GENOCID U PRIJEDORU - 20 GODINA

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

GENOCID U PRIJEDORU - 20 GODINA

PostPostao/la malidiv » uto svi 17, 2011 11:55 am

Iduće godine je dvadeseta godišnjica početka prijedorske tragedije kada su okupacione srpske vlasti u nekoliko ljetnih mjeseci istrijebile ili protjerale većinu pripadnika drugih naroda.

Ljudi koji danas žive u Prijedoru nikada se nisu morali ozbiljno suočiti sa patnjama kroz koje su prošli njihovi sugrađani. Prijedor se ne nalazi na crnim listama iako oficijelne vlasti nisu učinile ništa da olakšaju život preživjelim žrtvama. Politički predstavnici Srba još uvijek otvoreno negiraju postojanje logora smrti iako su činjenice o njima utvrđene u više sudskih presuda.

Svi pokušaji da se prijedorska javnost podsjeti na sadistička mučenja, progon više od 50 hiljada stanovnika i ubistvo i nestanak 3178 nevinih Prijedorčana (od toga 262 žene i 101 dijete) nisu kod te javnosti do sada izazvale ni mrvu stida i griže savjesti.

Dvadeseta godišnjica je izuzetna prilika koju ne bi trebali propustiti da sve Prijedorčane podsjetimo na ratne zločine, na 1099 nestalih osoba, zloglasna mučilišta i masovne grobnice, te na hiljade ubica koji mirno žive izvan dometa pravosuđa i vrebaju neku buduću priliku.

U St.Louisu smo Ed Vulliamy i ja razgovarali o potrebi da se iduće godine u Prijedoru napravi veliki internacionalni događaj koji će krvavo prijedorsko ljeto iz 1992.godine ponovo staviti u fokus svjetske javnosti.

Ideja je da se napravi protestni marš više hiljada učesnika, koji bi krenuo iz centra grada do bivšeg logora smrti Keraterm, zatim bi se otišlo do bivšeg logora u Trnopolju i tu bi se zanoćilo. Noć bi bila ispunjena raznim performansima, video projekcijama, obraćanjima, recitovanjima i sl. Sutradan bi se protestna povorka uputila do šehidskog mezarja u Kamičanima ili do masovne grobnice Stari Kevljani (ili oboje) pa na kraju završila svoj put u Omarskoj. Noć prije kretanja na protestni marš i noć nakon Omarske bi također bile ispunjene konferencijama, okruglim stolovima i drugim sadržajima a što bi tek trebalo osmisliti.

Idealni bi bili zadnji dani u julu ili početak augusta kada je u Prijedoru najveća koncentracija dijaspore. Protestni marš nema smisla praviti ukoliko se neće skupiti minimalno pet hiljada ljudi. Mogli bi ga nazvati ''Marš istine i mira'' ili ''Istinom do suživota'' i slično. Trebalo bi o tome obavijestiti sve prijatelje Prijedora, sve one strane državljane koji su dolazili u Prijedor ili su bili u kontaktu sa preživjelim žrtvama, ili su bili solidarni gledajući potresne slike iz prijedorskih logora smrti. O maršu bi trebalo na vrijeme obavijestiti sve one koji se protive fašizmu u bilo kom dijelu svijeta kako bi nam se pridružili.

Bitno je napomenuti da ovaj protest ne bi imao etnički, vjerski ili politički predznak niti bi bio usmjeren protiv bilo koje grupe. Cij je buđenje svijesti i savjesti. I to kod svih ljudi koji imaju veze sa Prijedorom. Ne može se od lokalne srpske zajednice očekivati da ima izgrađeno osjećanje prema problemu nestalih osoba kada ni porodice tih žrtava ničim posebno ne pokazuju da im je pretjerano stalo da se njihovi rođaci pronađu. Zašto bi se neko u Prijedoru zalagao za procesuiranje ratnih zločina kada i preživjele žrtve nerado idu da svjedoče. Javno demonstrirana želja hiljada ljudi na prijedorskim ulicama bi mogla preokrenuti tok historije, a ona trenutno nije niti malo naklonjena istini i žrtvama. 20 proteklih godina je dovoljna historijska distanca nakon koje činjenice i ''činjenice'' postaju zacementirane. Naknadno će biti teško bilo šta mijenjati i postići u percepciji Prijedorčana o onom šta se dešavalo devedesetih prošlog vijeka.

