Memorijalni centar u logoru Omarska, nekoliko pitanja

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » uto srp 05, 2011 12:21 pm

Hvala. Kad smo vec kod toga, ja sam ponosan sto sam Kozarcanin. Jucerasnji skup je prosao odlicno. Organizatori su radili skoro danonocno na osmisljavanju programa, izradi Zida istine, bine, dozvola, obavjestavanja javnosti itd. Murat Tahirovic i njegov tim, Zinaida (Banjalucanka, danas u Sarajevu), ostale organizacije, medju kojima i nasa dva udruzenja logorasa Prijedor 92 i Kozarac (moram ovdje pohvaliti Budu i Fikreta) i Srcem do mira su se maksimalno potrudili da jucerasnji dan ne prodje samo u gledanju jednog covjeka. Posebno mi je drago sto su juce s nama bile i majke kozarackih sehida i logorasi iz Kozarca i Prijedora. Nas Fikret Alic pojavio se i na CNNu i SKY News, pored medija iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Iskoristio sam priliku da spomenem i pitanje logora i konkretno inicijativu za Memorijalni centar.

Kamen po kamen MC Omarska, a za njim Trnopolje, Kera\term...
Zrno po zrno normalan suzivot.

Zid istine se vec nalazi u Istorijskom muzeju Bosne i Hercegovine i na njemu su slike velikog broja Kozarcana i Prijedorcana, kao i slike logora, sehidskog mezarja, tekst dr. Sadikovica od 8. maja 1992. itd. Na zidu jos ima mjesta i moguce je ostaviti sliku ili nesto drugo jos sljedecih 10 dana, nakon cega ce biti postaklan i izlozen u muzeju.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub kol 20, 2011 6:56 pm

U nastojanju da u budućnosti gradimo memorijale koji će vršiti svoju ulogu u procesu suočavanja sa prošlošću i gradnje kulture sjećanja trebali bi razmisliti o deset pitanja koja možemo postaviti memorijalima:

1. Da li u obzir uzima potrebe i želje osoba kojima je namjenjen?

Memorijali često nastaju kako bi govorili u ime zajednice ili grupe. Na početku stvaranja memorijala posebna se pažnja mora posvetiti pitanju ko je uključen u proces i da li su u obzir uzete želje i potrebe osoba kojima je memorijal namjenjen. Neuspješni memorijali su često neprikladni zajednici za koju su napravljeni, jer zajednica nije bila uključena u proces. Ti memorijali imaju tendenciju da ih oni za koje su napravljeni ne osjećaju svojim, postaju uzrokom ogorčenja i ne uspijevaju uključiti prošlost u sadašnjost.

2. Da li podstiče dijalog?

Upravo iz razloga što su memorjali napravljeni za zajednice i mnoge druge osobe u ovom trenutku, ali i u budućnosti, proces stvaranja trajnih obilježja mora biti proces dijaloga i otvorenosti. Dijalog je osnovna komponenta sjećanja na prošlost, te je time i sastavni dio procesa stvaranja memorijala. Međutim, kako bi memorijal bio istinski uspješan, dijalog ne smije završiti po njegovoj izgradnji. Da bi ispunio svrhu prikazivanja prošlosti u sadašnjem vremenu, memorijal mora biti trajni izvor dijaloga. To je jedini način da se o prošlosti govorori bez zadrške i otvoreno, da bi se iz nje učilo i da bi se moglo krenuti dalje.

3. Da li je otvoren za različita tumačenja?

Prošlost se nikada ne pamti kao samo jedna priča, a dio rada na memorijalu podrazumjeva prihvatanje i uključivanje različitosti sjećanja i priča. Uspješan memorijal nastao je tako da omogućava pluralitet posmatrača koji ćese s njim poistovjetiti. Umjesto isključivanja određenih sjećanja, njegov je zadatak da ih uključi , čime poruka koju šalje postaje univerzalna, a njeno znaćenje blisko svima. Najuspješniji memorijali su dostupni velikom broju ljudi, među kojima je mnogo onih koji nemqaju direktnu vezu sa događajem koji memorijal priziva. Umjesto nametanja jedne verzije prošlosti, memorijali koji su otvoreni različitim uticajima i tumačenjima obogaćeni su daleko većim značenjem u vremenu i prostoru.

