Pitanja i komentari o SO

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » pon sij 17, 2011 9:06 pm

Ja mislim da ideja da se postavi izlozba nije losa i mislim da je nesto slicno vec ranije bilo i predlozeno. Nedzad Jakupovic je nesto slicno predlagao u okviru SO ali na taj njegov prijedlog nikad nije bilo odgovora od strane UO. Ovo je dio njegovog komentara:
"Nisam htio iznositi prijedloge za SO tamo na stranici, da ne odvlacim temu u drugom pravcu. Svidjao mi se i Sebinin prijedlog da se postavi i karta, reljef ili slicno sa obiljezenim mjestima gdje su nadjeni ostaci nasih Sehida. Nisam ni ja znao da su neki nadjeni cak u Beogradu!
Time bi slika o genocidu bila potpunija, vidjelo bi se kako su radili sistematski i planski. Ali to je valjda zahtjevalo promjenu plana i dozvole koja se jedva dobila.

Sta mislis da li bi bilo moguce dodati jedan displej, unutra na sredini SO, s postoljem ili na zidu, mozda to nebi trazilo promjenu plana i novu dozvolu ili jednostavno to odraditi i bez pitanja?
Imena ce biti uklesana, ali je drugacije kad o svakom imenu mozes nesto vise procitati, nesto sto familija ubijenog zelli napisati ili onaj ko je bio s njim, kako je i gdje poginuo/ubijen, gdje je nadzen (ili se i dalje trazi), slika i slicno.

Mislim na displej na dodir, kakvih ima i tamo vjerovatno po djecijim igraonama, na automatima za benzin ili bankomatima. Struju vec imamo tu.

Ako pogledamo spomenik na Mrakovici, tu svako potrazi ime nekog svog i vidi ukupan broj imena, ali niko ne cita sve i ako bi citao to mu negovori puno.
Mislim u buducnosti, kad djeca dodju, nadju neko ime, ukucaju ga na displeju, i tamo moze biti vise o toj osobi, da zrtva dobije svoje lice. To je ono sto cesto ostaje ljudima u pamcenju.

Znaci displej bi bilo mjesto gdje se moze vise procitati o svakoj zrtvi, ono sto familija zelli postaviti ili ljudi koji znaju vise o tome, npr, u kojem je logoru ubijen, u kojoj grobnici nadjen i slicno. Takvi podaci se nemogu uklesati, bilo bi previse, a mislim da je to ono sto ostaje u pamcenju. Tu bi mogle biti takodje karte, reljefi i slicno.
Prednost ovoga je i sto je to u digitalnom obliku i sto je lako nadogradjivati bazu. Sam server moze biti negdje drugo, naravno osiguran i fizicki i softverski.
Znam da ovo povecava troskove i neznam koliko bi to kostalo, ali gledajuci ukupne troskove vjerovatno ovo nebi bio veliki iznos."

Meni se cini da je ovo bolja ideja od one koje sam procitala u komentarima kordinatora i da bi se na ovaj nacin vise informacija postavilo, da bi bilo moguce mjenjati postavku, dodavati nove informacije....

Mozda bi bilo jos nekih ideja kako da se uredi soba ili muzej kad bi se o ovome javno diskutovalo. Ali, ako je vec napravljen neki plan i odluceno sta i kako ce biti postavljeno onda nema smisla da o tome pisemo dalje.

Na kraju, zaista me cudi da se i poslije svih komentara i losih rezultata na izborima nastavlja raditi na isti nacin.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » pon sij 17, 2011 9:29 pm

Da malo neke stvari pojasnim. Prilikom moje zadnje posjete Kozarcu i cekajuci Husniju Avdagica iz I Z Kozarac posjetio sam i Srcem do Mira.Sa mnom je bio i Djevad Haskic jer smo trebali da zaduzimo blokove za akciju za sehitsko turbe. Ujedno sam od gosp. Emsude Mujagic uzeo izvjestaj o reviziji i malo smo o svemu pricali. Tako su nam htjele pokazati kako one rade na uramljivanju slika nasih sehida i u tom razgovoru sam saznao koliko kostaju ramovi uvecanje slika i ostalog. Medjutim niko nije spomenuo ko to finansira pa stoga nema potrebe da oko ovog puno pisemo. Soba -muzej treba i na pravom mjestu je postavljena jer manje vise sve delegacije koje posjete Kozarac se svrate u kucu Srcem do mira a sad ce imati i razlog vise. Ujedno sam predlozio da otvore knjigu utisaka, sto ce i uraditi svakako. Ideja od Njedjada je super i onase moze isto uraditi i u ovoj sobi a isto u ovom razgovoru sa ovih par aktivistikinja Srcem do mira saznao sam da oni rade vec na biografijama nasih sehida. Eto toliko koliko ja znam o ovom. Ferid-leka

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » uto sij 18, 2011 9:01 pm

Medjutim niko nije spomenuo ko to finansira pa stoga nema potrebe da oko ovog puno pisemo.
ako se ovo finansira od ostatka novca za SO onda ima smisla da o tome pisemo jer postoje i drugi prijedlozi a ne samo ovaj i trebali bi razmotriti sve a ne samo ideje koje dolaze od clanova Odbora.

