GENOCID U PRIJEDORU - 20 GODINA

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » pet tra 06, 2012 10:29 pm

Draga Sitka, ako nisi zadovoljna sa sadrzajem sapstenja ovog Odbora onda to reci na pristojan nacin a ne uz sve te ruzne rijeci ''glupost'', ''nelupajte''... Rastuzila si me jer do sada nigdje nisam procitao niti jednu tvoju rijec podrske radu ljudi u ovom Odboru koji nastoje na najbolji nacin da sacuvaju sjecanje na stradanje nevinih ljudi. Ako ti na ovo obiljezavanje 20.godisnjice genocida gledas kao na sadaku a ne kao svoju ljudsku obavezu da se boris protiv zla koje je okupiralo Prijedor onda svoje pare sacuvaj za one kojima se sadaka i dijeli.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sub tra 07, 2012 12:59 am

Projekat ''Sarajevska crvena linija'' nam je pokazao kako je veoma bitno vizuelno izazvati emocije, bez tih crvenih stolica priča o 20.godišnjici ne bi se puno razlikovala od ranijih obilježavanja 6.aprila. Mi u Izvoru pripremamo slične performanse u maju i julu, kada se posebno namjeravamo sjetiti stradanja žena i djece u Prijedoru.

Ideja je da se 21.jula na glavnom prijedorskom trgu pred Patrijom postavi instalacija koja će nedvosmisleno ukazati na stradanje 102 prijedorskih dječaka i djevojčica. Na trgu će biti postavljeno 51 školska klupa sa 102 stolice i na svakoj od njih po jedna torba sa imenom djeteta. Imena bi bila ispisana i kredom na tablama. Od stolova, stolica i tabli će se formirati četiri odjeljenja da se pokaže koliko je stvarno i užasno velik broj ubijene djece. Gotovo cijela jedna škola učenika je pobijena.

Očekujemo pomoć u ovoj instalaciji, konkrentno treba nam donator ili više njih koji će nam obezbjediti 102 školska torbaka. Te torbe bi poslije podijelili djeci slabijeg imovnog stanja. Stolove i stolice ćemo pokušati također dobiti kao donaciju pa da se time poslije opreme školske učionice u povratničkim naseljima.

Drugu instalaciju bi posvetili stradalim ženama u općini Prijedor. Opet na istom gradskom trgu ali ovaj put 23.maja. Postavićemo 266 bijelih vreća u koje se odlažu posmrtni ostaci žrtava. Na svakoj vreći po jedna crvena ruža i ime žene ili ubijene djevojčice. Cijeli trg će biti prekriven bijelim vrećama i one bi trebale ukazati na mnoštvo žrtava žena u Prijedoru. Tog dana je planirana i konferencija o stradanju žena.

Glavni performansi će biti u augustu, 5. I 6.augusta ali o tome nekom drugom prilikom. Ovo bi trebalo da vas potakne na razmišljanje da i vi u mjestu gdje živite organizujete nešto slično, jer je svakako lakše u Chicagu ili Frankfurtu nešto organizovati nego na trgu majora Zorana Karlice. I slobodno dostavite vaše ideje Odboru za slične performanse u Prijedoru u okviru najavljenih događanja. Naravno, uvijek vodite računa da instalacije koje predložite budu u okviru naših mogućnosti. I ne zaboravite da za vašu ideju morate i vi biti spremni da zavrnete rukave a ne da očekujete da će to neko drugi umjesto vas.

tanya
Početnik
Početnik

PostPostao/la tanya » sub tra 07, 2012 4:12 am

Odlicne ideje! Ana i ja se javljamo Odboru jer zelimo da obezbijedimo skolske torbe. Cujemo se oko detalja...

sitka
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la sitka » sub tra 07, 2012 7:11 am

postowani Ramolucu,ja pdrzawam Was odbor, napisala sam za preko 100€ko da zahwalnice ,nije uredu a, sta je ko malo manje da,a u ostalom pisem po naski....necu se stobom rasprawljati, mislim da sam dosta slicno mom pisanju i od Tebe procitala......podrzawam odbor i swako dobro!