4. Da li ima potencijala da se razvija tokom vremena?

Statični, ne promjenjivi memorijali imaju tendenciju da gube značenje i vremenom postaju nevidljivi. Upravo kao što se naše razumjevanje prošlosti može vremenom promjeniti, tako i memorijal treba biti otvoren za promjenu značenja. Memorijal koji nameće samo jednu, nepromjenjivu sliku prošlosti lako može biti prevaziđen i izgubiti značenje. Memorijali koji se vremenom mjenjaju i razvijaju daleko su uspješniji u prenošenju prošlosti budućim generacijama.

5. Da li može pomoći da se uči iz prošlosti?

Čuvena misao filozofa Georgea Santayane glasi: ” Oni koji se¸ne sjećaju prošlosti osuđeni su da je ponove “.

Memorijali nam pomažu da pamtimo prošlost i učimo iz nje, kako se istorija ne bi ponovila. Umjesto tek ritualnog pominjanja sjećanja, uspješni memorijali imaju obrazovnu ulogu kod posmatrača, jer prenose iskustva iz prošlosti u današnje vrijeme i budućnost.

6. Da li promiču demokratiju?

U prenošenju iskustva iz prošlosti memorijali imaju potencijal da postanu sastavni djelovi procesa demokratizacije. Međutim, kako bi bili uspješni u promicanju vrijednosti , sami memorijali, a posebno proces njihovog nastanka moraju biti demokratični. Uspješni memorijali promovišu ideale uključenosti, pluralizma i tolerancije, jer su nastali na tim vrijednostima i predstavljaju temelje demokratije u zajednicama i cijelom društvu.

7. Da li izjednačava i jednako poštuje žrtve?

Dio svrhe koju memorijal treba da ispunjava jeste vraćanje ljudskosti, digniteta i sjećanja onim žrtvama na koje sjeća. Simbolično treba da vrati nešto što je bilo izgubljeno za žrtve i njihove voljene. Međutim, zbog težine njegove dužnosti, mora sjećati na sve žrtve jednako. Ako sadrži imena, važno je pronaći najbolji način da ih se navede, te imati na umu da svaki propust može biti fatalna greška za uspjeh prenošenja poruke memorijala. Žrtve su srž zadatka stvaranja memorijala, s toga je potrebno voditi računa o tome da su sve žrtve predstavljene jednako i s poštovanjem.

8. Da li je uvrijedljiv?

Memorijali koji pogrešno odslikavaju prošlost ili predstavljaju samo jednu verziju prošlosti, nemaju značaja za one grupe čije sjećanje je isključeno. Pošto imaju moć da podstaknu na pomirenje, memorijali imaju moći da dijele ljude. Memorijali koji imaju više od jedne svrhe, koji okreću ljude jedne protiv drugih, osigurat će da se istorija ponovi. Umjesto promicanja mira i okončanja nasilja i sukoba mogu pokrenutinovi val nasilja.

9. Da li je vidljiv?

Austrijski pisac Rober Musil jednom prilikom je rekao da ”ništa na svijetu nije tako nevidljivo kao spomenik “.

Spomenici i memorijali imaju tendenciju da se stope s okolinom-njihovo značenje se zaboravlja i vremenom postaju nedostupni. Memorijali koji ne pozivaju na ili ne potiču interakciju i privlače pažnju postaju nevidljivi. Lišeni su emotivnog uticaja i ne mogu se ”sjećati “ onih u čije ime su sagrađeni.

10. Da li je ružan?

Javno izložena umjetnost na neki način ima dužnost da bude ugodna oku. Memorijali, s druge strane, nemaju tu dužnost. Često im je svrha da izazivaju nelagodu, zloslutnost, ponekad čak i strah. Međutim, kada je svrha memorijala da postane sastavni dio zajednicce, ne smije pobuđivati niti poticati osjećaj odbojnosti.

Na kraju, kako biste Vi rangirali ovih deset pitanja?

