94 Kozarcanina

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

94 Kozarcanina

PostPostao/la Cani » uto ruj 07, 2010 11:51 pm

Na SO sam procitao podatak ".. ali i na 94 nasa Kozarcanina ,kojima je na ovoim mjestu, 1944 godine na svirep i kukavicki nacin oduzet zivot.." Posto se zna tacna brojka onda se vjerovatno znaju i imena nasih Kozarcana i volio bih znati vise podataka o ovome.Ako je moguce da se objave imena i detaljnije o tom dogadjaju i da li su ta imena postavljena u spisak imena na SO.Ko su bili ti nasi kozarcani ,ko ih je pobio uglavnom licno bih volio saznati nesto vise o tom zlocinackom dogadjaju.

sombody223
Početnik
Početnik

Pitanje

PostPostao/la sombody223 » sub ruj 11, 2010 1:14 pm

Ja se izvinjavam ako pisem na pogresnom mjestu o pogresnoj stvari ali molim voditelje stranice da obrisu ako ce ovaj post smetati u temi, medjutim mene zanima zasto se na .so-kozarac.com nemoze vise pisatii zbog cega su obrisani svi komentari. Znam da se ovo ne tice kozarac.ba ali sobzirom da sam daleko od Kozarca a znam da japa i sudo redovno prate sta se pise ovdje molio bih ih da se oglase.
Sto se tise postavljene teme o ubijenim u drugom svijetskom ratu na mjestu spomen obiljezja zanima i mene ali na zalost ja o tome nemam bas nikakvih saznanja!

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » ned ruj 12, 2010 6:48 pm

Ja zaista ne znam ali sma primjetio da kada nesto pitam rijetko dobijem odgovor,ali kada pomenem rad SDA nadje se toliko "dusebriznika" koji "navale" na mene sa komentarima. Znaci da je ova tema 94 Kozarcanina tabu tema,da se ne zna ni ko je predlozio taj tekst i da se ne zna ni ko su ti ljudi.Ispada da je jednostavno izvodjacu radova ostalo slobodnog mjesta da nesto napise pa je napisao taj tekst.Nazalost ako je istina to sto pise a sada pocinjem i da sumnjam da se to desilo 1944 jer za 10 tak dana niko ne nadje vremena da odgovoi na moje pitanje ili mozda da je neko drugi pitao mozda bi se i odgovorilo?Uglavnom Kozarcu ne treba dodavanje nikakvog broja zrtava ako one ne postoje, dovoljna su imena Sehida nase rodbine ,prijatelja i komsija koje srpska agresija donese 1992 ge godine.

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » ned ruj 12, 2010 8:21 pm

Cani, oni koji nesto znaju o dogadjaju koji tebe interesuje su mahom stariji ljudi koji bas ne sjede za kompjuterom.Mozda moja mati zna nesto tome,iako je tada imala 10 godina.Pitacu je kad odem u Kozarac. Ovo je bila tabu tema prije 20 godina,sada vise nije.
Da Bog da crk'o rock-n- roll kad ga svako svira.

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » ned ruj 12, 2010 8:44 pm

Ma slazem se ja Hase da to znaju stariji ljudi ali nisu ti stariji ljudi to stavili na SO nego neko ko je to cuo od starijih ljudi,zato me interesovalo to ali me malo naljutilo sto je to izgleda i sada tabu tema .Onaj ko je to sad stavio morao bi znati i detalje a siguran sma da i druge interesuje ta sudbina nasih kozarcana.

