FOND ZA SKOLOVANJE

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Mase
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

FOND ZA SKOLOVANJE

PostPostao/la Mase » ned ožu 11, 2007 11:58 pm

Na žalost 1992 godine svi stanovnici Kozarca i njegove okoline su morali da napuste svoja ognjišta iz nama dobro poznatih razloga. Večina stanovnika naše regije je našla utočište i privremeni smještaj u nekim od evropskih zemalja. To privremeno je postalo stalno , a neki su otišli i u prekookeanske zemlje. Na pitanje zašto su ostali izvan Bosne i Hercegovine odgovaraju, zbog sigurnosti naše dijece i mogućnostima za obrazovanje i školovanje. Mnogi odrasli kozarčani su verifikovali svoje diplome, nastavili sa školovanjem ili počeli ponovo da studiraju. Neki već rade kao ljekari, profesori, asistenti na fakultetima, pišu magistarske ili doktorske disertacije. Svoje školovanje plačaju privatno ili putem raznih stipendija ili državnih kredita.
A šta je sa našom kozaračkom dijecom koja žive u Kozarcu? Kako oni da se školuju? Ko će njima da plati obrazovanje? Hočeli oni imati šansu da budu naši ljekari, profesori...
U kojem stoljeću će Kozarac imati nekog da zamjeni našeg r.doktora Jusufa, kada čemo imati našeg covjeka u opštini, kada će Kozarac imati svoju elitu inteligencije koja živi i radi u Kozarcu. U Kozarcu ima mnogo darovitih učenika koji ne razmišljaju o srednjoj školi, a kamoli o fakultetu. Oni žive na ivici egzistencije. Pa iz tog razloga HO Jetimi je odlučila da pokuša pomoći učenicima i studentima sa slabim materijalnim stanjem.Več dugo vremena HO Jetimi vode razgovor sa svojim saradnicima u Kozarcu i izvan njega i došla je na ideju o osnivanju fonda za školovanje. Za dobijanje pomoći ili stipendije iz ovog fonda učenici slabog materijalnog stanja bi trebali da podnesu kratku biografiju, potvrdu o školovanju i uspjehu. Kada HO Jetimi dodjeli nekom stipendiju ili pomoć, stipendisti tog fonda bi bili dužni da izvještavaju organizaciju o svom daljem uspjehu i školovanju. Za učenike poslije svakog tromjesečja a za studente poslije svakog semestra. Novac bi dobijali svakog mjeseca ili kao jednokratnu pomoć, a mogu da ga utroše za plačanje stanarine, školovanj ili stručne literature. Sve pomoći i stipendije su nepovratne a svaki završeni student ima moralnu obavezu za pomaganjem sličih u budučnosti bilo preko nas ili sam.
Å koluj mo naš Kozarac jer samo tako smo priznati i respektovani.
Sve ostale informacije uskoro na www.jetimi.de
Ja molim Allaha da nam podari razum i čistu dušu.
Maše”¦
Ono sto vam Poslanik donese, to uzmite, a ono sto vam zabrani, ostavite!

Sebina
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la Sebina » pon ožu 12, 2007 10:30 am

super ideaja! i naravno pomocu koliko mogu...

Pajdo1
Početnik
Početnik

PostPostao/la Pajdo1 » pon ožu 12, 2007 12:47 pm

Ideja je super ja cu je podrzati a preporucicu i ostalima
samo obrazovan covjek moze da se bori sa danasnim probremima .

satu19
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la satu19 » uto ožu 13, 2007 4:39 am

Odlicna ideja mashAllah, za svaku pohvalu. I ja takodjer podrzavam ovu akciju.
786

Saud_ch
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la Saud_ch » uto ožu 13, 2007 10:46 am

Tu sam takodzer!!

Sellam

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » uto ožu 13, 2007 5:15 pm

Dok dise i nada se, uvijek uz Vas.
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » čet ožu 15, 2007 9:39 pm

Odlicna ideja i naravno imate i moju podrsku.

Pored toga rekla bih jos par stvari:
Postoje i stipendije koje opstina daje srednjoskolcima i studentima. Oglas za ove stipendije izlazi negdje u novembru i prije 2 godine je Edin Ramulic pisao o tome na stranici, ustvari to je bio tekst iz Kozarskog vjesnika gdje je oglas bio objavljen.

Ne znam koliko nasi ucenici znaju o ovim stipendijama i koliko se njih prijavljuje za stipendije, pogotovo za srednju skolu.
Prilicno sam sigurna da nama u skoli niko nije pricao o ovim stipendijama a bilo je ucenika koji su sigurno mogli i trebali da dobiju ovu pomoc.
Ako se Kozarcani i prijavljuju a ne dobijuju pomoc onda bi trebalo traziti neke pare i iz Sarajeva i zaliti se zbog toga....

Ono sto hocu da kazem je da pored akcije koju pokrecu Jetimi, postoje i drugi nacini da se dodje do stipendija i finasijske pomoci ali ne znam koliko nasi ljudi znaju o tome i koliko su zainteresovani da urade nesto oko toga.

Mislim takodje i da uspjeh ove akcije koju pokrecu Jetimi zavisi i od nasih nastavnika i direktora. Ako bi se oni malo vise angazovali i bar ponekad pisali o skoli i djeci kojoj je potrebna finiansijska pomoc... onda bi i odziv ljudi bio veci. Sumnjam ipak da ce se neko od njih javiti.
Evo i tema stoji vec nekoliko dana i niko se nije javio iz Kozarca da kaze kako je ovo dobra ideja i kako bi ovakva akcija bila od koristi.
(Nemojte samo reci nema interneta u Kozarcu!)

Jos jednom, nije mi cilj da kriitkujem, hocu samo da kazem da bi svi zajedno mogli mnogo vise da pomognemo i uradimo ali ako ne moze drugacije, red je da pomognemo i ovako i ja cu ucestvovati i pomoci cu koliko mogu.
Selam

AdsBot [Google]

PostPostao/la AdsBot [Google] » pet ožu 16, 2007 10:01 pm

Ja mislim da je osnovni problem to sto mi nista ni neznamo o kozarcu , niti koliko je djece niti kakvog imovinskog stanja .
Ideja kao takva nije losa stim sto se na tome mora vise raditi .

Mase
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Mase » pet ožu 16, 2007 10:39 pm

Tema je otvorena da bi se narod informisao o temi uopste. Naravno da se mora na ovome raditi, Organizacija Jetimi pokusava skupiti sve potrebne informacije o svemu sto se ovog problema tice ali nam je potrebno malo vremena. Dobili smo puno mail poruka i pitanja za nacin financiranja odnosno donacija. Imamo tri osobe koje su izrazile zelju da finaciraju po jednog studenta ili srednjoskolca, nasa Organizacija ima plan da financira dva studenta, toliko smo sad kadar. Mnogima je puno dati jednu stipendiju ali zato imamo Organizaciju gdje mozemo svi dati koliko smo to u mogucnosti i iz tog budzeta finacirati nase ucenike, na taj nacin imamo plan stpendisati ova dva studenta. Slazem se sa komentarom ispred ovoga, problem je slozen i nije lak ali ipak postoji mogucnost za ovom realizacijom ako budemo skupa. Uskoro vise informacija... Mase.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.