Å ta je to najbitnije kod memorijala?
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » pon kol 22, 2011 8:34 pm

Za sve koje zanima, prijedlog izrade memorijala u Omarskoj kako je prezentiran 1. decembra 2005. u Banja Luci.

http://kasaba.blogger.ba/arhiva/2011/08/22/2845770
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sri kol 24, 2011 9:48 pm

Hvala Satko za link.

Gledajuci ove snimke, moj utisak je da su predstavnici Mittala 2005-te imali pozitivan odnos prema projektu izgradnje MC. Pozitivno je sto su obecali podrsku projekta (mada nije bas jasno kakva je to vrsta podrske i sta podrzumijeva) i sto su obecali finansije za projekt.

U isto vrijeme su nekoliko puta istakli da je ovo "work in progress" i nisu naveli nikakve datume u vezi pocetka gradnje ili koliko bi taj projekat kostao.

Projekat koji je bio predlozen na konferenciji nije bio usvojen vec je to samo bio prijedlog. Predstavnik Mittala je jasno rekao da na izradi konacnog projekta jos treba da se radi, da treba da se ukljuce i strucnjaci i da na kraju MC treba da bude prihvatljiv svima a ne samo grupi ljudi koji su bili ukljuceni u rad sa Donaldom.

Ne znam na osnovu cega se onda pisalo da ce MC biti napravljen u toku godinu dana, kad to niko na ovoj konferenciji nije rekao. Na osnovu cega su se pricale price kako su neki Bosnjaci zaustavili projekat ili razvalili kad je to bio 'work in progress' tj nesto na cemu je samo trebalo nastaviti dalje raditi i usaglasavati stavove. Niko od Bosnjaka nije bio protiv gradnje MC, razlike su bile samo u misljenjima o tome kako treba da izgleda MC a to svakako nije bio razlog da se prestane sa radom niti je Mittal pravio probleme oko toga. Naprotiv, isticali su da na projektu dalje treba da se radi (work in progress) dok se ne postigne dogovor i dok se ne nadje rjesenje prihvatljivo svima na podrucju PD.

Po meni jedini razlog zasto je sve stalo je sto Pavic nije prodrzao projekat. Pavicu nije problem izgled MC vec ne zeli da se tamo bilo sta gradi dok se ne donese zakon o podizanju logora na nivou drzave. Tu mi nije jasan taj support (podrska) koju je Mittal obecao na konferenciji. Zasto nisu nastavili da rade na pregovorima i sa Pavicem i ostalima dok se ne dodje do nekog rjesenja. Ako Donald to nije mogao da odradi, zasto nisu nasli nekog drugog. Sta je bila dalja Mittalova podrska ovom projektu poslije koneferencije?

Da li je od Mittala neko trazio da se prostor oko buduceg MC ogradi i sacuva dok se ne dobije dozvola za podizanje MC?

scarllet
Početnik
Početnik

selam

PostPostao/la scarllet » sub kol 27, 2011 10:16 am

Po meni jedini razlog zasto je sve stalo je sto Pavic nije prodrzao projekat. Pavicu nije problem izgled MC vec ne zeli da se tamo bilo sta gradi dok se ne donese zakon o podizanju logora na nivou drzave.

E pa ovo je kranji rezultat naseg neinformisanosti ( citaj neznanja),Pavic svaku noc na svim tv staniama prica o nikakvoj drzavnoj vlasti ,nikavim drzavnim zakonima pa cak ni o drzavnim obiljezjima ispred kuce koju mi nazivamo zgradom opcine .

A narvano ucenje za ovu situaciju svima je da se podrze bezrezervno ljudi koji danas pusu u velika jedra da ovaj brod krene kako treba ,prvenstveno mislim na Sataka Mujagica ,Murata Tahirovica,Sabahudina Garibovica ,Emsudu Mujagic ,Rezaka Hukanovica Mirsu Duratovica ,te i ostlim koji ucestvuju direktno ili indirektno .Ovako posto je ogroman broj ljudi neinformisan na najbolji nacin mislim da se u samu javnost kada je u pitanju MC neizlazi jer to samo vise muti vec podobro zamucenu vodu .

