Pitanja i komentari o SO

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sub kol 14, 2010 10:48 pm

Vasko, u pravu si, mozda sam se pogresno izrazio za osmjeh, ali ostajem pri tom da su jedva cekali da napuste Kozarac. Necko, nije jagnjetina pocela djelovati, rakao sam da sam platio tu jagnjetinu kao i ostali u refenu! Nije mi do prepucavanja, ali ne mogu da vjerujem da bas niko nije mogao doci od zvanicnika iz drugih stranaka, a eto vodeci ljudi iz SDA ( Tihic i Izetbegovic mladji ) dosli! Mada drzava BiH i nema neku korist od svih politicara, mnogi gledaju samo svoj interes, cast izuzetcima, bilo bi fino da su se i drugi pojavili.

SalkoPro-12
Početnik
Početnik

PostPostao/la SalkoPro-12 » sub kol 14, 2010 11:21 pm

Nedzade jako cijenim i postujem tvoje zalaganja i rad za nas kraj. Posebno bih izdvojio dva(bar za mene istorijska dogadzaja) koja su se dogodila 2001, 02 kad su cetnici usli u Kozarac i poceli sa zastrasivanjima. Samom otvaranju SO nisam prisustvovao, ali iz medijskih pisanja i sa fotografija sam stekao utisak da su se stvari i protokol odvijali bas kao sto je Abaz opisao. Mislim da su ovo bile malo preteske rijeci na Abazov racun. Ako se pogrijesi, tacne i argumentovane informacije su bas to sto nam treba na forumu.

Samo tako mozemo u nove projete ako bogda. Meni apsulutno nesmeta ako mi je jedan rodzak u SDA a drugi u NGI. Zdrava konkurencija i takmicarski duh u lobiranju novih projekata samo mogu pomoci. Jedino tako mozemo u nove projete ako bogda. Ja gledam sasvim razlicito na pojedince iz SDA stranke i za mene Tihic, Skeric”¦nisu za nas kraj isto kao Nedzad Besic i Ekrem Hadzic. Ne iz razloga jeli pojedinac iz Kozarca ili ne vec djela i respekt prema ljudima cine covjeka to sto jest. Bilo bi fino da se ako je moguce suzdrzimo ostrih rasprava, ramazan je i posti se. Selam.

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » ned kol 15, 2010 11:37 am

Vazno je da Spomenik stoji cvrst k'o grad a to ko je bio od politicara, sta je rekao, kako je otisao.....pustite to sad. Meni je vazno da je na otvaranju bila moja komsinica Ajka koja je mogla vidjeti ime svog sina Fikreta a isto vrijedi i za ostale majke.
Vrijeme je da pocnemo pricati o stvarima koje nas spajaju a ne razdvajaju.
Nije vazno KAKO je spomenik napravljen vec ZASTO je napravljen.

Hase.
Da Bog da crk'o rock-n- roll kad ga svako svira.

spider1
Trudbenik
Trudbenik

selam

PostPostao/la spider1 » ned kol 15, 2010 12:34 pm

Da nebi dokazivao,trazio sam i od odbora posebno od presjednika odbora da iznese ko je pozvan ,da nebi dolazilo do ovih spekulacija jer davno smo prestal biti naivni,medjutim oni nisu to uradili iz neznam kojeg razloga (mozda da pokriju sramotu tih koji se ne odazvase)a slobodno kontaktiraj te naseg Teufika,on ce prenijeti sve u detalj ko je pozvan.

Ti koji nisu dosli mogli su se barem pisanim putem obratiti ,ne glavnom odboru vec gradjanim Kozarca oni to zasluzuju,eto to vam je kompletna istina.

kapo
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la kapo » ned kol 15, 2010 2:29 pm

Odavno ne vidjeh nesto lijepse u Bosni, spomenik je poseban, stoji prkosan u srcu naseg Kozarca. Zeljela bih se samo jos zahvaliti svim onima koji su na bilo kakav nacin pomogli da nas san postane stvarnost! Aferim! :wink:

Cani
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Cani » pon kol 16, 2010 5:54 am

Slazem se sa Hasom i sa Kapo u svakom pogledu.Vazno je da je konacno napravljen i da stoji u carsiji.Dokazalo se da smo ipak slozni i da mozemo kad hocemo iako na ovim forumima sijevnu varnice.Eto sad cekamo Arcija da iznese spisak i da kaze kako ja znam bockati:))) Sellam svima ma u kojoj stranci bili:)

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » čet stu 04, 2010 4:23 pm

Dragi Kozarcani, ma gdje bili, hvala vam sto ste dobrog i plemenitog srca i sto ste to pokazali bezbroj puta kao u ostalom i ovaj put kada je bilo potrebno da izgradimo ovaj poseban spomenik u ime sjecanja na nase drage sehide.
Majke iz Inicijativnog odbora su odmah na pocetku znale sta hoce, a posebno gdje da bude sagradjen. One su bile sigurne u svojoj namjeri, vjerovale da ce ostvariti svoju namjeru da SO bude napravljen upravo na onom mjestu gdje sada ponosno stoji i, prkosi svojom simbolikom onima koji su htjeli da uniste nas narod i nas duh.

