Memorijalni centar u logoru Omarska, nekoliko pitanja

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

zitra
Početnik
Početnik

PostPostao/la zitra » sri lis 05, 2011 2:20 am

A evo malo da pogledamo i cirkuske vjestine zvanicnika Mittal Steela - Murarija i Jelace. Mislim ovo stvarno pomaze pomirenju, nema sta. Ovo cak pomaze vise nego moji savjeti o tuzbama jer ako naucite zonglirati, svi vasi mrtvi ce ozivjeti, Bosna ce bitiopet slobodna i ja necu morati pametovati.

http://www.fotogiga.com/index.php?optio ... i&Itemid=1#

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » sri lis 05, 2011 9:35 am

Zitra, kamo srece da opstina Prijedor i ArcelorMittal hoce da za nase aktivnosti daju vise para. Ja bih bio jako sretan. Kod nas je uvijek sve bilo otvoreno i transparentno. Nista i niko se ne krije iz paravana.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sri lis 05, 2011 10:54 am

Za Zitru:
http://kozarac.ba/modules.php?name=News ... t&sid=3828

Vidi kako mozes i u USA koristiti institut gradjanske parnice. Jedva cekam rezultate tog procesa koji ces pokrenuti protiv vlasti u Prijedoru i RS. Kada budemo imali pravnike koji žele da zastupaju žrtve onda ćemo to moći i ovdje više koristiti. Za sada je Udruženje logoraša Prijedor '92. učinilo najviše po tom pitanju jer je posredstvom mostarske advokatske kuće i uz doprinos Udruženja logoraša više od 400 bivših zatočenika i njihovih porodica podnijelo tužbe za naknadu štete. Nama u Izvoru naknada materijalne i nematerijalne štete nije u fokusu, mi pravne lijekove koristimo za rješavanje problema nestalih osoba i ostvarivanje statusa civilne žrtve za članove porodica ubijenih i nestalih Prijedorčana. Uspjeli smo 14 tužbi pokrenuti i kod Evropskog suda za ljudska prava, prve tužbe po osnovu nestalosti iz BiH su pokrenute upravo od strane nas iz Prijedora za Korićanske stijene. To ne znači da naknada materijalne i nematerijalne štete nije važna, naprotiv, ali za to su potrebni vrsni pravnici koji će žrtve zastupati kod sudova, a to košta i takve pravnike sa iskustvom nemamo u blizini. Možda bi rješenje bilo u organizovanju pravnika u dijaspori da nam pomognu konkretnim aktivnostima a ne samo da se ovdje javljaju sa kritikama onoga što uradimo.
Eto ja sam sada na pauzi treninga u Banja Luci gdje se učim kako prepoznati diskriminaciju i kako je procesuirati prema Zakonu o zabrani diskriminacije u BiH, usvojenom prije 2 godine. Taj zakon nam nudi nebrojeno mogućnosti u svakodnevnom životu. Nemam pravničko obrazovanje, ali se znanje može steći i na treninzima, seminarima a ponajviše na čitanju i razumijevanju procesa.
Zato ostavi se festivala u Kevljanima i radije se raspitaj kod sudova u USA oko građanskih parnica...
Edin R.

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » sri lis 05, 2011 11:06 am

Mene jedno zanima sto se tice Mittalovog financijskog doprinosa tvojoj organizaciji Kemo. Da li ti smatras da tvoj rad, tj rad Most Mira, Mittalovi predstavnici (kao sponzori) razumiju kao nesto odvojeno od Omarske i bosnjacke zajedice?

Ja sam recimo prosle godine dobila drugaciji odgovor od Mittala, kada sam pitala sta se desava oko Omarske memorijala. Dato mi je do znanja da, u svome radu ka pomaganju zajednicama, Mittal nije odustao niti zaboravio i kao primjer su naveli svoj doprinos kroz Most Mira rad u Kevljanima.