PS sto se tice ovoga projekta nejveci problem su upravo pojedini ljudi iz naseg korpusa koji sebi u konacnici uzimaju ekskluzivitet tako da i svijetom putuju na trosak Mitala ,sto se lako moze i provjeriti a prica im je u IME ZRTAVA PRIJEDORSKE REGIJE .

nn vi ste konstruktivna zena sa naprednim idejama ali u ovoj sadasnjoj kombinaciji sam naveo jedan veci dio ljudi koji ma treba tvoja podrska a oni da nam svima plasiraju tacne inforamcije sa terena.
[/b]

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub kol 27, 2011 10:34 am

Ja se bas i ne bih slozio sa ovim misljenjem; moglo bi se i reci da je ova ekipa upravo i kriva sto se Pavic uveo u ovu pricu, i misljenja sam da se MC mogao raditi i bez njegovog odobrenja... ali na stranu sad to, ne vidim potrebe da se ponovo zamaramo oko 6 godina bajate inicijative, i vracamo u proslost...

Mene samo zanima sta to rade svi nabrojani po pitanju izgradnje MC-a, rado bih s njima puhao u ta velika jedra ali na zalost osim pojedinacnih djelovanja i nemamo nekih vecih zajednickih aktivnosti po ovome pitanju...

I ne znam zasto bi se sutjelo o ovim stvarima, razumijem da se neke stvari ne mogu iznositi u javnost ali ko je to dobio odobrenje javnosti da radi u mutnome, u nase ime?

Na kraju, scarllet, volio bih prvo da se prestavis nasoj javnosti, pa tek onda da optuzujes nekoga iz nasih redova i da ga, naravno imenujes, da vidimo ko to putuje na trosak Mittala i prica u IME ZRTAVA PRIJEDORSKE REGIJE .

Nadam se da ce ova tema biti za konstruktivan dijalog a ne za zamucivanje vode, kako si krenuo/la
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub kol 27, 2011 11:39 am

scarllet,
ja sam komentar napisala na osnovu Pavicevih izjava u emisiji:

http://www.rtrs.tv/av/player.php?id=13039&x=1
(prilog o Omarskoj je od 33 min)

i njegove izjave poslije konferencije:

"Pavić tvrdi da ova inicijativa za izgradnjom memorijalnog centra nije prošla zvanične institucije u opštini.

"O njoj nismo upoznati ni ja, boračka organizacija, mjesne zajednice, niti bilo koja institucija. Plašim se da bi aktiviranje izgradnje centra za žrtve rata u Omarskoj moglo narušiti za sada veoma dobre međunacionalne odnose u Prijedoru, u koji se vratilo oko 20.000 povratnika", kaže Pavić dodajući da se o mjestima obilježavanja stratišta u proteklom ratu hitno mora donijeti krovni zakon na nivou BiH."

----
Po ovim izjvama, Pavicu izgleda nekad odgovara da prica o drzavi i zakonima koji tek treba da se donesu.
Ne znam samo da li je drzava odobrila i postavku u muzeju na Mrakovici ili ne i ko je nadlezan da odborava takve stvari? Ako vec ne postoji zakon i ako se Pavic iskljucivo toga drzi, ko je odobrio spomenike po PD, u Trnopolju, muzej na Mrakovici u kojem je 'slucajno' izostavljen podatak o stradanju Bosnajaka na nasem podrucju...

Inace mislim da je velika stvar ove godine bila odlazak u maju u Omarsku, podrzala sam i Peticiju koja je u to vrijeme bila pokrenuta i generalno podrzim ljude ili Udruznje ako mislim da je ono sto rade dobro.

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » sub kol 27, 2011 4:48 pm

Mada se slazem sa Svabom da se ne treba zamarati sa prosloscu i sta se desilo u bivsem procesu koji je vodio Dusa Evrope, ipak mislim da je vazno da se neke osnovne stvari znaju i da se iz njih nesto i nauci ako je moguce mada mislim da i te osnovne cinjenice vecina ljudi koji su bili dio tog projekta jos uvijek shvataju razlicito i krive druge, to se vidi i po zadnjim komentarima a i po recimo nekim tzv dokumentarcima na lokalnoj televiziji. Razlozi tome su kompleksni i ne bih sad o njima.