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sub tra 07, 2012 8:25 am

Odbor nije trazio da podrzite rad Odbora nego obiljezavanje 20.godisnjice genocida u Prijedoru. Odbor je dao svima jednaku priliku da daju svoj doprinos bilo organizovanjem dogadjaja, bilo finansijskom podrskom bilo volonterskim radom. Na vama je da odlucite hocete li se i dalje drzati po strani i sve ovo dozivljavati kao davanje sadake ili cete shvatiti da je svima vama genocid uticao na zivot i da je 20. godisnjica dobra prilika da se suocite sa tim genocidom. Mi u odboru cemo obraz sacuvati i ako nam se ne prikljucite, a sve su prilike da ogromna vecina nece, ovdje govorimo o 50.000 zrtava progona na koje teoretski racunamo. Sa barem hiljadu ljudi koji ce se odazvati na dogadjaje koje planiramo mi cemo ipak ostaviti nekog traga u Prijedoru. Nije nas problem sto je to tek svaka pedeseta zrtva progona u Prijedoru, to je problem savjesti onih koji su spavali svih ovih godina. Genocid je mnogima pruzio priliku za boljim zivotom, ako misle da sada ne trebaju ni na koji nacin da se oduze zrtvama tog genocida onda nikakva saopstenja i komentari tu ne mogu pomoci. Svako neka sam pogleda u ogledalo i neka se zapita sta je to on radio svih ovih godina, a sta je propustao.

tanya
Početnik
Početnik

PostPostao/la tanya » sub tra 07, 2012 4:10 pm

Prebacujem ove komentare sa clanaka na forum. Pay Pal and Western Union su najjednostavniji i najjeftiniji nacini da se prebaci novac sa americkog kontinenta.

1 Redzic 2012-04-07 15:23:31

Re: PODRŽIMO FINANSIJSKI SJEČANJE NA GENOCID
I meni se jako svidjaju iznesene ideje. Cinjenica da se u Odbor ukljucilo osam organizacija je jako bitna i treba sacuvati zajednistvo. Mislim da bi bilo puno jednostavnije, bar za nas preko Bare, kad bi se donacije mogle uplacivati putem Pay Pala bilo otvaranjem novog konta ili koristenjem postojecih.

2 abazpoljak 2012-04-07 12:57:55

Re: PODRŽIMO FINANSIJSKI SJEČANJE NA GENOCID
Znate ono, sve se moze kad se hoce, a mi hocemo i moramo obiljeziti 20. godisnjicu genocida! Svidja mi se ideja da pare budu na jednom mjestu, kod "Optimisti2004"-a, ovako se suzava prostor za razne sumnje. Perfomans, i meni se svidja.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » sub tra 07, 2012 7:38 pm

Sve sto si napisao u potpunosti podrzavam.Svakako cu podrzati obiljezavanje 20.god.od geneoida koji se desio mom narodu,takodje cu to i finansiski podrzati.Borite se i ne daj te se........

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » ned tra 08, 2012 2:42 pm

Svakako das treba podrzati ovu akciju, ali nije potrebno pausalno napadanje ljudi koji nemaju nikakvu organizacionu strukturu. I ono sto je organizovano u Sarajevu nije imalo niti jednog drzavnog obiljezja i to nije zbog toga sto niko nece vec su ljudi jednostavno zaglavljeni u blato sadasnjice. Bilo bi dobro kad bi se mogli ispostovati neki datumi ali ovdje se radi o ogromnom projektu koji je poceo tek ove godine. Ovakvi dogadjaji obicno iza sebe imaju citav drzavni aparat i pripremaju se svih 20 godina tako da se ne treba frustrirati. Taman da bude jedan jedini plakat, to jeste uspjeh. Takvo obiljezavanje je tesko organizovati i u drzavi gdje je sve u redu i sve dozvoljeno a kamoli u sred epicentra zla. Opstina Prijedor ima najvecu koncentraciju ratnih zlocinaca u BiH a mozda i sire.

