PRVA GODINA NGI - KOZARAC

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PRVA GODINA NGI - KOZARAC

PostPostao/la Satko » pet kol 21, 2009 10:32 pm

Oktobra 2009. godine bice tacno godina da se jedna 'kozaracka' stranka uspjela ugurati i medju 'probosanske' i medju sve ostale stranke u skupstini opstine Prijedor i osvojiti 2 od 32 mjesta.

Stranka za Kozarac, NGI, prije i tokom kampanje obecavala je puno, pokrenula dijasporu, trebala povezati, no samo uzdrmala 'stare' stranke, pogotovo opet one iste 'probosanske', a na kraju balade, odmah nakon izbora i osvojena 2 mjesta (tek nakon glasova iz inostranstva), usla u poziciju.

USLA U POZICIJU??!!

Uci u poziciju (za one koji ne razumiju politiku), danas znaci biti uz guz najvecim strankama u opstini Prijedor. Uci u poziciju znaci glasati za svaku odluku vladajucih (u danasnjem Prijedoru najvecih srpskih) stranaka, jer svako protivljenje toj vecini znaci razbijanje 'vladajuceg tima'.

Da se mene pitalo (a naravno nije, jer koga se iz dijaspore uopste sta pita u carsiji?), NGI bi usla u poziciju tek nakon cvrstih obecanja za popravku asfalta po cijeloj bivsoj opstini Kozarac, podizanju spomen obiljezja na raskrscu u Kozarcu, uklanjanju spomenika u Trnopolju, izgradnji Vatrogasnog doma gdje je bio ili tamo gdje VD zeli (plus motorka), izgradnji Doma Zdravlja, rijesenoj situaciji snabdijevanja vodom, diskusiji o muzeju na Kozari, MC Omarska,...

Kakva jadna 'POZICIJA', kakvi bakraci.

Mene kao bivseg koordinatora NGI za dijasporu, suorganizatora NGI-Benelux, kao i ostalih odbora u inostranstvu, bivseg clana NGI, a u svakom slucaju i kao glasaca NGI zanima sta je to NGI i njeni predstavnici u skupstini opstine Prijedor, ucinila na poboljsanju zivota Kozarcana i ostalih povratnika u opstinu Prijedor. Sta je ucinila na saradnji sa ostalim probosanskim strankama? Sta je ucinila opcenito? Zasto Vatrogasno Drustvo Kozarac, 10 godina nakon povratka nije u budzetu opstine Prijedor?

Ne zanimaju me cifre niti opste fraze, nego konkretno: "uradili smo ili uradicemo to i to, tad i tad".

Pozivam sve clanove, glasace, simpatizere stranke NGI da se ukljuce u diskusiju, kao i sve ostale. Nije mi namjera da ikog (licno) napadam (nemam jos razloga) i ako se pokaze da je ova stranka uradila ili radi sto je obecala, stacu (ponovo) na njenu stranu.

Sve ovo pitam ovdje zato sto je NGI nastala na ovoj stranici, onda kada su mnogi koji tada nisu bili njen dio, nisu bili ni prisutni, a kamoli clanovi.

Cini mi se da je NGI, na zalost, veliki promasaj Kozarca i Kozarcana, samo da se o tome jos cuti.

Bujrum Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

AdsBot [Google]

Bilo je i vrijeme

PostPostao/la AdsBot [Google] » pet kol 21, 2009 10:52 pm

:D :D
Zadnja izmjena: AdsBot [Google], dana/u sri kol 26, 2009 12:04 pm, ukupno mijenjano 1 put.

debl
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la debl » pet kol 21, 2009 11:10 pm