Za ramove je potrebno par hiljada maraka ali da li se samo to planira? Ako se planira nesto vise od toga, sto jos uvjek ne znamo, onda je pitanje da li ce ostati dovoljno novca da se prebaci za Turbe?

Meni bi bilo logicnije da smo svi pomogli akciju za Turbe a da se u toku ove godine napravio plan za (sobu) muzej (ukljucujuci i computere, mape....) i da se to vodi sledece godine kao veca akcija.
Ovakav nacin rada nije dobar, ljudi ce mnogo lakse podrzati akcije ako postoji saradnja i dogovor nego ako se radi ko sta stugne i bez obavjestenja.

doktor123
Početnik
Početnik

PostPostao/la doktor123 » sub sij 22, 2011 10:45 am

Selam svima,
da se ponovo ne bi išlo u krivom pravcu,NIKAKVE AKTIVNOSTI SE NE FINANSIRAJU IZ SREDSTAVA SPOMEN OBILJEŽJA,kao što i piše u zadnjem zapisniku.Dosadašnje aktivnosti oko uređenja Spomen sobe idu iz ličnih sredstava a buduće aktivnosti će biti dogovorene i objavljene.Do sada je dogovoreno jedino da se dobro osmisli mogućnost prikupljanja podataka o svakom našem Å ehidu tj.o njegovoj biografiji,mjestu i načinu stradanja kao i o nekim detaljima koji su bitni i karakteristični za svakog pojedinca.Svi ovi podatci bi poslužili kao polazna osnova za knjigu koja bi pobliže objasnila stradanje 1992-1995.
dr Å kerić

sombody223
Početnik
Početnik

PostPostao/la sombody223 » čet vel 10, 2011 5:54 pm

Masalna , evo nastupa dvadeseti dan kako je doktor ostavio zadnji post i niko ni slova da napise. Fala Alahu da nisam kordinator i nisakim nista dogovarao, ali me kao donatora smeta samovolja GO za izgradnju spomen obiljezja ( citaj Skerica ) neznam s kim je to on dogovorio i gdje je objavio zapisnik o tom dogovoru pa da i mi mali znamo za sta smo dali paru , usput jos na brzinu da upitam Skerica kad ce biti gotov koimpletan izvjestaj o sredstvima i dali bi bio tako dobar da ipak preusmjeri visak novca za turbe a za knjigu cemo mi vec iskupiti lovu kad bude aktualno !

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » pet vel 11, 2011 12:51 pm

Mrzim sam sebi priznati,ali moj skepticizam se opet pokazao opravdanim.
Mozda tako i treba, da stado vukovi razdiru kad nezna imati svog vodzu.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » pet vel 11, 2011 8:10 pm

Sabura kozarcani moji, sabura bice akobogda sve u redu, idemo mi jos malo polako u akciju da uljepsamo kucu nasih sehida , da putnik namjernik ima gdje da se odmori, fatihu da prouci , da majke, sestre, braca, sinovi, kcerke ,unucad, komsije imaju gdje da se rashlade i da posjede kod svojih sehida. Zato nemojmo puno gledati u proslost, procice sve procicemo i mi ali ce zato ostati uspomene i zapisi o svemu sto se dogadjalo i dogadja. Dijasporo uzdignite glave treba vas vas Kozarac. Selam svim mojim kozarcanima, kozarcankama ma gdje bili. Ferid-leka

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » pet vel 11, 2011 8:44 pm

a sto opet samo sabur i dokle? prosle su 2 sedmice od kad je upuceno pismo/email Odboru, zar ne bi vec trebali imati odgovor ili bar biti zvanicno obavjesteni za kad je zakazan sastanak GO?

pitanje viska para je postavljeno jos prije Nove godine i ako ovako nastavimo, ne znam stvarno kolike su sanse da se bilo sta odradi ove godine i zbog cega se ovo radi?