Tu postoje različiti logistički izazovi: dobijanje saglasnosti na blokadu saobraćaja, osvježenje i ishrana učesnika marša, smještaj stranih posjetilaca i sl”¦ ali bi se uz dobru volju, entuzijazam i angažovanje svih raspoloživih ljudskih i tehnickih resursa sve moglo na vrijeme i do perfekcije pripremiti.

Za pretpostaviti je da će i u drugim mjestima širom BiH biti obilježavana tragična dešavanja iz 92-ge, zato bi mi u Prijedoru trebali staviti logore smrti u prvi plan, jer su oni više nego bilo šta drugo simboli stradanja nevinih ljudi u prošlom ratu, a mi smo imali nesreću da su u našoj opštini uspostavljeni najstrašniji logori smrti u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Činjenica da smo imali takve logore mogla bi prevagnuti da iduće godine postanemo centralno mjesto obilježavanja dvadesete godišnjice od početka stradanja nevinih ljudi u BiH.

Poučeni iskustvom od ovog 9.maja veoma je važno da glavni organizatori događaja budu organizacije iz Prijedora a ne neko sa strane. Udruženje Prijedorčanki ''Izvor'' će svoje kapacitete staviti u funkciju obilježavanja dvadesete godišnjice a očekujemo da će nam se pridružiti i druge NVO. Od organizacija koje se prijave formirat ćemo odbor za organizaciju marša. Ideja je dobro prihvaćena kod organizacija koje okupljaju Prijedorčane i Kozarčane u St.Louisu i Chicagu.

Ed me zamolio da kreiram grupu na facebooku i ponudim ideju na raspravu na prijedorskim i kozarackim web portalima. Pozivam vas da se izjasnite o inicijativi i da date konkretne prijedloge. Samo vas molim da se držite zadatih i realnih okvira, to jest da računate da će ljudi biti iscrpljeni od hodanja po vrućini (što je svakako dobro podsjećanje na patnje logoraša) i da im noći ne trebaju odvlačiti previše energije.

Molim vas da ovaj tekst proslijedite vašim prijateljima i da se izjasnite da li biste vi bili zainteresovani da učestvujete u ovom maršu i da se eventualno uključite u njegovu organizaciju.

Edin Ramulić

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » uto svi 17, 2011 11:04 pm

Ocigledno da je nasa kultura sjecanja jako niska, a da je opet nesto jako bitno i da trebamo na sve nacine da radimo na tome da nasa tragedija ne padne u zaborav...

Ideja je ok, i mislim da je vec vrijeme da se konkretno krene planirati ako zelimo da napravimo dobru stvar...

U tom smislu Optimisti2004 ce se ukljuciti i dati maximalnu podrsku...

Neke projekte vec radimo i mozda bi ih trebali samo ujediniti i uobliciti...
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sri svi 18, 2011 1:06 am

Odlicna ideja, podrzavam svim srcem! Uz dobre pripreme uspjeh nebi trebao izostati. A o detaljima mozemo diskutovati...naziv marsa, marsruta, itd. Svidja mi se ovo sto kazes Edo da to ne bi bilo sa nekim predznakom...etnickim, vjerskim ili politickim.

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » čet svi 19, 2011 8:00 am

Dobar prijedlog, rado cu prisustvovati i pomoci koliko mogu.

scarllet
Početnik
Početnik

selam

PostPostao/la scarllet » čet svi 19, 2011 8:46 am

Osim dvojce domorodaca ,nevidimo treceg clana koji ce prisustvovati a sto znaci totalnu nezainteresovanost za ono sto smo dozivjeli .

Ostali koji su se javili su 1000 kilometara daleko ,to je pokazatelj nase svjesti .Posto sam blize prijavljujem se skupu.

