Sta je nama?

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Mak
Početnik
Početnik

PostPostao/la Mak » sub kol 23, 2008 5:03 pm

Kladim se u tepsiju pecenih bijelih pecuraka da niko nece pisati o starim vremenima.......Zamislite da neko napise odnas ja bio zateleban-a u nekog pa to mlada jal djuvegija vidi.Jadna li nam majka... AHHH ta dobra stara vremena.Naprimjer proljece a onaj naozim djubar sazreo,a ja na konjskim kolima,kroz carsiju lijepo brate, zivot...A tamo na igralistu momci igraju kosarku neznas koji je zgodniji,cupaviji, jal po glavi jal po nogama.....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ova me dina bas nasmija,dobro dodje malo smijeha nakon ovi prepucavanja.... 8O

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » sub kol 23, 2008 11:20 pm

Da nije ove stranice ja bih ko insan isao spavati u 11 navece a ne tamo iza ponoci, da nije ove stranice ne bih od svog sefa dobijao kritike da sam previse na internetu ( na kraju jadnik i sam trazio da mu napravim nick na stranici).
Ali isto tako, da nije ove stranice ne bi bilo ''Groznice", ne bi se napravila kuca u Trnopolju, da nije ove stranice.......ne bi se desilo toliko lijepih stvari.

Nego posto Malidiv hoce da cuje nesto ''iz onog vakta'', evo i moje price iz osnovne skole:

U sestom razredu dobijemo novu nastavnicu biologije.Sva muska raja odjednom zavoli biologiju a jos vise nastavnicu i njenu (pokratku) zelenu pletenu suknju. Na jednom satu prozove nastavnica mene da kazem sta o papratima. Podjem ja o papratima a nastavnica sjela ''malo nezgodno'' i ja vise gledajuci nju, a manje slusajuci samog sebe i svoju pricu o papratima na kraju zakljucim da su od paprati direkno nastale mahovine i sa tim stavom uzdrmam Darwina i njegovu ''Teoriju o nastanku vrsta''.
Dobijem jedinicu k'o kucu i za kaznu budem upisan u biolosku sekciju.Na kraju odem (cak) i na opstinsko takmicenje u Prijedor i zauzmem peto mjesto.Da se takmicenje nije odrzavalo u Prijedoru mozda bih i bolje prosao.:mrgreen: :mrgreen:
Zadnja izmjena: iznogud, dana/u pon kol 25, 2008 10:18 am, ukupno mijenjano 1 put.
Da Bog da crk'o rock-n- roll kad ga svako svira.

sitka
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la sitka » ned kol 24, 2008 2:16 am

obozavam kozarac. ba......vrijedniste zlata i dukata za nas za mene ustvari jer sa vama sam jos sitka.........svoj na svome pa makar preko haber- kutije.......jesam romanticna ili??

Aaly
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la Aaly » ned kol 24, 2008 3:40 pm

U sestom razredu dobijemo novu nastavnicu biologije.Sva muska raja odjednom zavoli biologiju a jos vise nastavnicu i njenu (pokratku) zelenu pletenu suknju. Na jednom satu prozove nastavnica mene da kazem sta o papratima. Podjem ja o papratima a nastavnica sjela ''malo nezgodno'' i ja vise gledajuci nju, a manje slusajuci samog sebe i svoju pricu o papratima na kraju zakljucim da su od paprati direkno nastale mahovine i sa tim stavom uzdrmam Darwina i njegu ''Teoriju o nastanku vrsta''.
Dobijem jedinicu k'o kucu i za kaznu budem upisan u biolosku sekciju.Na kraju odem (cak) i na opstinsko takmicenje u Prijedor i zauzmem peto mjesto.Da se takmicenje nije odrzavalo u Prijedoru mozda bih i bolje prosao.:mrgreen: :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :lol:
slika