Par stvari koji, po meni, su vazni a koje bi svi trebali donekle da znaju sto se tice bivseg procesa oko uspostave memorijala.

1. Mittal je reagirao na pisma poslana od strane prezivljelih i NVO organizacija koji su trazili pomoc oko komemoracije bivseg logora Omarska

2. Dusa Evrope je dobila posao da nadje "kompromis" koji ce prihvatiti "sve zajednice" u Prijedoru. Znaci Dusa Evrope je trebala da radi neku vrstu, po njihovom, medijacije izmedju dvije strane a usput su dali sebi za pravo da takvu medijaciju stave u okvir pomirenja. E sad, sta je to znacilo konkretno, mislim o kakvoj vrsti pomirenja je rijec, kako su oni koji su bili u projektu vidjeli ulogu Duse Evrope i njihov nacin rada, da li im je bio prihvatljiv i sl. Na ta pitanja nam jedino mogu odgovoriti oni koji su participirali u tom projektu bar sto se tice prakticnog nacina rada.
Ja samo mogu reci da oni koji su izasli iz projekta na pocetku, su mi rekli da im je projekat izgledao nemoralno i da je sve bilo tipa pregovaranja gdje su obe strane tretirane isto. Stovise dato im je do znanja da postoje ljuti, mentalno bolesni ljudi zeljni osvete na obe strane i da njihov tim mora izlaziti na kraj stime.

3. Dusa Evrope, sama daje do znanja da je provela mnogo vremena u razgovorima sa Pavicem jer je to vidjela kao krucijalan dio projekta (vidi knjigu).

4. Sto se tice bosnjacke strane, u originalnoj dokumentaciji Duse Evrope tj njihovom prvom prijedlogu Mittalu o buducem projektu oni navode da im je najveca prijetnja Kozarac kao zajednica koja je prezivjela logore i da ako Mittal ne bude odgovorio na njihovu potrebu da komemorisu Omarsku, navodno oni ce da onemoguce rad rudnika. Istovremeno, Dusa Evrope, kaze da je od pocetka rada vidjela Bosnjake kao kolektiv koji ce biti mnogo vise fleksibilan i pomoci oko projekta koji oni vode nego Srbi, jer ovi drugi jos nisu prihvatili cinjenice da je taj logor postojao i da se ubijalo u njihovo ime.

5. Kada je Dusa Evrope naisla na ljude i organizacije koji mozda kriticno misle o projektu ili se ne slazu sa nacinom rada koji je bio izrazito netransparentan, bez dokumentacije i konsultacije vecine, oni su te ljude nazvali "spoilers", a ostalima su pricali individualne price poput npr toga da je Pavic spreman prihvatiti memorijal samo eto ne moze to reci javno zbog srpskih ratnih udruzenja itd. Uostalom to je receno i Mittalu pa je Mittal na konferenciji cuo drugu istinu tj. da Pavic nikad nije podrzao taj projekat.

6. Poslije zaustavljenja projekta bilo je rijeci o mogucem novom kandidatu da vodi medijaciju, tako da recimo poslije ogromne cifre novaca koju je Dusa Evrope naplatila, i jos nekih kandidata iz Londona koji su takodjer trazili velike sume novca, Mittal je odustao od jos jedne medijacije vodjen iskustvom Duse Evrope koja nista nije prakticno postigla. S druge strane, odlucili su da zadrze svoj stav da jedino kad se zajednice odluce i sloze oko memorijala oni ce podrzati isti, inace to nije nihov problem.

7. Malta konferencija sept 2007 je bila jos jedna prilike strane nevladine organizacije da pokusa dobiti posao od Mittala. Niko od strane Bosnjaka nije primio nikakav novac od Mittala izuzev te strane organizacije koja je navodno organizirala dio konferencije u kojem je dala do znanja Mittalu da treba "ljeciti neke traumatizirane ljude/logorase" i da je medijator jos uvijek neophodan u bilo kakvim buducim dogovorima oko memorijala . Ta konferencije nije nista postigla izuzev sto je pokazala jos jedan interes neke strane organizacije u radu o kojem nije imala pojma.

