94 Kozarcanina

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » sub ruj 18, 2010 9:35 pm

Ima jos jedna tragedija kozarcana za vrijeme drugog svjedskog rata.Kada je rat bio pri kraju ustase cetnici kao i druge formacije su bjezale na zapad.U Astriji su partizani i rusi svoju vojku grupisali u zelji da uhvate sto vise onih koji su bjezali.Tu su se vodile zestoke borbe razbih jedinica medju kojima su bili svi oni koji su bili na strani Hitlera.Oni koji su se upjeli probiti predavali su se Englezima.Englezi prave jednu katastrofalnu gresku i sve vojnike i sitnije oficire predaju titinim partizanima (nislim na one koji poticu iz ex Jugoslavije)a ostale Rusima.Medju zarobljenima je bio i jedan bataljon kozarcana koji se zvao gorski zdrug.Oni su poslani za prijedor daim se sudi.Kada su dosli u potkozarje partizansi (cetnicki)oficiri su obavjestavali lokalno stanovnistvo dace ustase tuda proci.I kao stoje to bio obicaj kod cedi narod se spontano okupio.Napravili su dva reda svako je imao motiku lopatu sjekiru a nasi momci su morali tuda proci.Snase su udarale po nasim ljudima i tako ih ubijale.Oni stosu ostali zivi su vodjeni u iduce selo i tako redom.Svisu pobijeni da nijedan nije dosao ziv do Prijedora.

elvir_swe
Početnik
Početnik

PostPostao/la elvir_swe » sub ruj 18, 2010 9:53 pm

Teufik hadzi-efendija Hadzic je u svojoj knjizi "Dzamije i dzemati u Kozarcu" na strani 66 opisao djelovanje tzv. "Redzine policije" i odmazdu partizana prilikom zauzimanja Kozarca, kad su na Krkicima strijeljani mnogobrojni Kozarcani.

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » sub ruj 18, 2010 10:12 pm

Evo drago mi je da se insose podaci koje nismo znali,znaci kao sto rece baja63 da je kasno ali jos uvijek na srecu postoje osobe iz tog perioda koje su zive,treba mozda napraviti nekakav tim mladih ljudi koji bi pokusali pokupiti sto vise informacija iz tog vremena da bi sacuvali uspomene na te ljude .Mozda bi se mogla u cfarsiji i naci neka sobica da se napravi kao muzej u kome bi se mogle staviti recimo i slike dzamije koje su porusene u zadnjem ratu,i ima Kozarac jos toliko interesantnih stvari koje bi nasa omlaina mogla nauciti a ne da zna samo imena kafica po carsiji i imena folk ili rap pjevaca.Jos jednom hvala svima koji su pokusali da mi odgovore na moje pitanje.Nazalost jos uvijek niko od onih koji su stavili taj natpis se nije oglasio.Ali ja vise volim onu" sa narodom se zivi"a dodajem "sa politicarima se pati"

SalkoPro-12
Početnik
Početnik

PostPostao/la SalkoPro-12 » ned ruj 19, 2010 5:08 am

U Gornjim Pogradcima postoji jarak zvani Avram. Geografski se nalazi priblizno 2.5-3 km udaljenosti od samih Podgradaca. Konkretno kad se krene prema Kozari to jest asfvaltnim putem prema Mrakovici na udaljenosti 2km se nalazi mali kamenolom na desnoj strani a na lijevoj je bio most preko rijeke Vrbaske. Kad se predze taj most preko Vrbaske skrene se lijevo i produzi nekih 700-800 metara.

Malo prije kamenoloma je zivo starac koga su zvali brko Tendzeric. Njejova snaha koja je i sama izgubila oca u 2 Svjetskom ratu negdje u logoru kod Jastrebarskog, bila je plemenita zena odjevena uvijek u crno. Sama je govorila po pricanju strajih da je Vrbaska tekla poslije masakra 7 dana krvava. Neznam dali ko zna tacan broj, ali se spominje brojka od preko 1000. To su uglavnom bili zarobljeni pripadnici regularne vojske Hrvatske tako zvani domobrani, a bilo je i dosta civila sa podrucja Prijedora i posebno Kozaracke regije.

