STAFETA

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

STAFETA

PostPostao/la Satko » pet ožu 23, 2007 11:06 pm

Sada vec dalekih osamdesetih, u maju mjesecu (ne znam koje godine) nosena je stafeta mladosti u Beograd. Simbol Titu i njegovom vremenu. O tome necu veceras...

Jedna od tih smotri zvala se: "Probudi se nesto se desava, tvoja se sudbina rjesava!"

Danas smo svjedoci jednog pisma ciji sadrzaj skoro nije ni bitan, kao sto jeste broj i raznovrsnost potpisnika. Prvi put nakon povratka, povratnici najvaznijih stranaka i najvaznijih nevladinih organizacija iz Prijedora su stali jedni uz druge i rekli:"ne moze vise ovako."

U isto vrijeme, na stranici sa 6600 clanova 'mi' to posmatramo, kupimo u obrve i ispijamo kahvice i pivice uz cestitke, zelje i pozdrave na radio Ozone...

Kozarac i Prijedor su promijenili izgled 1992. i nece ga vratiti na staro nase kuce, auta, bazeni ni koncerti. Ko u to vjeruje, grdno se vara!
Nece cak ni nekolike humanitarne akcije, mada su one prvi i osnovni nacin sloge medju onima koji su prezivjeli i razbacani po svijetu.

Svjedoci smo borbe za ravnopravnost koja je u krvi oduzeta prije 15 godina i red je, ... red je dragi moji zemljaci da na to bar nesto kazemo.

Ako vec ne rade komentari na ono otvoreno pismo, kazimo ovdje.
Ne zovem nikog na barikade, nije mi do rata, nikad ga nisam ni htio, ali reci nesto zemljace!

Oni sto su potpisali ono pismo, cekaju na znak da rade sto treba!

"PROBUDI SE, NESTO SE DESAVA, TVOJA SE SUDBINA RJESAVA!"

Selam Prijedor
Zadnja izmjena: Satko, dana/u čet ožu 29, 2007 8:34 pm, ukupno mijenjano 2 puta.
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

arci
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la arci » sub ožu 24, 2007 8:51 am

Satko, mislim da si svojim komentarom i otvaranjem ove teme shvatio ozbiljnost sadasnje situacije u Prijedoru. Mnogi je vide kao sukob predsjednice SO Prijedor sa svojom strankom, a ja bih rekao da je to posljedica cjelokupnog stanja povratnika u Prijedoru, od povratka do danas.Nazalost, nisam uspio prisustvovati onoj konferenciji za stampu na Dan zena, ali se slazem sa onim sto je tada receno i sto se krenulo konacno ukazivati konkretnije na probleme povratnika u nasoj opcini. Zamjerio sam jedino na brzini pripremanja te konferencije (ni ja iz Bihaca nisam uspio stici na nju) i glavnom liku na njoj, jer je na sjednici skupcine taj glavni lik bio jedini krivac i glavni argument napada nase prdsjednice i srpskih odbornika. Ucesnici konferencije su optuzeni cak i za sijanje mrznje (potpredsjednik Tubin se tako obratio Blazevicu), tako da je konacno saopstenje koje ste i vi mogli procitati (stavljeno je na web mojprijedor) rezultat te veoma ruzne ocjene i u odnosu na neke njihove komentare to saopstenje je cak i blago. U sklapanju ovog saopstenja su glavnu rijec vodili nasa predsjednica i sef kluba SDS odbornika (malo cudna kombinacija). O mnogim ovim povratnickim problemima je u diskusijama bosnjackih odbornika ukazivano do sada, ali se sada hoce reci da to sve nije istina i da je sve rezultat opce politicke situacije u BIH (presuda suda pravde i Srebrenica). Neznam koliko se sve ovo uklapa u ovu temu, ali osjecam potrebu da malo pojasnim trenutne aktivnosti kako se odvijaju ovdje u realnom okruzenju. Otvoreno pismo koje ste mogli procitati i na ovom webu je rezultat sireg sastanka svih koji nesto rade za povratnike u Prijedoru i sto kaze satko, konacno je to djelovanje zajednicko. Ovdje moram napomenuti da je u pauzi nastavka one sjednice SO na kojoj je sroceno ono ruzno saopstenje, nas nacelnik bio u posjeti MZ Kozarac i napunio svoj rokovnik problemima povratnika na podrucju Kozarca, da bi sahat kasnije poslije Murselove diskusije rekao da sve ono sto je receno na pomenutoj konferenciji nije istina, odnosno da je cista laz, a na toj konferenciji predstavnici iz Kozarca su govorili samo o tim problemima koje je on zapisao u svoj rokovnik. Ja, kao normalan covjek to ne mogu razumjeti, jer nijednom recenicom nije nista demantovao u Kozarcu, na ono sto smo mu izlagali kao problem. Ako je sve ovo politika, ja onda nikada necu biti dobar politicar. E, sad sta dalje? Ako uspijemo ostati jedinstveni i ako to jedinstvo budemo jacali, ja sam optimista, ako nas uspiju ponovo dijeliti na dobre i lose i ako neki zbog licnih interesa budu izlazili iz ovih jedinstvenih nastupa, onda stvarno u Prijedoru nemamo nikakve sanse, bez obzira sto su argumenti velikog stradanja na nasoj strani i sto je zelja za bolji i zajednicki zivot sa nasim komsijama i dalje veci na nasoj strani nego na njihovoj. Deklarativno su oni za to ali prakticno to veoma malo pokazuju. Ocekujem konstruktivnu diskusiju na ovoj temi i sta god mogu da odgonetnem, a sto se tice konkretnih djelovanja po ovim pitanjima, na usluzi sam.......................ARCI...........