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » čet svi 19, 2011 8:56 pm

"Idealni bi bili dani u julu ili pocetak augusta kada je u Prijedoru najveca koncentracija dijaspore." Ocigledno je scarllet da nisi pazljivo procitao tekst. Ali jesi u pravu kad kazes da je zainteresovanost na niskom nivou! Ipak se nadam da ce se sve okrenuti u boljem pravcu, ima do toga preko godinu dana, zivi bili pa vidjeli.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » sub svi 21, 2011 6:22 am

Moja podrska za ovakve i slicne projekte je NEUPITNA,i jednostavno sam misljenja da je ovo trebalo i ranije poduzeti mada nikad za dobre stvari nije kasno.Prije otprilike 10.god.sam razgovarao na ovu temu sa prezivjelim Kozarcanima koji su se uspjeli probiti preko Kozare i preko okupirani Hrvatskih podrucja,i domoci se slobode u razgovoru sam im predlozio da se tradicionalno odrzava mars opomene i mira.Oni su RADI, ali mnogi se pribojavaju jer otprilike (a mnogi vec znaju da su za njima podignute optuznice za ratne zlocine)jer ocito ono sto su vidjeli za oni par mjeseci boraveci na Kozari nisu smjeli ni vidjeti a ni cuti.Svakako treba napomenuti da su na Kozari ostali u jednom zbjegu otprilike 60-do 80.ljudi zena i djece (najmladja je bila beba od 3.mjeseca)sve je to zvjerski pobijeno a do danasnjeg dana niko za to nije odgovarao,moram napomenuti da se sve zna i nalogodavici a i egzikutori. Rijec je vec o februaru 93.god.Strah koji se od tad uvukao u nase prezivjele gradjane jos je svakako prisutan jer jos uvjek se isti privode i ispituju(a sve ovo je objevljeno u D.Avazu i u nekim drugim medima sto ste svakako imali priliku svi procitati) sto ovim nosiocima vlasti u SO.PD. svakako odgovara i pase.Vasif....

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sri svi 25, 2011 8:08 am

Podrzacu ovu ideju na svaki moguci nacin. Iako do sljedece godine ima dosta vremena, iznijecu ovdje za pocetak nekoliko prijedloga, a nadam se da ce se i veci broj posjetilaca ove stranice ukljuciti i u diskusiju i kasnije u organizaciju.
Predlazem
1) da se organizator u dogledno vrijeme i sluzbeno obrati svim relevantnim nevladinim organizacijama i zakaze sastanak na kojem bi se dogovorilo i tacno znalo ko ce biti ukljucen u organizaciju marsa;
2) da se imenuju osobe ili organizacije koje bi bile zaduzene za: osmisljavanje kampanje informisanja (moglo bi se razmisliti i o nekom ko se time profesionalno bavi, kao sto je slucaj sa Marsom u Srebrenici), zatim kontakt sa dijasporom (preko portala, fejsbuka i dr.), kontakt sa organima vlasti (opstina, entitet, drzava), kontakt sa stranim gostima (kao novinari koji su odigrali vaznu ulogu u otkrivanju logora, Roy Gutman, Ed Vulliamy, Penny Marshal, zatim ugledni historicari, naucnici, strani politicari, itd.), te za logistiku;
3) da se napravi projekat sa tacnim podacima o datumu, programu, te troskovima organizacije koji bi se preveo na engleski i poslao organizacijama i ambasadama u Sarajevu za koje se smatra da bi mogli sufinancirati Mars istine;

Ova ideja je odlicna i ako se dobro i slozno odradi, mislim da moze biti najvazniji dogadjaj u Prijedoru od 1992. na ovamo. Mislim da bismo se svi trebali ukljuciti u organizaciju po vlastitim mogucnostima i vremenu koje mozemo izdvojiti, a eventualne nesuglasice, ako ih je bilo ili ako nastanu, rjesavati privatno. Ovaj Mars mora biti i Mars sloge, jer ce inace postati Mars sramote.