Tamo pocetkom 80tih Zagrebacke Vecernje Novine su dosle skoro na lice mjesta u nastojanju da istraze taj slucaj o cemu su pisale i javno. Medzutim bile su zaustavljene od lokalnih gradzane a i ondasnje vlasti posebno policije iz Bos. Gradiske. Nasi ljudi koji su se bavili izvozom sume u tom kraju od 1960 ”“ 1980 sigurno poznaju to mjesto ali u to vrijeme pricanje o tome nije bilo pozeljno za javnost.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » ned ruj 19, 2010 2:18 pm

Ova tema je vrlo osjetljiva posebno ako pisemo rekla kazala. Neke stvari sam i ja cuo ali eto prodje ljeto velika guzva puno dogadjaja pa tako i ne poprica sa starijima o ovome a posebno ne sa svojim ocem koji je sada medju najstarijim kozarcanima. Ako bogda uskoro cu u nas kraj pa sam sebi dao zadatak da cu ga malo ispitati a tu ima jos ljudi iz tog vremena pa ako bas budem imao vremena i nadjem ih pokusacu i tu nesto saznati. Ja znam za dva imena koji su na Krkicima poginuli a to su Pase i Fude Hadjica otac a tu je isto ubijen i Kasim Kusuran did od Stelice, Guzija Damira i Kasima Kusurana. Ko ima vise informacija u to sam siguran je Amer Memic nastavnik -prof u nasoj osnovnoj skoli a ii on je unuk od alrahmetelje Hadjica. To je sto se tice Krkica koliko ja znam , vec bi ovde dodao ili ispravio jedan komentar a on je u vezi Zajednica gdje je ubijeno neznam tacan broj srba.Sad da i ja kazem verziju koju sam ja cuo pa zatotrebamo dobro sve ispitati prije nego sto damo konacnu pricu. Posto su se kozaracki muslimani dobro drzali za vrijeme drugog svjetskog rata mnogi nisu htjeli ni u koju vojsku a sa svima su bili dobri nekome su smetali i neko je ucinio onaj zlocin na zajednicama a kako se pricalo to su uradili komunisti srbi. Jedne noci su se presvukli nabavili fesove i napali ljude na zajednicama . sve su ih pobili sem dvojice koje su namjerno ostavili zive i pustili ih da pobjegnu kako bi ovi sutradan ispricali da su dosli turci i poklali srbski narod. Po meni ova verzija se poklapa sa detaljima ako malo bolje razmislimo. Da su stvarno muslimani bili onda nebi nikog pustili da ostane zivi svjedoka drugo u to vrijeme su se manje vise ljudi dobro poznavali pa i oni koji su pbjegli od straha nebi progovorili. Eto toliko od mene , a ja stvarno ocekujem da nam se Amer javi jer on ima puno vise informacija o ovome. Selam Kozarac

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » ned ruj 19, 2010 4:24 pm

Feride ja sam se javio na ovu temu,ali sam se odmah i pokajao,jer ode ovo predaleko.Ovo bi trebalo raspraviti i obznaniti na nekom drugom mjestu.Ja znam nesto i o Zajednicama ,a ta prica tvoja i od tvog predhodnika ne stoji,to je rekla kazala.Takodje mislim da ovo nije mjesto za takve teme i rekao sam da je to osjetljivo,jer svi znamo gdje mi momentalno boravimo i zivimo.Htio sam Caniju da odgovorim ali sam to trebao uraditi privatnom postom,jer cinimi se da ovo nevodi u dobrom pravcu.Kad smo vec kod ubijenih ubijalo se je sve do kasnih50.god.,i to sve jatake i navodno ZELENASE i to na prostoru nekadasnje kinosale a sad su tu posta i SALESEVE lamele.tu na tom mjestu streljani su posljednji Kozarcani i cjelo mjesto je moralo biti prisutno da se zna kako se obracunava sa neposlusnim i to svi znaju stariji Kozarcani,cak iz svih sela iz okoline snase i srbi su morali biti prisutni,a poslije toga su odigrali i Kozaracko kolo,i kazu oni kojima je to smetalo da su iz tog kola izlazile snase i sutirale mrtva tjela nasih mjestana.Znam ja jos mnogo toga ali od povjerljivih ljudi,a nikako REKLA KAZALA.Kad ste spomenuli Hadzice,sad je gotovo,istina je da je u Krkicima streljan stari PASKAN i njegova tri sina,i moje zene did ,znam i tu neke jos ali rekao sam ovo je vec procurilo pa dalje necu o imenima.Negdje sam napisao ko je zapamtio da nase komsije odlicno rade na kupovini vremena i da ovakvi SLUCAJEVI ZASTARE,a moram vam napomenuti dasu oni i tad sva svoja stratista obiljezili,a mi nismo imali petlje za to.Dzaba sto smo imali i BJEDICE I POZDERCE i DIZDAREVICE,nasi to nisu smjeli ni spomenuti.Vasif.

