94 Kozarcanina

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

scarllet
Početnik
Početnik

sealm

PostPostao/la scarllet » uto ruj 28, 2010 11:57 am

Koliko me sjecanje pamti neko ko se vec duze ne pojavljuje na ovoj stranici je govorio o ovme i to skroz konkretno i to prije par mjeseci ,medjutim Kozarcani ko Kozarcani idu dalje po svom ,i sad kada treba da se javi on suti i to sa pravom ,jer neznam ko ni dao negativan komentar na to .

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » uto ruj 28, 2010 6:40 pm

Scarllet ako vec znas da je neko odgovorio na ovo pitanje molio bih te ako mozes da nadjes to i kopiras mi link,a "da sa pravom cuti" ne znam zasto bi neko cutao ako nije cutao onda kada je predlagao da se to stavi na SO.Nema vise komunista,golih otoka Gradiskih itd danas imamo DEMOKRATIJU danas smijemo sve da kazemo.

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » čet ruj 30, 2010 1:49 am

Nemoje bolan tako razmisljati. Koliko je meni poznato, htjelo se samo podsjetiti, da je upravo na tom mjestu u II svj. ratu ubijeno 94 osobe ni krive ni duzne. U isto vrijeme nije bilo nikakve primjese o negiranju drugih zrtava (barem koliko je meni poznato). Samo se htjelo napraviti kao potsjetnik da se radi o kontinuitetu ubijanja ljudi u Kozarcu, a njihova najveca krivnja je njihova vjerska opredjeljenost. Mislim da bi Hadzija Teofik Hadzic mogao znati imena tih ljudi koji su ubijeni ili barem vecinu.
Ja mislim da se trebaju skupiti podaci o nevino ubijenim Kozarcanima u II/svetskom ratu i napraviti nesto sto moze na neki nacin obiljeziti i te zrtve. Moj amidza je takoder ubijen nevin pred njegovom djecom. Ostalo mu 5 sirocadi svi jedno drugom do uha, a njega ubili (nesto slicno kao onu zenu u trnopolju dok je drzala djete u narucju).

Cula sam pricu od Nane moga muza kako su ubijeni ljudi u Krkicima, a taj hodza sto ga nije htio metak je otac rahmetli ef. Duracka, a i on je bio vizionar. Krajem juna 1992. godine je rekao, da ce biti organiziran neki Medjunarodni sud (1993.god. je osnovan sud u Hagu), da ce prvi osudjenik na tom sudu biti Dusko Tadic, a to se i desilo tako. Isto tako je rekao, da ce nad Kozarcem, a i u BiH lebdjeti nesreca i patnja ljudi (mislio je prvenstveno na muslimane) sve dotle dok se sami ne upametimo i ne okrenemo prema sebi i da se medjusobno postujemo, cjenimo i pomazemo. Njegova je izreka "ko god kome sve sebi". On je rekao da ce oni ljudi sto prema nama cine zlo, sve sami docekati na sebi, a da ce se rat na ovim prostorima zavrsiti sa Kosovom. Ipak, koliko god vjerovali toj njegovoj prici u to vrijeme, kasnije se pokazalo da je ta njegova vizija bila istinita. Kosovo je ipak bilo posljednje mjesto ratovanja, a srpska vojna moc skrsena.

Dragi moji Kozarcani, neka vas prati sreca, zdravlje i dug zivot

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » čet ruj 30, 2010 2:05 am

Nemoje bolan tako razmisljati. Koliko je meni poznato, htjelo se samo podsjetiti, da je upravo na tom mjestu u II svj. ratu ubijeno 94 osobe ni krive ni duzne. U isto vrijeme nije bilo nikakve primjese o negiranju drugih zrtava (barem koliko je meni poznato). Samo se htjelo napraviti kao potsjetnik da se radi o kontinuitetu ubijanja ljudi u Kozarcu, a njihova najveca krivnja je njihova vjerska opredjeljenost. Mislim da bi Hadzija Teofik Hadzic mogao znati imena tih ljudi koji su ubijeni ili barem vecinu.
Ja mislim da se trebaju skupiti podaci o nevino ubijenim Kozarcanima u II/svetskom ratu i napraviti nesto sto moze na neki nacin obiljeziti i te zrtve. Moj amidza je takoder ubijen nevin pred njegovom djecom. Ostalo mu 5 sirocadi svi jedno drugom do uha, a njega ubili (nesto slicno kao onu zenu u trnopolju dok je drzala djete u narucju).

Cula sam pricu od Nane moga muza kako su ubijeni ljudi u Krkicima, a taj hodza sto ga nije htio metak je otac rahmetli ef. Duracka, a i on je bio vizionar. Krajem juna 1992. godine je rekao, da ce biti organiziran neki Medjunarodni sud (1993.god. je osnovan sud u Hagu), da ce prvi osudjenik na tom sudu biti Dusko Tadic, a to se i desilo tako. Isto tako je rekao, da ce nad Kozarcem, a i u BiH lebdjeti nesreca i patnja ljudi (mislio je prvenstveno na muslimane) sve dotle dok se sami ne upametimo i ne okrenemo prema sebi i da se medjusobno postujemo, cjenimo i pomazemo. Njegova je izreka "ko god kome sve sebi". On je rekao da ce oni ljudi sto prema nama cine zlo, sve sami docekati na sebi, a da ce se rat na ovim prostorima zavrsiti sa Kosovom. Ipak, koliko god vjerovali toj njegovoj prici u to vrijeme, kasnije se pokazalo da je ta njegova vizija bila istinita. Kosovo je ipak bilo posljednje mjesto ratovanja, a srpska vojna moc skrsena.

Dragi moji Kozarcani, neka vas prati sreca, zdravlje i dug zivot gdje god bili

racerat
Početnik
Početnik

PostPostao/la racerat » sri lis 06, 2010 1:30 am

Citajuci ove redove mogu vam reci prvu slabost naseg naroda: otpor prema PISANJU. Sve ove diskusije su zbog toga sto niko nista nije zabiljezio. Sada je situacija malo bolja ali ne puno. I sada imamo na hiljade nezabiljezenih zlocina. Druga stvar je neki neobjasnjih otpor kod naseg naroda da se pisu i citaju INFORMACIJE. Npr. kad nekog pitate gdje se nalazi neka kuca ili zgrada on vam skoro nikada nece reci ime ulice i broj nego nesto u stilu: "znas tamo kraj Hasine trgovine pa odmah druga ulica lijevo" itd. Nama je potrebna preciznost izrazavanja. Svi smo mi to ucili u skolama ali slabo primjenjujemo. Dakle, pocnimo pisati. Za pocetak predlazem svima koji su zainteresovani za ovu temu da prvo posjete arhuvske biblioteke gdje ce naci vecinu odgovora.

Obavezno pogledati ovaj link sa popisom dostupne gradje:

http://www.arhivrs.org/Doc.aspx?subcat= ... 5&lang=cir

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 23 gosta.