Ako dodje hiljadu ljudi to ce biti ogroman uspjeh i statisticki ogroman uzorak, jer hiljadu ljudi koji nesto poduzmu je bolje nego 40,000 koji bi dosli zbog cevapa i muzike, tako da se ne treba niko demoralisati ili osjecati lose.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » pon tra 09, 2012 10:58 am

Ideje za obiljezavanje stradanja zena i djece u Prijedoru mi u Izvoru osmislili smo uz konsultovanje poznatog sanskog fotografa Samira Sinanovica i svakako da cemo i ubuduce koristiti strucnu pomoc u osmisljavanju pojedinih dogadjaja. Odbor do sada nije mogao na sastancima raspravljati o detaljima svakog dogadjaja koji je planiran jer smo imali druge prioritete. Zato se i ocekuje da ce svaka organizacija u Odboru i svaki aktivista dati vlastiti doprinos u osmisljavanju pojedinih dogadjaja. Tu ocekujemo i vasu pomoc i vec smo u vise navrata pozivali da nam se javite sa idejama i prijedlozima. Do sada su se jedino aktivisti Sedre javili sa konkretnim idejama za desavanja 5. i 6. augusta. Jos uvijek je otvoren poziv organizacijama i pojedincima da organizuju desavanja u inostranstvu i najave to Odboru kako bismo sve stavili na zajednicki kalendar koji uskoro ide u stampu.

Za nabavku djecijih torbi za instalaciju na trgu pred Patrijom dobili smo tri ponude i to je vise nego dovoljno. Međutim, postoji još mnogo stvari koje bi trebalo finansijski podržati.

Trenutni prioritet nam je organizovanje medijske kampanje. Najveci trosak je zakup bilboarda na kojima ce pisati GENOCID U PRIJEDORU - 20 GODINA.

Bilboarde smo planirali postaviti širom BiH. Jedan košta 500 KM za 15 dana.

Pozivam vas da budete donator za po jedan bilboard. Koliko se vas javi toliko ćemo ih imati širom BiH. Napominjem da će uz pomoć vaše donacije desetine hiljada putnika vidjeti poruku da se u Prijedoru desio GENOCID. Ako smatrate da je taj iznos prevelik onda se mogu udruziti dva donatora za jedan bilboard.

Sredstva trebaju dospjeti na račun ''Optimista 2004'' koji smo već objavili. Za sada bi bilo dobro da se javite ovdje i najavite da ćete u odredjenom roku dostaviti ta novčana sredstva kako bi Odbor mogao na vrijeme planirati kampanju i pokrenuti proceduru za bilboarde.

Dakle, od vas zavisi koliko će gradjana u BiH saznati za GENOCID u Prijedoru i doci na planirane događaje u Prijedoru. Puni efekat bi postigli sa 20 bilboarda, prvobitno smo planirali da sa kampanjom idemo krajem maja, ali to zavisi od vase finansijske podrske.

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » sri tra 11, 2012 12:07 am

Sto se tice bilboarda, je li sve u redu sa postavljanjem tj. znate li da ce biti dozvoljeno postavljanje gdje treba? Da li postoji dizajn?

Evo moj doprinos pa vidite da li odgovara.

slika

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » čet tra 26, 2012 12:23 pm

Ove godine se navršava 20 godina od početka rata i agresije na Bosnu i Hercegovinu. Aktivisti osam nevladinih organizacija s područja opštine Prijedor ujedinili su se i osnovali Odbor za obilježavanje 20. godišnjice stradanja nevinih ljudi u Prijedoru. Odbor čine predstavnici Udruženja Prijedorčanki ”Izvor “, Udruženja logoraša ”Prijedor92 “, Udruženja logoraša ”Kozarac “, Udruženja žena ”Srcem do mira “- Kozarac, Udruženje žena ”Mostovi prijateljstva “-Rizvanovići, Udruženje građana ”Optimisti 2004 “- Kozarac, Udruženje građana ”Behar “ te Udruga za povratak u dolinu rijeke Sane ”Hrvatski dom “ ”“ Ljubija.

Namjera Odbora je od početka bila da organizacijom različitih događaja u Bosni i Hercegovini i inostranstvu skrene pažnju domaćoj i međunarodnoj javnosti na ratne zločine iz 1992.godine gdje je Prijedor bio najstrašnije mjesto na planeti sa najgorim logorima smrti nakon Drugog svjetskog rata. Nakon neformalne ankete sprovedene putem interneta i nakon niza konsultacija u lokalnoj zajednici te međusobnih usaglašavanja u Odboru, cjelokupna manifestacija je dobila naziv ”Genocid u Prijedoru ”“ 20 godina “.