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » ned ruj 19, 2010 8:07 pm

Kod nas je nazalost dosta toga bilo tabu za vrijeme komunizma. Sve sto je narusavalo bratstvo i jedinstvo je bilo nepozeljno, a stime znaci i istina o zbivanjima iz drugog svjetskog rata.

E sad ako hocemo istinu o onome sto se desavalo za vrijeme 1992. onda ne bi trebalo biti osjetljivo pricati o onome sto znamo iz prethodnog rata, ako vec potezemo za takvim temama. Znaci samo cinjenice. Ja nisam istoricar ali mi je interesantno vidjeti pricu gdje je 'preko 1000 ljudi pobijeno motikama i sjekirama' a niko nije prezivio da isprica sta je prezivio. Ili se sa sigurnoscu spominju 94 zrtve a malo dokaza. To u istoriji ne prolazi. Medjutim, netreba biti istoricar pa da se prizna da je zlocin ubiti jednog covjeka. Nema potrebe igrati se brojkama bez cinjenica. To je bolno citati.

I Zajednice su bile tabu tema. A ja znam ovo. Te godine su dosli ljudi u Kevljane i odveli jednog Srbina koji se prezivao Kesin. Odveli jednog jer je u Kevljanima zivio samo jedan Srbin. Da ih je bilo vise, zna se sta bi bilo. Poznavao ga jako dobro moj rahmetli did Saban koji je u momentu kada je Kesin odveden od kuce na Zajednice stajao na putu. Kesin je govorio je did bio dusa od covjeka. Imao troje male djece. Kada su ga proveli pokraj moga dida on mu rece, 'Sabane, molim te otidji da mi utjesis djecu'. Znao je sta ga ceka. A djeca nisu nikad zaboravila. Did nije smio ici jer se bojao da ce i njega ubiti. Oni koji su Kesina odveli od kuce i od njegove djecice nisu bili Srbi. On lezi u toj masovnoj grobnici.

Ako hocemo da drugi znaju i govore istinu o onome sto se desavalo 92., ako vec zapocinjemo razgovor o ranijim dogadjajima, onda i mi moramo govoriti istinu i o drugima. Inace smo licemjerni jer optuzujemo druge da lazu.

E sad 1992. jedan covjek iz Kevljana se krio danima dok nije vidio da nema kuda. Ode on pred kucu tih istih Kesina i jedan sin Dusan izvuce pusku i hoce da ga ubije. A najmladji sin Ostoja stane ispred njega i kaze svome bratu 'neces ubiti covjeka'. Ovaj je prezivio i pricu ispricao mojoj rodjenoj materi. U svoj ovoj prici ima mozda vise pouka, ali ja ih necu podvlaciti, zakljucite sami.

E sada, bilo je i drugih dogadjaja prije drugog svjestkog rata, poput onog na pijaci u Omarskoj gdje su Srbi masakrirali jedan broj Muslimana, nekoliko njih iz Kevljana, ali to je druga prica o kojoj se isto tako ne prica ni dan danas.

Nazalost proslo je dugo vremena od ovih dogadjaja a manje vise skoro svi ocevidci su do sada umrli. Steta da sve to nije naucno zapisano, ili barem preneseno sa koljeno na koljeno, ali bez uvelicavanja ili umanjivanja. Inace bez nepristrasnih naucnih istorijskih zapisa sve takve price prije ili kasnije pocnu prerastati u mitove.

Ako nesto citamo u vec objavljenim knjigama o ovakvim dogadjajima, a nepoznaje se izvor informacija ja to slobodno odbacim. Iza cinjenica uvijek stoji pouzdana referenca.