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned kol 24, 2008 8:02 pm

Kako sam naucio koji narodi zive u BiH?
Bio sam kampanjac, ali odlikas, nikada u osnovnoj niko nije vidio knjigu u mene da drzim u rukama kod kuce, sve sto je trebalo da znam naucio sam na casovima. Elem u 4-tom razredu radili mi kontroli iz poznavanja drustva i na testu pitanje: koji narodi zive u BiH? Tri polja. Ja upisem Muslimani, Vlasi i nikako se nisam mogao dosjetiti treceg... Sokci. Sutradan uciteljica Ferida izvede mene pred tablu i pita koji narodi zive u BiH? Po tonu kojim me je pitala znao sam da sam nesto opasno zabrljao. Jos kad me upitala od koga si cuo za rijec Vlah, vec su mi prolazile scene kako mog babu (kojeg sam uvijek zvao tata) dvojica milicionera odvode u ''crnu kucu''. Moj dotadasnji zivot bezbriznog odlikasa se rusio. Sve mi je postalo beznadezno i nepovratno.
Nista joj nisam priznao, cutao sam i ne bih progovorio ni da me sibala, a mogla je jer je to u skoli u Rizvanovicima jos bilo u modi. Uciteljica nam je tada svima odrzala predavanje o narodima koje nikada vise nisam zaboravio.
Cim me pustila kuci odmah sa vrata sam urliknuo nemoj da je ovdje iko ikada vise izgovorio Vlah i Sokac, sve cu da vas prijavim miliciji. I nije nikada, cak mislim da i nisam kod kuce cuo za te pogrdne pojmove, vec od svojih vrsnjaka.
Ironija je bila da je dvije trecine ucenika u razredu kao i ja napisalo da u BiH zive Vlasi i Sokci a samo je mene Ferida izvela za primjer. Vec tada sam postajao zrtva kolektivnog ludila, globalne zatupljenosti i stradao u ime moga naroda :roll:
Naravoucenije: Citajte knjige, ne vjerujte svemu sto vam kazu pripadnici vaseg naroda...

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » ned kol 24, 2008 8:53 pm

Cini mi se nepotrebnom da pisem koliko mi Kozarac.ba znaci jer to manje-vise svi znamo svako za sebe, samo mnogi to cini mi se ne uvidzaju dovoljno, jer da uvide i sami sebi priznaju, onda bi nas puno vise bilo zeleni. Mali dive legendo ovaj tvoj zadnji post me baci totalno u skolsku klupu i poplavi me morem uspomena, samo sto kod mene kao i kod tebe cini mi se one sa negativnim nabojem su puno izrazenije.
Jedno od sjecanja: Dosao Marceta na cas razrednog, lista dnevnik i proziva jednog po jednog, pa kad dodze do mene pod broj 21 nesto dugo se zadrza pa mi dreknu: "ustaj brze kad te prozovem bre magarac jedan". Ja ustao a skupio se sav da sam sto manji a on pita; "sta je bre ovo,sve petice a iz matematike kec"?? Gleda okolo trazeci pogledom Mirka Grahovca (zvani snaica, vozac autobusa u autotransportu) koji je bio zaduzen za stapove.
"Slusaj bre magarac, za ovo se dobijaju batine, a ti volj batine, volj jos jednog keca"
- Keca !! Kazem ja skruseno. "Batine me jos nisu prosle od jucer"
- " cuj blentova, hoce keca, dodzider ovamo magare"!!
Posto nas je mlatio tako sto nas previje preko stola i stisne jednom rukom iza vrata i hlace na guzi zategnu, a drugom mlati li mlati. Ja izlazeci zgrabim kapu od Hasana Jaskica i meskoljeci se nekako da on ne vidi stavim je na guzu ispod hlaca, ali vidio me Mirko i ostali. Uobicajena procedura. Stani uz sto, sagni se, i posto je od Mirka vec izabrao batinu pocne on da me klepa a ja se uvijam i guram sto pred sobom sve do radijatora a dalje nije moglo. Taman on presta a ja hocu na mjesto kad ti Mirko usta i kaze"Druze nastavnice on je vas prevario, on ima kapu ispod hlaca." Marceta me zgrabi, vrati nazad i ponovi seansu ovaj put bez kape i poslije kaze:"sad za kaznu ti i Drago Paras javite se kod moje kuce nastavnici Mariji i dok ja dodzem da su sva drva unesena i krompir povadzen".
Naravoucenije: ne vjeruj im ni zivima ni mrtvima.
Nastavak slijedi!!