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » sub ruj 17, 2011 7:30 am

Nasla sam program o Prijedoru/Kozarcu etnickom ciscenju i Omarskoj, prikazan na engleskom kanalu ITV prije par dana, na youtube, mozete vidjeti ovdje:
http://www.youtube.com/watch?v=cetaKNJ4 ... r_embedded

zaboravila sam drugi dio: http://www.youtube.com/watch?v=ZDv4ZJ9S ... r_embedded

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sub ruj 17, 2011 4:32 pm

Hvala Sebina za postavljanje linkova. Steta je sto mnogi nece razumjeti kompletnu pricu. Srecom, svi ce razumjeti onog brku sa kraja prvog dijela: "...u Omarskoj nije ni jedan covjek ubijen."!!!!!!!!!!!!!!! O velicanju Mladica i Karadzica je suvisno i govoriti. Prekrajanje Istorije je najbolji zanat koji su Srbi usavrsili, ponavljas lazi dok ne postanu istina!

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » ned lis 02, 2011 11:29 am

Sredinom 2005. dobio sam poziv od Donalda Reeves-a po preporuci Bosanskog Instituta iz Londona. Njegov NGO Soul of Europe (Dusa Evrope) je pitan od strane Mittal Steel-a da vodi proces medijacije u Prijedoru vezano za inicijativu oko memorijalizacije dogadjaja iz Omarske 1992. Nakon obavljenog razgovora u kojem mi je Reeves rekao da ukoliko ja kazem NE on i njegov kolega ne putovali u BiH da rade na tom slucaju. Medjutim, avionski let za Zagreb iduceg jutra, kao i hotelski smjestaj na londonskom aerodromu, su vec bili bukirani. Ja sam privatno rekao DA, jer nisam imao kapaciteta da govorim u bilo cije drugo ime, jer sam mislio da je konacno bilo vrijeme da se nesto uradi po tom pitanju.

Bio sam veoma naivan jer oni nisu bili profesionalni medijatori, pa je uz to proces na kraju postao ekskluzivan gdje se skoro nista od na pocetku recenog nije uradilo. Usput receno oni su izazvali jedan jaci antagonizam na svim mogucim stranama, na kraju ja, njihov ”˜(neplaceni) vjerni savjetnik”™, nisam mogao dobiti nikakvu informaciju od njih.

Proces koji je trebao biti inkluzivan je na kraju postao ekskluzivan. Za sve negativne posljedice koje su uslijedile i ja sam djelimicno odgovoran, jer sam im dozvolio da javno koriste moje ime za svoje licne potrebe. Ja sam onda zajedno sa Lee Bryantom, osobom koja je aktivno od samog pocetka rata radila na odbrani osnovnih civilizacijskih normi i zivota nevinih ljudi iz BiH, pokrenuo peticiju koja je predlozila neke principe za koje smo smatrali da bi trebali biti prihvaceni prije nego sto se bilo kakav dalji rad oko MC nastavi.

U Banjaluci, na kraju 2005. godine, odrzana je konferecija za stampu, gdje su predstavljeni tajni planovi (skriveni od ociju 99.99% prezivjelih) o buducem izgledu MC Omarska, jer se obecanje da ce isti biti postavljeni na novoizgradjenu internet stranicu posvecenu izgradnji MC-a (stranica nikad nije uradjena), gdje ce se moci ostavljati komentari, prijedlozi, kritike, vezano za ovaj proces, nikada nije desio. Na kraju sam po mnogima ja postao glavni krivac za zaustavljanje procesa, jer sam bio jedan od pokretaca peticije. Da nije za plakanje bilo bi smijesno. Samom procesu se suprotstavljala postojeca vlast u Prijedoru, a osim toga ako snimke iz Banjaluke pogledate obratite paznju na izjave predstavnika tadasnjeg Mittal Steel-a: projekat je rad u progresu, nema vremenskog ogranicenja, projekat mora biti prihvatljiv za sve (citaj Hrvate, a posebno Srbe i Muslimane) u prijedorskoj regiji. Skolski PR. 5+.