A u danima kad je NGI trebala da se osnuje, ko je imalo bio oprezan proglasavan je neprijateljem kozarackim, a kad je donesen program (ili statut, kako se vec zove) stranke bilo je ocito da od sve te vike i galame nece biti nista.
Sve ovo ukazuje na nasu politicku nezrelost i svijest. Prokockana je jedna jako dobra ideja. Pitam se dali ce biti prilike za popravni.
Moze li se sad nesto mijenjati? Moze li se neko opozvati?
Sve u svemu ostaje nam da se vec sad pripremamo za iduce izbore. Polako, sistematski, .....
Cini mi se, da mi i nismo svjesni nase situacije, koja je vise nego losa.
Ili je mozda vec prekasno!?
Neznam.
SELLAM KOZARAC !!

spider1
Trudbenik
Trudbenik

selam

PostPostao/la spider1 » sub kol 22, 2009 9:09 am

Necu reci da mi licno imponuje ova tema danas jer se radi ipak o ljudima koji su iz Kozarca ali mogu slobodno da kazem da grupica ljudi okupljeni u Glavni odbor NGI citavo vrijeme pokusavaju Kozarac da odvoje od neceg sto se zove Bosna.(svsjeno ili nesvjesno)To sto su napravili pojedinci a mislim na ljude iz Glavnog odbora NGI koji su 24 sata prisutni tu u Kozarcu ,neka im sluzi na cast.
Sa Ekremom sa neki dan vodio raspravu dok je trajala posjeta Presjednika presjednistva BiH te ministra Safeta Halilovica kako je zalosno da jedne odredjene grupacije nema a da su mogli biti tu i raspravljati o bitnim stvarima za nase mjesto te barem pokusati ublaziti dio problema koji pritisce ovaj nas narod.
Medjutim ,stvarnost je takava kakva jest i na tome netreba vise voditi brigu o neodgovornim pojedincima.

Kozarcani nisu repa bez korjena ali posjeduju dozu naivnosti koju znaju debelo platiti to je zakljucak koji se moze izvesti.
Danas ako ih prozivamo ili prozivate ,branice se svim i svacim,od neceg da nisu znali ,vidjeli i culi a sve u principu da bi sacuvali vlastite pozicije.
Kozarcani i Kozarcanke najbitnije sto je ,nisu losi ljud ,imponujemi da danas vise se prica o Kozarcu nego o Prijedoru ili ostalim gradovima u okruzenju kad su Bosnjaci u pitanju.
Kozarac i danas je sacuvao jake pozicije ,mozda cak i jace nego prije 10 godina ili 5 unazad ,jer smo stvorili dobru i poyitivnu klimu u svemu sto kako za ulaganja od strane drzave tako i do pozicije Kozarca u na entitetskom ili drzavnom niviou .Ako budemo znali ovaj detalj iskoristiti moguce je lako da Kozarac od iduce godine ima svog ministra u vladi RS.

Za sad toliko ,Mahsuz Sealm svim u ramazanskim danima

JM1986
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la JM1986 » sub kol 22, 2009 9:43 am

Analizirati da li je projekat uspio, da li je postignut uspjeh na izborima i šta dalje.
Najžalosnije je da postoji velika nesloga među Kozarčanima, a nas Kozarčana je ipak malo...

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub kol 22, 2009 10:53 pm

Ideja za osnivanje NGI je bila dobra.

Ljudi koji su pomogli da se registruje sto vise biraca i generalno koji su u pocetku podrzali stranku su super. (pokazali su da im je stalo do Carsije, da im nije tesko odvojiti vremena da nesto urade...)

Broj glasaca je povecan u odnosu na ranije godine. Na izborima je postignut uspjeh - osvojena su dva mjesta poslije brojanja glasova iz dijaspore.

Ako sad stanje u NGI nije dobro, mislim da za to ne treba traziti krivicu kod ljudi koji su podrzali NGI vec je prije svega rukovodstvo NGI odgovorno za to.

----

Sto se tice njihovog rada mislim da su napravili gresku kad su u januaru pokrenuli pitanje ambulante sa Pavicem. Mislim da bez dogovora sa ljudima koji su do tada radili na ovom poslu nisu trebali da pokrecu to pitanje uopste. Sa druge strane, malo ko u Kozarcu je spreman na neku saradnju i ne znam da li bi ih ljudi ukljucili u te poslove da su oni to I trazili. Imali smo gomilu nekih diskusija o projektima koji se rade u Kozarca a da se ljudi koji rade na tim stvarima u Carsiji nikad nisu ukljucili ovdje i nesto rekli. Godinama ni ova stranica nije bila prihvacena iako je ovdje dosta stvari I pokrenuto I odradjeno”¦.

