Sta je nama?

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » čet stu 27, 2008 12:58 pm

Edo poslije ovog teksta ce se barem 10 Kozarcanki za tebe prilijepiti.

Jarane sretan put i pazi bre da nam se ziv i zdrav vratis.

ZELENKAPICA
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la ZELENKAPICA » čet stu 27, 2008 3:03 pm

SRETAN PUT EDEK
Pozuri da se vratis jer si raznjezio plaho ova srdasca :D

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » čet stu 27, 2008 8:01 pm

Stigao sam, hotel pun na svakojake nacine lijepih zena a mene zapalo da dijelim sobu sa nepoznatim M :cry: Valjda se zato ovo i zove hotel M :roll:

Vi kako hocete ali ja ovoj temi vise ne dam dole do sljedecih izbora...

U Kozarcu ja sam ostavio svoje srce, pa ko nadje neka vrati vlasniku. Trebace mi jos :oops:

Volim vas sve iz prijestolnice, bivse :lol: dabogda veceras uzivao u zemljotresu :roll:

NIJO
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la NIJO » čet stu 27, 2008 8:22 pm

Edek dasam na tvom mjestu nebih veceras spavao nikad se nezna.Cuvaj se dase vratis ziv i citav :D .

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » čet stu 27, 2008 9:15 pm

Drug pricuvaj se veceras, ma uostalom ti si i gore izdrzao. hehehe Cekamo te nazaj i sa lijepim vijestima, a sto se tice kozarcanki i corava macka je to primjetila da su ti drage. selam

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned ožu 08, 2009 8:58 am

Osmi mart, Dan zena ili Majcin dan oduvijek se u nasim krajevima obiljezavao na svecan i siroko rasprostranjen nacin. Zapocinjao bi u vrticima i skolama a zavrsavao uz svijece i vecere zaljubljenih (ili bracnih) parova. Cak bi se i nane ili bake na taj dan osjecale posebno jer bi se uvijek nasao neki pazljiv unuk ili nekakav dedo da donese makar krisom kakav cvijet. I sada je cesto običaj da zene same proslave taj svoj dan opustene bez kritickih muskih pogleda.

Taj dan je uvertira proljecu, budjenju i ljubavi. Lijepo vrijeme i cvijece ga cine posebno raskosnim praznikom. Za razliku od Nove godine, Prvog maja ali sve cesce i vjerskih praznika, Osmi mart prodje u nekom svecanom dostojanstvenom miru, nema petardi, vatrometa, pijanaca. Osmi mart je najljepsi praznik i prava je blagodat sto nije uvijek neradan (kao danas) jer bi radne kolege i ucenici propustili da barem jednom u godini budu pazljivi prema nekome ko im nije supruga ili mati.

Iduce godine ce se proslaviti 100 godina od kako je Clara Zetkin, njemacka socijalistkinja, na Socijalistickoj internacionali u Kopenhagenu predlozila da se Medjunarodnim danom zena obiljezi strajk americkih tekstilnih radnica iz 1857.godine, kada su 8. marta zene protestirale zbog neljudskih radnih uvjeta i niskih placa.

Zanimljivo je da je Osmi mart ostao duboko ukorijenjen najvise u bivsim socijalistickim zemljama dok se na zapadu gotovo i ne obiljezava iako je borba za emancipaciju zena upravo tamo zapocela i ostvarila najvece pobjede.

E u moje prijeratno vrijeme poklone smo kolektivno kupovali uciteljicama, nastavnicama, profesoricama, cime se uz manje para pojedinacno mogao nastavnici kupiti vrijedniji poklon. Kao vjeciti blagajnik sam najcesce sa curicama isao u cvjecaru ili bi to bila vaza, a ako bi nam se ucinilo skromnim dodavali bi i bombonjeru. I to bi bilo za razrednicu dok bi ostalima islo samo cvijece. Obicno majku ne zaboravim na taj dan a obavezne su i kolegice iz ''Izvora''. Osmi mart uvijek ima i jednu posebnu Damu, ona ce se vec sama prepoznati.