KP

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » ned ruj 19, 2010 8:43 pm

Hvala ti Kent ,tvoj odgovor mi se bas svidio,upravo me intersovao dogadjaj o ta 94 ubijena kozarcanina na TOM mjestu.Znaci to je jedan dogadjaj, svi koji su mi odgovorili u ovoj temi su naveli DRUGE dogadjaje, od Podgredaca pa dalje.Mene je zainteresovalo da se bas TU u Krkicima 1944 te godine ubijena 94 kozarcanina.Na kraju ispade da je taj dogadjaj izmisljen jer NIKO nema konkretne podatke bas o tom dogadjaju.Mislim da taj tekst ako je vec postavljen trebao da glasi drugacije"i za sve Kozarcane koji su pobijeni u drugom svjetskom ratu" onda bi taj tekst imao smisao.Zasto izdvajati samo ta 94 kada ih je pobijeno mnogo vise i te ostale je naravno trebalo pomenuti.zATO ME JE BAS INTERESOVALO ciji JE TO BIO PRIJEDLOG ALI to je sada tabu tema,o kojoj niko iz odbora ne govori.

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » ned ruj 19, 2010 8:52 pm

Slazem se kent-e s'tobom da se moramo pridrzavati tacnih cinjenica, pa valjda ova brojka od 94 nije izmisljena. To se je "saputalo" u narodu, ali se nije javno smjelo pricati zbog, kako si i sam primjetio, ocuvanja bratstva i jedinstva. Srbe su pobili muslimani na Zajednicama, oni su se osvetili kad su usli u Kozarac, neka ostane ovako ako se ne dokaze suprotno. Ali, kakav je povod bio u ovom ratu da nas ubijaju k'o glinene golubove!? Hoces li i za ove zrtve reci: "Ili se sa sigurnoscu spominju 94 zrtve a malo dokaza. To u istoriji ne prolazi."

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » ned ruj 19, 2010 8:52 pm

Vasko bas tu pricu istu o streljanim kozarcanima kod poste gdje su svi morali ici da gledaju streljanje nasih kozarcana mi je pricala i moja rahmetli mati.bas tako detaljno da su onda igrali kolo oko pobijenih i da su izlazile iz kola i sutale mrtva tijela,i da su ta tijela odnijeli na tezgerama i da moja rahmetli nane nije vise se dala igrati mojoj materi sa njenom krpenom bebom jer su joj noge visile kao kod tih nasih pobijenih Kozarcana.Sto s etice Pozderaca i ostalih ipak smo mi prije pozderaca bili "srbi" "hrvati" ili "neopredjeljeni" da nam oni ne dadose nacionalnost cisto sumnjam da bi nam ovi poslije njih uspjeli nesto takvo izganjati.Sto se tice tabu teme danas eto nema navedenig Pozderaca Bijedica itd ali se o ovom dogadjaju OPET cuti tako da opet ne vidim neku veliku razliku.U svakom slucaju hvala vam svima koji ste se ukljucili u ovu diskusiju.

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » ned ruj 19, 2010 10:09 pm

Abazu,

Ja u svome postu nisam govorio o povodu zasto je neko ubijan za vrijeme drugog svjetskog rata. Nijedna odmazda nemoze da se opravda, jer onda onaj koji to opravdava ili negira postaje saucesnik u zlocinu. Ja sam dao odgovor jer su neki culi price da su na primjer masakr na Zajednicama napravili Srbi. Ni tada ne optuzujem covjeka koji to pise jer neznam odakle njemu ta informacija i s kojim motivom to isnosi. Lahko je druge optuzivati bez cinjenica, ali to nije fino, zar ne? Ako je neko neinformisan ne znaci da je zlonamjeran. Zato treba da se informisemo a ne da se dezinformisemo.