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » ned ruj 12, 2010 9:28 pm

Jasam cuo jednu pricu koja mozda iam veze sa ovim ubijenim kozarcanima.Za vrijeme rata Kozarac je imao svoju miliciju a oni suse zvali Redjinovci.Po imenu komandata Redje koji je bio Rom(ciganin)fakultetski obrazovan.Studije zavrsio u Becu zanimljivo je pomenuti daje tada jos samo jedan kozarcanin imao fakultet.Redjina milicija nije dala nikom u Kozarac pa tako ni partizanima.Bili su vrlo dobro organizovani za slucaj potrebe bili su svi na okupu i spremni za borbu.Prijedor je vise puta padao i oslobadjan za vrijeme rata a Kozarac nikad.Pred kraj rata vise partizanski brigada ja napalo Kozarac.u napadu je bila i jedna crnogorska brigada jedna krajiska(Bihacka krajina)ciji je komandant bio Omanovic.Mislim dase tako zove toje onaj isti stoje bio sef zeljeznicke stanice u Novom.Onje partizanima pomogao u napadu na oklopni voz kod Prijedora.U napadima na Kozarac je izginulo toliko partizana dasi mogao ponjima hodati da nazemlju nestajes.Medju poginulima je bio i komandant koji je vodio napad.Partizani su se zakleli dace sve muskarce pobiti u Kozarcu kada ga zauzmu.Kada su Kozarac zauzeli krajisku brigadu su poslali na Kozaru radi bezbjednosti od nekog napada.A stvari cilj je bio dase lakse kozarcani pobiju.Jedan kurir krajiske brigade je bio u kozarcu i vidio da ubijaju kozarcane.Otrcao je na Kozaru i javio komandantu Omanovicu da ubijaju kozarcane.Omanovic je sa brigadom strcao sa Kozare i rekao dase smjesta prekine sa ubijanjem kozarcana inace cese izmedju sebe tuci.Tako daje spasio ostale kozarcane.Koliko je
ubijeno kozarcana neznam.Ali znam za jedan podatak ako me sjecanje nevara dasu i hodju pokusali ubiti.Svako koje pokusao pucati u hodju puska nije htjela da opali.Jedan partizan je rekao moja puca i u kruh daj meni daga ubijem.Kada je pokusao da puca i njegova puska je zatajila.Komandant je naredio da hodju puste nije ubijen iz puske ali hodjino srce je puklo od straha.Nadamse dasam nesto mogao da pomognem.

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » ned ruj 12, 2010 10:15 pm

Hvala ti Nijo na ovom odgovoru,i ja sam cuo tu pricu o hodzi, i moja mati rahmetli je pricala da su gore gdje je stara posta ubijeni neki kozarcani i da su kako mi je ona tada objasnila"snaÅ e igrale kolo oko ubijenih kozarcana i da su te ubijene nosili na tezgerama,doduse rekla je da je bilo -34 ali ja sam samo pitao ako se zna da su bila tacno 94 znaci zna se TACAN broj onda se mora znati i imena, ako se taj broj stavio otprilike onda se moglo napisati i "u spomen SVIM kozarcanima koji su pobijeni 1944 godina.Ja sam samo htio da saznam vise podataka o tom dogadjaju jer je tacna brojka od 94 kazivala da se o tom dogadjaju zna SVE.Izgleda da sam dirnuo u temu koja je jos uvijek tabu ili je u pitanju nesto sasvim drugo.U svakom slucaju koliko da ih je god ubijeno neka im je vjecni rahmet.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » pet ruj 17, 2010 9:09 am

Medju ubijenim je i moj rahm.djed,otac moje rahm.mame Levic Huse. Moja rahm.mama je imala 17 godina i ocevidac je tog dogadjaja.Posto je bila jedinica,kad su kupili muskarce i odvodili majka rahm.(mamina mati) je mamu poslala za njima i ona je njih pratila cijeli dan.....posto je prica malo poduza,mozda nekom drugom prilikom ali sto je najvaznije ona je do smrti to prepricavala,da se nezaboravi. Pomenula je i imena pocinioca i naredbodavca , a i imena koji su taj dan krvnicki strijeljani. Cak i mjesto gdje su ukopani.Njena posljednja zelja je bila da se i ona ukopa na tom mjestu. Senada

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » pet ruj 17, 2010 8:19 pm

Hvala ti Senada na djelimicnom odgovoru,i ja sam cuo pricu od moje rahmetli matere ali sam htio da ja saznam a i mnogi drugi nasi Kozarcani vise informacija,medjutim nije mi jasno da je onaj ko je stavio taj tekst na SO nije nasao malo vremena da kada je vec to stavljeno na SO i objasni nama koji ne znamo sta se zbilja desilo.Onako malo od tebe malo od naseg Hase pa se eto "nesto" vise saznalo o tom nemilom dogadjaju.ali jos uvijek ne znam da li su imena tih nasih Kozarcana stavljena na SO.U svakom slucaju jos jednom ti hvala ali me je odbor za isgradnju SO zaista razocarao jer niko od njih nije nasao par minuta da objasni nesto o onome sto sam pitao.Madjutim nije ovo prvi put da ostajem bez odgovora,pitao sam ja i informacije za savez logorasa gdje da se prijavim ali mi isto niko nije odgovorio.Sellam iz kisnog Portlanda.