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » sub ožu 24, 2007 9:27 am

Evo necu se ovde ogradjivati da neznamnista bas o politici ali u republici srpskoj se vodi pomom misljenju takva politika kao u doba feudalizma. Mi smo robovi i imamo po nekog manjeg feudalca a oni su robovlasnici i upravljaju snama kako hoce, daju nam koliko hoce itd.Zato svi potpisnici ovog pisma su ogorceni jer zele pomoci svojoj zajednici a vise nisu u stanju jer se medju njima nasao neko ko im to sve negira. Nasim odbornicima je cini mi se dosadilo da sjede u opstinskim klupama jer se njihova nijedna ne pika i zato im svaka cast sto su se usprotivili ovakvom stanju a inace i nije bilo nesto bolje. Zato ih podrzavam u njihovim namjerama da poboljsaju stanje u nasoj opstini za dobro bit opstanka naseg naroda na opstini Prijedor. Ferid-leka

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub ožu 24, 2007 9:50 am

Hvala Arci na ovom postu. Moram reci da te dugo nije bilo na Forumu a posto se ni Edin ne javlja, mislim da smo prilicno uskraceni sa informacijama iz PD. Bez vaseg javljanja, nemamo dovoljno informacija i komentara o tome sta se desava na ovim sastancima i mozda i zbog toga ne reagujemo dovoljno.

Ja sam moj komentar na Azrino saopstenje vec napisala na temi "Znam ja njih".
Sto se tice saopstenja koje je Azra potpisala sa odbornicima, slazem se da je ovo sto rade prilicno ruzno i da nema nikakve veze sa politikom. Da ima neke veze sa politikom i da ima bilo kakvih dobrih namjera, bar bi neke od problema koje ste iznijeli na sastanku u Kozarcu, spomenuli i bar bi obecali da ce pokusati nesto uraditi oko toga. Umjesto toga cjelo saopstenje se zasniva na negiranju svega sto je receno na konferenciji za stampu, i to naravno bez ikakvih argumenata.

Po meni je takvo saopstenje zaista ponizavajuce. Znaju kakve probleme imate, znaju da nisu nista uradili i izdaju saopstenje u kojem nas ubjedjuju kako to nije istina.

Sto se tice tvog komentara o jedinstvu tu se potpuno slazem. Znam da i na stranici vodimo razne diskusije i zakacimo se oko svega i svacega ali neophodno je povremeno i preci preko svega toga da bi se nesto bitnije odradilo. U svakom slucaju podrska svima vama koji ste potpisali pismo.

