Memorijalni centar u logoru Omarska, nekoliko pitanja

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

ledenik
Početnik
Početnik

Memorijalni centar u logoru Omarska, nekoliko pitanja

PostPostao/la ledenik » pon lis 31, 2005 10:38 am

Pozdrav i selam svima,

Pošto su se diskusije oko uspostavljanja memorijalnog centra u krugu logora Omarska, koji danas pripada Mittal Steel kompaniji, intenzivirale a još uvijek nemamo bilo kakav transparentan forum gdje bi svi zainteresovani mogli dati svoje mišljenje (da nam nije ovog sajta fakat bi sve o čemu se treba razgovarati bilo ograničeno na ličnu komunikaciju između ljudi koji se znaju), dopustite mi da postavim nekoliko pitanja. Postavljam ih zbog toga što sam direktno zainteresovan za razrješenje sudbine Bijele Kuće (i čitavog kompleksa), i kao Prijedorčanin, i kao neko čiji su najbliži mučeni u logoru Omarska, ali, prije svega, kao neko ko smatra da je pitanje zaostavštine ratnih zločina najprioritetnije pitanje sa kojim se suočavamo u Bosni i Hercegovini. A čini mi se da i kao nešto znam o temi, pa me sujeta tjera da kažem nekoliko riječi. :D

Evo nekoliko pitanja nad kojima bih volio da se zamislimo i vidimo da li je moguće doći do opštekorisnih zaključaka:

1. Da li je kompaniji Mittal Steel, koja postoji da bi ostvarila profit, da se razumijemo, važno da na neki način riješi pitanje obilježavanja stradanja nevinih ljudi u logoru Omarska? Ako jeste, zašto?
2. Å ta ih je motivisalo, potaknulo da se unajme ljude koji će se baviti ovim pitanjem?
3. Å ta bi bila svrha postojanja memorijalnog centra u Omarskoj? (Mislim da je od ogromne važnosti da postoji konsenzus među žrtvama Omarske i porodicama nastradalih u Omarskoj oko ovog pitanja. Također, smatram da je strahovito važno da se u raspravu o ovom pitanju uključe i stručnjaci koji mogu ponuditi različite modele.)
4. Ko bi upravljao memorijalnim centrom? (Ovo je također od krucijalne važnosti, jer pravno lice koje bi upravljalo memorijalnim centrom imalo bi niz odgovornosti, ali bi isto tako, moglo da se pojavi kao nukleus iz kojeg će bujati inicijative čiji će fokus biti na suočavanju sa prošlošću u Prijedoru, koje ne moraju uvijek biti vezane isključivo za Omarsku.)
5. Kakav bi bio odnos izmedju takvog centra i opštine Prijedor? (Ne treba trošiti riječi na naglašavanje važnosti formalizacije takvog odnosa, bez obzira kako substantivan on bio.)
6. Da li se smije prihvatiti bilo šta kada se o sadržaju aktivnosti takvog centra radi, po dejtonskom principu ”bolje išta nego ništa “ ili se mora insistirati na sadržajima koji će biti relevantni i korisni za opštepotrebni proces suočavanja sa prošlošću?

Htio sam samo da postavim nekoliko pitanja kako bih mogao čuti mišljenja ljudi uključenih u diskusiju o centru. Čim uhvatim minutu vremena, danas popodne ili sutra ujutro, ponudiću i svoja viđenja odgovora na postavljena pitanja. Inače blisko pratim čitav proces, prije dva dana sam se susreo sa Edom Vullyamijem i dobio niz informacija koje su mi potvrdile neke od strahova koje sam imao o motivima naših ”prijatelja “. Danas, na destetogodišnjicu Dejtonskog sporazuma, čini mi se, nema ništa važnije od bavljenja posljedicama ratnih zločina na način koji će makar pokušati osigurati zadovoljenje pravde. Neću pozivati na jednoumlje, ali mi se čini da to svi moramo imati na umu.

Pozdrav svima, a maksuz selam mome brat Å vabi,

Refik

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » pon lis 31, 2005 1:14 pm

Hvala Refiku sto ste ponovo zapoceli ovu temu koja je bila aktivna na bihcom.com. Ja bih samo da Vam odgovorim na neka pitanja onoliko koliko ja znam jer i mene kao Vas i vjerojatno mnoge druge,zanima sta dalje i naravno smo zainteresirani i zabrinuti oko tog cijelog procesa, pogotovo sto se o tome manje-vise uopste ne pise da svi ljudi mogu vidjeti sta se desava i da oni koji zele da na neki nacin nesto doprinesu mogu se aktivirati...