Ako si se ti osjetio uvrijedjenim vezano za moj post ja se tebi onda izvinjavam. Ali primjecujem da nisu ubijali 'nas'. Na primjer hvala bogu ti i ja smo jos uvijek zivi. Znaci nisu ubijali nas. Svaki od tih ubijenih je insan koji ima ime i prezime, familiju, svoju zivotnu istoriju pa makar ona trajala jedan dah duse. Zato ja isticem da je u pitanju ne jedan nego masa zlocina. Svaki oduzeti zivot na takav nacin predstavlja jedan zlocin. Isto vazi i za te ljude koji su pobijeni u Kozarcu u drugom svjetskom ratu. Zar istina nije bitnija od broja? Bez obzira da li se radi o 4 ili 94 insana bilo bi lijepo da im znamo imena? Ima li danas cega da se plasimo? Cesto se po spomen obiljezjima stavlja 'niste mrtvi, niste zaboravljeni', itd. Ako nisu zaboravljeni bilo bi lijepo da im se vrati njihovo dostojanstvo kroz prisjecanje na njihova imena, na njihovo mjesto u istoriji. Inace samo javno spominjanje cifri sa jedne strane relativizira sve te izgubljene zivote, a sa druge strane relativno mali broj 94 bez imena ispada ko propaganda.

Zasto su 'nas' skidali ko glinene golubove je odlicno pitanje. Odgovora ima masa i za njih je potrebna jedna doktorska disertacija a ne jedan post ovdje. Razlozi su neopravdavajuci ali veoma duboki. O njima treba da se svi pozabavimo inace necemo nikada razumjeti zasto i nikada nece biti trajnog mira.

Stajem ovdje jer ovo pitanje nije vezano za ono sto Cani pita.

KP

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » pon ruj 27, 2010 4:21 pm

Dragi Kozarcani, Kozarac je mjesto u kojem se trebamo sastajati i razgovarti na ovu temu. Citajuci ove komentare sam shvatila da nisu bas dovoljno argumentirani neki komentari da se o njima raspravlja na ovakav nacin. Ja sam takodjer od svojih roditelja cula ratne price i o Kozarcu. Sto se tice Ratka (iz Jaruga) to je posebna prica i u ovom ratu su im djeca bila i ostala nacionalisti. Ja sam takodjer cula ratnu pricu od svoje tetke koja je bila invalid i jedne prilike kada je dosla vjest (navodno od partizana iz Jaruga), da dolaze cetnici i da se ljudi sklonu iz svojih kuca da idu prema selu Perasi (to je blizu Duracaka i donjih Garevaca).

Kada su svi otisli u to selo, moja tetka je ostala kod kuce i virila iz svog sklonista da vidi sta se desava. Kada su se pojavili navodni cetnici, a ono sve njoj poznate zene i muskarci (oni su ih zvali snase-srpkinje iz Jaruga) nose vrece i pljackaju kuce u tom muslimanskom selu. Kada su sve pokupili:hranju, stoku, zito i sve sto su nasli onda su otisli, a jedna od tih koje su sve to krali otisla je da javi mjestanima da se vrate da su cetnici napustili selo.

Poslije rata taj isti Ratko je cesto dolazio i te njihove zene u to selo i predstavljali se kao dobri prijatelji, a usput su svi imali od zavrsetka rata do 92.god. dobre partizanske penzije. Moja tetka to nije nikome smila reci da se zna da ima svjedok tom dogadjaju do pred samu svoju smrt krajem 1988.god. kada je jedna Cvijeta (ona je nekad radila u Kartonazi u Kozarcu) dosla u posjetu kod mojih roditelja i moja tetka je rekla da je i ta Cvijeta bila u toj grupi pljackasa koji su pljackali kuce u muslimanskom naselju u Kozarusi tog dana kada je bio navodni napad na to selo od strane cetika.

Zbog toga je dobro da se o ovoj temi prica na posebnom mjestu i sa cinjenicama koje se mogu potkrijepiti svjedocenjem nasih nena i didova koji su svoja svjedocanstva prenijeli na svoju djecu.