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » sri lis 05, 2011 11:40 am

Sebina, proslijedi mi tvoj originalni dopis ArcelorMittalu kao i njihov odgovor pa cu onda biti u stanju da ti kazem ako imam odgovor na tvoje pitanje.

zitra
Početnik
Početnik

PostPostao/la zitra » sri lis 05, 2011 1:20 pm

Malidiv, mogu ti reci da nije rjesenje u vrsnim pravnicima posto nazalost vrsni pravnici su i vrsni trgovci tj. pogadjdaju se kao na pijaci i nije im uvijek cilj isti kao i onome ko ih unajmi. Ono sto sam naveo na ovom forumu su koraci koje moze uraditi svaki pojedinac da pribavi neki papirni dokaz o tome ko je za sta odgovoran. Vjeruj mi da sam pokusavao cak i unajmiti pravnike koji odbijaju da cak i pogledaju odredjene slucajeve ukljucujuci i neke od onih sto ih navodis. razlog zbog kojeg sam stavio link za gestival je da se stane u kraj lazi. Ne mozemo slijepo vjerovati necijojo prici ako svi ocigledni dokazi govore suprotno. dakle, moja deviza je da se ljudi moraju uzdati u vlastite sposobnosti, odnosno citati zakone i obrazovati se kao sto to radis i ti. Sto se tice gradjanskih parnica "vani" tu se ne moze uraditi onoliko koliko to izgleda. Ovaj slucaj na linku je vise simbolican. Dobar slucaj je Nuhanovic v. Netherlands. Naime Nuhanovic je nakon 16 godina dobio spor jer je konacno shvatio da ne moze nikome vjerovati, da se ne moze nagadjati. Samo se svi sjetimo Fate Orlovic i njene vec skoro dobijene pobjede kad je u "pomoc" stigao vajni Fahrija Karkin koji je sabotirao tu tuzbu ne pojavivsi se na rocistu u Bijeljini. Tuzbu BiH - SCG da i ne pominjemo. Dakle elementarni problem je : KAKO POSTAVITI TUZBU? Do sada mi je svaki strani pravnik sa integritetom rekao da se moramo pozivati na medjunarodno pravo i zakone koji su vrijedili u vrijeme pocinjenja zlocina. Iako po definiciji takvim pristupom necemo dobiti parnicu u BiH, upravo te odbijenice ce nam omoguciti da posaljemo parnicu u strassbour, gdje je proces besplatan, odvija se putem poste i dodje na red za najduze 2 godine. Najveci broj tuzbi u strassbouru biva odbijen jer se nisu iscrpila sva domaca sredstva. Kako god se stvar okrene sve se vraca na ilegalno unistenje ustavnog poretka 1992.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » čet lis 06, 2011 1:03 am

Zitra, to o pravnicima ne uzimaj ozbiljno, da je nekom trebao pravnik, nasao bi ga davno, ta prica je (opet) upucena meni jer se (visoko-niski)kompleksas ne zna otrgnuti, pa ce i kurs koji trenutno pohadja umjesto u cv upisati u ovaj forum i time bar malo pokusati s.ebati (tamo neke) pravnik(e), dok se istovremenio gura u iste.
Al' neka, ne kazem ja dzaba, elitocid...

Bolje se ti ufati ove recenice: "Jedva cekam rezultate tog procesa koji ces pokrenuti protiv vlasti u Prijedoru i RS.", to ti je (ironican) odgovor na sve pozitivne i bilo kakve opaske do sada, bolje receno pokusaj da ces i ti ubrzo da zasutis kao i desetine drugih na ovu temu. Kao i ja.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

zitra
Početnik
Početnik

PostPostao/la zitra » čet lis 06, 2011 2:55 am

Nema potrebe da se ovdje prepucavamo. Nije mi poznata situacija izmedju vas dvojice pa ne bih o tome. Satko ako imas neku pravnu ekspertizu odlicno a jos bolje ako imas volje konkretno nesto uciniti tj. poceti proces bar pribavljanja informacija ako nista za svoj vlastiti slucaj. Imas jako dobre dokaze-video snimke i taman da ti je neko svaki dan davao sladoled a ne da si izgladnjivan imas vec prakticno dobijen slucaj protiv sadasnje BiH odnosno "rs" odnosno "mup-a rs". na tebi je da li ces prepoznati tu mogucnost. Pokusaj poslati dopis u "mup rs" a u vezi dostavljanja tebi informacija o tome zasto si i po cijem nalogu bio zatvoren. nakon tog odgovora imas osnovu da im uputis vansudski prijedlog nagodbe a ako ne pristanu, mozes ih tuziti a dokaza imas na pretek ako mislis to pokrenuti. Sto se tice ironije, na to se inace ne osvrcem a proces ce se desiti kad tad. Dakle, fokusirajmo se na ozbiljne stvari.