Po Reeves-u bez Kemala nema procesa koji je trajao nekih pet, sest mjeseci, po nekim ucesnicima procesa Kemal ga je srusio. Kako god okrenes kriv si. Nisam ni znao da sam toliko mocan, inace bih odavno sam izgradio MC u Omarskoj.

Nakon godinu i po dana nicega nastaje novi pokusaj da se stvari pomjere naprijed. Nova firma (ArcelorMittal), isti vlasnik, ali sa novim pregovarackim timom. Bez mene eto nema ni drugog pokusaja. Organizuje se konferencija na Malti. Ja licno telefonski razgovaram i pozivam na konferenciju par puta predsjednika Udruzenja Logorasa 92 iz Prjedora, Mirsada Duratovica, znaci organizacije koja u to doba predstavlja veliki najveci broj registrovanih logorasa iz svih logora sa podrucja opstine Prijedor. On mi kaze da nije u stanju doci zbog radnih obaveza. On ne predlaze drugog predstavnika ispred tog udruzenja. Pozivam Satka Mujagica, i on mi kaze da nemoze doci. Pozivam Edina Ramulica ispred Izvora, udruzenja koje aktivno radi kako sa zrtvama logora tako i sa porodicama stradalih u logorima, on se odaziva. Pozivam Sebinu Sivac, koja je aktivno ucestvovala u prijasnjim raspravama oko izgradnje buduceg MC-a, ona se odaziva. Znaci pozivam ljude koji u tom momentu moze se reci legitimno predstavljaju vecinu relevantnih osoba, ako ne bas 100% njih.

Sve sto je nama prisutnima od troskova pokriveno su bili troskovi viza, prevoza, hrane, i smjestaja. A skromno smo jeli, i jos skromnije pili. Smjestaj je bio isto tako skroman. Sto bi se reklo nismo se preseravali. Niko od nas nije jednu paru strpao u djep, da ne govorim da je iko ikada imao slicnu namjeru. Ovakav dogadjaj se ponekad zlouopotrebljava da Edin i ja budemo Mittalovi placenici. Ulozis svoj napor i svoje vrijeme jer vjerujes u nesto, a ako to nije po ukusu drugih onda postanes Mittalov placenik i sredstvo velikosrpske propaganda. Ali to je neizbjezni rizik u ovom (neplacenom) poslu.

Novi tim Mittala nam na Malti jasno stavlja do znanja jednu i do tog momenta najznacajniju stvar! Pricajte sa nama ali nam dajte jedan pregovaracki tim ”“ ne tim sa Malte, nego tim koji izaberete! Vec u iducih par dana sve pada u vodu jer se opet vodi razgovor sa njima privatno bez dogovora. Ubrzo poslije Malte ja se povlacim. Rekoh sebi, posto dogovora sa mnom u igri nema, da ne budem smetnja drugima koji su mozda bili u stanju da zapoceti posao privedu kraju bez mene.

Eh. Kamo srece da samo ja priznam da sam ja glavni krivac za sve pa da sutra u Omarskoj osvane MC. Ma zapoceo bih ja maraton koji glasi ”˜Ja Sam Kriv Za Sve”™ od sada pa do sutra ujutro samo da se to moze desiti.

zitra
Početnik
Početnik

Moc medija

PostPostao/la zitra » pon lis 03, 2011 2:09 am

Nadam se da su ucesnici tog skupa na Malti naucili jednu lekciju: jedna slika govori vise od hiljadu rijeci. Naime kad vidite sliku predstavnika svih udruzenja sa direktorom Mittala odmah gubite kredibilitet sto je cilj i svrha sastanka. Svi pozvani tamo su namagarceni kako bi se obezglavila bilo koja organizacija.

Iako nisam ni na koji nacim ukljucen u bilo kakve aktivnosti povodom memorijala interesuje me slijedece: ko je prvi put uopste dosao na ideju da se Mittal ili Pavic moraju pitati za bilo sta?