Adis
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la Adis » ned kol 24, 2008 10:56 pm

I nije nikada, cak mislim da i nisam kod kuce cuo za te pogrdne pojmove, a...

pa bilo bi za raspravu jesu li to pogrdni nazivi ili ne.

prijedorcani
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la prijedorcani » pon kol 25, 2008 1:28 am

Hannas vrlo dobro opisuje korijene fasizma. Zanima me posto nisam imao slicnih iskustava, da li ste to govorili roditeljima i da li su oni ista poduzimali povodom toga?

tanya
Početnik
Početnik

PostPostao/la tanya » pon kol 25, 2008 6:13 am

...i konacno je stigao prvi dan prvog razreda osnovne skole. U mojoj familiji, sa roditeljima prosvjetnim radnicima, mislim da je to bio jedan od najznacajnijih dana. Roza haljina sa velikim cvjetovima, bijela masna za kosu, lakirane cipelice, soknice sa volancicima su danima cekali ispeglani za ovaj posebni dan. Tata me je to jutro digao visoko u narucje i rekao da sa tim danom pocinje moja velika buducnost. Znam da me je vec mogao vidijeti kao ucenicu generacije, kao buducu uciteljicu ili doktoricu, ili ko zna koju titulu je vec imao u planu.

Cim su nas poredali u redove, prozvane po spisku, prisla mi je curica zlatne valovite kose, sa veselim sjajem u ocima i rekla da se zove Elvira i da moja mama uci njenog starijeg brata. Usle smo skupa u ucionicu i sjele u istu klupu. U prvom casu uciteljica je objasnjavala zakone i jedan od njih je bio da svi, osim redara, moramo na velikom odmoru izaci vani. Tako je i bilo; ali na moje odusevljenje nasao nas je Elvirin brat i rekao da on ima stelu kod 'dezurnog ucenika' i da nas moze tajno uvesti nazad u ucionicu, ali ako nas uhvate mozemo dobiti kaznu! Uuuu koja avantura! U sekundi smo pratile njega i jos njih nekoliko 'starijih'. I ne sjecam se ni kao se sve nastavilo ali znam da smo se u kratkom roku, takmicili skacuci sa stola na sto. Cuvsi galamu u ucionicu je usla uciteljica Marija. Zagalamila je, istjerala nas i zaprijetila sa sibom koju je imala u ruci. Ali 'stariji' su onda rekli da ona nece opet nazad, hajdemo se vratiti. Znala sam da je to sada skroz pogresno i ako nas uhvati kazna ce biti velika. Ali grupica je krenula nazad u ucionicu...i ja za njima. E sada je to bila prava avantura za malu zasticenu tatinu princezu. I ponovo na stolove i ponovo igra! I ljuti glas sa vrata:"Sta sam vam ja rekla!!! Svi u red i ispruzite dlanove, siba na svaki dlan!!".
I tek onda je uciteljica primijetila mene. Znam da joj je bilo neprijatno, posebno se smrkla na mene, jer me je od rodjenja poznavala preko mojih i znala sam da nije htjela da mi da batine (ma kako to pogresno zvucalo, ali sta ces, nije moja krivica). Onda je rekla Elviri i meni:"Vas dvije izadjite, vama je prvi dan skole, neka vam je ovo opomena". Ja, umjesto da pametno cutim i povedem i Elviru, na sav glas rekoh:"Pa nije fer da samo oni dobiju batine kad smo i mi isto skakali". Uciteljica se zapanjila.
"E Tanja, sada ces ti dobiti tri sibe, prve dvije da bude fer, a trecu da ne pametujes uciteljici sta je fer a sta nije!".

