen obilježja 5.augusta 2012.godine

Pozivamo udruženja, klubove i pojedince u dijaspori da nam se priključe u prikupljanju sredstava za izgradnju spomen obilježja nad jamom Hrastova glavica.

ZLOČIN NAD JAMOM

slika

Jama Hrastova glavica je masovna grobnica ali i mjesto likvidacije nevinih ljudi. Zločin su počinili pripadnici srpskih policijskih i vojnih snaga. Ibrahim Ferhatović iz Hambarina kod Prijedora uspio im je pobjeći. Iako ranjen, pronašao je sunarodnjake koji su se krili u kurevskoj šumi i ispričao im o egzekucijama nad jamom. Pogubljenje je dugo trajalo. Dovodili su ih po trojicu nad jamu svezane žicom i tu im pucali najčešće u glavu. Tijela bi padala u jamu a trojica egzekutora su taj posao obavljali sjedeći na stolicama. Preživjelog Ferhatovića su ubrzo ubili u akcijama čišćenja kurevskih šuma, ali je tragom njegove priče pronađena jama Hrastova glavica.

IZ PRESUDE MILOMIRU STAKIČU:

''Rano ujutro 5. augusta 1992., Radovan Vokić, vozač Sime Drljače, rekao je stražarima da do autobusa dovedu zatočenike iz Keraterma koji su prethodnog dana dovedeni iz Prijedora u Omarsku. Kod sebe je imao spisak zatočenika, koji je uredno sastavio, ovjerio i potpisao Simo Drljača. Prozvano je najmanje 120 ljudi”¦ Postrojeni su i ukrcani u dva autobusa koji su pod pratnjom otišli ka Kozarcu. To su bili obični autobusi javnog prijevoza iz Prijedora”¦
Leševi nekih od osoba koje su odvezene tim autobusima kasnije su pronađeni i identifikovani u Hrastovoj glavici. Na toj lokaciji, tridesetak kilometara od Prijedora, pronađen je velik broj tijela - to jest 126. Forenzički stručnjaci su utvrdili da su uzrok smrti u 121 slučaju bile rane od vatrenog oružja.''

slika

JAMA PRONAčENA 1998.

Skeletni ostaci iz prirodne jame duboke preko 20 metara ekshumirani su 1998.godine. Pronađeni su dokazi da su egzekucije vršene nad otvorom jame. Pored tijela 124 zatočenika prijedorskih logora pronađeni su i posmrtni ostaci dvojice Bošnjaka iz Sanskog Mosta nestalih u Drugom svjetskom ratu (Džafić Razim 1925. i Kalender Ibro-Ibraga 1895.godište). U jami Hrastova glavica pronađeno je i tijelo čuvenog prijedorskog ljekara dr.Esada Sadikovića

OPIS JAME PEROM ALPINISTE

''Ulaz u jamu je toliko uzak da bi se dva čovjeka zaglavila. Jedan može proći. Spuštam se mornarskim ljestvama koje smo postavili prije desetak dana. Tada sam se spustio užetom do dna. Bio sam spreman na sve, ali nisam očekivao da ću vidjeti toliko ljudskih lobanja niti skeletizirana tijela ubijenih. A dno jame, veličine tri sa šest metara, bilo je tada prekriveno desetinama lobanja sa rupom na potiljku i hiljadama ljudskih kostiju. Mehkog tkiva je nestalo. Tijela su bila u kontaktu sa zrakom. Proces truhljenja je davno okončan. Nikakvog zadaha nije bilo. Samo, neka tegoba me tada pritiskala. Nakon tijesnog ulaza jama se širi. Liči na bunar. Kao da je ljudska ruka slagala kamenje i ozidala prvih desetak metara.'' - Muhamed Gafić, alpinista koji se prvi spustio u jamu.

kapo
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la kapo » pon stu 21, 2011 7:35 pm

Takodjer mozete racunati i na podrsku od Sedre.

izvor
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la izvor » uto stu 22, 2011 4:17 pm

Prve pojedinačne uplate:

Safija Ramulić - 100 KM
Rifat Salešević - 50 KM
Osman Zukanović - 50 KM
Mevlida Mujkanović - 20 KM

izvor
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la izvor » sri stu 23, 2011 6:41 pm