Prvo, Vase prvo pitanje; Mittalu je vazno prvenstveno da se ovaj centar uradi naravno u smislu da oni nemaju problema oko svog investiranja u Omarsku. Jer kao sto nam je svima poznato oni su reagirali oko proslosti Omarske upravo zato sto su par ljudi ih kontaktirali i dali do znanja da Omarska nosi veliki dio etnickog ciscenja i stime istoriju Bosne. Po Mittalu, oni nisu bili svijesni toga i da bi rijesili ovaj problem su zaposlili Soul of Europe kao medijatore izmedju Srba i Bosnjaka, sto i stime pokazuje da je to za njih prvenstveno problem koji oni moraju rijesiti na najbolji nacin da zastite svoj interes, sto je i normalno, a na nama je kako mi to sve gledamo i da li mislimo da je uredu da se ovaj proces koji bi ja nazvala proces pravljenja memorijalnog centra u smislu bivseg stravicnog logora, uradi na nacin kako nama odgovara tj, onim koji su svi pogodjeni tim logorom. Znaci, oni zele da zadovolje obe strane sto je u ovom trenutku nemoguce razlozi mislim da su svima poznati. Naravno moguce je ako cemo mi opet da kompromisujemo na isti nacin kao nas Dayton. Sto se tice Vaseg drugog pitanja to morate pitati Soul of Europe direktno.

3. Slazem se da je svrha postojanja ovog memorijalnog centra itekako vazna, ne samo za one sto pate posljedice logora nego i nase istorije, suocavanja sa prosloscu i buducnosti za sve narode isl. Jer svrha ili cilj jednog takvog centra nije da se pozove na svoje prvenstveno postojanje nego da se pozove na prosle dogadjaje bas zbog toga sto ti dogadjaji nisu tu i ne bi trebali da se zaborave. Zato mi je cudno kada se neki Srbi pitaju i njihove zelje da taj centar predstavlja buducnost a ne proslost.

4. Neki od nas su predlagali Soul of Europe da konferencija u novembru bude neki pocetak memorijalnog procesa i da se tu diskutuje oko moguce, bosnjacke organizacije koja ce kad bude sposobna, sama voditi centar i ostalo. Dotle, da Soul of Europe pomogne i investira vise vremena u tome nego nekom " procesu pomirenja". I zadnje da kazem sto se tice tvojih pitanja, milsim da je vaznije da ovaj centar bude relevantan procesu suocavanja sa prosloscu kao sto ste i sami rekli, buducnosti Bosne je u rjesavanju zlocinackih pitanja na najbolji moguci nacin tako da svi narodi mogu krenuti u neku normalniju buducnost nego se konstantno vracati na proslost. Tako da i sam proces pomirenja je jedino moguc na ovaj nacin.

I konacno neka pitanja koja bih i ja eto voljela da malo diskutujemo:

Zasto se mi sjecamo logora Omarske? Zvuci nesto kao svi znamo ali eto mislim da je nesto vazno da se pitamo svi indivudualno sami sebe. Sto nam je cilj tog sjecanja tj. kako se mi ophodimo u sadasnjosti, u ovom trenutku na to sjecanje. Da pojasnim, oblik nekog sjecanja ne moze biti distanciran sa nasim sadasnjiim zivotom i aktivnostima. Moramo biti svjesni svih akcija sto drugi a i mi radimo ka tom centru.

Kakvu ulogu ovaj centar ima u trenutnoj istoriji. Posljedice koje bi mozda izazvale medju publikom u smilsu izgleda tog centra? Osnove politicke
i komunalne aktivnosti prema ovom centru? Jer u biti spomenici su investicija narodnog sjecanja i mi moramo biti svjesni svega radije nego da se to uradi brzo i po kratkom postupku medju par ljudi jer

SJECANJE, MA KAKO VAZNO BILO, BEZ POSLJEDICA VODI KA VLASTITOJ DESTRUKCIJI.

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » pon lis 31, 2005 3:10 pm

Refik je napisao: "Da li se smije prihvatiti bilo šta kada se o sadržaju aktivnosti takvog centra radi, po dejtonskom principu ”bolje išta nego ništa “ ili se mora insistirati na sadržajima koji će biti relevantni i korisni za opštepotrebni proces suočavanja sa prošlošću?"

Interesuje me: Ko je taj ko prihvata ili treba da insistira na sadrzajima aktivnosti MC? Koje su organizacije ukljucene u pregovore sa Soul of Europe i da li su njihovi pretstavnici prisutni na ovom Forumu? Ako su prisutani, da li bi oni prvo mogli da nam daju odgovore na ovo i ostala pitanja, jer imaju najvise informacija.

Pitam zbog toga sto se ponekad diskutuje o nekim stvarima a na kraju ispadne da oni koji odlucuju i najvise su upuceni - nisu na Forumu. Zato bih prije bilo kave diskusije htjela da vidim ko je sve prisutan?