E tad sam istinski bila zabrinuta. Koja sam blesa, sto ne prihvatih ponudu i otidjoh u miru? Nisu mi smetale te batine, ali sta cu kad tata i mama cuju kako je pocela moja skolska karijera? I jos da sam dobila vise batina od druge djece - znaci da sam bila najgora! Tako cu ih RAZOCARATI, a Bog zna i kakva ce mi tek kazna biti kod kuce? Dosla sam kuci kao pokisla i cekala da mi nesto kazu, jer logicno je da im uciteljica isprica nesto tako vazno. Ali nisu nista spominjali, pa nisam ni ja, ali sam bila napeta. Tata je pitao sta sam naucila u skoli i nisam puno odgovorila i na tome je ostalo. Poslije nekoliko dana strepnje zakljucila sam da nista ne znaju i smirila se.

I bilo je proslo oko petnaestak godina od tada, vec smo bili u Kanadi. Jedne zimske noci okupilo se sijelo nasih ljudi kod komsinice i pricale su se price i dozivljaji iz starih dobrih vremena. I tada je tata ispricao kako je njegova prvenica dobila batine prvi dan skole. Ja nisam mogla vjerovati da zna, bila sam u soku. Nikada prije to nije spomenuo. Upitala sam ga kako to da mi nikada nije prigovorio, kako to da nisam dobila lekciju i kako to da nije bio razocaran? I tada me je IZNENADIO rekavsi da je to bio dan kad je bio skroz ponosan na mene. Nije bio ponosam sto sam skakala po klupama i pratila nemirnu djecu, ali je bio ponosan sto nisam otisla ostavivsi svoje drugove da sami dobiju kaznu.
Zagrlila sam ga jako...

Ova prica je posvecena mome dragom pokojnom tati. Napravila sam greska u zivotu, probala nauciti lekcije iz njih i jos i grijesim i probavam se ispravljati i ...ucim, ali me raznjezi sto znam da je ovaj djeciji i djetinjasti "slucajni dogadjaj" dirnuo moga tatu u srce.

Dina2
Početnik
Početnik

PostPostao/la Dina2 » pon kol 25, 2008 6:28 am

Tanya lijepa moja pa bila sam se zabrinula gdjesi ti??? :lol: :lol: :lol:

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » pon kol 25, 2008 9:23 am

Eto dragi moji, nisam uzalud nagovarao da se bavimo onim nasim zivotima, eto meni se sada cini da za mrvu bolje poznajem Hanasa, Hasu, Dinu, Tanyu... nastavite samo, mozemo mi unijeti vise svjetla ovdje

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » pon kol 25, 2008 2:31 pm

6-ti A, ucionica u prizemlju. Veliki razred. Ponovo cas razrednog starjesine i ponovo Mraceta ulazi klateci se posto je bio jako visok. Dnevnik pod rukom. Sjeda za sto, baca dnevnik ispred sebe, i posto smo i mi sjeli poce on sa govorom: " djeco danas necemo imati uobicajeni cas razrednog, nego posto se priblizava dan borca, pricat cemo o partiji i revoluciji, o nasem drugu Titu, Kozari, partizanima i o tome kako danas dobro zivimo u slobodi." Prica je trajala dugo, gotovo cijeli cas, da bi pred kraj mi jedan po jedan postavljali pitanja o temi i naravno odusevljeno slusali odgovore. Kad je dosao red na mene ustanem ja pun optimizma kako cu pitati nesto pametno, dobiti pohvale i naravno praviti se vazan kako sam eto ja nacitan. Pokazem na veliku kartu Jugoslavije koja je visila na zidu i kazem: " druze nastavnica ja mislim da je drug Tito pogrijesio." Odjednom tisina u razredu i ja kontam sta sam sad izvalio posto jos nista nisam rekao. "Dobro bre ganerale, sta je to drug Tito pogrijesio, da ti nama lijepo objasni"?? Ja dobio vjetar pod krila pa izadzem pred kartu, uzmem onaj stap sto je sluzio kao pokazivac i sav vazan pocnem ja pricu: " pa eto kad covjek gleda kartu ove nase Jugoslavije stice dojam da su ove granice republika posve spetljane. Posto je nasa zemlja podugacka, sto drug Tito nije ovako iskajiso sa sjeverne strane pa ravno dole na Jadran tako da sve republike dobiju jednako mora a ne ovako. Hrvatskoj haman sve a drugima sta je zapalo".
Marceta je samo razgoracio oci i buljio u mene a u razredu tisina da se muha mogla cuti. Meni nista nije bilo jasno. Sta sam ja to rekao sto je sviju toliko sablaznilo?
"-Djeco ovo vam je primjer anti revolucionarnog djelovanja i uticaja extremne emigracije. Dodzider ti ovamo sunce ti j.... izdajnicko".
Nisam stigao ni vidjeti ruku koja mi je zalijepila samar, samo mi je explodiralo pred ocima i ucionica se okrenula oko mene prije nego sam se srusio i opalio glavom od parket. Podigao me je na noge i vise vucuci nego me vodeci otisli smo kod direktora skole Pere Kovacevica, a gore milion pitanja. Milicija pozvana, zapisnik napravljen. Meni nikako da svane sta sam ja to rekao i sto me pitaju koga imam vani u Njemackoj ili Svedskoj gdje bas nikog od familije nisam imao.
Da ne duzim vise. Moj otac je vise puta pozivan na razgovor i u skolu i u stanicu milicije i dugo je trebalo da se to donekle zaboravi, medzutim da se nije zaboravilo ne samo to, nego jos neki dogadzaji osjetio sam kasnije kad sam trebao da se upisem na fakultet u Zagrebu.