Na pocetku je bilo mnogo straha da se nece SO napraviti, da to nije mjesto na kojem treba biti jedan takav spomenik, da se naivno i bez nekog velikog znanja pristupa tom projektu, da se manipulira sa osjecajima majki kojima se daje lazna nada, a da nema nikakve mogucnosti (da nece srbi dati) da se tako nesto napravi u Kozarcu, da je projekt suvise skup i da se nece moci skupiti novac za izgradnju SO i mnogo slicnih komentara i razgovora po kafanama i sjelima.

Bilo je mnogo osoba koje su na pocetku bile dio Inicijativnog odbora, ali su se iskljucili jer su jako zaposleni i imaju svojih obveza, a ustvari nisu vjerovali da ce taj projekt uspjeti. Sve je izgledalo neizvjesno, dugorocno i borba protiv vjetrenjaca.

Neki u inicijativnom odboru (svojim negativnim razmisljanjima) su bili vise kamen spoticanja oko realizacije projekta, nego sto su dali doprinos njegovoj promociji i ostvarenju izgradnje SO. Oni su svojim ponasanjem cesto otezavali rad i neke vec pokrenute aktivnosti stalno vracali na pocetak. Neka sada dok prolaze kraj SO njihovi obrazi pocrvene od stida (ako ga imaju):oops: :oops: .
SO je djelo (rad) prije svega majki iz Inicijativnog odbora, a onda onih koji su zdusno stajali uz njih i pomagali na svaki moguci nacin, da se njihov i nas san ostvari (izgradi SO u Kozarcu).

Kako vidite dragi Kozarcani, da trebamo imati povjerenja jedni u druge i rezultati nece izostati, a SO je dokaz tome. Zbog toga me jako dotakao komentar Hase.
Hase, hvala ti na svemu sto si uradio za nas Kozarac i Kozarcane, a posebno na projektu SO. Sve najbolje svim Kozarcanima i onima koji su na bilo koji nacin pomogli izgradnju SO u Kozarcu :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: . Molim vas ostanite svoji i nemojte dopustiti da plemenitu dusu Kozarcana obgrli bilo kakva negativna misao

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » pet stu 05, 2010 8:33 am

Kamo puste srece da ovakvi komentari kruze ovim forumom,medzutim proteci ce jos puno vode dok se na ovakav nacin budemo odnosili prema svome mjestu a i siroj zajednici.Potpisujem do posljednjeg slova ovaj ZUJIN komentar i zapazanje.Vasif.

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » pet stu 05, 2010 2:37 pm

Stara poslovica kaze 'sto ljudi, stoi cudi', pa prema tome vjerovatno i razmisljanja i o ovom spomen obiljezju i njegovom znacaju.

Medjutim, nisam bas siguran da ce gledanje na spomen obiljezje kao neku vrstu prkosa ili inata uciti nove narastaje da rade na tome da se slicne stvari ne bi desavale u buducnosti i da svaki pojedinac treba da snosi dio odgovornosti za ocuvanje mira. Cak suprotno, plasim se da takav nacin razmisljanja vodi ka mrznji, a mrznja nazalost vodi ljude da ponovo cine iste greske.

Treba pamtiti. Ali, da li pamtiti znaci da treba prkositi?

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » ned stu 07, 2010 1:54 pm

SO u Kozarcu sa svojim vanjskim izgledom pokazuje svu bol i nepravdu ovozemaljskog svijeta, a unutrasji dio SO pokazuje svu dobrotu i smirenost onih koji su bili zrtve, ali njihova dusa je ostala cista i glatka bas kao onaj kamen gdje su urezana njihova imena. Cak ni taj dio ne poziva nikoga da cini zlo bilo kome ili na bilo koji nacin.