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » pon lis 31, 2005 3:53 pm

Ja sam danas prisutan. Mada i mene interesuje ko pita, odgovoricu ukratko na par pitanja prije nego sto se diskusija zavrsi na necem desetom.

Ja nisam direktno ukljucen u razgovore ali imam neke informacije o tome dokle se stiglo i sta se radi. O tome se vec puno pisalo i svaki put sam zavrsavao s pozivom svim zainteresovanim da se licno obrate ako ih nesto zanima jer se ne moze konstantno pisati na forumima dokle se stiglo.

Odgovoricu ukratko na postavljena pitanja i dodati par stvari koje su trenutno relevantne.

1. Ne znam da li je to vazno kompaniji. Mozda nije (jer zasto bi bilo, nije svima Bosna, Prijedor i Omarska prva briga) a mozda i jeste, ali bilo kako bilo, oni su sadasnji vlasnik i samo zbog toga im je postalo vazno.
2. Motivisala su ih pisma nekoliko nevladinih organizacija od kraja prosle godine i nas razgovor s njima u januaru ove godine.
3. U vezi 3. pitanja je bilo dosta diskusija i na forumima a i privatno. Upravo iz tog razloga ce se na konferenciji o Omarskoj pitanje 'kako' sve treba da izgleda ostaviti za kasnije i ostaviti onima koji o tome treba da odlucuju.
4. Zasad se jos ne zna ko bi time upravljao. Kao prvo, Mittal to mora nekom dati, iznajmiti ili prodati da bi nego drugi legalno imao pravo da upravlja necim sto nije tvoje. Po meni tu ulogu moze preuzeti Udruzenje logorasa koje bi se naravno prvo trebalo registrovati. Kako sam razumio i na tome se radi.
5. Ni ovo se zasad ne zna. Opstina se nije aktivno bavila ovim pitanjem sto ne znaci da nece u buducnosti, pogotovo od momenta kad se donese odluka o memorijalnom centru.
6. Zavisi sta se nudi. I sta je ista a sta je nista. U svakom slucaju, kako stvari stoje o ovim pitanjima se nece odlucivati na brzinu.

Da zavrsim s ovim. Ovo se ne odnosi na sva ova trenutna pitanja nego opcenito nacin na koji se diskutuje na ovom forumu. Upada mi u oci da se dosad sve prati s nekim podozrenjem, nevjericom, sumnjom u dobre namjere, pa cak sumnjom u ljude koji ulazu napore da se nesto konkretno postigne. Mozda to sad trenutno nije slucaj jer vecinu vas koji trenutno pisete poznajem, ali u takvoj atmosferi se diskutovalo dosad i zato me vec i mrzi da se vise i javljam. Na drugu stranu, nejavljanje izaziva iritaciju upravo zato 'sto niko nista ne zna'. Zato sam i odgovorio ponovo i odgovaracu i dosad.

Jos bih samo rekao, budimo sretni i zahvalni da se prosle godine neko sjetio, uzeo vremena i napisao par pisama (i par knjiga o Omarskoj) i nasao kome da ih posalje i sta da napise tako da se jedna od najvecih firmi u svijetu sada brine o tom logoru. Vlada RS-a ili Opstina nece dok ih neko ne pogura a i tada nece biti s voljom. Sarajevo nas je davno zaboravilo i samo se sjeti kad ima nesto od nas.

Bijela Kuca je ako nista ostala u prvobitnom stanju zbog ove inicijative i konacno bi neko mogao i odluciti da tu bude i nesto vise.

Zato bih ja pozvao sve dobronamjerne zemljake kojima je stalo i mogu i hoce da nesto urade, da se ukljuce. Ovo nije nesto sto se moze odluciti i realizovati tek tako. Bujrum svima.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

ledenik
Početnik
Početnik

PostPostao/la ledenik » pon lis 31, 2005 4:29 pm

Prije svega, moram reći da nije moguće imati bilo kakvo podozrenje ili nepovjerenje prema bilo kome ko je uključen u razgovore sa Mittalom, jer, koliko je meni poznato, nema nikakvih organiziranih rezgovora/pregovora sa ovom kompanijom u ime žrtava ili bilo koga ko bi sutra mogao biti vlasnikom/upravnikom memorijalnog centra.

A prema tebi Satko ne mogu biti podozriv, da se razumijemo, ja prema tebi osjećam samo poštovanje i pripadnost istoj kući.

Pitanja sam postavio da bih potakao ljude na razmišljanje o važnosti ovog projekta. Ja još ne mogu da vjerujem da se različita rješenja (podvlačim: rješenja) nude i pominju u razgovoru sa ljudima UNAJMLJENIM od strane Mittala a da nije formulisan nikakav konsultativni proces koji bi uključio širi krug predstavnika zainteresovanih grupa. Čini mi se da se po milioniti put ponavlja priča o nama kao neorganizovanoj masi u kojoj nema ni minimuma zajedničkog stava o najvažnijim pitanjima.