Ckalja
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la Ckalja » pon kol 25, 2008 2:43 pm

O ovome smo i ranije pricali i bilo je dosta tema na forumu. Ova stranica znaci mnogo, vec je dosta tog pobrojano. Nije to samo prozor u Kozarac, ova stranica je pokrenula i odradila mnoge akcije, spojila raju i bori se i dalje za bolji Kozarac i citavu regiju, potpisujem prethodne komentare.

Trebamo nastaviti dalje, dokle smo stigli sa vracanjem statusa opstine? Izbori su pred nama, koliko nas se je registrovalo? Kad smo posjetili zadnji put stranicu Jetima?

Malidiv rece ..."nisam ja Ckalja da zabavljam narodne mase"...
Eto, ja nosim taj nadimak pa moram nesto i za mase :)

Sjetih se jedne prijeratne provale:
Moj frend "malo pokiso" u Indexu, pa krene kuci.
Tek na autobuskoj stanici skonta da mu je jedna cipela ostala pod stolom :)

Evo jedna i ratna:

93-a, ratuje se sa oba neprijatelja, gorivo pojam pa se ide pjeske.
Na putu od Travnika do Viteza, okolo "po sumama i gorama", u koloni prolazimo pored nekog sela.
Na celu kolone malidiv sa zastavom SFRJ !!
Neka nane gleda u cudu, prilazi do ograde i pita "Sine dragi, cija je ovo vojska?" (jer ni cetnici nisu vise nosili tu zastavu).
Mi samo kroz smijesak "Nasa nane, nasa!" a nane osta u cudu gledajuci.

A zasto zastava? Neznam. Pravili smo mi i gore ludorije koje su nas mogle i glave kostati. Da nam nije bilo humora i Hanke Paldum ;), nebi nas ni bilo...

Mak
Početnik
Početnik

PostPostao/la Mak » pon kol 25, 2008 9:49 pm

Zanimljivo-simpaticni ovi skolski dozivljaji...Moja prica je dugacka ali cu ja da ispricam sustinu:Moj dobar skolski drug na ekskurziji u Kumrovcu u Titovoj rodnoj kuci nakon bolnih stomacni grceva dobije proljev i ostavi iza Titove kucice jednu uspomenu koju niko do tada a sigurno ni poslije nije polozio,moj drug je imao nevjerovatne provokacije od nas ucenika pa cak se i ucitelj malo nasmijao...al boze moj kad covijeka potjera ne bira se ni vrijeme ni mijesto...Moj drug je danas veliki covijek od 115 kg i nadam se da nece vise dolaziti u takve situacije....

PAS
Početnik
Početnik

PostPostao/la PAS » uto kol 26, 2008 3:38 am

Nastavnica Sena tadasnjeg srpsko-hrvatskog pita Seju:
Kakve linije postoje u danasnjoj geometriji?
Sejo odgovara:
Postoji prava linija i...
herava linija...
Znamo koju je ocjenu Sejo dobio...

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.