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » sub lis 08, 2011 12:56 am

Meni zaista nije jasno zbog cega se na ovoj stranici pisu komentari koje bi inace svaka razumna i dobronamjerna osoba prije svega poslala na privatnu adresu osobi kojoj zeli iskazat svoje misljenje (u obliku kakav se moze vidjeti na ovoj stranici), i na taj nacin izbjeci sve moguce negativnosti u komunikaciji clanova/ca ovog foruma.

Ovakvim komentarima i na ovaj nacin samo dajemo vise mogucnosti i informacija nasim neprijateljima, da lakse i sigurnije rade protiv zrtava rata i protiv prezivjelih logolasa.

Pouzdano znam, da ove komentare citaju i osobe koje na ovaj nacin dobiju vise informacija o nama i nasim slabostima nego sto to oni sami mogu i zamisliti (ovakve informacije zlata vrijede za nase neprijatelje, da sto vise zagorcaju nase zivote). Oni to sve jako dobro koriste protiv svih nas (onih u dijaspori i onih koji su se vratili u entitet rs).

Zbog toga se okanite komentara koji mogu na bilo koji nacin naskoditi osobama koje su bile zrtve agresije na BiH ili osobe koje na bilo koji nacin (u skladu spram svojim mogucnostima) se bore za ostvarivanje ljudskih prava zrtava tog rata-agresije.

Ovakvim nacinom komunikacija nisu nam uopste potrebni neprijatelji jer smo sami sebi dovoljno veliki neprijatelji koji uspjesno kvare sve dobre aktivnosti i umanje postignute rezultate.
Zbog toga mnoge osobe koje uspjesno i iskreno rade (kao pojedinci ili u nekim nevladinim organizacijama) na ostvarivanju ljudskih prava i svega sto ide u prilog tome, demoralise i mnogi odustajui od tih aktivnosti i rada na tom planu. U svemu tome korist dobiju samo nasi neprijatelji.

Ono sto treba da bude predmet komunikacije foruma (po mom misljenju) jeste razmnena ideja i informacija za odredjenu aktivnost kako bi se pomoglo da ta aktivnost ima dobre rezultate i uspjeh. U slucaju da neko osjeca potrebu da kaze svoje misljenje i kritiku odredjenoj osobi neka to uradi mimo foruma kroz licnu komunikaciju sa tom osobom.

Zbog toga Satko, Edine, Kemale i ostali (koji se javljaju pod raznik nikovima), ujedinite svoju snagu/pamet, da zajedno dobijemo ovu bitku protiv nasih neprijatelja i mucitelja. Oni su nastavili svoju strategiju, samo sto su promjenili nacin mucenja i suptilno rastacu nasu pamet, zdravlje i srecu naseg naroda.

Neka ste mi zdravi, sretni i uspjesni ma gdje bili

zitra
Početnik
Početnik

PostPostao/la zitra » sub lis 08, 2011 2:04 am

Nemojte se bojati razmjene informacija. Ne moze se raditi zajedno ako imamo razlicite ciljeve. Dobar dio nase tragedije je upravo to sto nikada nismo niti imali jasan cilj. Slazem se za prepucavanje da se nastavi na PM. Dakle nemojmo o "sabijanju redova". Kad budemo znali sta zelimo i sta nam je cilj kristalno jasno onda mozemo i saradjivati. Do tada mozemo razgovarati.

zuja
Početnik
Početnik

PostPostao/la zuja » sub lis 08, 2011 10:13 am

O tome se i radi da razgovaramo.
Neka ste mi zdravi, sretni i uspjesni ma gdje god bili

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » pet stu 18, 2011 11:27 pm

Posto mi se predsjednik Udruzenja logorasa Prijedor 92, Mirsad Duratovic, ne javlja, a predsjednik Udruzenja logorasa Kozarac nema e-mail adresu, ovim putem ih pitam gdje je stalo sa pismom nacelniku opstine Prijedor i Mittalu u vezi Memorijala u logoru Omarska? Tekst pisma je usaglasen na dva sastanka uz ucesce predstavnika oba udruzenja kao i vecine poslanika 'probosanskih' stranaka tokom jula 2011.