Moram reci i da mi je zao sto mi iz Dijaspore ne mozemo i zvanicno da vas podrzimo jer nemamo Udruzenje koje bi stajalo iza ovog sto pisemo na stranici. Koliko su bitni ovi pojedinacni komentari, ne znam.

Selam

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » sub ožu 24, 2007 10:19 am

Konacno jedna vrlo znacajna tema na forumu. Ne zelim reci da i druge teme prije ove nisu bile znacajne, ali uvidzam vaznost i znacaj politickog trenutka i zahvaljujem Satku na postavljanju teme. Moje je misljenje da bi sada trebalo ustrajati u iskoristiti ovo zajednistvo te pokusati dati sto vecu medijsku pozornost svemu. Njihov naj jaci adut je nasa rezjedinjenost koja se vjesto koristi protiv nas i nasih interesa. Njihova politika je:" Pricaj jedno, misli drugo, a radi sasvim trece ", i to im prolazi bas zahvaljujuci nasoj razjedinjenosti. Trebalo bi sto jace djelovati u cilju razrjesenja duznosti (nazovi) nase predstavnice a mislim isto tako da bi to trebao odraditi Murselovic uz zajednicku podrsku svih ostalih potpisnika ovog pisma. Dokle cemo tolerisati mi Kozarcani da samo naj manje mrvice dopadaju kozarcu?? Nigdje informacije npr. koliko ce sredstava od one velike donacije za snabdjevanje vodom pripasti Kozarcu?? Taman onda kad se sretstva istope kroz razne polu projekte po srpskim (kako oni zovu) izbjeglickim naseljima ( Urije, Orlovci,itd.) pitat cemo se jesmo li mogli drugacije ?? Naravno da nemozemo drugacije sve dok gdza:Pasalic radi i govori protiv nas i sve dok se konacno ne ujedinimo kao u ovom pismu i pocnemo zajednicki djelovati. Moze li se kako napraviti jedna oficijalna anketa podrske ovom pismu ovdje na stranici koja bi jos jednom pokazala koliko nas stoji iza ovoga.

hutko
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la hutko » sub ožu 24, 2007 10:30 am

Mislim da smo velikim djelom za ovo stanje MI sami krivi,kad kazem MI mislim na nas iz Dijaspore...Svako od nas je ima sansu da glasa,mozda se situacija nebi puno promjenila ali sigurno bi imali jos odbornika koji bi se mogli nositi donekle sa ostalim u Opcini ...

Negdje sam procitao, Ako ti nes da se bavis politikom hoce ona stobom, u Opcini se bas to desava,nije da necemo nego nemozemo imamo par odbornika u Opcini i jasna stvar da ce oni uvjek da budu preglasani.

Nas pozdrav treba da bude ---->KOZARAC OPCINA
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

picadilly
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la picadilly » sub ožu 24, 2007 10:37 am

Gospodo kako mi pisemo i dajemo komentare i drugi isto citaju i razmisljaju o protiv mjerma pa Vas molim da komentari budu mudri.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sub ožu 24, 2007 10:41 am

Kad ja kazem da ne mozemo sve u javnost, onda nismo dovoljno transparentni. Kad otvorimo temu javno, oramo paziti sta pisemo...

Sto se tice ove teme, nema se sta kriti, jedino sto nam se ne smije desiti je da se ova diskusija pretvori u bunt, jer nam ne treba zaostravanje situacije, vec 'normalna' diskusija argumentima i cinjenicama. Primijetio sam vec ranije da dok mi spomenemo 1992., druga strana to vidi kao nacionalizam. Da ne bi postalo nacionalizam, ogradite se od pridjeva i ruzunih rijeci, nicemu nece pomoci. Za ostalo mislim da svako treba da pise sta misli.

NN, podrska iz dijaspore se moze dobiti od Svjetskog saveza dijaspore ako bude potrebno.