Dosadašnji odgovori pokazuju koliko je nejasnih stvari, koliko je u ovom trenutku nepoznatog o najosnovnijim, najvažnijim aspektima projekta memorijalnog centra. I to nije najveći problem, nego je najveći problem to što još uvijek nema naznaka da bi se potrebne konsultacije mogle započeti u skorije vrijeme. U to će i konferencija, koja će dati legitimitet najmljenicima Mittala da iz izrečenih stavova izvuku one koji im najviše odgovaraju kao najrelevantnije. Prema njima će biti oblikovana rješenja. Zato mislim da je strašno važno da počnemo razgovarati u jednom širokom forumu i na konferenciji prezentiramo dogovorene, promišljene, informisane stvavove, koji će ilustrovati volju žrtava, prije svega, ali i šire zajednice, o tome šta očekujemo od memorijalnog centra.

Ja imam svoje stavove, svoja mišljenja, ali mislim da je važno da idemo korak po korak, da ne pričamo o izgledu centra prije nego što razgovaramo o njegovom vlasniku i tako dalje.

pozdrav svima!

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » pon lis 31, 2005 4:54 pm

Organizovanih pregovora ima i to od pocetka ove godine. O tome se pisalo na proslom forumu i onoga ko sve prati ne bi trebalo iznenaditi.
Nisam mislio na tebe licno kad sam spominjao sumnju i podozrenje, nego sam vise reagovao na dosadasnji nacin diskutovanja, cisto iz namjere da se ne ponavlja opet. Tako sam se i izrazio, al nije bitno.

Upravo zbog toga sto spominjes da se ne smije pricati o rjesenjima prije nego sto se vidi kakva to rjesenja MI hocemo, od toga se i odustalo. I zato se ide i korak po korak, kao sto i sam smatras ispravnim. Ovo MI naglasavam opet jer se cesto pitam ko smo to MI? Na kraju se ipak svede na jednu masu koja nema imena i onda se iz mase bacaju kamenice i bombice. Malo sam cinican, ali hocu reci, ovakve stvari se moraju raditi organizovano, jer ne mozemo oceikvati od jednog Mittala (ili bilo koga drugog) da se nakon onih prvih pisama obraca ikom drugom nego ljudima koji su ta pisma poslali.

Ko ce biti vlasnik MC-a, i ko ce biti odgovoran za ovo ili ono je neki 3. 4. ili ne znam koji korak. Meni licno je bilo vazno da se o tome pocne razglabati, ne ovdje, mada moze i ovdje, nego s onim ko o MC-u moze donijeti odluku, a to je vlasnik tog komplexa. I to prvo smo postigli. Pocelo se pricati i diskutovati. Pored toga je vazno da se donese odluka da se MC napravi i o tome se prica i valjda ce na toj Konferenciji ta odluka biti i donesena.

O tome kako treba da izgleda je isto tako bilo govora ali upravo zbog reakcija slicnih ovoj tvojoj (necu sad imena cijih reakcija, ali mislim da ti poznajes neke) se o tome vise ne prica. U prvom redu zato sto je mjesto previse vazno da se tek tako o njemu odlucuje od strane 5-6 ljudi ma ko oni bili, ukljucujuci i mene. A na drugu stranu, kao sto sam kazes, korak po korak. Prvo odluka da ce nesto biti, pa onda kako ce izgledati, ko ce biti vlasnik, upravitelj, uloga vlasti (tj. Opstine), financije, itd.
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