Mnogi logorasi to ne znaju, ali je od kljucne vaznosti da se upravo ova dva udruzenja zvanicno oglase oko inicijative za MC Omarska.
Imamo veliku podrsku sa raznih strana, i bice i vise, ali nema 'zvanicnog' apela nakon sto je 2006. inicijativa stala.

Ako nece oni, ja cu. 2004. nije bilo nikog, pa sam pisao sam, pisacu i danas...

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sub ožu 10, 2012 10:56 pm

Medijacija 2005. od strane svecenika iz Duse Evrope je bila pogresna i nije bila prihvacena od kompanije Mittal. O razlozima njenog neuspjeha ne bi ovaj put jer je dovoljno receno ranije.

Vec duzi niz godina Satko Mujagic upire prstom u mene da sam ja ''srusio inicijativu'' za uspostavu memorijala u Omarskoj. Cinjenice govore nesto sasvim drugo.

Mittal je angazovao Anela Alisica i Zorana Djukica da budu menadzeri u projektu za uspostavu memorijala u Omarskoj. U njihovom dokumentu Koncept strategije za fazu provodjenja projekta memorijala u Omarskoj stoji sljedece:

''Kada se analizira trenutno stanje projekta, konsenzus je bio ostvaren između tri etničke skupine u lokalnoj zajednici Prijedor s obzirom na izgradnju Memorijalnog centra u Omarskoj. Međutim, sada se suočavamo s tri problema:

1.Projekt nema pravni status.

2.Dio neupućene i destruktivne bošnjačke dijaspore, predvodjen sa g. Kemalom Pervanicem, g.Lee Bryantom i gospodinom Satkom Mujagićem, podržavaju ideju zatvaranja cijelog kompleksa rudnika u Omarskoj i pretvarajući ga u memorijalni centar. Oni su organizirali peticiju (bez pravne valjanosti) i imaju oko 1.200 potpisa.

3. Razorni i ekstremni srpski političari na lokalnom nivou još uvijek negiraju činjenicu da je logor Omarska 1992. ikada postojao. Njihov je cilj spriječiti sve aktivnosti vezane za sprovodjenje projekta.''

U originalu na engleskom stoji:

When analysing the current state of the project, a consensus has been built among three ethnic groups in the local community of Prijedor regarding the building of the Memorial Centre in Omarska. However, we are now facing three problems:

1. The project does not have a legal status.
2. A section of uninformed and destructive Bosniak Diaspora lead by Mr Kemal Pervanic, Mr Lee Bryant and Mr Satko Mujagic support the idea of closing down the whole complex of the mine in Omarska and transforming it into a memorial. They have organised a technical petition (without legal validity) and have around 1200 technical signatures.
3. Destructive and extreme Serb politicians on the local level still deny the fact that the Omarska Camp in 1992 ever existed. Their goal is to obstruct all activities regarding the implementation of the project.

Ovaj dokument je za kompaniju Mittal bio najmjerodavniji jer su nakon njega odlucili da zamrznu inicijativu. Tacnije nakon sastanka u Roterdamu na kojem su bili autori ovog dokumenta Anel i Zoran te Satko Mujagic sa ostalima. Sve ostalo su neutemeljene price i pokusaji da se sva krivica za neuspjeh prenese na mene. Koliko znam moje se ime nigdje i nikad nije pojavilo u bilo kakvom izvjestaju koji je relevantan za dogadjaje iz 2005.godine. Naime, Izvor i ja smo iskljuceni u ranoj fazi medijacije tako da nismo ni pozvani na sastanak u Banja Luci. Sto ne znaci da nisam upravo na ovoj stranici prvi prepoznao stetnost netransparentnog i pogresnog pristupa od strane medijatora Dusa Evrope. Ali to nije dopiralo do kompanije Mittal kao sto je peticija bila presudna.