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » sub vel 12, 2011 11:18 am

Ferid kaze sabur i negledajmo unazad i gledajmo u buducnost.Upravu si Feride samo sto nismo nikakve pouke izvukli iz proteklog projekta.Radimo isto i nadamose danas nece ovaj put napraviti budalama.A trebali smo pouku izvuci i raditi drugacije i nikom vise nevjerovati.Novac nikakvim odborima davati nego sto dijaspora skupi da njeni predstavnici licno novac uplacuju na konto izvodjaca radova.Ja licno necu nikada dati nikakvim odborima moj novac a mnogi drugi kordinatori takodje jer znam to zato sto dobivam privatno poruke.Ovo sto se radi sa nama i sto se radilo ubija u mnogima volju za bilo kakav rad ili donacije.A zanamo dase nikada nismo nizasto pitali niti pitamo.Zasto glavni odbor neda visak novaca za Turbe?Stvar je vrlo jednostavna pravni subjekt u izgradnji Spomen Obiljezja je udruzenje Srcem do Mira.Tako da odbor poslije izgradnje SO netreba ni da postoji.Sve oko papira koji trebaju moze da uradi predsjednica udruzenja Mujagicka.Kadabi novac dali za Turbe prestao bi razlog za postojanje odbora i onbi se raspustio.Ovako novac postoji i uvjek postoji razlog za nekakve sastanke.A to sve opet treba Skericu jer je politicar da bude u centru paznje i nekakvih zbivanja.A docice opet izbori i taj visak novca cese pred izbore utrositi u asvaltiranje glavne ulice ili nesto drugo.I opet cemo imati patriota koji voli Kozarac a zasve ce biti zasluzan nas Skeric i SDA.

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » sub vel 12, 2011 12:26 pm

Tako je Nijo! Potpisujem od rijeci do rijeci! Slazem se i sa Feridom da treba sabura, ali dokle?? Hajde da se jednom stvari istjeraju na cistac po kratkom postupku i da se ide dalje. Evo Nijo je naveo nacin kako to napraviti. SO je zavrseno i cemu jos treba odbor, osim iz razloga kako je Nijo naveo.

kapo
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la kapo » sub vel 12, 2011 1:39 pm

Krajnje je vrijeme da se ova sapunica zavrsi a zavrsice se samo i tek kad se ostatak novca prebaci za izgradnju Sehidskog Turbeta, sve ostalo je davno receno ili napisano.......

scarllet
Početnik
Početnik

selam

PostPostao/la scarllet » sub vel 12, 2011 4:32 pm

ima jedan grad zove se Kozarac i nece dugo proci kada ce to mjesto nestati tj izumrijeti .(za 20 minimalno) a vi pricate o nekim stvarima koje nisu vise ama nikome jasne i jos ih vise usloznajvate.

1.Tvrdili ste da su pare pokradene i to pojedini tzv.koordinatori i jesuli pare pokradene ,Naravno da nisu izvjestaj nam je svim pokazao sta i kako.
(Kada ste u Kozarcu nepricate takve stvari vec mudro sutuite)
2.Ko je to rekao da pare nece biti prebacene za izgradnju turbeta.Niko od glavnog odbora
Ispred Medjlisa nikavog dopisa o bilo cemu a dopis stize od u ime njih od Sade Alica ,sta je blize Amerika ili bilo ko iz odbora .
3.Kada neko trazi pravdu na ovaj nacin najvjerovatnije dodje i do suprotnog misljenja .Kao kordinatori su rekli da pare koje su prikupljene za SO budu usmjerene prema nekim drugim tjelima.
Ok sve pare koje su utrosene za SO mogu biti od gradjana a da je resto ostalo je od ministarstva ili javnih preduzeca.
Tako ovi u gl odboru mogu to rezonovati ,jer to sto vi trazite je tuk na utuk .
Kako nas krajski narod kaze vraticu mu zajma kada tad a to neki od vas cine i prije same price .
Ja sam mislila da ce Dijaspora Javno istaci da bez nekih odredjenih pojedinaca ovaj projekat nebi nikad ni pokrenut bio,uzalud bi suze bile od majki ,vase tendeciozne i napuhane price ,medjutim sta je tu je ,konacno smo na kraju .
Sramota ,sramota sramota .