Imam jos nekih ideja, ali mislim da je gore navedeno zasad dovoljno. Sinoc sam se oglasio i na fejsbuku povodom 'diskusije' koja je vec nastala, medjutim moj tekst je brze 'istrijebljen' nego sto je i napisan. Nadam se da cu ovdje biti bolje srece, jer mi nije cilj prepucavanje preko ovako vaznih tema. Radije cu se iskljuciti i pustiti druge da rade, ali posto znam da mogu puno pomoci oko nekih zadataka koje sam gore naveo, ostajem na raspolaganju uprkos cenzurisanju.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

arci
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la arci » sri svi 25, 2011 8:15 am

Htio bih ovdje samo da podsjetim da je kraj jula i početak avgusta sljedece godine mjesec posta kod muslimana, a moramo priznati da se na ovaj mars ocekuje ipak najvise ucesnika muslimana (pripadnika ISLAMA), stradalnika iz prethodnog rata. Postiti i marsirati, ipak bi bilo tesko za vrijeme vrelih ljetnjih dana, bez obzora sto su mnogi od nas prezivjeli tu golgotu "logorovanja" bas za vrijeme ljeta 1992. godine. Ovo samo za razmisljanje kada je termin odrzavanja marša u pitanju, a lično podržavam marš, ali ne da ima karakter protestni, nego karakter osvješćivanja lokalne zajednice u Prijedoru i ne da marširaju samo žrtve dešavanja prije 20 godina i oni koji su vezani za te žrtve, nego i oni koji jos nisu osudili režisere i izvršioce patnji nad pomenutim žrtvama. Projekat PRIJEDORČANIN praktikovati, a ne samo deklamovati. Samo istinitom prošlošću o dešavanjima prije 20 godina, možemo u bolju budućnost.................ARCI.......

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sri svi 25, 2011 10:40 pm

Od broja ljudi ovisi hoce li to biti protestni ili obicni mars. Ako bude ucestvovalo manje od 3.000 ljudi onda ce to biti protest manjine spram zaborava ogromne vecine. Ako se marsu prikljuce masovno prijedorski Srbi onda ce to biti mars katarze, suzivota i pomirenja. Ali male su sanse za to, jer smo trebali do sada imati desetine protestnih marseva pa da ocekujemo da ima dovoljno Srba u Prijedoru upoznatih sa patnjama u logorima koji su postojali u njihovom komsiluku. Proslog 10.decembra pridruzio nam se u protestnoj setnji i jedan sanski Srbin, moj odnedavni poznanik, i kaze mi, kada se vratio do Zanatske ulice pred njega je izisao mlad Srbin i pljunuo ga. Pitao ga prijekorno: Sta ces ti sa njima?

Nazalost, to je nasa stvarnost i ne trebamo gajiti iluzije da cemo se jednog jutra tek tako probuditi u boljem svijetu. Nijemci u Dahau jos uvijek ne zele prihvatiti nazive ulica u pomen zrtava nacizma nego koriste adrese sporednih ulica. I to oni Nijemci sa kojima se decenijama radilo na denacifikaciji. Zasto bi neko od Srba prihvatio postojanje logora smrti u Prijedoru kada je u toj opstini dominantna prica o stradanju Srba u 20.vijeku. Sve od Mrakovice pa do Miske glave vristi od patnje kroz koju su prosli Srbi u zbjegovima i logorima Drugog svjetskog rata, te u krvavoj borbi za koridor i odbranu ''vjekovnih srpskih prostora''.

Bitku za pridobijanje i osvjestavanje Srba izgubili smo jos onda kada smo kroz usta Seada Jakupovica zatrazili da se Prijedor skine sa ''crne liste'' americkog Kongresa i kada su nasi odbornici pristali na onaj spomenik u srednjoskolskom centru. Tada smo izabrali materijalnu dobit a ne pravdu za zrtve. I do danas smo napravili milion kompromisa na racun nevinih zrtava, a sve kako bi obnovili nasa imanja i infrastrukturu.

Sada je nemoguce pokusati iznova i kako vrijeme odmice sve smo dalje od toga da se rodi prijedorski Willy Brandt. Za sve ove godine samo se jedan jedini prijedorski Srbin pojavio u bivsem logoru i tamo javno rekao da se stidi zlocina pocinjenih u njegovo ime. Tog pokojnog Mladena Grahovca smo ponizili gdje smo stigli jer nam je smetalo sto je u SDP-u i sto je bio u radnoj obavezi u ratu.