Kao sto Satko rece: koga se iz dijaspore uopste sta pita u carsiji...mislim da NGI nije izuzetak po ovom pitanju. Nisu se ni druge stranke bas pokazale po pitanju saradnje i generalno saradnje sa dijasporom ima vrlo malo (nije nas niko pitao da ucestvujemo u pisanju programa bilo koje druge stranke a ne samo NGI...). Ipak, mozda je NGI malo vise odgovorna jer je ocigledno da su uspjeli dobiti mandate zahvaljujuci glasovima iz dijaspore a I sama ideja za osnivanjem stranke je krenula odavde.

Za dalje, posto je NGI pokrenula pitanja ambulante i posto su obecavali kako ce stvari biti rjesene do kraja juna/jula, ocekivala bih da nam sad, poslije 7, 8 mjeseci I propustenog roka daju novi izvjestaj o tome zasto nista nije uradjeno.

melvin2007
Početnik
Početnik

PostPostao/la melvin2007 » sub kol 22, 2009 11:36 pm

Od zavrsetka rata dijaspora se nije pitala ni zasta izuzev ako se pokrece nekakva humanitarna akcija ili ako treba glasati.Pred izbore sjete se politicari da i mi postojimo pa nas pocnu oblijetati i u nama buditi patriotizam.
Elem trebamo glasati trebamo biti jedinstveni jer nam prijeti opasnost od srba.Sto su se vise svadzali sa srbima mi smo vise glasali a tako i srbi.
Godine su prolazile a nas su politicari trazili samo pred izbore i do iducih izbora nista.Politicari su radili za svoje dzepove i koristili donacije za sebe i svoje familije.Sve je to dijaspora skontala i odziv na glasanj je bio vrlo los.U Kozarcu se vrlo malo sta radilo iz budzeta opstine Prijedor.
Rodila se ideja da se formira nova stranka koja bi trebala da radi za nas Kozarac. Cilj je bio da animira neglasace dabi imali sto vise nasih odbornika u opstini Prijedor.
Ta ideja je prihvacena od vecine Kozarcana u dijaspori dok je manje u Kozarcu kod onih koji stalno zive tu.Valjda smo mislili (naivno) dace oni biti ti koji ce biti bolji od ostalih politicara.Dace raditi za nas Kozarac dace raditi na jedinstvu dijaspore i onih koji zive stalno u Kozarcu.
Medzutim pokazalo se da i oni isto misle i rade kada se radi o dijaspori.
Iako su trebali da iz dijaspore uzmu prestavnike u glavni odbor to nisu uradili.Time su propuscali sansu da
dijaspora stane u velikom broju iza stranke.
Na organizovanju dijaspore nije nista uradzeno a nije se ni moglo radi propusta rukovodstva i isticanja agresorskih zastava.
Na pocetku se vidjelo da pogresni ljudi vode stranku oni koji nemaju ugleda niti zasluga za Kozarac.
Kada se trebalo smjenuti predsjednika stranke to nije ucinjeno i sada se racun ispostavlja.
Nema nikakve suradnje sa dijasporom kao sto je nije ni prije bilo dijaspora se nizasto nepita .
Mozes biti clan ovoga ili onoga i tu se sve zavrsava mada bi kao clanovi trebali da imamo pravo da biramo i budemo birani.Ali za nas to nevrijedi i netreba se cuditi zasto je situacija kakvaje.