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » sub vel 12, 2011 9:16 pm

Ima jedan narod zove se kazaracki koji nema sumnje u cijeloj Bosni i Hercegovini dokazano voli ono sto je njegovo. Ima jedan narod kozaracki koji je tvrdoglav ali dobar i djometan da takvog nema na zemaljskoj kugli. Ima jedno mjesto zove se Kozarac koje moze nestati ali ce biti uvjek Kozarac kozarcana.
Draga gospodjo Scarliet vidim da nesto znas ali ne iznosis kako treba. IZ zajednica nije trazila da se novac prebaci za izgradnju Sehitskog turbeta a takodje su naveli da oni ni nemaju pravo to traziti sto i ja mislim da su u pravu jer se preko njih nije ni iskupljalo a nisu bili ni u odboru, znaci IZ ne treba ovde spominjati.
Neznam koliko si upoznata za novu godinu sam pricao sa presednikom GO SO o parama koje su ostale da kordinatori traze da se dio prebaci za Sehitsko turbe na sto sam dobio odgovor da do tad nisu dobili nikakav pismeni zahtjev za to, pa smo mi kordinatori napisali zahtjev i poslali na par adresa a sto je to doslo od Sade Alica je samo formalnost to je mogao poslati bilo ko od kordinatora.
Sto se tice para koje su ostale ti to ne mozes znati koje su pare ostale a dokazacu ti da su ostale pare od donatora i to kozarcana i njihovi prijatelja.
Vidis nigdje ne kazes da su i kordinatori dio GO i da oni mogu isto rezonovati ali oni ne traze tuk na tuk vec da se dio novaca prebaci za sehitsko turbe koje je isto kozaracko kao i spomen obiljezje i svi trebamo biti ponosni sto zelimo da uljepsamo kucu nasih sehida , sto zelimo da se putnik namjernik ima gdje odmoriti fatihu pruciti i molim te reci koje protiv toga koja to majka ne dozvoljava da se ne daju novci za mezarluke gdje njihova djeca leze mislim da takve nema.
Neznam zasto bi dijaspora nekog pojedinca isticala jer ovo je bio projekat svih nas a akobogda i sehitsko turbe ce biti svih nas i ne vidim zasto nas treba biti sramota sto zelimo slogu i jedinstvo nase kozaracko. Ako smo zajedno gradili i radili spomen obiljezje trebamo nastaviti zajedno graditi raditi sehitsko turbe.Zato molim te ne podizi tenzije jer ima vec dvije sedmice a i sam vidim znas kako je zahtjev poslan a jos nema odgovora,Znam da su neki clanovi glavnog odbora momentalno osutni ali zato sam rekao u mom zadnjem komentaru da budemo strpljivi da imamo jos malo sabura jer se nadam da ce majke i glavni odbor uskoro donijeti pravu odluku da se dio sretstava prebaci za sehitsko turbe jer bi tad i pocela akcija u dijaspori. Ferid-leka

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub vel 12, 2011 9:56 pm

Ok sve pare koje su utrosene za SO mogu biti od gradjana a da je resto ostalo je od ministarstva ili javnih preduzeca.
Tako ovi u gl odboru mogu to rezonovati ,jer to sto vi trazite je tuk na utuk .
kordinatori mogu rezonavati i ovako: Pare od Ministarstva su dosle 14 maja, znaci ako je GO trosio pare onako kako su dolazile (a drugacije nisu ni mogli jer je trebalo isplacivati troskove na vrijeme tj po zavrsetku svake faze) onda su te pare potrosene jos u maju a sve ostalo sto je stiglo su donacije od naroda pa prema tome donatori treba i da odluci da li ce vama ostaviti te pare na raspolaganje ili ce sav visak usmjeriti na Turbe.
Ja ne mislim ni da majke treba da odluce o ovome jer je njihova zelja za izgradnjom SO realizovana a o visku treba da odluce donatori.

Sto se tice IZ, meni bas i nije jasno zasto i oni ne bi zvanicno trazili visak sredstava od GO jer akcija za Turbe je pocela 2009 i prekinuta je zbog akcije za SO, tj da bi se pomogla akcija za SO. Ako su oni svoje planove mjenjali zbog SO i ako su stali sa svojom akcijom da bi pomogli SO, ne vidim zasto ne bi mogli sad da traze da se visak novaca usmjeri na akciju za Turbe?

sto se tice godisnjeg odmora i ove odluke o visku para, mene zanima za kad je zvanicno zakazan sastanak Odbora za SO? Problem je sto mi nismo obavjesteni za kad je zakazan sastanak Odbora ni koliko jos treba da se ceka sa akcijom za Turbe i to nije u redu.

sombody223
Početnik
Početnik

PostPostao/la sombody223 » sub vel 12, 2011 10:39 pm

Scarllet kakis bezveze, nema uopce potrebe da ti ista odgovorim , da imams imalo mozga nikada takvo sto nebi niti napisala ali stas , nismo savrseni !

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 25 gostiju.