Organizacije u USA su prikupile:

Islamski Kulturni Centar Bosnjak Des Moines Iowa/Abid Talic - 1.250 USD
Udruzenje Stanovnika Opstine Prijedor St.Louis MO - 1.000 USD

Ove organizacije nastavljaju akciju prikupljanja sredstava u St.Lousiu i Des Moinsu

tanya
Početnik
Početnik

PostPostao/la tanya » čet stu 24, 2011 2:23 pm

Od mene 100 KM.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » pet stu 25, 2011 10:42 pm

Nove donacije za spomen obiljezje:

Edin Mrkalj - 200 EURA
Suljo Halalkic - 500 EURA

Nije nuzno da uplatu izvrsite odmah, za sada je dovoljno da ovdje ili na mail: [email protected], napisete svoje ime ili naziv organizacije, kazete iznos i odredite termin do kada cete novac poslati odnosno uplatiti.

timka2
Početnik
Početnik

PostPostao/la timka2 » sub stu 26, 2011 4:39 pm

Podrzavam ovu akciju i ucestvujem sa 100 KM. Saljem Izvoru.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » ned stu 27, 2011 1:50 pm

Danas je Fondacija SEDRA prebacila 1000 maraka na racun saveza logorasa za spomen obiljezje Hrastova Glavica.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » ned stu 27, 2011 8:58 pm

Odlicna akcija i bitno je da se i ovo mjesto dostojno obiljezi. Dacu svoj doprinos preko Sedre, kad dodje momenat.

Zasad me zanima nekoliko stvari. Zasto se ide samo s jednim idejnim rjesenjem? I sta ce resetke nad jamom i zidovi? Jama je jama i mozda bi bas trebalo ostati kako jeste... Sta ce bunar? Bunar je simbol vode, ciste vode, a ne smrti i krvi.

Nemam namjeru da se protivim ovom idejnom rjesenju (vidim da je uradjeno bez nadoknade, sto je za svaku pohvalu), ali ovo sve mi izgleda kao dovodjenje pred svrsen cin. Dvije organizacije rade kako one zele, a vi samo placajte.

Uz duzno postovanje, ali zasto su u inicijativu ukljuceni logorasi Sanskog Mosta, a nisu logorasi Prijedora i Kozarca? Logorasi Sane nemaju nista s ovim mjestom, i svi ubijeni su dovezeni iz Keraterma i Omarske i bilo bi logicno da su ova udruzenja, a kroz njih i clanovi porodica ubijenih ukljuceni u projekat.
Ne znam, ali stice se utisak da se Izvor ovdje uhvatio posla bez konsultovanja (svih) zrtava. Nadam se da necemo praviti iste 'greske', kao kad se 2005. grupa logorasa (jer nije bilo registrovanih udruzenja) 'usudila' raditi na izradi izgleda buduceg Memorijalnog Centra u logoru Omarska, a zatim popljuvana od glasno(g)govornika Izvora.

Ako je nekom ozbiljno stalo da nad Hrastovom Glavicom pravi spomen obiljezje, onda prvo treba da kontaktira sto veci broj porodica ubijenih, a ne zaboravi udruzenja logorasa iz nase opstine. I u organizaciji Srcem do Mira su ukljucene majke Kozarcana pobijenih nad tom jamom.

Ovaj ho ruk sistem je upravo ono sto se 2005. osudjivalo kada se radilo o Omarskoj, mada je tada bilo puno vise razloga za konkretne i brze korake nego danas.

Nije mi namjera da razvaljujem ovu inicijativu, jer smatram da se ova jama mora obiljeziti, ali ovakav nacin rada mi se ne svidja iz navedenih razloga, a pogotovo ne jer su oni koji su srusili inicijativu za MC Omarska danas sebi uzeli za pravo da traze novac i grade neke spomenike bez ikakvih ranijih konsultacija sa svim relevantnim institucijama i pojedincima (porodicama).

Kad su Kevljani prvi put pokrenuli akciju za obiljezavanje masovne grobnice u Starim Kevljanima, prva reakcija predstavnika Izvora je bila 'Spomen obiljezje Kevljani ili marifetluk dokonih ljudi'.