Nemojte zaboraviti ovu divnu tradiciju koju nam je ostavilo Titino doba i sto je jos bitnije pažnju zenama poklanjajte u svih 365 dana u godini. Nema nista tuznije nego kada zene jedna drugoj poklanjaju nesto za osmi mart, osim ako kcerke to ne rade majkama.

Ocekujem od muskog svijeta ovdje da se sjeti kakve anegdote iz jednog od onih proslih zivota i da nam je na ovaj dan isprica. A dame bi mogle da nam ispricaju svoju verziju najvaznijeg Osmog marta kojeg su ikada imale.

Sretan Osmi Mart !!!

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » pon ožu 16, 2009 3:47 pm

Otisao Crnogorac da uhvati puzeve za veceru. Na kraju dana se vraca sa samo jednim puzem. Zena ga pita:
- "Covjece, pa kako samo jednog?"
A Crnogorac odgovori:
- "Ti ne znas kakva je to zivotinja, to ludo, to bjezi!"

Listajuci pa virtuelnim vicotekama naletim na ovaj vic i sjetim se da znam ko mu je autor. U Hambarinama je zivio momak koji je sklapao viceve i u prosjeku ih je dnevno dva tri izbacivao u zivot medju mislecu raju koja voli duhovite dosjetke. Zvao se Edin Chelic Chela i druzio se sa mojim burazom kojeg su zvali Shmit. Svaki put kada bi buraz izisao (a izlazio je bas svaku noc) ujutro bi me cekali friski vicevi. Iako sam ih dobivao iz druge ruke nisam nista gubio na autenticnosti jer ih je buraz mogao u potpunosti zapamtiti i prenijeti dalje u sivu masu brojnih poklonika sege na Brdu, a odatle bi se vicevi dalje otiskivali u svijet i prepricavali svugdje dokle je dopirao nama razumljiv jezik.
Ponekad sam i sam prisustvovao tim susretima Chele i Shmita, u kojima bi on ispricao najnoviju turu dok bi se buraz kocenio od smijeha i gradirao ih sa ovaj je dobar, odvaljuje i razvaljuje. Njihova druzenja su trajala taman koliko je bilo potrebno da se ispricaju ti vicevi i svako bi isao svojim putem sa svojom rajom.
Tako su obojica i zavrsila sa svojom rajom. Buraz je nestao u Keratermu, a za Celica se tvrdilo da je zadnji put vidjen negdje oko Karana.
Viceve valjda i citam zbog njih dvojice, a zahvaljujuci tome sto sam upoznao Edina Celica nemam vise famu koju ima vecina ljudi o tome gdje nastaju vicevi ”“ u genijalnim glavama naoko obicnih ljudi koji nikada nisu trazili nista za svoj nemjerljiv doprinos ljudskom duhu.
Ovaj svijet je tako ostao uskracen za hiljade briljantnih viceva hambarinskog genija jer su se oni o kojima su vicevi pravljeni uhvatili noza i mitraljeza.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » pon pro 05, 2011 8:40 am