Ovdje je doslo do zamjene teza, cijelo vrijeme Satko Mujagic tvrdi da sam ja srusio dobar projekat, a ustvari se desilo da je ON srusio los projekat. Ne bih se upustao u analizu njegovih postupaka, jer je cijelo vrijeme bio malo ZA malo protiv, malo na jednoj malo na drugoj strani, uglavnom uvijek u prvom planu sa krajnjim ucinkom nula.

Ono sto je bitno Satko Mujagicu (zajedno sa ostalima) TI SI SRUSIO MITTALOV PROJEKAT I BUDI PONOSAN NA TO!

Iz svega sam izvukao dobru pouku, saradnja sa tobom je gubljenje vremena. Zivot je prekratak.
Zadnja izmjena: malidiv, dana/u sub ožu 10, 2012 11:17 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sub ožu 10, 2012 11:05 pm

Edine, i dalje kakis, sad jos vise smrdi.

Zoran i Anel su se malo za... letjeli. Ti bi to treb'o znati. A moje ime im je neko (ko bi to mogao biti) uvukao u bubne opne jer nisu posjecivali Kozarac.ba. A tvoje je dugo ostalo u sjeni...

I zato su i Mursel i Rezak i Sejad i drugi koji su radili na ovom projektu 2005. dugo, dugo mislili da su Optimisti 2004, pa time i ja, razvalili inicijativu, a nisu skontali dvije kljucne stvari (jer im niko ocito nikad nije rekao).

Inicijativu sam poceo ja i Optimisti 2004

Pocetak kraha si ucinio ti ovdje, a nastavili su Lee i Kemal peticijom (koje opet, zacudo, vise nema na netu).

Prema tome, faco, prekini prekrajati historiju, pocecu te zvati ne veliki patuljak, nego bosnjacki Dobrica Cosic.

ps. sastanak je bio u Rotterdamu, ima i slika nas trojice i izvjestaj sa sastanka i na ovom forumu, prema tome, ne prduckaj, i to zasmrdi; a tvoje ime se provlaci jos od jula 2005. (i kod Mittala, pitaj Kemu - tebe zovu Spojler ;)) samo si to sad izostavio

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sub ožu 10, 2012 11:12 pm

Tvoje interpretacije su jedno a dokument kojeg je Mittal platio ekspertima drugo:

Prepared by:
Zoran čukić ”“ Project Manager
Anel Ališić ”“ Project Manager

Concept Strategy
- For the implementation stage of the Omarska Memorial Project -

Prijedor, 27.02.2006

1. INTRODUCTION
Following the conference organised in December 2005, the first goal was accomplished. Consensus was reached between three ethnic groups in the local community regarding the building of a Memorial Centre in Omarska. After completing this goal the work of the Soul of Europe has come to an end and the implementation phase can now begin.
When analysing the current state of the project, a consensus has been built among three ethnic groups in the local community of Prijedor regarding the building of the Memorial Centre in Omarska. However, we are now facing three problems:

1. The project does not have a legal status.

2. A section of uninformed and destructive Bosniak Diaspora lead by Mr Kemal Pervanic, Mr Lee Bryant and Mr Satko Mujagic support the idea of closing down the whole complex of the mine in Omarska and transforming it into a memorial. They have organised a technical petition (without legal validity) and have around 1200 technical signatures.

3. Destructive and extreme Serb politicians on the local level still deny the fact that the Omarska Camp in 1992 ever existed. Their goal is to obstruct all activities regarding the implementation of the project.

Within this document we are proposing our solution to the problems stated above, thereby creating a main concept strategy for the implementation stage of this project.

Ima toga jos pa koga interesuje neka mi se javi na pm....

To ionako vise nije valjan dokument ali je itekako bitan da se vidi da si TI IMENOVAN KAO RUSITELJ PROJEKTA A NE JA...

Bujrum pa citiraj gdje stoji moje ime i prezime u zvanicnim izvjestajima...

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.