(baned)
Forum manijak
Forum manijak

memorijalni ili in memoriam za neke odgovor

PostPostao/la (baned) » uto stu 01, 2005 12:00 am

Drago mi je na ovu temu da razgovaram sa nasim ljudima a i komentar koji cu iznijeti bice iz argumentovanih cinjenica a manje iz srca.Mislim da ce te me u potpunosti shvatiti.Refik,Satko ida dalje ne nabrajam su momci dalekog vidjenja(ono sto nije upisano nije nikad ni postojalo)ovog problema.Sav teret treba da se prebaci na "jos neregistrovano drustvo logorasa"organizacija koje se boreza ljudska prava a mi koji sudjelujemo u tome ili mi koji smo dio toga atakujemo na njih da oficijelno idu prema "Mitalu"i organima opcine,entiteta i drzave.Sto kazem drustvo logorasa,nisu se pomakli ni sekunde osim skromnim izlazenjem pojedinaca u nekim novostima.Mital u suradnji sa opcinskim organima ce to oduziti na tako dug period da bi nam zaborav bio brzi i svimo toga svjesni.Ali ako zahtjevima ovih organizacija ne dodje do rezultata onda jednim trikom koji se zovu mediji a ti Refik znas kako je to mocno napada se Mital ne samo u Bosni vec na njegovom terenu V.Britaniji jer to oni nebi takav luksuz dopustili(da kopaju u rudnicima kosti nasih najmilijih i pretvaraju ih u profit)sam znas da bi to bila top tema i bila bi mozda pokrenuta i istraga po tom pitaNJU OD STRANE NADLEZNI ORGANA a mislim da to oni nebih pozeljeli ni u kojem momentu.Znaci stvar je da lica za pokretanja te inicjative budu ljudi koji ce sve to da rade prekodrzave i sredstva da namaknu sa te strana.Ali problem je to da sve pokretanje se zove volonterski rad a svi smo mi ostali robovi svog nekog prezivljavanja da budem iskren.Ja sam za to da ispred svijuh logorasa stoji jedno kvalitetan tim lljudi koji mogukordinirati sa svih strana.U primjer da na ovoj strani oformi se grupa ljudi kojoj ce biti upucivanje osnovnih stvari prema drzavi,nprRefikovo je da lobira u Sarajevu Satkino u Holandiji a nekog Huse u Britaniji e to bih bio posao nego to ostane na jednom covjeku i taj jedan za mjesec ostane zapanjen sa svim tim problemima.Uz puno uvazavanje pozdravljam vas i molim da stanemo jedan drugom uz ledja tako da taj teret ponesemo zajedno,Selam ma gdje bili.

ledenik
Početnik
Početnik

PostPostao/la ledenik » uto stu 01, 2005 4:19 pm

Evo sam jos nekoliko crtica koje ce pojasniti moje stavove:

1. Potrebno je sto prije poceti konsultacije unutar nase zajednice. Razni ljudi koji su do sada imali razgovore sa Mittalom i njegovim najmljenicima treba daprosire taj krug, ukljuce jos zainteresovanih ljudi i kreiraju zajednicki stav prema citavoj ideji. Mislim da je ovo najveci prioritet.
2. Mislim da je u ovom trenutku najvaznije oformiti tijelo koje ce se pojaviti kao sugovornik Mittalu i njegovim najmljenicima, medijatorima. Ovo tijelo moze ukljucivati razne dobronamjerne pojedince i predstavnike organizacija a njegovo djelovanje treba da bude pod okriljem Udruzenja logorasa (u formiranju, koliko je meni poznato).
3. Udruzenje logorasa, Udruzenje Prijedorcanki "Izvor" i sva druga udruzenje cije su primarne aktivnosti zastupanje zrtava i porodica zrtava, treba da sto prije oforme Fondaciju "Memorijalni centar Omarska" ili slicno pravno lice koje ce biti jedini pretendent na upravljanje memorijalnim centrom. Mislim da bi ovakva fondacija mogla da upravlja i drugim memorijalnim objektima na podrucju opstine Prijedor. Pod ovim ne mislim da ovaj posao, odgovornost i, na kraju, moc odluccivanja treba sliti u ova dva udruzenja.U upravnom odboru Fondacije trebalo bi da sjede osobe koje uzivaju istinski ugled u nasoj zajednici a da u njoj rade profesionalci i volonteri koji ce znati o cemu govore i sta rade, koji ce moci formulisati projekte tako da Prijedoru i Bosni i Hercegovini na najbolji nacin predoce stradanja u i oko Prijedora, istorijski kontekst i implikacije. Ovakva Fondacija bi bila generator inicijativa koje bi za cilj imale suocavanje sa prosloscu, imala bi jake veze sa domacim i stranim institucijama i organizacijama slicne vrste i konstano radila na ovom pitanju. Njavaznije u svemu ovome je da bi ovaj proces morao biti transparentan i neprofitan, te otvoren za sve dobronamjerne koji svojim znanjem i zalaganjem mogu pomoci rad ovakve institucije.