Sve sto mozemo sada uciniti je da sve ucinimo da sjecanje na stradanje i patnju ljudi u logorima sacuvamo od zaborava. Obiljezavanje 20-te godisnjice i ovaj mars samo su jedna od mnogobrojnih stvari koje mozemo uciniti. Memorijali, izlozbe, filmovi, knjige i druga sjecanja na logore su nesto sto moramo i nasu djecu nauciti da nastave raditi kad nas ne bude. Logori kao ljudski izum 20-tog stoljeca nece biti prevazidjeni osim ako se ne pojavi neki stravicniji oblik organizovanog zla. I neka se niko od vas ne zanosi da je siguran da on ili njegovo dijete ponovo sutra nece biti u logoru. Bez obzira koliko daleko pobjegli logor vas moze stici svugdje. Logorima se treba suprostavljati svakog dana i taj posao treba biti vazniji od izgradnje kuce, jer kuca vam ne vrijedi nista kada ponovo dodje vrijeme logora.

http://www.youtube.com/watch?v=WMDu9XgCcx4
Tako je govorio Danilo Kis 1984.godine... a mi nismo znali slusati.

I u tome se potpuno slazemo Arci, sve moramo uciniti da taj mars bude prilika prijedorskim Srbima da nam se pridruze, ali ako nece oni ima dovoljno banjaluckih, bijeljinskih, dobojskih, uzickih, beogradskih i drugih Srba pa da taj mars bude i srpski koliko i bosnjacki, a on ce prvenstveno biti ljudski i civilizacijski. Svakako da necu pristati da obilazimo i srpska spomen obiljezja u Prijedoru kako bi nam se i Srbi pridruzili jer na veliku srecu u Prijedoru nemamo stratista gdje je stradao niti jedan srpski civil, osim logora Keraterm gdje je pod batinama skapao Jovan Radocaj.

Taj mars je prije svega ispit svijesti i savjesti onih koji su izbjegli smrt tako sto su bili protjerani. U poimanju zla koje ih je snaslo prijedorski Bosnjaci nisu mnogo odmakli od prijedorskih Srba. Na hiljade je onih koje rat ne zanima, koji imaju preca posla nego da idu u posjete logorima ili da protestom traze nestale. Takvih je deset puta vise nego onih koji idu i kojima je stalo. To je ispit svijesti i savjesti prije svega za prijedorske Bosnjake i Hrvate. Oni svakog dana imaju priliku da izaberu zivot boreci se protiv zla ili da mirno cekaju da im jednog lijepog suncanog dana ponovo u avliju upadne naoruzana grupa i odvede ih u logor.

Sve dok i jedan covjek u Prijedoru javno pominje logore ima nade a kada bi se tom marsu pridruzilo desetine hiljada ljudi, e to bi onda bila snaga nakon koje vise nista ne bi bilo isto. A samo prijedorskih Bosnjaka ima blizu 50.000 u svijetu pa vi vidite o cemu mi ovdje pricamo. Danas su sanski logorasi imali protest i obilazak stratista u Sanskom Mostu. I mislim da sam jedini Prijedorcanin koji je tamo bio. Niti jedan prijedorski logoras se nije pridruzio sanskim sapatnicima i ne znam koliko mozemo racunati na prezivjele zrtve iz drugih opstina da nam se pridruze iduce godine ako to prethodno ne zasluzimo kod njih.

Nisam mjerodavan da govorim o postu i marsu, ali sam pitao moju mamu da li bi ona mogla ici na mars iduce godine i kaze da moze. Imace iduce godine 63 godine i narusenog je zdravlja, a posti. Nasi stari nisu prestajali obavljati teske fizicke radove u polju u vrijeme ramazana i sjecam se da su prosle godine mnogi postili koji su isli na Koricanske stijene, a i to je poprilican napor. Kraj jula i pocetak avgusta su idealni zbog dijaspore koja je tada najbrojnija u Prijedoru, a mislim da bi se rjesenje moglo naci na nacin da oni koji poste prohodaju samo vaznije dionice, recimo kroz centar grada do Keraterma, a da im potom obezbjedimo prevoz. Ili da se oni koji poste koriste cijelo vrijeme prevozom od logora do logora. Mogli bi u Trnopolju planirati i iftar za postace sto bi marsu dalu dodatnu duhovnu dimenziju.