Svako tko vidi taj spomenik razmislja o poruci, te da ta poruka znaci, ne cini nikome ono sto i sam ne zelis da se i tebi isto desi. Voda koja se nalazi sa unutrasnje i vanjske strane na neki nacin pokazuje neogranicen zivot i ljepotu zivota kada se zna da je voda izvor zivota. prema tome ja ne vidim da taj spomenik podsjeca na nesto negativno i da svojim postojanjem prkosi i izaziva negativna osjecanja (neznam koga). Suprotno od toga, zrtve cija se imena nalaze unutra tog spomenika i clanovi njihove familije pokazuju na simbolican nacin da je mrznja destrukativan nacin zivljenja i da nikome ne donosi dobro (prije ili kasnije svak dobije svoju naplatu-racuna, on ili neko njemu mio onako kako je sam zasluzio).
Znam za mnoge ljude koji su posjetili SO, a nisu sa podrucja Kozarca ili regije Prijedora, divili su se Spomeniku i njegovoj simbolici. Cak neki posjetioci (nisu Bosnjaci, ali osobe iz BiH i regiona, Evrope i SAD), rekli su da treba ovim primjerom raditi i na drugim mjestima ne samo u BiH nego i regionu. Isto tako su rekli, da je simbolika SO dobar nacin kako se prevazilaze razlike i kako se nenasilnim putem mogu rijesiti mnogi problemi.
Ovim komentarom nije mi namjera da pobijam bilo cije misljenje, ali zelim samo da podjelim ono sto mogu da svjedocim, sta su drugi rekli o SO u Kozarcu. Takodjer, posjetioci o kojima govorim su se divili dostojanstvu prezivjelih Kozarcana i onih koji su radili na osmisljavanju idejnog rjesenja SO i njegovoj izgradnji.
Ovo navodim i iz tog razloga da vidite koliko ima ljubavi i postovanja u srcima i dusi Kozarcana bez obzira na razlike misljenja, ali i mnogi drugi ljudi su prepoznali tu plemenitost i dostojanstvo Kozarcana i to javno kazu. Tako da ne treba razmisljati na negativan nacin i onda se nece nista negativno desiti. Znam da neki ljudi razmisljaju samo u crno-bjelom svjetlu, ali to je takodjer njihov stav i u to se ne treba mjesati. Neka oni sami odluce o svom odnosu prema sebi i drugima. :) :idea:

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » ned stu 07, 2010 3:08 pm

Draga Zuja,

Veoma lijepe i veoma odmjerene rijeci u vezi sa SO. Sto me natjeralo da napisem par rijeci je tvoja slijedeca izjava,
Majke iz Inicijativnog odbora su odmah na pocetku znale sta hoce, a posebno gdje da bude sagradjen. One su bile sigurne u svojoj namjeri, vjerovale da ce ostvariti svoju namjeru da SO bude napravljen upravo na onom mjestu gdje sada ponosno stoji i, prkosi svojom simbolikom onima koji su htjeli da uniste nas narod i nas duh.

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » pon stu 08, 2010 4:58 am

Dragi kent, radi se o simbolici u pozitivnom smislu koja prkosi i pokazuje na pozitivan nacin, da nisu unistili plemenitu dusu nasih Kozarcana (sto im je bio krajnji cilj) i ako su nasi Kozarcani prosli kroz silnju patnju i veliki gubitak svojih najmilijih. Mislim da ste rijec prkos razumneli na drugaciji nacin, ali i sami znate da neke osobe uzivaju (psihopate ili nesto tome slicno) kada nanose bol, patnju i nepravdu drugima, te da svoju bolesnu dusu hrane tudjom patnjom, ali isto tako za njih je najteze i osjete svoj poraz kada vide da nisu uspjeli u svojoj namjeri.

Zbog toga mislim da SO svjedoci i prkosi svojom pozitivnom simbolikom i postojanjem na onom mjestu. Da te retrogradne snage nisu uspjele otrovati i unistiti nas Kozaracki plemeniti duh i ponos svojom mrznjom prema nama.
Hvala ti na tvom komentaru i sto si me na neki nacin naveo da bolje pojasnim svoje ranije komentare i objasnim ono na sta si dao poentu :idea: :) Ovo je moje razmisljanje povodom SO i nasih Kozarcana, a posebno onih koji su ucestvovali i pomogli da se taj projekt zavrsi u tako rekordnom roku.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » čet sij 06, 2011 2:53 pm

Mislim ,a i bilo bi jako dobro izdati svakom FAKTURU za naplatu za sva ona silna nedjela koja su ucinjenam prema mom ,tvom ili bilo kom drugom narodu.Upravo zbog nepravde i fakture koja nikada nece biti proslijedzena krvnicima POSTOJE ovakva i sl.SO.,da OPOMINJU i podsjecaju a ako hocete i prkose onima koji su bili NELJUDI pa ovakva nedjela pocinili mom,tvom i svim drugim narodima.Vasif. :oops: :oops: :( :(

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » pon sij 17, 2011 10:46 am

Iz izvjestaja kordinaotora vidim da vec postoji plan da se postavi soba sa slikama sehida u Kuci Mira.

Da li je vec odluceno sta i kako ce biti postavljeno i da li ce to biti finansirano od viska novca za SO?

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » pon sij 17, 2011 7:05 pm

Ja o toj sobi licno niti znam sta niti u ovom momentu mislim da bi nam i trebala sada . Imamo mi puno vaznijih projekata koji su vec zapoceti a nisu zavrseni .Ovo je moje misljenje o tom .

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 10 gostiju.