A sada samo kratko da pojasnim sta sam mislio kada sam rekao "bolje ista nego nista": Cuvanje sjecanja na ono sto se u Prijedoru dogodilo je odd ogromne vaznosti za sve u Prijedoru (govorim Prijedor a mislim na prijedorsku opstinu, nemojte me pogresno shvatiti). I ne samo u Prijedoru. I na samo Bosnjacima nego i Srbima, i svima koji cine tu zajednicu, sada rastocenu na posebne zajednice i koncepte zajednice, ali osudjenu na fuziju. Ne smije se sa ovim kockati i igrati. Zamagljivanje cinjenica o proslosti je pogubno po sve nas, jer brise kontekst dogadjaja i relativizira odgovornost za zlocine. I naravno, stvara plodno tlo za ponavljanje istog scenarija (mozda sa istim a mozda sa razlicitim podjelama uloga). Da ne komplikujem i frfljam nerazumljivo: bolje je imati muzej koji ce na autentican i nedvosmislen nacin govoriti o onom sto se dogodilo u Omarskoj u necijoj privatnoj kuci u Kozarcu a u samom logoru ne imati nista sto ce zbuniti nekoga ko nema pojma ni o Omarskoj ni o bilo cemu sto se dogadjalo '92, nego dopustiti obiljezavanja najstrasnijih stratista apstraktnim pijetetom za zrtve kao takve. Imamo u Bosni dovoljno slobodnih povrsina za takve memorijale. Stratista moraju biti obiljezena kao takva - stratista.

I samo da naglasim: ja sam se spreman ukljuciti u bilo kakvu inicijativu, lobiranje, zalaganje ugleda i ukljucivanje mojih prijatelja iz raznih domacih i svjetskih organizacija i institucija na ovom pitanju. Uz duboko uvazavanje i postivanje svih koji su do sada na ovome radili i onih koji se isto tako zele uljuciti, onih koji se ne slazu sa mojim stavovima i onih koji se slazu. Jer mislim da je ovo pitanje previse vazno da stojimo sa strane i kritikujemo one koji rade, a sto nam je cesto obicaj.

Najtopliji pozdravi i selami,

Refik

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sri stu 02, 2005 8:38 am

Ja sam se ukljucila na ovu temu zbog toga sto mi je izuzetno vazno sta i kako ce napraviti u Omarskoj. Nisam dovoljno upucena i pitam - da bih znala sta se desava.

Satko i Refik:

Procitala sam vase poruke. Nisu mi jasne neke stvari i da li bi mogli da ih objasnite:

Satko, napisao si u svom odgovoru na pitanja:
6. Zavisi sta se nudi. I sta je ista a sta je nista. U svakom slucaju, kako stvari stoje o ovim pitanjima se nece odlucivati na brzinu.

Ne znam ko je taj ko nudi nesto? Ono sto ja mislim je da MI (za sada neorganizovani ili kasnije organizovani) treba da se dogovorimo sta cemo da TRAZIMO i da insistiramo na tome a ne da nam neko NUDI rjesenja. Da li mozes da mi objasnis ponovo sta si mislio sa ovim odgovorom.

Refik, napisao si:
Potrebno je sto prije poceti konsultacije unutar nase zajednice. Razni ljudi koji su do sada imali razgovore sa Mittalom i njegovim najmljenicima treba daprosire taj krug, ukljuce jos zainteresovanih ljudi i kreiraju zajednicki stav prema citavoj ideji. Mislim da je ovo najveci prioritet.

Koliko ja znam bio je jedan sastanak nekoliko organizacija i nisu se nista dogovorili mada i ne ocekujem da se dogovore na jednom sastanku. Ali, koliko sam shvatila iz poruka na Bihcomu, neki ljudi i ne zele da se dogovaraju i zele da nastave onako kako su i do sada radili. Ja ovdje ne mogu da navodim imena, jer nisam dovoljno upucena, ali bi bilo lakse da se zna ko sta radi i kako (zatvoreno ili otvoreno)?

Ako neki ne zele da se ukljuce i zele da rade kao i do sad, sta onda predlazes? Kako ce se naci zajednicki stav?

Pitala bih isto pitanje i Satka jer ne znam kako cemo vidjeti kakva rjesenja hocemo ako se ne ukljuce svi otvoreno u diskusiju. (Ne mora to da bude na Forumu, ali ja ne znam da li ce biti dalje diskusije i izvan Foruma, jer neki ne zele da rade zajedno.)

Meni je inace svejedno iz koje organizacije se sta predlaze, da li je to iz Prijedora ili Kozarca ili..., vazno mi je da se nadje zajednicki stav koji ce nase organizacije zajedno zastupati.

Takodje, zamolila bih vas da pisete sto jednostavnije (morala sam da citam vase poruke vise puta (malo su komplikovanije napisane :D)

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sri stu 02, 2005 10:38 am

nn prvo odgovor na tvoje pitanje:
Refik je pitao da li se smije tek tako pristajati na bilo sta po principu kao u Dejtonu, bolje ista nego nista. I na to kazem zavisi sta se nudi. Ako se moze postici dogovor o MC-u koji bi bio zadovoljavajuci, ali koji mozda ne bi bio sve ono sto svaki pojedinac zeli, zasto da se ne prihvati. Konkretno, bilo je govora da se kompletan bivsi logor zatvori i postane Memorijalni Centar. To je nedavno i trazeno od strane nasih predstavnika i naglaseno da ce to biti jedan od ciljeva u nekom duzem roku, ali sad trenutno je cilj da se od strane Rudnika zvanicno donese odluka da Bijela Kuca bude simbol stradanja u Omarskoj iz 1992. U ovom momentu zahtijevati da se kompletno mjesto zatvori uz podrsku (ovo pisem cinicno) Vlade RS-a, opstine Prijedor, Srba u opstini Prijedor itd. je mozda malo previse.