U svakom slucaju hvala Arci na otvaranju tog pitanja, vec se o tome raspravljalo na mojprijedor.com. Jos uvijek je sve u fazi razrade ideje i nema razloga da organizacioni odbor kada se jednom formira ne uzme u obzir sve faktore pa odluci da mars bude prije ramazana.

Htio bih svima da napomenem da ne pretendujem da se ja pitam bilo sta vezano za organizaciju ovog marsa, ovdje iznosim samo svoja misljenja i prijedloge. Udruzenje ''Izvor'' u kojem djelujem se za sada ponudilo da svojim kapacitetima ucestvuje u organizaciji i ne namjerava da bude lider u tome. Ono sto me zalosti je da se zvanicno, pored ''Izvora'' samo jos jedno udruzenje i to ''Optimisti 2004'' iz Kozarca ponudilo da ucestvuje u organizaciji ovog marsa.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sri svi 25, 2011 11:21 pm

U ponedjeljak 23. maja odrzan je sastanak u ''Kuci mira'' u Kozarcu na kojem su ucestvovali predstavnici sest organizacija iz Prijedora: Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor'', Udruzenje logorasa Prijedor '92, Udruzenje logorasa Kozarac, Udruzenje ''Optimisti 2004'', Udruzenje ''Srcem do mira'' i Udruzenje ''Mostovi prijateljstva'' iz Rizvanovica. Predstavnici Udruge za povratak u dolinu rijeke Sane ''Hrvatski dom'' nisu se odazvali pozivu na sastanak. Kao peta tacka dnevnog reda trebalo se raspravljati i o inicijativi za ovaj mars, ali se nakon trosatne debate sastanak zavrsio a da rasprave o marsu nije bilo.

Prioritet smo dali aktuelnim temama kao sto je organizacija posjete logoru Trnopolje i drugim mjestima stradanja, zatim uspostavi memorijala i istupima u javnosti, odnosno usaglasavanju statistike o stradanju zrtava koju predstavnici udruzenja cesto imaju priliku iznositi u javnosti.

Sljedeci sastanak je planiran za 30.maj u Rizvanovicima kada ce glavna tema biti aktivnosti na uspostavi memorijala, odnosno formiranje fondacije a ponovo ce biti razmatran i tekst protokola o saradnji koji je predlozilo Udruzenje ''Izvor'' prije mjesec dana, a u cilju efikasnije raspodjele poslova kod organizacija posjeta mjestima zatocenja i stradanja nevinih ljudi.

Kod saradnje udruzenja koja djeluju na podrucju prijedorske opstine postoji zajednicki interes koji je uvijek jaci od mimoilazenja po odredjenim pitanjima. Dokaz za to je i sutrasnja posjeta Trnopolju koju organizuju sve organizacije koje su zeljele da ucestvuju u organizaciji i tako je bilo oduvijek od prvih posjeta.

U privatnom zivotu cu se drzati podalje od svih koji su me uvrijedili ili bili nepravedni prema meni ali u svojstvu predstavnika ''Izvora'' spreman sam da pregovaram i saradjujem sa svakim sa kime dijelim identicne ciljeve i slicne stavove. Od administratora cu traziti (moliti) da brise sve komentare koji su upuceni licno meni ili nekom drugom a nisu u funkciji razrade ove ideje o marsu. Takva pravila sam uveo i na facebooku, gdje postoji grupa na ovu temu.

zitra
Početnik
Početnik

PostPostao/la zitra » uto lip 14, 2011 2:42 pm

Mozda nije direktno vezano za temu ali da li bi moderator mogao da otvori potpunho novu rubriku na forumu, u kojoj bi se otvarale pod-teme sa pojedinacnim slucajevima zlocina i gdje bi ljudi mogli pisati svoja saznanja o istim. Kako godine odmicu, sve manje je zivih svjedoka i u mnogim slucajevima ono sto preostaje su price ali ako o jednom slucaju postoji deset prica koje sadrze iste elemente, onda tu ima istine.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sri lip 29, 2011 2:56 pm