Iako Odbor još nije zvanično objavio ime manifestacije i program obilježavanja (to je bilo planirano da se desi na PRESS konferenciji krajem aprila) načelnik opštine Marko Pavić je pozvao na sastanak predstavnike Odbora od kojih je zatražio da se riječ genocid ne koristi u nazivu. On je kategorički rekao da neće podržati manifestaciju, odnosno da neće dozvoliti njeno održavanje pod tim imenom. Naglasio je da to od njega traže srpske boračke organizacije.

S obzirom na novu situaciju Odbor je sazvao sastanak sa predstavnicima probosanskih političkih partija (odbornici u SO Prijedor i predsjednici stranaka), te predstavnicima dva medžlisa Islamske zajednice i nekih nevladinih organizacija koje nisu u sastavu Odbora.

Sastanak je održan u Kozarcu u petak 20.aprila 2012.godine u večernjim satima. Predsjednik Medžlisa IZ Kozarac,te predsjednik Udruženja boraca Krajine, podržali su naziv manifestacije ”Genocid u Prijedoru ”“ 20 godina “, dok su ostali iznijeli stav da se naziv promijeni te da se nađe nekakav adekvatan termin kojim se neće ublažiti tragedija nesrpskog stanovništva Prijedora u ljeto 1992.godine.

Posebno su izričiti u zahtjevu za promjenu naziva bili odbornici u SO Prijedor koji su ranije tog dana u pauzama zasjedanja imali razgovor sa načelnikom Pavićem. Ostali predstavnici političkih partija nisu bili tako izričiti u izbacivanju riječi genocid ali su ipak svi predložili da se naziv izmijeni. Odbornici su svoj zajednički stav o izbacivanju riječi genocid obrazložili time što do sada nema niti jedne presude za genocid na području Prijedora.

Pošto Odbor smatra da je obilježavanje godišnjice stradanja u Prijedoru pitanje koje se tiče najviše preživjelih žrtava progona u Prijedoru, posebno porodica ubijenih i nestalih osoba te bivših zatočenika, odlučili smo da prije nego zauzmemo konačni stav o nazivu manifestacije damo priliku žrtvama da se javno ili putem e-maila [email protected] izjasne o tome kakav naziv je adekvatan za ono što se dešavalo u Prijedoru 1992.godine.

Očekujemo da će do tada i predstavnici političkih partija, pogotovo odbornici u SO Prijedor, javnosti ponuditi pismeno obrazloženje svog zahtjeva da se predloženi naziv ”Genocid u Prijedoru ”“ 20 godina “, promijeni.

Odbor napominje da se u ovom trenutku na Tribunalu u Hagu vode predmeti protiv Radovana Karadžića i Ratka Mladića, glavnokomandujućih u progonu nevinih ljudi, gdje Tužilaštvo u optužnicama tvrdi da je u Prijedoru počinjen genocid. To nam daje puno pravo i legitimitet da koristimo riječ genocid u objašnjavanju onoga što se desilo u Prijedoru. Na dvadesetu godišnjicu mi smo već trebali imati konačne presude o genocidu u Prijedoru ali oni koji su skrivali Karadžića i Mladića su odgovorni što se to još nije desilo.

Prva optužnica sa tačkom genocida na Tribunalu u Hagu podignuta je protiv Milana Kovačevića i to za genocid u Prijedoru. Druga protiv Sime Drljače. To što su obojica preminula prije okončanja suđenja ne daje nikome za pravo da se danas poziva na ''nepostojanje presude za genocid''.

Odbor za obilježavanje 20. godišnjice stradanja nevinih ljudi u Prijedoru
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » čet tra 26, 2012 3:31 pm

Postoji relevantna tj.i pravna presuda za Srebrenicu pa to niko jos od rs.politicara a ni ostalih nije priznao niti nazvao pravim imenom.Tacno je i to da o slucaju PD.mi nemamo pravno utemeljene presude gdje se neki od predmeta u kojima su monstrumi ucestvovali naziva i presudjuje u korist gradjana Prijedora za sve troture koje su prosli tih svi mjeseci pa i god.,ali svakako ova dva slucaja koja se sad momentalno vode "nadam" se da ce biti u korist gradjana Prijedora tako da se ni oni a i "NASI"dicni politicari nece moci kriti iza ovih neoborivih cinjenica na kojima odbor i jos po neki insistiraju.Po meni je najvaznije da to protekne u duhu onog kako je to odbor zamislijo i da odziv bude u sto vecem broju ,i svakako da prodje sve bez problema u sto ja licno sumnjam.Sa srecom i zelim vam pun uspjeh........