Vrijeme je da vratimo ovu temu na forum jer su neki pozaboravljali sta im ova stranica jos uvijek znaci. Pomalo se osjecam odgovornim jer sam je i ja prepustio laganom propadanju.
Za ovakve portale da bi opstali i dugo godina privlacili paznju sire publike potrebno je vise ljudi sa jakim autorskim pecatom. Ne mogu Svabo i Ally sami da odrzavaju nasu paznju tokom cijele godine.
Fali ovdje Bracinih prica o dobrim ljudima iz davnina, nedostaju one Nidine zivotne apstrakcije, a usudjujem se reci, fali i onaj malidiv sa foruma sa svim svojim suparnicima...
Forum se pretvorio u pet akcija za skupljanje pomoci, ko ce to citati... a i jeste se brate (i sestre) stisli, teze iz vas iscijediti marku nego limunov sok...
Ova stranica je jedina imala i jos uvijek ima onaj duh koji je prenijela iz bihcoma i vjerujte da ga vise nikada necete pronaci ako ovu stranicu izgubimo. To vam kazem iz iskustva, novine Prijedorsko Ogledalo su prelaskom u magazin Novo Ogledalo ojacale svoju karizmu i tada smo tresli guvernere i generale u njihovim foteljama... kada se to ugasilo, nikakve poslije Sanske novine nisu mogle povratiti onaj nekadasnji duh istrazivackog novinarstva i entuzijazma.
Mozete buljiti danima u neke druge kozaracke stranice ali vjerujte necete osjetiti nikada nista slicno onom sto vas je uz ovu stranicu znalo drzati budnim do jutra.
Pozivam Redzica, Nidu, Ledenika, Tanyu i sve ostale majstore pisane rijeci da nadju vremena da ponovo unesu malo svog raskosnog duha u ovu stranicu... treba nam ova stranica zbog svih plemenitih i ozbiljnih stvari koje smo jedino preko nje mogli da odradimo...
Ova stranica je dusa Kozarca i bez nje ce on biti samo pejzaz u vasem sjecanju, mrtva priroda...

sitka
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la sitka » pon pro 05, 2011 4:06 pm

Edo swaka cast......p.s. wic je dobar bas se nasmija i to mi treba trenutno nesto da me oraspolozi.....pozdraw!

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » uto pro 06, 2011 2:01 pm

Recesija Dive, a i limun treba cijediti zbog gripe, sad ce ona na vrata zakucati! :)
Eto, ja se cesto zapitam sta bi bilo sa mnom da sam ostao nepismen, a vrlo lako se moglo dogoditi. Moja rahmetli mati nije mi dala da se upisem u skolu, bojala se da ce me djeca tuci onakvog malenog i ceveljavog. Cek'o ja dvije godine, komsije moji vrsnjaci se fale kako je lijepo ici u skolu, i trece godine i ne pitajuci mater odem i upisem se. To mi je bio najpametniji potez u dosadasnjem zivotu, da sam ostao nepismen tesko je reci kako bi zavrsio. U svakom slucaju, ne bi imao kompjuter, a o kucanju da i ne govorim!
Siguran sam da ne bi ni znao da postoji Kozarac.ba, "strasni" malidiv :) , vickasti iznogud, neotkriveni talenat Nido, ispraznivac sehare Redzic...Zivot bi mi bio, ma nesmijem ni pomisliti kako bi izgledao bez ove stranice, pogotovo u tudjem svijetu.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned vel 15, 2015 3:15 pm

Pa šta? Malo smo u međuvremenu ostarili, udebljali se, otkrili nova štrecanja u križima, odljubili se, zaljubili, gledali djecu kako rastu i kako (na njihovu žalost) liče na nas... ono što smo imali ovdje tražili smo u bespućima facebooka, tamo smo doručkovali i večerali lajkove, pokazivali svoju mladunčad, slasne specijalitete i masne teferiče (od kojih nas sada probada u križima), razmetali se razglednicama, selfijima, postavljali tekstove umnih glava... ali se tamo, manje više, nismo našli, tamo svak svoj zid ima baš zbog toga da niko ne proviri šta je iza njega, da zaviri u dušu, da prepozna nekog svog, bliskog, sa kojim dijeli i nešto više osim komadića zida i pokojeg lajka.

Kao prvo, ovdje bi se valjalo prebrojati, da vidimo koliko ima onih koji bi da oživimo čuveni kozarački forum... mada je to nezahvalno, jer ljudi tek treba da ponovo steknu naviku da im je kozarac.ba na prvom mjestu kad sjednu pred monitor, pa tek onda mail, facebook i ostalo da ne nabrajam.