Poceo sam sa trazenjem donatora za Mars istine 2012. godine, pa bih molio organizatore da nastave sa pripremama i u dogledno vrijeme iznesu neke prve naznake o mogucim troskovima, periodu i programu marsa, jer ce se projekat, da bi bio financiran, morati uraditi i predati do kraja ove godine, tj. pocetka sljedece.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

izvor
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la izvor » uto srp 19, 2011 11:14 am

U petak 22.jula, u prostorijama Udruzenja Prijedorcanki ''Izvor'' odrzat cemo prvi sastanak radi priprema obiljezavanja 20.godisnjice stradanja nevinih ljudi u Prijedoru.
Za sada su svoju zainteresovanost da ucestvuju u organizaciji pokazale organizacije Optimisti 2004 iz Kozarca i Sedra iz Holandije ali ocekujemo da ce nam se prikljuciti i druge organizacije, ne samo one koje okupljaju Prijedorcane nego i druge organizacije, pogotovo one koje stite ljudska prava. Pozivamo jos jednom predstavnike nevladinih organizacija da nam se pridruze u ovoj inicijativi i da prethodno najave svoje ucesce na ovom prvom sastanku kako bismo eventualno po potrebi obezbjedili veci prostor od kancelarije udruzenja Izvor. Sastanak je planiran u 14:00 h.
Pored ovog sastanka dobrodosli su svi u kancelariju Izvora da razgovaramo o ovoj inicijativi, koja je, napominjemo, jos uvijek u fazi razrade ideje i nije nicije vlasnistvo.
Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor''

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sri kol 10, 2011 2:54 pm

U sklopu pripremnih aktivnosti za dostojno obilježavanja 20.godišnjice od stradanja nevinih ljudi u širem regionu Prijedora u utorak, 09.08.2011.godine, u prostorijama Udruženja logoraša Prijedor '92 održan je drugi po redu sastanak predstavnika udruženja koji su pokazali interes da učestvuju u organizaciji. Prvi sastanak je održan u julu u Udruženju Prijedorčanki ''Izvor'' i na njemu su bili predstavnici Optimista2004 iz Kozarca, Sedre iz Holandije i udruge Hrvatski dom iz Ljubije.

Na augustovskom sastanku su dodatno prisustvovali predstavnici Udruženja logoraša Prijedor '92, udruženja Mostovi prijateljstva iz Rizvanovića i udruženja Behar. Predstavnici Udruženja logoraša Kozarac i organizacije Srcem do mira bili su spriječeni da dođu ali su potvrdili svoju zainteresovanost da učestvuju u organizaciji. Svi učesnici sastanaka su se složili da za 20.godišnjicu treba uložiti dodatne napore kako bi svaki događaj iduće godine bio u znaku godišnjice.

Postoji nekoliko prijedloga da se poseban fokus stavi na određene datume u idućoj godini. Pažljivo će se pristupiti obilježavanju događaja iz maja i jula, ali je za sada, najveći fokus stavljen na 4. 5. i 6.august, i u te dane bi se planirale aktivnosti koje uključuju masovnost i dolazak većeg broja ljudi iz drugih mjesta i država.

Sljedeći sastanak je planiran u Kozarcu, u utorak, 16.08.2011.godine u prostorijama Srcem do mira, kada bi se trebao formirati organizacijski odbor od predstavnika nevladinih organizacija i kada će se utvrditi preliminarni plan sa uvrštenim dosadašnjim prijedlozima. Ono što uliva veliki optimizam je zajednička posvećenost svih do sada uključenih organizacija ideji da se obilježi 20. godišnjica i da se Prijedor iduće godine nametne kao centralno mjesto obilježavanja početka stradanja nedužnih ljudi u Bosni i Hercegovini.

Očekujemo od vas da konstruktivnim prijedlozima podržite ovu ideju i da se uključite u organizaciju kroz neko od postojećih udruženja.

E. Ramulić

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.