Sta je nama?

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

PAS
Početnik
Početnik

PostPostao/la PAS » uto kol 26, 2008 3:43 am

Jedan poznati Kozarcanin nije uspio u prvom razredu srednje da prodje srpsko-hrvatski pa je morao na popravni u augustu. Za august je trebao da procita Anu Karenjinu..
Pita ga profesor, izmedju ostalog, da bi se uvjerio da je procitao knjigu, kolika je bila ljubav izmedju Ane i mislim da se zvao Trocki ili tako...Ucenik odgovara "puno"...Nastavnik uporan"Pa koliko puno"...Ucenik malo iznerviran " Jako puno"...Nastavnik uporan" Pa kako puno?"...Ucenik ustane sa stolice i rasiri obje ruke skroz i kaze" Ovoliko puno"....

MORAO JE PONAVLJATI GODINU....

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » uto kol 26, 2008 7:38 pm

Bilo je to davne 1983 godine.Vinkovci, vec tada pocetci nekih trzavica.Kao 20-ogodisnji vojnik one SFRJ i tada ambiciozan sa dva cvarka na ramenu,tj desetar morao sam davati strazu kasarne i garnizona i naravno kao desetar i poslije mladji vodnik komandir straze ,,vrlo neugodna duznost jer se je svaki put raport ujutro morao predati komandantu garnizona.A mjesecno jedan put sam isto morao davati 1 sedmicu izdvojenu strazu van Vinkovaca u mjestu Mirkovci udaljeni nekih 10-ak kilometara.7 ogromnih magazina sa raznim naoruzanjem mozete vec zamisliti smjesteni u sumi.U neposrednoj blizini pored sume put koji je vodio za Sopot isto malo seoce do kojeg se preko dana moglo precicom doci tj.pored nasih magazina.Dok je taj prolaz poslije 6 sati navecer bio STROGO zabranjen,moralo se okoliti i to pofino.
Kad jednom u kasni sumrak 6 sati dobro poodmaklo,zove me strazar sa strazarskog mjesta broj 1.Cuje se auto u putu i izgleda da se je zaustavio.Tada to nebi nikome priznao da je sve u meni od straha umarlo,ali sad vam kazem da je tako bilo.Kao prvo bili smo napumpani sa tadasnjim elementima koji hoce NDH i da magazine moramo strogo paziti.Ali sta je tu je mora se izvid napraviti.Skupim ja ekipu,i nas trojica ce mo sa punim puskama van zice da vidimo sta se desava.Dodjemo na klimavim nogama do auta,naravno sa baterijskim lampama,a cova je samo malo s puta skrenuo....i INFLAGRANTI on sa zenom.Neznam ko se je vise prestrasio mi ili oni,nama je u svakom slucaju laknulo kad smo vidjeli o cemu se radi.Sacekali smo mi da se ljudi kultiviraju tj. obuku i sad ce mo licne karte na pregled iako za to nismo bili ovlasteni.Muskarac nam je dao svoju i pregledali smo je ,zatim sam trazio od Gospodje njenu licnu kartu...KAD covjek zavapi:momci slusaj te nemoj te zaboga TUDJA ZENA,sta ce mo ako se sazna.
Poslije tolikog straha a poslije smijesne situacije mi smo ih i pustili.Ali jadniku nece dugo naum pasti..........i danas se smijem kad se sjetim. :oops:

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto kol 26, 2008 8:13 pm

Kad se u Rakovcane ulazi iz pravca Hambarina ispod Solina, kako se zvala strana zbog zimskog soljenja, nadomak dzamije, sa lijeve strane puta bio jedan sumarak. Brat bratu tu nije bilo dunum sume, ali tu se previdjalo. Brdo je inace bilo puno takvih sujevjernih prica i mjesta. Nema covjeka koji je imalo drzao do sebe a da mu se u zivotu barem jednom nije previdio previd, o cemu je onda imao sta pricati u dugim zimskim sjedeljkama.
I tako taj sumarak gdje se previdjalo zvali Medjijak. Tu se zaziralo proci jer na tom potezu nije bilo kuca, pa smo mi djecurlija u nocnim biciklistickim jurnjavama tuda jurili kao da su nam svi sejtani za petama. Dzaba strana, pedale su se se vrtjele k'o lude, jer je srce bilo odmah tu na njima, u petama. Nakon uzbrdice cekala nas je dzamijska lipa na kojoj su se neki kleli da su slusali kako rzu i njiste konji, a potom je trebalo nekih stotinjak metara urnebesnog sprinta proletjeti kraj mezarja.
Mnogo, mnogo kasnije sam shvatio otkud previdovi na Brdu. Sumarak Medjijak je bilo omiljeno mjesto ljubavnim parovima i kako su nas djecurliju morali drzati dalje od tih mjesta da ne virimo i ne smetamo, stariji su izmislili sve te stravicne ali i divne price o previdovima.
Taman kada sam i ja trebao da vidim previda u nekom sumarku dosao je rat i otjerase me vampiri sa petokrakama i kokardama.
Zadnja izmjena: malidiv, dana/u uto kol 26, 2008 9:47 pm, ukupno mijenjano 1 put.