Rado ću da dam svoj doprinos, a obećavam da više neću potezati tešku artiljeriju čim neko praćku na mene okrene. Ko zna, možda i održim obećanje.

Kaplje sa streha, snijeg bjelasa još samo na krovovima praznih kuća, poneko pređe ulicu, iz Picadillya prebaci se u Galeriju, tamo pred Å vabom orandžina i zaslađena crna, kao da se izdaleka čuje muzika iz Jusine štale, a nije, to čaršija rumori u pusto nedjeljno popodne... tako nekako ja vidim kad zažmirim na kozarac.ba.....

baja63
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la baja63 » ned vel 15, 2015 6:18 pm

Pa sad ce mo za ovo stanje u kojem se stranica nasla oznaciti facebook kao jedinog i najveceg krivca. Da li je to bas tako?Hajmo malo kritike a po najvise samokritike.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned vel 15, 2015 7:20 pm

Stranica je cijelo vrijeme bila tu (hvala Allyu) nije se gasila i arhiva nije izgubljena. Kozarac.ba je, možemo reći, preživio recesiju. Sada valja okupiti snage i krenuti dalje.

Vrijeme je da se pokaže ko je stranici bio i ostao prijatelj a ko joj je bio hasum i priželjkivao da se ugasi, da prestane živjeti na našim monitorima.

Molim da se ovdje, na ovoj temi, javljaju samo oni koji žele dobro ovoj stranici. Ostali, svoje crnilo tipkajte negdje drugo.

Sasvim je nebitno zbog čega je stranica neko vrijeme mirovala, kao što lako zaboravimo sve one pozitivne stvari koje nam je pružala, zašto ne zaboravimo i ovaj period kada se na njoj nije ništa značajno dešavalo? Bitno je da je sada aktivna, da Å vabo ponovo sklada njegove Jutarnje, da smo u najvećem broju još uvijek živi i možemo tipkati.

Lako je ovoj stranici ponovo udahnuti život, važno je da imamo dobar nijet tj. da budemo pozitivni... Teže će biti vratiti optimizam u stvarni Kozarac i ljude koji tamo pripadaju... ova stranica je najviše patila zbog prestanka elana kojeg smo svi imali nakon rata i koji se izgubio u zadnjih nekoliko godina...

baja63
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la baja63 » ned vel 15, 2015 7:33 pm

Ja se i javljam bas iz razloga sto zelim dobro ovoj stranici, i nemoj ponovo po starom, da opet odredjujes ko moze se ovdje javljati a ko nemoze, jer po meni,zbog takvog odnosa prema clanovima ove stranice, stranica je i dosla u sitvaciju da se danas na njoj nista ne desava i da se na Kozarac.ba ukljuci najvise deset clanova od nekadasnjih stotinu i nesto. Oni koi su ovoj stranici utiskivali dusu su vec odavno protjerani snje.Zato stranica nemoze ici napred dok se ne analizira i uzrok njene stagnacije

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned vel 15, 2015 8:56 pm

Lijepo sam zamolio da se ne javljaju oni koji bi da se obračunaju sa ovom stranicom, koji bi da se bave negativnom stranom a zaboravljaju ono pozitivno. Ništa ja nikom ovdje ne određujem, na ovoj stranici sam član kao i ostalih deset i kusur hiljada članova...