Nadam se da sam sad malo jasniji s tim 'zavisi sta se nudi'.

I nije tacno da se organizacije nisu nista dogovorile, naprotiv. Dosada se dogovorilo o dosta stvari a naravno ostalo je dosta za buducnost. Naprimjer, kako Bijela Kuca treba da izgleda nece biti odluceno sad, to sam vec spomenuo; na odlucivanje o izgledu je bilo dosta kritika na ovom forumu (tj. onom proslom) i posto su bile na svom mjestu, o tome se vise i ne prica.

Ako neki ne zele da se ukljuce, ne mozes ih natjerati. Jedino treba praviti razliku izmedju 'neukljucivanja', na sto naravno svako ima pravo i 'razvaljivanja' necega sto se mjesecima stvara, pregovara itd.
Na ovo zadnje malo ko ima pravo. Na razvaljivanje nema pravo niko bez jakih razloga. Ja ih dosad nisam jos cuo. Sad zasad se dosta ljudi manje vise slozilo s pristupom kakav je dosad i pristupom u zadnje vrijeme, bar je to bio moj utisak. Medjutim vidim da malidiv postavlja neka pitanja, ocito se ima jos o cemu diskutovati.

Ledenik, s tvojim zadnjim tekstom se potpuno slazem. Nadam se da ce se udruzenje logorasa ubrzo registrovati i poceti funcionisati. ONi bi trebali biti ti koji ce predstavljati prezivjele i clanove porodica a koje bi svi mi savjetovali, podrzavali i ako treba kritikovali u tom radu. O tom po tom.

Malidive, mislim da nije potrebno vrijedjati ljude javno (iako ne spominjes imena). Zasto je neko neciji tribun ako sjedi za stolom i iznosi stavove iza kojih stoji? Jesam li i ja sad 'donaldov tribun' zato sto sam sjedio s tim covjekom za stolom i zvao ih par puta telefonom?

I nije mi jasno sta mislis s pitanjem 'je li se odmaklo dalje od zooloskog vrta?' Malo mi je neukusno to poredjenje kada se radi o bivsem logoru, ali vjerovatno si mislio samo malo ubosti i reci da se eto nije stiglo daleko. I tebi opet kazem, bujrum, ukljuci se i pravi od toga nesto vece i bolje. Pametnih glava za ovakve stvari nikad viska (ovo ozbiljno mislim).

Ne znam hoce li se Zlatka ili bilo ko drugi javiti i ovdje iznositi sve detalje toga 'dokle se stiglo'? Izgleda da sam ja jedini koji nekom nesto objasnjava a ne znam ni je li to pametno ili potrebno.
Ti bar znas gdje ces sve te ljude naci kad god ti trebaju. Ako ih ja iz Holandije mogu nazvati i dobiti informacije koje sam proslijedio i tebi u prosli petak, onda mozes i ti. Nije potrebno stajati van linija terena i bacati kamenje na igrace, nadam se da se u tom slazemo.

Uostalom, na kom forumu pise sta Srbi misle o ovome svemu? Zasto bi morao pisati svaki detalj na ovom? Edine, ako ti je mrsko traziti te ljude dole, javi se meni i dobices sve odgovore.

Selam Kozarac (i Prijedor :))

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

O ''dusi evrope''

PostPostao/la malidiv » sri stu 02, 2005 11:12 am

gfcggfgfggf
Zadnja izmjena: malidiv, dana/u ned pro 04, 2005 12:23 am, ukupno mijenjano 1 put.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sri stu 02, 2005 11:53 am

Uzimas sebi puno za pravo jarane, previse.
Necu vise reagovati ovdje jer stvarno nema smisla, mada bih i ja sad mogao svoj utuk sa svojim argumentima. A da okreces stvari i slijep ce naslutiti ako vec ne vidi.

Nisam jedino razumio jeli taj Pavic bolji ili losiji od ovih drugih?

Selam Kozarac

ps Kad vec sam spominjes sveto tlo: Niko nije ostao bez svetog tla, ne znam od kud ti ta ideja. Tebi to tlo da je bilo sveto, brojao bi do 10 kao i svi mi prije nego sto otvoris paljbu na svoje.

I u Omarskoj nije bilo pravljenja mustikli...