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » uto kol 26, 2008 8:45 pm

Eh, malidive, tako sam i ja is'o gledati previda pa nasao krvopiju...evo krv mi pije vec 19 godina, al' eto....navikne se insan. :twisted: :twisted:
Da Bog da crk'o rock-n- roll kad ga svako svira.

prijedorcani
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la prijedorcani » sri kol 27, 2008 2:51 am

Kako se zvao taj Marceta?

Dina2
Početnik
Početnik

PostPostao/la Dina2 » sri kol 27, 2008 6:38 am

E HASE SAD SI ZASLUZIO TEVSIDZAK BIJELIH PECURAKA!! :P :P SAMO MI MOLIM TE KAZI ZASTO SMO MI MLADE REDOVNO KRIVE :x

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » sri kol 27, 2008 11:38 am

Mislim da se je zvao Stanko Marceta inace jedan ogroman covjek preko dva metra visok.
Imao je ficu koju je sa zadnjeg sica vozio.A inace bio je osobenjak covjek koji je za opkladu pojeo zivog gustera.

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » sri kol 27, 2008 12:10 pm

Branko Marceta.

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » sri kol 27, 2008 12:40 pm

E HASE SAD SI ZASLUZIO TEVSIDZAK BIJELIH PECURAKA!! :P :P SAMO MI MOLIM TE KAZI ZASTO SMO MI MLADE REDOVNO KRIVE :x
E dobro, onda proberi one male-cahijice, pa cu ti reci sto ste vi mlade uvijek krive!

Dina2
Početnik
Početnik

PostPostao/la Dina2 » sri kol 27, 2008 3:19 pm

:roll: :roll: Moguli vrganji??

nermana
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la nermana » sri kol 27, 2008 4:04 pm

Vrganji bez Korinja sa korinjem mozese covjek da Udaviiiiiiiiiiiiiiiii

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » pet kol 29, 2008 11:15 am

U sedmom razredu poveo Marceta cijeli nas razred na posumljavanje negdje preko Besica Poljane pa jos dalje tamo negdje u Kozaru. Poranili mi. Alat na rame, motike, krampice, asove, torbu sa hranom i vodu. Vec oko osam sati smo bili na Besica poljani, a oko pola devet dovede on nas na neku ogromnu padinu gdje cemo saditi. Neki seljak sa traktirom dovukao puno snopova sa sadnicama, podijelio nam i mi se rasporedili. Muskarci kopaju rupe, cure redaju sadnice i poslije ih svi zatrpavamo i sadimo. Sve je to islo nekako do popodne dok se ispod jednog hrasta sa strane pod sumom nije zacula pjesma. Seljak sto je dovezao sadnice donio je i pletenku rakije i tablu slanine i on i Marceta su to tamanili dok se nisu nalili do guse. Pjevali su jedno vrijeme i onda je seljak dobauljao do traktora i jedva nekako krenuo da ide "zaboravljajuci" istovariti jos desetak snopica sadnica, a Marceta se samo iskrenuo i zahrkao. Blizila se noc i odavno je bilo vrijeme krenuti za carsiju a on ne ustaje. Neke curice se vec bile uplasile. Nas nekoliko kontamo sta cemo, kad se javi Jozo Troha iz Rajkovica i kaze da on zna put i nema problema i on ce nas odvesti do Carsije. Meni padne na um ideja kako da se osvetim Marceti za puno toga. Ja i Drago Paras se vratimo do Marcete i kad smo vidjeli kako cvrsto spava odlucimo da ga ostavimo tu, ali prvo smo nasjekli dosta dugih ljeskovih prutova i poboli oko spavaca tako da prvo pobodes jednu stranu u zemlju, pa onda savijes preko spavaca i pobodes drugu stranu u zemlju. Tada sno natrgali dosta granja i bujadi i jednostavno ga zatrpali tako da je izgledalo kao velika humka. Kad smo htjeli iznad glave da nesto udarimo sa porukom haman smo se posvadzali posto sam ja htio stap sa listom papira ili kartona, on je htio krst, i ja sam popustio posto je on bio jaci od mene i napravili smo krst od stapova i poboli te objesili komad papira od neke kese na kom je pisalo "ovdje pociva u miru bozijem Branko Marceta, crko od rakije. Spomen podizu zahvalni ucenici".
Nakon toga smo pozurili niz sumu jer uveliko se vec bilo smracilo, te smo ubrzo stigli Jozu i ostale te bezbijedno dosli do Kozarca i kasnim autobusom kuci. Niko nista nije znao ni pitao osim mene i Parasa. Drugi dan nema Marcete u skolu. Sljedeci dan saznamo mi da je on se tesko prehladio i da ce biti na bolovanju. Kad je poceo da radi za divno cudo nista nije pominjao, samo smo culi od djece iz razreda da je neke pokusavao da potkupi nebi li saznao sta. Medzutim nije mogao posto niko nista nije ni znao a nas dvojica ko andzeli. Puno godina poslije toga sretnemo se pred rastoranom u Kozarcu i on mi kaze: " de bre molim te reci mi nakon toliko vremena, ko me onomad zivoga sarani, nemogu prestati da mislim o tome".
-Ja Branko!
- Pa zasto bre??
- Za sve one batine, za unosenje drva, za kopanje krompira i za sve one zajebancije kojima sam bio izlozen zbog vas.
Dugo je samo sutio i gledao u mene.
-Uskoro ja selim odavde, al nemojte me pamtiti samo po losem, bilo je i dosta toga dobrog i znam da mogu da ostanem ovdje jos bi se mi i druzili.
- Mozda! ali hocete li mi samo jos na jednu stvar odgovoriti pa da budem miran? Upitam ja tiho.
-Hocu, pitaj!!
-A mislite li i sad da Tito nije pogrijesio???
Samo je ustao iza stola, okrenuo se i otisao. Od tada ga nisam vise vidio.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto ruj 02, 2008 7:31 pm