Sad kad Izvor radi, neka nam primjerom pokaze kako se to radi spomen obiljezje. Za pocetak, neka se ovo idejno rjesenje predoci porodicama zrtava, a malo manje misli na novac i daju rokovi za uplatu. Pogotovo s obzirom na to da se godinama ceka na 3. izdanje Knjige nestalih za koje su se masovno uplacivala sredstva.

Meni je, iskreno, dosta te galame s jedne, a skupljanja priloga s druge strane...

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

izvor
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la izvor » ned stu 27, 2011 11:14 pm

Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor'' nije vlasnik procesa izgradnje spomen obiljezja nad jamom Hrastova glavica. To spomen obiljezje je u pomen zrtvama koje su tamo pronadjene i ono pripada samo njima, zrtvama jame Hrastova glavica. Udruzenje ''Izvor'' kao sto je ovdje navedeno zajedno sa Udruzenjem logorasa Sanski Most vodi akciju prikupljanja finansijskih sredstava. Udruzenje logorasa Sanski Most je bilo nosilac aktivnosti u prikupljanju dokumentacije za gradjevinsku dozvolu i mi smo im kao Prijedorcani zahvalni na toj velikodusnoj pomoci, narocito na idejnom rjesenju koje je uradio mladi sanski arhitekt Haris Zulic, a na osnovu molbe Udruzenja logorasa.
Lokacija jame je na teritoriji opcine Sanski Most i tamo u toj jami su pronadjena i identifikovana dva Sanjanina ubijena u Drugom svjetskom ratu, to je sasvim dovoljno da Sanjani imaju itekako mnogo veze sa tim mjestom. Od pocetka su suorganizatori posjete tom stratistu i oni svaki put dovedu vecinu posjetilaca do te jame, narocito iz okolnih sanskih sela Cirkici i Okrec.
Oni koji prate proces ekshumacija tijela nestalih osoba znaju dobro cemu su nase bosanske catrnje sluzile i da su to, nazalost, bile grobnice za brojne Prijedorcane. Prvobitno smo se nosili idejom da betonom zalijemo otvor u tu jamu da vise nikada zlocincima ta jama ne posluzi za bacanje tijela, odlucili smo se na tesku nepokretnu resetku kako bi ipak sacuvali autenticnost prostora. Ulaz u jamu mora biti zatvoren i zbog bezbjednosti posjetilaca tom prostoru.
Idejno rjesenje po kojem ce se graditi spomen obiljezje javno je prezentirano 5.augusta 2009.godine. Tada je to bio samo prijedlog i na njega nije bilo niti jedne primjedbe a idejno rjesenje je bilo predstavljeno i u medijima i u sjedistima oba udruzenja nosioca aktivnosti prikupljanja sredstava. Tek kada na idejno rjesenje niko nije dao niti jednu primjedbu projekat je prilozen kao dio dokumentacije za dobijanje gradjevinske dozvole.
Pokusali smo sredstva obezbjediti iz javnih fondova ali se to pokazalo veoma otezanim bez politickog lobiranja, a mi smo stava da niti jedna politicka stranka ne iskoristi ovo spomen obiljezje za vlastitu promociju. Stoga smo se odlucili na veoma nezahvalnu opciju prikupljanja sredstava od donatora, ljudi i organizacija kojima je stalo do sjecanja na zrtve. Svjesni smo da ce uvijek biti onih koji ce traziti dlaku u jajetu i da ce to posluziti mnogima kao izgovor da se ne ukljuce u ovu akciju, ali isto tako znamo da ima dovoljno neopterecenih i humanih ljudi koji ce u izgradnji ovog spomen obiljezja naci i sebe. Zbog takvih mi smo duzni da se ovdje javljamo.
Javili su nam se mnogi ljudi koji su se sami angazovali na prikupljanju finansijskih sredstava od svojih prijatelja i komsija i ne sumnjamo u uspjeh ove akcije. Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor'' nema nikakvu prednost u odnosu na Udruzenje stanovnika opstine Prijedor iz St Louisa, organizaciju ''Sedra'' ili bilo koju drugu organizaciju ili pojedinca koji su se ukljucili ili ce se tek ukljuciti u ovu akciju. Ima mjesta za sve, ali bi bilo komplikovano da tehnicke stvari oko prikupljanja novca radi vise od dvije organizacije istovremeno.
Napominjemo da ce sva sredstva koja eventualno preostanu od ove akcije biti uplacena u fond za obiljezavanje 20. godisnjice genocida u Prijedoru a koji ce uskoro biti uspostvaljen. Spomen obiljezje ce biti otvoreno u sklopu obiljezavanja 20. godisnjice kao sto ce biti promovisano i trece izdanje knjige ''Ni krivi ni duzni'' koja je spremna i ceka 20. godisnjicu.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » pon stu 28, 2011 1:12 pm