Arci, ovo jeste politika, a ti jesi dobar politicar, iako ne takav, ... s pravom.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub ožu 24, 2007 10:56 am

Satko,

ne znam koliko trenutno podrska Svjetskog saveza dijaspore znaci u ovom slucaju.
Mi smo Azrin rad i njene izjave diskutovali 2-3 mjeseca na ovom Forumu i niko se iz tog Saveza nije ukljucio u diskusiju. Ne znam ni da li su se na nekom drugom mjestu ukljucili i koliko su upoznati sa cjelim problemom.

Za razliku od njih, mi smo na temi "Znam ja njih" napisali oko 450 komentara i veliki broj njih se odnosi na Azrine izjave. Veliki broj ljudi jeste izrazio nezadovoljstvo njenim radom.
Imali smo takodje i '"cestitku drzavnosti" i na njoj preko 60 komentara gdje su ljudi pokazali svoje nezadovoljstvom njenim radom.

Ako se u Saopstenju vec trazi smjena Azre Pasalic onda bi bilo korisno da se zna i da tu smjenu ne traza samo 33 potpisnika pisma vec da je taj broj daleko veci. Ali kako uracunati sve to sto je receno ovdje i sve nas koji smo se izjasnjavali ako nemamo Udruzenje koje bi stajalo iza toga?

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » sub ožu 24, 2007 11:02 am

Hutko jarane to sto pominjes prosle izbore imas potpuno pravo. Srecom po tom pitanju je moja savjest mirna ali u svakom slucaju trebalo bi da se zamisle oni koji nisu glasali uopste prije nego sto komentarisu bilo sta. Iskrena podrska Satkovim komentarima od mene a za Arcija bih samo porucio da se malo cesce javlja jer siguran sam da on uziva puno veci respekt kod naroda nego sto on to sam misli.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » sub ožu 24, 2007 11:19 am

Picadily hvala na upozorenju, ali ne vidim razloga da ne iznesemo svoja misljenja. Ja sam samo usporedjivao a ako ko misli drugacije toje njegovo misljenje.Jos jednom puna podrska potpisnicima pisma a i mi bi mogli sto rece Satko preko svjeske organizacije da napisemo jedno pismo ili peticiju za podrsku nasih odbornika u skupstini opstine a takodje i u skupstini republike srbske. Arci ti si jako dobar politicar i ne posustaj sto rece Hanas imas od nas puno potporu. selam Kozarac FERID-LEKA

Secko_K
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Secko_K » sub ožu 24, 2007 12:10 pm

Postovani prijatelji Prijedora i podrucja koje pokriva Opstina prijedor drago mi je dasmo se malo poceli buditi sve dosad smo zivjeli u nekakvom da kazem mraku sutili, radilo se tu i o vaznim stvarima kozarcani su uradili dosta pozitivnih stvari,ali sad bi se odnosilo na kompletan okrug OP vjerovatno se cekao ovaj trenutak da progovore odbornici pravo da vam kazem dosad nisam ni znao koje sve u opcinskom odboru ali izgleda da ima sve svoje vrijeme zato smatram da je bilo dosta sutnje.
Nakon presude Haskog Suda bilo bi red dase presuda pocne sprovoditi i na podrucju opstine prijedor

Zato podrzavam otvoreno pismo odbornika.

Sto se tice nas u dijaspori potrebno bi bilo mozda otvoriti jednu posebnu diskusiju o organizaciji dijaspore primjer potpisivanje peticije o necemu ali prvo je potrbno donijeti neku odluku i to mozemo odraditi preko nasih klubova u dijaspori.

Predlazem radi sigurnosti da ipak neko kontrolira ove izjave pa ako bude kakvih neadekvatnih dase automatski izbrisu.

Jos jedan predlog dase pozovu svi gradzani Opstine Prijedor koji smatraju ovo ispravnim da daju svoje misljenje bez obzira na nacionalnost.

Tako bi vrijedila parola koja je napisata <Probudi se nesto se desava tvoja se sudbina rjesava,> fino receno zar ne.

