Mami Mirzeti

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

Mami Mirzeti

PostPostao/la malidiv » uto stu 02, 2010 1:15 am

Mama je živjela punim plućima, čak i onda kada joj je geler iz grudi iščupao jedno krilo. Nalikovala je muškarcima iz onih epskih vremena koji kada bi kretali u velike bitke ne upute niti jedan jedini pogled na uplakane ukućane. Nije njeno bilo da bude domaćica, a pamtiću je baš po najboljim jelima koja sam ikad probao.

Otputovala i Mirzeta, poznatija kao Mama. Bez riječi i opraštanja, kako su najčešće umirali heroji, njeni najrođeniji u ratu, koje je nasmijavala, tješila i njegovala ranjene.

Među Krajiškinjama u Sedamnaestoj najčuvenija. Silna i nježna žena koja se nikada u životu nije požalila na ljude a znala im je u brk skresati sve po spisku. Zadnju marku bi dala prvom koji zamoli, i još bi ga počastila. A imala je Mama i tešku ruku, katkad nije bilo drugog izbora.

Zažmirim i vidim je čvrstu i ponosnu, kako korača kroz redove maskirnih uniformi i pokojeg šljema. Osamnaest godina kasnije ne čujem je šta govori ali znam da se uz nju osjećam sigurnije i nekako predosjećam da uz ovakve žene imamo šansu da jednom nadjačamo svu silu koja je krenula na nas.

Godinu dana poslije vidim je u zavojima u njenoj sobici okupiranoj rangama i tepsijama. Po krevetu i podu povaljali se Kiba, Tečo, Bijeli, Čelo”¦ gladni su i čekaju kvrgušu. Ili su tada već bili mrtvi i sada je dočekuju da joj uzvrate za svu toplotu i sreću koju im je pružila u teškim danima kada se ''umiralo da bi se živjelo''”¦

Gledam je pred kraj rata kako preko piste nosi tepsije pune hurmašica i baklave za sve one koji su došli na mevlud. Ne mora to ranjena Mama ali je tako naučila. Podariti drugima sreću, makar bila u obliku jednog slatkog zalogaja u vrijeme najveće ratne gladi.

I scena završna, u njenoj kući u Kamičanima odakle se otisnula u divlji svijet. Mama puna planova, pobijedila pogani rak što joj se utisnuo tamo gdje joj fale pluća. Hoće da podiže plastenike, da ima šta da poklanja komšijama i svakom ko do nje navrati. Ispraća me sa obećanjem da će mi ponovo napraviti najslasniju šeheriju. Neki drugi put Mama. Kad se vidimo.

I kada je pokazala da je jača od bolesti da se može nositi i sa najvećim ubicom na svijetu ”“ kancerogenim ćelijama koje vrebaju u svakom od nas, e tada je njeno veliko srce odlučilo da je Mamino pod ovom nebeskom kapom završilo. Otišla je na vrijeme, kada su mišice njene ratne braće još dovoljno jake da nose tabut. Koliko sutra te će mišice starost i bolesti omlitaviti i ostaće samo poneka priča da se ovako ispriča, na brzinu”¦ u tišini noći kada Bosna mirno spava, uljuljkana nekim novim izazovima, zaboravna i tašta. Bosna koja je heroje poput Mame prepustila da se snalaze u životu tako što će neko u njihovo ime zavapiti za motokultivator i lijekove.

Ne znam da su ikom bolje stajali pištolji i ruže pa je ova pjesma, mislim, u redu za ovu priliku

http://www.youtube.com/watch?v=y864fRVB ... re=related

''Mama put my guns in the ground
I can't shoot them anymore''

Pozivam sve vas koji ste poznavali Mamu, iz bilo kojeg od njenih života, da nam ovdje ispričate nešto lijepo o njoj, da joj produžimo još malo postojanja, barem dok smo mi živi i dok traje ova stranica”¦

arci
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la arci » uto stu 02, 2010 8:58 am

Svaka vam cast, samo nastavite, uz vas ovakve ce MAMA zivjeti i medju vama i medju nama koji je nismo upoznali u tom svijetlu u kom ste je vi imali priliku da upoznate. Hifo, Svabo, Sade...........cekamo vase zivotne (ratne) price vezane za vasu i nasu heroinu, Mirzetu Foric.

seno
Trudbenik
Trudbenik
Kontakt:

PostPostao/la seno » uto stu 02, 2010 10:01 am

Bila je to MAMA Mirzeta "Velika MAMA"... a imali smi puno toga zajednickog i sad kad treba da napisem nesto, strah me, cini mi da sutnjom sve govorim .Samo to mogu reci,dugo sam je poznavao u Kozarcu,Zagrebu,Travniku,Sanskom Mostu,Kljucu,Bihacu- nazalost u Kantonalnoj bolnici. Samo mi je ostalo par slika i sjecanja o "zeni heroju"

slika

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto stu 02, 2010 11:26 am

Balada o Velikoj Mami

Velika Mama ide na pocinak:
oblaci maskirnu pidzamu,
krema za lice joj je kamuflazna boja,
...Posljednja cigareta prije akcije
dok provjerava redenike tableta za spavanje.
Ususkava trosjed, miluje jastuk
i krece.
Ove noci Velika Mama
osvaja kotu 715.

Velika Mama boluje od dobrote i patriotizma
ali joj u nocnoj mori ne traze potvrdjenu
zdravsvenu knjizicu
ni pecat od biroa za zaposljavanje.
Nema lijecnickih komisija za ocjenu
invalidnosti zena ratnika zbog PTSP-a.
To je ovdje visoko cijenjeno stanje normalnosti.
Naredjenje-izvrsenje
Drnc mainstream

U ratu nema ratnih drugova.
Oni to postanu tek u miru.
Iz solidarnosti prezivjelih
ne zoves ih izdajnicima
ni kad te ostave usamljenu u borbi
ali to je vec problem jave.
Kosmar je mracan i hladan
i cijelo vrijeme kisa zasiva oblake za blato.
Idealno vrijeme za akciju.
Veceras sve tece po planu.

Velika Mama osvaja kotu 715.
Siri slobodnu teritoriju
Za jos jednu prezivljenu noc.

(Enes Kurtović)

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto stu 02, 2010 4:56 pm

Sa danasnje dzenaze

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

fila
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

Samo za MAMU

PostPostao/la fila » uto stu 02, 2010 7:38 pm

Selam ode jos jedan svijedok na pocinjak,stobi reko nas Maski svi smo mi mrtvi samo se po redu kopamo toje bilo njegovo vidzenje kad neko odlazi na bolji svijet koji je bolji od ovog za mnoge.OSTAJE ONO STO NE ZNAMO DO KAD TRAJE COVJEK MISLI SVE IMA VREMENA NEKA DOCE VRIJEME A KAD SE OKRENEMO SVE NAM KRACI PUT KOJIM HODIMO.Mama mirza je bila ono sto dragi Allah dz,s,odredi svakoj osobi nekom daje vragolan nekom daje miran,ili nesto drugo MIRZA JE IMALA SVEGA TOGA NIJE JOJ NEDOSTAJLO AMA BAS NISTA ZA SVAKOG JE IMALA I DOBROTE A BOGAMI I STROGOCE.PRICATI O JEDNOJ ZENI JE VELIKA STVAR POSEBNO KAD SE RADI O TAKVOM BICU KAO STOJE BILA ONA.ZNALA SE ONA I NASRDIT AL TOJE TRAJALO DOK NEBI PROGOVORILA SLEDECU RIJEC I ZABORAVI ONA BRZO SAMO JE GLEDALA STO REKOSE NEKI OVDJE DA IKAKO AKO MOZE DA POMOGNE.PA NEKA JOJ JE LAKA KOZARACKA ZEMLJA PO KOJ JE HODILA ,NEKA JOJ ALLAH DZ,S,OPROSTI GRIJEHE I UVEDE MEDZU ODABRANE SVOJE GOSTE.
Allahu, oprosti mi, smiluj mi se, uputi me, sačuvaj me, opskrbi me.

http://dl7.glitter-graphics.net/pub/709 ... lrwztk.jpg

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto stu 02, 2010 8:29 pm

Sa proslogodisnjeg turnira u kosarci:

slika

slika

slika

Pamtimo je ovakvu

nido2
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

selam

PostPostao/la nido2 » uto stu 02, 2010 9:54 pm

Posljednji selam nasoj heroini!

Sade
Početnik
Početnik

PostPostao/la Sade » sri stu 03, 2010 3:47 pm

Bili smo posebno vezani i dok gledam ove slike srce mi se cijepa.

Mami Mirzi: POZDRAV DOMOVINI I POZDRAV DZENNETLIJAMA/BORCIMA SKOJIMA SI SADA.

Do skorog vidjenja!
Neka Ti je rahmet!

Sade.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 27 gostiju.