kule257
Početnik
Početnik

NGI forum

PostPostao/la kule257 » pon kol 24, 2009 1:29 am

Selam svim Kozarcanima ma gdje bili.NGI stranka je rodena u Kozarcu,a dijaspora ju je povila i podigla na noge i progurala u zivot.Dijaspora ju je ugurala u Opstinske fotelje,odakle samo masu glavama a nista ne cine da uzdizu nas Kozarac(doduse i ostale nesrpske stranke samo masu glavama,ali one nas ne interesuju).Kozarac nema nista od Opstine,a znaju se hvaliti primjerom Kozarca u RS.Mi iz dijaspore imamo pravo,i trazimo od NGI-e da bude aktivnija,da se konsultira sa svojim bicen vani,da nam daju izvjestaje,prijedloge ili zahtijeve,jer imaju stalnog radnika za to placenog u bazi.Mnogi od nas nisu mogli doci ove godine kuci u Kozarac(razlog nije vazan)i ne mogu sve stvari da saznaju od prijatelja ili rodbine.Evo donesen je zakon o popisu imovine na nivou opstine(ili drzave),a niko o tome ne obavijestava,a imamo svoje delegate u opstinskoj fotelji.Uskoro ce i popis stanovnistva,a oni sute i srkucu kahvu okolo.Dok su se javljali neki nasi aktivisti,nesto se znalo i procitati,dok i njima nije pala kapa preko cela.Jos nije kasno dragi nasi NGI-ovci u bazi,promislite da moze biti puno bolje uz malo truda,
a losije ce sigurno biti ako tako nastavite(ili nestati).Mi koji smo vani,jos uvjek volimo svoj zavicaj,i mislimo se vratiti u njega,ako Bogda,ali zelimo zateci i dobre prijatelje u naprednom Kozarcu kad se vratimo jedno dana. Selam-Kule,Chicago

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » pon kol 24, 2009 12:45 pm

Sto rekose stari,godina dana prodje dok udaris dlan od dlan.Lijepo,a da nekazem hrabro od jednog vec bivseg clana NGI.a,da se udostoji progovoriti o jalovosti postojuce stranke u nasem Kozarcu.Ideja i nije tako lose zamisljena,ali akteri koji su sve to ili dio toga trebali da odrade razbila nam se kao i obicno o vlastitu glavu.Po ko zna koji put gradjani su prevareni ,biracko tjelo razocarano i ono najgore nigdje odgovornosti niti posljedica za sve neucinjeno.Ovo je pomalo i nezgodan cas za pisanje jer se ljudi u ovim Mubarek danima suzdrzavaju od teskih rijeci,traca i svega sto ide uz ovakve teme, tako da je ovo po meni jos jedan promasaj,ali se iskreno nadam da ce se ova tema nastaviti tamo negdje poslije Bajrama pa ce ljudi koji posjecuju ovu stranicu imati i te kako sta reci.Do tad suzdrzacu se od suvisnih komentara,mada mislim kako stvari stoje da mnogo bolje prolaze oni koji lukavo sute i cekaju da se stvari rijese same za sebe.Do nekog boljeg vremena ostajte mi zivi i zdravi.Vasif.

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » pon kol 24, 2009 11:02 pm

Slazem se sa svim dosadasnjim komentarima, samo ne tvojim Vasko. Bas u ovim Mubarek danima trebamo diskutovati jer se nadam da ce ljudi iznositi SAMO ISTINU! Oni koji su iskreni, ne boje se bozije kazne. Pa evo da kazem, ja sam DUBOKO razocaran sa dosadasnjim odnosom Glavnog odbora NGI-e prema dijaspori. Bio sam jedan od zestokih branitelja G. Forica i ostalih clanova zbog gresaka jer sam mislio da se greske mogu ispraviti. Ali izgleda da su oni brzo zaboravili ko im je omogucio politicku prevlast u Kozarcu!!!!! A kad sam vidio da su usli u poziciju, a ne u opoziciju, shvatio sam da sam napravio gresku sto sam ih podrzavao. Rjesenje je vrlo jednostavno, ako zele ostati tu gdje jesu, trebaju raskinuti poslusnu politiku prema Pavicu, podnijeti izvjestaj sta su to dobro uradili za Kozarac...Ako ne, zna se, nece dobiti moj glas na sljedecim izborima.