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » pet tra 27, 2012 1:30 am

S-V, zbog cega siite informacije o kojima ne znate dovoljno?

Predmet Slobodan Milosevic
Odluka po predlogu za donošenje oslobađajuće presude, 16.6.2004

"246. Na osnovu zaključaka koji se mogu izvesti iz ovog dokaznog materijala, pretresno veće se
moglo uveriti van razumne sumnje da je postojao udruženi zločinački poduhvat u koji su bili
uključeni rukovodioci bosanskih Srba, čiji je cilj bio da delimično unište populaciju bosanskih
Muslimana, kao i da je genocid zaista počinjen u Brčkom, Prijedoru, Sanskom Mostu, Srebrenici,
Bijeljini, Ključu i Bosanskom Novom.
Zaključak o genocidnoj nameri rukovodstva bosanskih Srba
može se izvesti iz celokupnog dokaznog materijala, uključujući onaj koji je naveden u paragrafima
238-245. Razmere i obrazac napada, njihov intenzitet, veliki broj Muslimana ubijenih u tih sedam
opština, pritvaranje Muslimana, okrutno postupanje prema njima u zatočeničkim objektima i na
drugim mestima i ciljani napadi na osobe ključne za opstanak Muslimana kao grupe ”“ sve su to
faktori koji ukazuju na genocid."

http://www.icty.org/x/cases/slobodan_mi ... 0616-t.pdf
[/u]

___
Ne slusajte nikoga, nemate nikakvu obavezu ni sastajati se sa Pavicem a samim tim sto je rekao da vas nece podrzati zbog srpskih udruzenja govori o njegovoj pristrasnosti. Svako djelo ili nedjelo ima i svoje ime a u ovom slucaju je to GENOCID. Ovdje se radi o slobodi govora. Ne mijenjajte nista a ako se osjetite ugrozeni, obiljezite u S. Mostu, bolje je da vam napismeno zabrane nego da za vjeke vjekova samovoljno pristanete izgubiti dostojanstvo. Ne obazirite se na politicare. Ti su nam i stvorili ovu situaciju.

radnik
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la radnik » pet tra 27, 2012 3:55 am

Takodjer jos jedna napomena: nije izrecena niti jedna presuda protiv ustasa niti cetnika za genocid u FNRJ pa svi znamo da je to bio genocid i to niko ne dovodi u pitanje. Postoji genocid kao krivicno djelo a postoji genocid kao dogadjaj. I jedno i drugo se desilo u Prijedoru. Ne pristajte na nista. Neka vam zabrane manifestaciju ako hoce, a onda ih tuzite.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » pet tra 27, 2012 7:46 am

S.Most,je vec neka druga prica!!!!!!!!!Medjutim ovdje se radi o PD.i odbor mora jako biti pazljiv,a u samom mom pisanju moje intimno i svako drugo misljenje je da se to svakako treba nazvati pravim imenom!Radnik nemoj podturati nikom da siri dezinformacije nego pisi o onom sta je u ovom momentu moguce napraviti da se to obiljezi u PD.tamo gdje se je i GENOCID i desio.Nije pavic pozvao te ljude dzaba,a i politicke predstavnike,i sta imamo jedne koji se slazu sa istinskom terminologijom i one koji mu se uvlace u g.....!!!!!!!A meni nemoj podmetati ovo ili pak ono.Sa ove sigurnosne distanice meni tebi a i ostalim je lako piskarati ,treba petlju stisnuti pa dole biti i tamo nocivati i mejdan djeliti sa PD.cetnicima a bogami i nasim izdajnicima.........Odboru zelim uspjesan rad i puno srece u svim svojim zamislima.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 19 gostiju.