Kompleks logora Omarska, zgrade, prateci objekti pa cak i masine su scena zlocina. Mittal je ipak samo preduzece koje je duzno povinovati se zakonima Bosne i Hercegovine ma kako oktroisani oni bili.

Da bi se stvar preselila sa politicke na pravnu scenu potrebno je slijedece:

1. Dopis MUP-u RS sa spiskom zatocenih i ubijenih logorasa uz potragu za svim pratecim dokumentima u vezi hapsenja tih ljudi

2. Dokazni materijali i sudjenja kako u Hagu tako i u BiH nedvojbeno ukazuju na to da je institucija zvana "MUP Srpske Republike Bosne i Hercegovine" stajala iza osnivanja i obezbjedjivanja logora Omarska. Ta institucija je odgovorna za nestanke, ubistva, necinjenja i ostalo. Ukoliko su pojedinci cinili zlocine tokom svog radnog vremena, za njihove postupke takodje odgovara radna organizacija prema tada jos vazecem zakonu o radu SFRJ koji nije ukinut niti izmjenjen sve do 1993 godine.

3. Nakon odgovora iz MUP-a ljudi ce moci da se odluce sta da rade dalje - da tuze, da ne tuze, da traze odstetu, da ne traze odstetu, da theraju stvar na sudu, da ne tjeraju itd.

4. Mora se utvrditi nacin na koji je Mittal kupio drustveno vlasnistvo. Ukoliko je kupovina krsila legalne zakone, Mittal onda nije proceduralno ispravno kupio rudnik. Prema zakonu koji je vazio u vrijeme krsenja prava radnika 1992, radnici su vlasnici rudnika a time i zgrada, aparata itd. Ovim treba da se pozabavi pravni strucnjak ali ne bilo kakav ptravni strucnjak.

5. Ukoliko se u Omarskoj ne moze postaviti memorijal, moze se u Kevljanima postaviti velika tabla ili bilboard na kojem ce pisati udaljenost do istorijskog mjesta - logor Omarska.

6. Mislim da se tuzbom moze postici izgradnja ali se mora istraziti osnova tuzbe a tu mislim da je najbitniji nacin privatizacije rudnika i kooperacija sa Tuzilastvom BiH i Ustavnim sudom BiH. Iako u zakonu za nestale osobe nije predvidjeno obiljezavanje mjesta stradanje vec mjesto ukopa i iskopa, dalo bi se diskutovati da u slucaju nepronadjenih tijela, travnjak ispred Bijele kuce jeste bio prvo mjesto ukopa.

Ovo su samo neke ideje i smjernice. Nadam se da su svi shvatili da od pregovora i dogovora niko nikada nije nista dobio pozitivno nego samo izgubio. Tek kada shvatimo svoja PRAVA onda mozemo ocijeniti sta je izvodljivo.

Da li je jos iko privatno tuzio MUP Rs sto je bio bespravno uhapsen i odveden u logor?

kent
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la kent » pon lis 03, 2011 6:24 am

Lako je palicom anonimnosti pameti dirigovati preko okeana - al nek neko drugi svira u Bosni, jel? Eh kad bi u Bosni bilo pet tako pametnih i hrabrih kao sto si ti, ne bi nam bilo kraja.

baja63
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la baja63 » pon lis 03, 2011 2:29 pm

Poslovica kaze da gdje je puno caca djeca budu kilava.

zitra
Početnik
Početnik

PostPostao/la zitra » sri lis 05, 2011 2:06 am

Kent i baja63 vasa dva komentara ne sluze nicemu i ne govore apsolutno nista osim da diskredituju jedan dobar prijedlog za akciju za one koji zele nesto da poduzmu. Kent, tvoji sponzori koji placaju projekt su:
opstina Prijedor, Arcelor Mittal i Sir Esmee Fairbairn Foundation i Sir Halley Stewart Trust prema tome ti jesi djelimicno i placenik opstine Prijedor i Mittala

http://www.mostmiraproject.org/about/fu ... -sponsors/

Time je svaka prica zavrsena i obrazovanim ljudima je jasno kako stvari funkcionisu bez obzira na tvoje diverzantske komentare.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 12 gostiju.