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » uto kol 25, 2009 10:31 am

Nemislis ti valjda dragi moj ABBA da je neko nedao dragi AL.DJ.lagao prije i poslije ramazana,a sa posebnim osvrtom na ove tkz.,"politicke vedete"koje su pojedinci u nebesa ukivali,kitili razno raznim titulama od akademika do profesora i na kraju dobismo mi svi skupa SIPAK,eto moj ABBA,zato se bar ja zelim uzdrzati teskih rijeci.Puno selama za sve vas VASIF.

behar
Početnik
Početnik

PostPostao/la behar » uto kol 25, 2009 12:17 pm

Slazem se vecinom komentara ali i kritika na racun rada NGI.

Samu ideju osnivanja stranke lokalnog karaktera sam podrzavao ali mislim da su napravljene kardinalne greske na samom pocetku.

Nasa je greska sto smo dali legitimitet onima sto su se sami ugurali u prvi saf ... licno sam na samom pocetku posumnjao u rukovodstvo NGI kada sam u svecanom predizbornom programu primjetio stavku o suradnji sa DNZ-om i ugoscavanje Rifata Dolica i c.o.(autonomasi Fikreta Abdica) a kad sam pokusao na to ukazati g Foricu i comp. , ispalo je kao razgovor gluvih.

Digao sam ruke i nisam im dao glas na izborima jer smatram da nije u redu ici ruku pod ruku sa onima koji su radili "Bosni o glavi"

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » uto kol 25, 2009 5:03 pm

Za ovo rukovodstvo se ni ja necu vise zalagati kao sto sam se do sada zalagao.
Ideja NGI je dobra bila i ostala je dobra.Mislim da nije kasno rukovodstvu stranke da uvide greske koje su napravili,Nije kasno za ispravljanje gresaka jer jos ima malo vremena a nije kasno ni casno odustati od polozaja i prepustiti onima koji su voljni barem pokusati da delegiraju volju glsaca ili biraca.

Ko ima imalo kodeks casti bi trebao nesto od ovo dvoje poduzeti.

beny
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la beny » sri kol 26, 2009 11:25 am

Sto se tice buducih glasanja, toliko mi se smucilo sve ovo i toliko se osjecam ''izradjen'' od strane rukovodstva stranke NGI Kozarac koji su jednu plemenitu stvar i dobru ideju za vrlo kratko vrijeme tako ubrljali ,da ne znam da li cu uopste i ucestvovati na slijedecim glasanjima....

Ako im je to bio cilj, da nas na taj nacin odvrate od glasanja, neka im je na cast................

Mozda bi najbolje bilo da se nas Svabo slijedeci put kandidira kao nezavisni kandidat, mislim da bi sa nasim (dijaspora) glasovima vrlo lahko usao u jednu od tih fotelja, pa ako nista drugo bolje da on dzaba kruh jede i sjedi tamo, nego ovi koji su sada tamo, uostalom vise je zasluzio tako nesto nego ova sadasnja garnitura.
Rijec sjece glavu brze od najostrijeg maca........

spider1
Trudbenik
Trudbenik

selam

PostPostao/la spider1 » sri kol 26, 2009 11:49 am

Mnogi su razocarani jer su pogresno glasali(barem se sad vidi jasno) i ja sam duboko razocaran jer su uspjeli za kratko vrijeme da potpadnu pod uticaj opcinske administracije..

Sta sad da radimo?Imamo par opcija
1.Prestati uopce da se bavimo politikom
2.Naci srpsku opciju kojoj ce mo trebati svremena na vrijeme
3.Boriti se da sacuvamo ono sto smo sagradili te poboljsati mjesto zivljenja.

Mi mozemo pricati i pucati na NGI ali nam to ne pomaze jer sto moja Aisa kaze da je bezobraznog covjeka kajmak , a to je dobro i rekla.

Posto sam nepopravljivi optimista mogli bi raspravlajti na ovu temu dali kroz ovu ili neku novu ?!

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.