U cijeloj Republici Srpskoj ne postoji niti jedan klasični medij za koji bi mogli reći da je naklonjen onima koji nisu Srbi, naročito se to pokaže u kriznim situacijama. U našem Prijedoru sve klasične medije u potpunosti kontrolišu Srbi. Pored toga ne postoji niti jedan dopisnik za medije u Federaciji iz Prijedora a da nije Srbin. U ovom trenutku i sve glavne prijedorske informativne portale na internetu kontrolišu Srbi. A nije uvijek bilo tako, sjećam se da je prijedor.ba nekada bio proglašen među najboljih deset portala u BiH, imali su sav sadržaj na tri jezika, na bosanskom, engleskom i njemačkom. Kasnije se pojavio bihcom.com iz kojeg je nastao kozarac.ba. To je bio respektabilan internet portal i za bosanske a naročito za prijedorske prilike. Donekle je i mojprijedor.com hvatao priključak, naročito u vremenu dok je tamo pisala rahmetli Besima Kahrimanović. U zadnje dvije godine taj primat se izgubio, pojavilo se niz portala kojima i ne znamo ko su administratori ali iz kojih sada crpimo sve informacije o onome što se dešava u Prijedoru i vezano za Prijedor. Ovi, uslovno rečeno, preostali bošnjački portali skoro cijeli sadržaj preuzimaju sa tih srpskih portala.

Iako logika nameće da su svi argumenti za kvalitetne portale na strani onih koji su u Prijedoru devedestih bili žrtve progona (informatički pismenija dijaspora, potreba da se ostane u vezi sa Domovinom, patriotizam, motiviranost donatora... i mnogo toga još da ne ulazim preduboko) došli smo u situaciju da danas nemamo niti jedan uticajan prijedorski (kozarački) portal. Vijesti proizvode i oblikuju drugi. Tako možemo najčešće čitati da među ''povratnicima'' ima najviše socijalnih anomalija, nemorala, alkoholizma... a ono što se događa iza vrata u srpskim kućama ne izlaže se sramoti. Svih ovih godina kreira se slika da su oni drugi manje vrijedni, da žive veoma raskalešno i da ne pripadaju srpskim ''kulturnim i civilizacijskim dometima''. Ti mediji nam također tipuju i na bošnjačke političare koji na kraju budu izabrani u parlamente, dakle, kao i u svim drugim zemljama diktiraju nam ''demokratske procese'' i vrše izbor predstavnika u vlasti. To nije ništa novo, to rade mediji u svim zemljama i sredinama i Prijedor nije izuzetak.

Ovdje, sada, postavljam pitanje svima vama koji ćete ovo pročitati. Jeste li vi za to da imate uticajan medij u kojem će kontrolu imati Kozarčani ili ste za to da se ide po starom principu balijskog hasumluka 'ta će Å vabo, znam ga ja, 'ta će njemu medij.

Å vabo sam ne može održavati taj medij, mora se još ljudi uključiti. 2009.godine sam pokušao skrpati kakvu takvu redakciju u Prijedoru i štampali smo jedan broj uskrslog Prijedorskog ogledala, ali se to pokazalo kao prevelik zalogaj. List nije imao prije svega finansijsku podršku ali je nedostajalo i ljudi od pera. I za kozarac.ba bi dobro došlo da ima još neko uz Å vabu da izvještava o tome šta se dešava u Kozarcu i da prati događaje koji su bitni za kozarac.ba, a da se dodatno uključe i drugi koji su nekada lijepe tekstove ovdje postavljali i zaokupljali pažnju. Ima, vjerujem, još mnogo ljudi koji bi imali šta da kažu ali bi valjalo doći do njih. Pozivati ih, možda vidjeti da se uvede i neki sistem nagrađivanja, čisto radi dodatne motivacije. Nama svima treba medij, treba nam na kraju i da odbranimo ono što smo do sada stekli. Nije daleko dan kada ćete morati ponovo da branite svoju imovinu, katastri i poreznici pripremaju omču, čime ćete da se branite? Kao što je neophodno da imate vatrogasce u Kozarcu da biste spasili imovinu u Kozarcu biće vam potrebni i mediji. Kozarac.ba je kao medij od suštinske važnosti za opstanak ljudi koji žive u Kozarcu, a bez njih ni imovina onih koji su u dijaspori neće vrijediti pišljiva boba. Meni lično je važan zbog izgradnje kulture sjećanja kojom se bavim, ali namjerno pominjem imovinu jer se to tiče baš svakog.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.