Hvala na pojasnjenju. Sad je jasnija i uloga Udruzenja logorasa Sanskog Mosta i dosadasnji proces. Jedino sto ostaje nejasno je tvrdnja iz prve recenice da Izvor nije vlasnik procesa. Po svemu sudeci jeste, i ako nije Izvor, ko jeste?

Nije mi namjera da trazim dlake u jajetu, vec upucujem na to da se ovdje pod devizom 'sve je sredjeno' radi nesto sto se radi jednom i ostaje za buducnost. Da je tamo ubijen neko od clanova moje porodice bio bih s jedne strane sretan i zahvalan da neko radi na obiljezavanju tog mjesta (i ne trazim, znaci, izgovore niti bi iko trebao), a s druge neprijatno iznenadjen da je skoro sve uradjeno bez ljudi kojima je to mjesto vaznije nego npr. udruzenju logoroasa iz Sane. Znaju li majke i djeca ubijenih da se tamo pravi spomenik? I u tom smislu, uz priznavanje truda i dosadasnjeg odradjenog posla, opet kazem, nelogicno je da se iz procesa iskljucuju porodice zrtava Hrastove Glavice. Mozda ja nisam obavijesten, ali ako je projekat predstavljen prije vise od dvije godine, kako to da se o ovome do sad prakticno nista nije znalo i da se tek sad javno pojavljuje na internet stranicama? I da pustimo insinuacije ko se zasto javlja (danima sam razmisljao da li da cutim i platim ili kazem sta imam, upravo zato sto se svaka moja 5 puta izvaze...) , ali objektivno zapitajmo se ko se treba pitati za izgled i proces izgradnje spomen obiljezja? Hoce nam sutra udruzenje filatelista i pcelara Trnopolja raditi izgled Memorijalnog Centra samo zato sto je u Trnopolju?

Tamo su ubijani ljudi koje sam i ja poznavao, moj rodjak, i ne mislim da je u redu da se ovako na brzinu progura izrada projekta bez konsultacija sa clanovima porodica tih ljudi, ili bar onog broja ljudi do kojeg se moze doci.

Nemojte praviti iste korake koje ste prije 6 godina (s pravom ili ne, to je druga prica) osudjivali kod procesa za memorijalni centar u Omarskoj (ciju gradnju zasad mozemo samo sanjati). O ovom projektu su zvanicno trebala biti obavijestena sva povratnicka udruzenja iz opstine Prijedor. Ne zato da imamo 6 razlicitih brojeva racuna za uplatu, u redu je da Izvor vodi akciju, nego zato da svi oni obavijeste svoje clanove koji ne dolaze na internet i koji ce do godine 5. augusta da vide nesto novo nad tom jamom. Super je i sto je Udruzenje logorasa iz Sane aktivno ukljuceno, ali ono ipak nema veze sa logorasima Omarske i Keraterma (niti su ona dva nesretnika iz proslog rata bili logorasi...).

Mislim da je nepotrebno da dalje ulazimo u diskusiju ovdje, jer bi dalja razmjena misljenja mogla postati kontraproduktivna. Izvoru hvala na dosadasnjem radu uz prijateljski savjet da u sklopu ove kampanje sazove sastanak sa udruzenjima s kojima ionako saradjuje povodom obiljezavanja 20 godina, obavijesti ih o ovom sto je uradjeno, podijeli projekat i zamoli da obavijeste svoje clanove, pogotovo one koji su vezani za tu jamu.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

izvor
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la izvor » sub pro 03, 2011 8:27 pm

Akcija prikupljanja sredstava jos traje, do sada je skupljeno vise od 1/3 sredstava. Ocekujemo da ce se akciji prikljuciti i druge organizacije i klubovi nasih gradjana u dijaspori. Iduce sedmice idemo sa plakatiranjem po povratnickim naseljima.