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » pet ruj 17, 2010 10:13 pm

Momak iz kisnog Portlanda :) , bila je negdje prica o ovom dogadjaju na ovoj stranici, cak je neko napisao da su nasi Kozarcani pobijeni i u blizini Podgradaca, ali se nije dalje islo o ovome. Sto se tice imena, moras priznati da su oni, koji su i znali poimenicno zrtve ovog zlocina vec odavno pomrli. Nasa je greska sto nismo sacuvali imena ovih ljudi, ali i da jesmo, mislim da nebi bilo zgodno napisati na ovo spomen obiljezje. Po meni je sasvim dovoljno da su spomenuti, i da se nisu zaboravili.
Na kraju da dodam, u onom sistemu nismo ni smjeli pricati o ovome, bio si odmah drzavni neprijatelj, a sto je najzalosnije, ako bi i spomenuo, nasi DOUSNICI bi te odmah prijavili da bi se uvukli Srbima i onoj vlasti u neku stvar! :oops:

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » sub ruj 18, 2010 5:04 pm

Ma Aba slazem se ja stobom ali se evo o ovome ni danas ne smije pricati.Bar onaj ko je to predlozio je trebao objasniti malo vise detalja jer je taj najvjerovatnije i najbolje upoznat:)ovdje pise'koji su na ovome mjestu mucki pobijeni" znaci da se zlocin desio tu kod stare fontane a o tome se i dalje cuti.ja sam uvijek za obiljezavanje svih tih dogadjaja i treba iskoristiti dok jos ima zivih iz tog vremena da se pokupi sto vise informacija.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » sub ruj 18, 2010 7:41 pm

Ja nisam cula pricu da su pobijeni u Podgredcima! Jedna grupa u Krkicima , a jedna (o cemu je svjedocila moja rahm,mama) na mjestu Mejtehane u Mutniku.Pobili su ih tadasnji "Partizani". Naredbu je izdao Ratko iz Jaruga.Ratko je bio bez ruke i nosilac borackih odlikovanja kao i boracke penzije iz 2 svjetskog rata.Naredba je glasila: "U Kozarcu nesmije ni jedno musko uho ostati zivo"! Ovo je naravno dio price,a ima jos.....

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sub ruj 18, 2010 8:06 pm

Ne ta grupa od 94 Senada, drugi ljudi iz Kozarca su pobijeni u Podgradcima. Nadam se da ce se javiti osoba koja je bolje upoznata o tom dogadjaju.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » sub ruj 18, 2010 8:21 pm

Aba u pravu si.Ako neko nesto vise zna bilo bi dobro da se objavi.Covjek bez istorije nema ni buducnosti.....samo mi svoju istoriju brzo zaboravljamo...nazalost! Senada

baja63
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la baja63 » sub ruj 18, 2010 9:10 pm

Ovo je tema o kojoj se trebalo raspravljati i pisati mnogo mnogo prije.
Mozda je sada kasno, jer mnogi ucesnici tih dogadjaja vise nisu medju zivim.

To je trebao biti posao nekog studenta istorije,pa da se malo bolje upoznamo sa prosloscu drugog svijetskog rata u Kozarcu.
Ovako nam ostaje samo da prepricavamo price koje smo culi, neznajuci koliko su one istinite.
Mislim da bi o tim dogadjajima u Kozarcu oko drugog svijetskog rata ,mozda,najkompetetetniji o tim dogadjajima bio Hamzo Tadzic.Posto je on jedan od starijih Kozarcana,a isto tako jedan od obrazovanijih,sigurno da bi mogao pomoci da se malo bolje upoznamo stom prosloscu.

O onome sto sam ja slusao,cifra od devedeset i cetiri nevino ubijena Kozarcanina bila bi minimalna cifra.
Cak,ako bi se tu ubrajali samo Muslimani Kozarcani.

Nesmijemo zaboraviti da je Kozarac imao tamnu proslost.
Huskina milicija je bila profasisticka vojska. Masovna grobnica na Zajednicama bilo je djelo te milicije i ustasa.Iz Kozarca i okolnih srpskih sela oko Kozarca mnogo nevinih Srba je pobijeno.Puno grobnica je bilo okao sastavaka(vaktile gdje je omaha bila).
Dakle.ako bi smo ovdje pricali o nevino ubijenim Kozarcanima,njihov broj je daleko veci.
Kozarac,poslije rata je proglasen ustaskim mjestom i zbog toga je bio sprijecen bilo kakav ekonomski razvoj,a zbog tog ustaskog epiteta je izgubio i opstinu.

Koliko znam,jer sam procitao na ovoj stranici,JMI85 je studirao istoriju i mozda bi to bio njegov zadatak da istrazi ulogu Kozarca u drugom svijetskom ratu.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 35 gostiju.