NeckoCH
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

Re: O ''dusi evrope''

PostPostao/la NeckoCH » sri stu 02, 2005 12:40 pm

Ja nemam problem sa Srbima, kroz posao se svakodnevno sastajem sa njima i razgovaramo o 1992. godini. Uglavnom nailazim na pozitivnu atmosferu i cesto su ljudi iskreni a ne dvolicni. I ima ih na stotine koji osudjuju zlocin nad nama a vjerovatno ih ima vec i na hiljade koji ne bi stali iza zlocinaca.
Uz ovu strasnu temu moram da se nasmijem na "ima ih na stotine koji osudjuju slocin nad nama" ...... gdje su te stotine i hiljade bile 1992?

Ja sam ih vidio kako ubijaju, a nikog kako "osudjuje"

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » sri stu 02, 2005 12:54 pm

gfgfgf
Zadnja izmjena: malidiv, dana/u ned pro 04, 2005 12:25 am, ukupno mijenjano 1 put.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sri stu 02, 2005 1:28 pm

Nista ti ja ne podmecem jarane, ja pisem ono sto vidim.
Razvaljujes je Edine kao sto si i na Kevljane i njihovu akciju dzile uletio, ulijeces sad i ovdje. I givit bi razvalio (evo malo i narodnog jezika i kozarackih izreka, na ovu svu ozbilju). I dzaba ti argumenti kad ti je pristup odmah u kosti. Tjeras ljude od sebe i evo hoces i mene.

Arcija i Refika pitaj sta misle o svemu, umjesto da u njihovo ime govoris.
Donald nas mozda jest u nesto uvukao kako ti to zoves, ali se samo zapitaj zasto nas je tako lako uvuci? Zasto se nema jedan zajednicki cilj a da putevi prema njemu mogu biti razliciti? Zasto nismo slozni u nastupima vani iako imamo razlicita misljenja? zasto je potrebno da jedni druge crnimo preko interneta? Zasto pisati o ljudima stvari koje nisu istina ili su mozda djelimicno istina a njih nema tu da to procitaju a kamoli da kazu koju u svoju odbranu?

Mene nece izbaciti iz takta ni takvi 'konstruktivni' napadi, jer tvrdji sam ja malo vise nego sto se vidi iz (diplomatskog je li?) nacina kojim se tebi obracam, ali ne radi se danas o meni. I rekao sam ti u petak i sad cu ti reci javno jer me vuces za jezik (mada ona koja ostane zlata vrijedi, al evo onda jedna srebrna):
Ja cu ti mozda i halaliti ovo prepucavanje i guranje svih ovih napora u blato i glib. Ja mozda i hocu, ali duse onih ljudi sto cekaju na zemljake da 13 godina kasnije dodju i naprave nesto za sjecanje u onoj smrdljivoj rupcagi svijeta u Omarskoj sigurno nece halaliti. Ja se sjecam sebe iz jula i augusta 92 u Omarskoj i znam sta sam tad mislio. Tada ne bih oprostio svom najmilijem da se igra s ostavstinom onog logora u kojoj nizasta onoliki ljudi odose i zamalo sam i ja otisao. A ti dobro razmisli sta ces postici i sta si mozda vec postigao. Pitaj tog istog Refika kojeg sam spominjes i pitaj Arcija (posto ti svi ostali tribuni izgleda ne mogu objasniti). Pitaj njih sta misle?

A tebi svaka cast za trud i zalaganje do sada i sve sto radis za Bosnjake. To sam ti jutros rekao i iza toga stojim. Ali ovo sad sto pises je bacanje blata u teren nakon sto si sam dobio crveni karton.
Samo se pitam, ko to tebe moze izbaciti iz necega ako ti sam neces da se izbacis? Koji Donald i koji tribun? Pa ti si se u stanju odbraniti od 20 ljudi sto ne dijele tvoje misljenje, kako te moze neko iz necega izbaciti ako ti to neces?

Sto mene niko ne izbaci?
Zato sto se nedam izbaciti dok imam sta reci. I zato sto znam da sam potrebniji u tom toru i da iz njega lakse radim i nalazim jednu zajednicku sa svojim narodom koji ima isti cilj kao i ja. Nego da izidjem iz njega pa se igram filmskog kriticara. To je sto Arci kaze, samo rukanje!

I rekao sam ti zadnji put, pa evo slagao, pisi ti sta hoces (jer vidim ima i 8. epizoda koju jos nisi prikazao) ali ja vise ne reagujem, jer pravimo od ovoga sprdnju. Prvi ti, a ja odmah s tobom. Prosle sedmice si se 'pobio' ovdje sa Svabom, danas sa mnom. Tebi je izgleda vaznije prepucavanje nego ono o cemu se prica.

Meni nije. Ako mi imas sta reci znas me naci.

Selam Kozarac

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 22 gosta.