Lijep pozdrav svima
K1l2cS3f1k

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sub ožu 24, 2007 1:09 pm

Vuk dlaku mijenja, cud nikad. Ako budemo ocekivali da nam druga strana izide u susret i pomogne u rjesavanju nagomilanih problema, varamo se. Njima je glavni cilj nastaviti etnicko ciscenje sa svim mogucim sredstvima, ( smjena Bosnjackih politicara po istocnoj Bosni ), i pokusaj izjednacavanja krivice. Nazalost, mnogi politicari iz Bosnjackog reda, uz neke iznimke, vise se bore za svoje licne interese nego za one koji su ih birali. Ako nane Fata Orlovic dobije vecu podrsku od svih nam politicara u anketi Hayata, a bori se samo za svoje, jasno nam je kakvo je misljenje o nasim politicarima. Zato je ovo otvoreno pismo tracak svjetlosti jer kao sto se vidi, stranacke boje su ostavljene iza, nastupa se zajednicki. Moramo ih podrzati ako zelimo da se nepravda ispravi, a zelimo, svi argumenti su na nasoj strani. Nismo se mogli oduprijeti agresiji '92. iz mnogo razloga, ali sad se moramo boriti svim dozvoljenim politickim sredstvima da se zaustavi genocidna politika. Ako su Srbi za suzivot i toleranciju, zasto to ne pokazu na djelu, a ne da se samo deklarativno izjasnjavaju. Moraju shvatiti da ta politika vise ne prolazi, dobro su nas opekli da bi im vjerovali, ali to neznaci da nismo za fer i posten dijalog. A ako svaki nas pokusaj za rjesavanje problema docekuju na noz i proglasavaju nacionalizmom, znaci da ne odustaju od velikosrpske politike.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sub ožu 24, 2007 4:29 pm

Udruzenja u dijaspori ima u svim zemljama gdje su nasi ljudi. Cesto su organizovani i spojeni u Savez gradjana BiH u dijaspori i njihov glas danas je itekako vazan. Ne mislim da sad trenutno trebamo ganjati njihovu podrsku, jer bismo ispolitizirali situaciju. Medjutim, ukoliko je ovo pismo upuceno slijepcima, onda ce trebati i vise medijske paznje a time i podrska s drugih strana.

Ono sto Kozarcu (a vjerovatno i Prijedoru) treba je jako udruzenje koje okuplja i ljude u BiH i one vani. Udruzenje Kozarac.ba., ali posto ga nema, ima zasad ovaj forum. Ako je bio vazan u decembru (Znam ja njih) danas je jos vazniji, jer svakim danom okuplja sve vise ljudi (istina vise citalaca).

Pojedinci ili ne, sto vise reakcija i uopste podrske ovakvim pismima je znak tim ljudima koji su sve pokrenuli da nisu sami, a znak i onima na koje se odnosi da iza tih stavova stoje i mnogi drugi.

Ta podrska se ne odnosi samo na ovaj slucaj, vec i na cinjenicu da su se svi ti ljudi konacno udruzili i da nema podjela po stranackoj, lokalnoj ili bilo kojoj drugoj osnovi. To je po meni najvaznije sto se trenutno u Prijedoru desava i to moramo pozdraviti i podrzati.

Selam Prijedor

hutko
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la hutko » ned ožu 25, 2007 1:33 am

Neznam o cemu pricas satko o u jedinjenju dijaspore ,ako mislis na nas sa stranice kozarac.ba , e to je OK ali ako mislis na ljude koji su u dijaspori,konkretno CH VARAS SE ,pa mi u Bernu imamo Ambasadu Bosansku ,a nasa ambasadorka nalazi vremena da ode na jednu FESTU Latina ,a ne nalazi shodno da se raspita imali Bosnjaka i njihovi organizacija u Kantonu Bernu, ovo pisem zbog toga sto znam da oni ovu stranicu vrlo dobro promatraju i upucujem jim poziv da se jave i nama "PONEKAD AKO NAJDU VREMENA"

POZIVNICE SU SLATE DA SE JAVE ,ALI OD TOGA NISTA (MI SMO DZEMAT)

Hutko!!!
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 10 gostiju.