Udruženje Prijedorčanki ”˜”™Izvor”™”™ ”“ 4.000 KM
Udruženje logoraša Sanski Most ”“ 3.000 KM
Fondacija ''Sedra'' Holandija - 1.000 KM
Safija Ramulić - 100 KM
Rifat Salešević - 50 KM
Osman Zukanović - 50 KM
Mevlida Mujkanović - 20 KM
Tanja Timcisin - 100 KM
Ana Vitisin - 100 KM
Elvedin Padjen - 100 KM

Islamski Kulturni Centar Bosnjak Des Moines Iowa/Abid Talic - 1.250 USD
Udruzenje Stanovnika Opstine Prijedor St.Louis MO - 1.000 USD

Edin Mrkalj - 200 EURA
Suljo Halalkic - 500 EURA

Ukupno:
8.520 KM
2.250 USD
700 EUR

Cilj: 30.560,00 KM

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » sri pro 07, 2011 7:06 am

Prijedlog: takodjer je potrebno napisati kontekst u kojem su ljudi pobijeni, ko ih je ubio i ko ih je bacio u jamu. Na teritoriji FBiH se bar to moze.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sri pro 07, 2011 4:55 pm

Postoje tri površine na spomeniku predviđene za natpise. Jedna je za imena žrtava, druga za kratak opis šta se na tom mjestu desilo i na trećoj bi trebala biti fotografija unutrašnjosti jame u vrijeme pronalaska tijela.
Nažalost, do danas nije utvrđeno ko je taj zločin počinio ali ćemo ipak nastojati da se držimo činjenica u natpisima na spomeniku.
Ove godine su to mjesto po prvi put posjetili neki prijedorski Srbi i mislim da treba razmišljati u tom pravcu da ta jama u budućnosti postane mjesto savjesti gdje će odlaziti svi bez obzira na etničku i vjersku pripadnost.
Jedan od razloga zašto želimo podići taj spomenik je i skretanje pažnje tužilaštvima na jedan od najmasovnijih i najstrašnijih zločina nad civilima u BiH. Nažalost, osim te jame i budućeg spomenika nema ništa drugo što upućuje da su tamo stradali nevini ljudi. Tijela identifikovanih su sahranjena na više lokacija i na njihovim nišanima i nadgrobnim pločama ne piše mjesto gdje su pogubljeni. Ovaj spomenik ima funkciju da očuva sjećanje na taj zločin i žrtve i da istovremeno kod javnosti izazove revolt što niko od počinitelja nije odgovarao.

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » čet pro 08, 2011 1:22 am

Zna se ko su pocinioci iako mozda ne imena izvrsioca. Pocinioci su SDS, prozivac Radovan Vokic, pripadnik rezervnog sastava policije, ako se ne varam prema tome MUP RS i VRS su pocinioci zlocina nad gradjanima BiH. Bez te definicije je i sam spomenik bez svrhe jer je svrha ubistva tih ljudi bila da se unisti BiH. Cini mi se da sam ipak negdje nekad procitao neka dva imena koja se vezu za ubistva ali ne sjecam se. Prezimena su nesto na "R" (rad-) da su navodno sjedili na stolicama itd. Uglavnom, moze se lako istragom utvrditi ko je bio vozac autobusa Krupa-Trans-a tj. o kojem autobusu se radilo. Sigurno postoji evidencija kao prvo u B. Krupoj o autobusima koje su imali, kao drugo o zaposlenim vozacima u B. Krupoj prije rata jer je malo nelogicno da bi oni dovodili autobus cak iz B. Krupe s obzirom da su imali dosta Autotransportovih a i B. Krupa je tad bila pod njihovom kontrolom. Druga stvar - ko je to i mogao imati svoj autobus? Vojni su morali biti obiljezeni. To je bus koji je neko dovezao sebi iz B. Krupe.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 42 gosta.