Znam da je postojala ta Redzina milicija, ali to je kao odgovor na pocinjene zlocine nad muslimanima na regiji Kozarca. Isto tako sam cula od svoje tetke koja je vidjela kako su proveli desetine srpskih zena i muskaraca sa srpom na ramenu (jer su ih odveli sa njive dok su zeli psenicu), a da su ti vojnici koji su ih vodili imali na glavi fesove (kao znak obiljezja da su muslimani). Ti muskarici i zene su odvedeni na Zajednicu i tamo ubijeni, ali ona tvrdi da tii vojnici nisu bili muslimani nego da su samo imali fesove na glavi kako bi se napravila zamka (kao sto su neki srpski vojnici u Srebrenici i Potocarima imali na sebi UN-ovu uniformu) i da se ima razloga i opravdanja za ono sto je slijedilo, a to je poubijati sve muskarce koji su bili utjecajni i nesto znacili na regiji Kozarca, a imali svoj stav i misljenje sa kojima se nije moglo manipulirati i upravljati na nacin kako se radilo u tom periodu. Budi podoban, odnosno poslusan i tvoja pozicija i lagodan zivot su zagarantirani (vidite samo tko je poslije dobijao kakve pozicije u opcini i na drugim mjestima, tko su bii direktori skole itd.). Ako se neko pobunio onda je proglasen nacionalistom i ustasom i deportiran na Goli otok ili zatvor u Gradisku, Focu ili Zenicu, a njegova familija za vajkad obiljezena.

Sve je to onda i sada bilo smisljeno od strane nasih susjeda, a protiv muslimana u BiH. Cinjenica govori sta se htjelo postici stvaranjem kraljevine Jugoslavije (u kojoj su samo priznati Slovenci, Hrvati i Srbi), poslije Prvog svjetskog rata, a i poslije drugog (samo Tito nije dao toliku diskriminaciju prema nekrscanima). sve to navodi na razmisljanje da je bilo raznih manipulacija sa ljudima i da su mnoge cinjenice sakrivene ili iskrivljene. Zbog te zavjere su mnogi muslimani imali kompleks nize vrijednosti i osjecali krivnju za nesto sto nisu ucinili ili bili sudionici tog dogadjaja.

Znam da je moj otac (rahmetli) cesto znao reci kada sam ga pitala da mi objasni nesto iz istorije. On bi odgovorio, pusti to kraju. To je gotovo sve sama laz i nije to tako bilo. Tu su napisane velike lazi. bolje bi ti bilo da ucis matematiku i jezike jer ce ti to trebati u zivotu.

Nadam se da mi necete zamjeriti sto sam sve ovo napisala, a osjecala sam potrebu da to napisem i svoje misljenje podjelim sa vama. Mislim da treba ovakve diskusije organizirati na drugaciji nacin.
Selam svim Kozarcanima

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » uto ruj 28, 2010 5:42 am

Hvala ti zuja na objasnjenju,uglavnom su te price sve skoro iste sto znaci da su istinite,medjutim ono sto sma postavio kao pitanje da je na SO postavljeno tacna brojka a niko iz odbora nece da kaze ko je to predlozio jer ja mislim ako smo stavili i zrtve iz drugog svjetskog rata onda sam siguran da u tom ratu nije poginulo samo 94 kozarcanina i da je trebalo pomenuti SVE kozarcane koji su mucki ubbijeni u drugom svjetskom ratu.

Nisad-Sisko-Jakupovic
Početnik
Početnik

PostPostao/la Nisad-Sisko-Jakupovic » uto ruj 28, 2010 8:24 am

Koliko vidim ,Cani, ovdje se neradi o tome da se htjelo pomenuti sve nevine zrtve iz Drugog svjetskog rata koliko da se istaknu neke zrtve ili neka grupacija koja je nastradala u Drugom svjetskom ratu. Kao i uvjek pokusavamo biti pristrasni i samoljubljivi po svaku cijenu. Cini mi se da je neko htio podici nisan didu sad kad vec nije ranije. Zbog toga se islo na to da se istaknu tih 94 Kozaracana ( a za ostale nije bilo mjesta) , sto cini mi se nije proslo.

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » uto ruj 28, 2010 9:24 am

ma eto i da je neko pokusao dici nisan didu,ali onda je trebao navesti i ostala 93 dida ,kroz sve ove komentare se provlace price nasih starijih,ali niko nema tu konkretnu pricu "o 94 nasa Kozarcanina koja su na TOM mjestsu mucki ubijena 1944 te godine"Sve se svodi na to ( a rekao sma da je i moja rahmetli mati pricala o strijeljanju kozarcana ali pojedinacnim dogadjajima,zato je mene i zainteressovalo taj KONKRETNI nemili dogadjaj na koji nazalost ne dobih odgovor.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.