Dugo Selo pored Zagreba, 1989. godine ”“ tamo sam se po prvi puta suocio sa vlastitim vjerskim identitetom.
Mi goluzdravci u es-em-be uniformama sjedili smo na ledini dok nam je ''zanimanje'' drzao nas komandir cete, kapetan I klase Mirsad Gutic. Dosadu predavanja o polozaju SFRJ u svijetu prekinula je kapetanova galama: ''Sta je, hoces i postekiju da ti prostrem? Da neces jos klanjati ovdje, ha? Mislis da si u dzamiji debilu jedan?'' Nekih 10 minuta je sadisticki kinjio Albanca koji je na travi sjeo kao sto se sjedi u dzamiji, podvlaceci noge pod sebe.
To sto su nas kljukali slaninom i nametali ateizam kao mjerilo stvari nije moj tada nezreli mozak bogznasta tangiralo, ali ovaj bjesomucan izljev bijesa i mrznje na covjeka zbog karakteristicnog sjedenja je mene definitivno oznacio kao muslimana. Mirsad Gutic je u meni tada ubio kosmopolitizam i ja sam sada Albanac, Afganistanac, Iracanin, Bosnjak ”¦
Citam da je juce u komandanta Komande za podrsku Oruzanih snaga BiH imenovan taj isti Mirsad Gutic, sada general. Njegovu antipaticnu njusku sam prepoznao i na stranicama Avaza mada nije bilo greske i da nisam vidio sliku. Za njega sam cuo jos u ratu da je neka civija u Tuzli. Rekao mi je to divan covjek Fuad Meskovic, komandir moga voda u Guticevoj ceti u Dugom Selu, kojeg sam ratne 1995-te sreo u reonu Visokog. Svijet je mali, i pun gada, sto bi rekao Andricev Mustafa Madzar.
Valjda je Mirsad u medjuvremenu dosao tobe, jer u bosnjackoj komponenti se bas i nije moglo napredovati ako neces sjediti do kakvog muftije podvijenih nogu.

prijedorcani
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la prijedorcani » uto ruj 02, 2008 10:40 pm

Opet tipicni esdebeovski potez da se "nas" izgalami na nasega kako bi radikalizirao drugog "nasega" da onda "nji'ov" ima razlog da kaze da je ovaj "nas" radikalan a ni prvi "nas" ni drugi "nas" nisu dosli tobe vec jedino onaj sto je sjedio kako je naucio jer je na kraju dobio svoju drzavu. Uzgred nista to veze nema sa vjerom. Ja sam jos uvijek samo Bosanac (iako samo u dusi jer nemam drzavu zato sto nisam sjedio kako sam naucen). Nisam se rodio ni u Iraku ni u Afganistanu a u Bosnu nazalost ne mogu jer je nema. Zanima me sta mu je Albanac na to odgovorio?

Dina2
Početnik
Početnik

PostPostao/la Dina2 » sri ruj 03, 2008 1:22 pm

CUJ NEMA BOSNE!!!!!!!!! :x TISI TOTALNO ZALUTAO JARANE.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 29 gostiju.