Istinski Islam ili nesto drugo :)

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 1:55 pm

Cuvaj se robe, cuvacu te i ja, to su Bozije rijeci,
Ovo nisu Aba Bozije rijeci i zaista me cudi kada kazes da necemo ovdje mjesati Bozijeg Poslanika, sto se tice linka kojeg je daus postavio mogu reci da bih i ja mogao postaviti jos mnogo drugih linkova ali ja bih vise volio da je daus rekao kakva je on to pitanja postavio...

Ja sam bio jedan od pokretaca Aktivne islamske omladine u Sanskom Mostu, i ja vrlo dobro znam ovu problematiku, ali na kojoj osnovi vi zelite da diskutujete, nema u islamu "Ja mislim", svoje misljenje mozes baciti macku o rep, u islamu je sve jasno definisano i ako se u necem ne slazemo onda se pozivamo na Knjigu (Allahov govor) i na Sunnet (praksu Poslanika)

To je sigurno tako i to je ISLAM htjeli vi to prihvatiti ili ne i vratiti se vjeri ne znaci jahati kamile nego vratiti se u okrilje vjere i praktikovati vjeru, obavljati namaz itd.

Prvo za sto cemo biti pitani nisu vehabije vec nas NAMAZ kakav je nas namaz, draga braco, dajete malo govorite o Bosnjackom islamu, daj da vidimo sta je to istinski islam...

Dajte mi dokaze i ja cu vas slijediti...
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 2:08 pm

Uzviseni je rekao:

“Upitaj: “Ko vas hrani s neba i iz zemlje, cije su djelo sluh i vid, ko stvara zivo iz nezivog, a pretvara zivo u nezivo, i ko upravlja svim”? - “Allah”! - reci ce oni -, a ti reci: “Pa zasto ga se onda ne bojite?” (Prijevod znacenja Kur”™ana, Junus: 31)

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 2:08 pm

I kaze Uzviseni:

“A ako ih zapitas ko ih je stvorio, sigurno ce reci: “Allah!” Pa kuda se onda odmecu?” (Prijevod znacenja Kur”™ana, Az-Zuhruf: 87)

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 2:09 pm

Uzviseni kaze:

“Reci: “Meni je naredjeno da samo Allahu robujem i da Njemu nikoga ravnim ne smatram; Njemu ja pozivam i Njemu se vracam.” (Prijevod znacenja Kur”™ana, Er-Ra”™d: 36)

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 2:10 pm

Uzviseni je rekao:

Reci: “O ljudi, ja sam svima vama Allahov Poslanik, Njegova vlast je i na nebesima i na Zemlji; nema drugog boga osim Njega, On zivot i smrt daje, i zato vjerujte u Allaha i Poslanika Njegova, vjerovjesnika, koji ne zna da cita i pise, koji vjeruje u Allaha i rijeci Njegove; njega slijedite - da biste na pravom putu bili!” (Prijevod znacenja Kur”™ana, El-A”™raf: 158)

dina1
Početnik
Početnik

Sellam

PostPostao/la dina1 » sub vel 24, 2007 2:10 pm

CITAM OVE VASE KOMENTARE I CUDIM SE DA TAKO NESTO MOZETE MISLITI O NASOJ BRACI MUSLIMANIMA.
NEZNAM STA VAM SMETAJU NJIHOVI POSTUPCI,PA ZAR SE NE ZAPITATE OD SAMIH SEBE KAKAV SAM JA MUSLIMAN?
DALI JA KLENJAM NAMAZ
DALI OBAVLJAM SVE ODREDBE ALLAHOVE KOJE JE ON VAMA NAREDIO
MENI SE LICNO SVIDZA STAV NASE BRACE
SVE STO ONI KAZU PA ZAR NIJE TO PO IZVORNOM ISLAMU,
NEVOLE ONE KOJI NEKLANJAJU,NEVOLE ONE KOJI TROSE ALKOHOL,KOJI CINE BLUD;ZENE MORAJU DA NOSE HIZDAB I MNOGE DRUGE ZAHTJEVE PA ZAR NAM DRAGI ALLAH NIJE SVE TO NAREDIO U KURANU;I JOS MNOGE NOVOTARIJE KOJE SE KORISTE KOD NAS U BOSNI
UCENJE JASINA MRTVIMA ,DAVANJE MEVLUDA , ZAPISI I HAMAJLIJE
PA SVE NAM JE TO ZABRANJENO U ISLAMU A U NAS SE U BOSNI PRAKTIKUJE TO PA KAKO ONDA MOZEMO DA KAZEMO DA HOCEMO DA SLIJEDIMO VJERU PRADJEDOVA A NEZAPITAMO SE DALI JE TO SLIJEDZENJE ISPRAVNO SAMI SE MORAMO UVJERITI I MNOGO NASU VJERU PROUCAVATI DA BIH MOGLI NESTO KOMENTARISATI,
A ZAPITALIMO SE ZASTO BAS U NAS U KOZARCU LJETI DZAMIJE SKORO PRAZNE U AKSAM I JACIJU A KAFICI PUNI NIGDJE MJESTA NEMA PA KAKAV MI TO ISLAM IMAMO,PA ZAR NISU NASA BRACA MUSLIMANI U PRAVU RAZMISLITE O OVOME DOBRO PA NAS ALLAH NECE KAZNITI KAO 92!!!!!!!!!!

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 2:10 pm

Dajte malo dokaza ako istinu govorite...

dina1
Početnik
Početnik

SELLAM

PostPostao/la dina1 » sub vel 24, 2007 2:20 pm

Jos sam zaboravila da kazem da i nase zene razmisle kao se oblace

Dali to pise u Kuranu da mogu da se nose tako skoro polugole

kod nas u Kozarcu ljeti nemozes posteno da izadzes u carsiju Allah da ns sacuva od svakoga zla nemozes da gledas normalno

A vamo komentarisu Vehabije sekta ,a mi kakav islam praktikujemo je pravi put,malo nas je na pravom putu vrlo malo

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 2:28 pm

Ja i dalje smatram da je neznanje osnovni problem...

Hvala Allahu, Koji poducava peru, Koji covjeka poucava onome sto ne zna. Hvala Allahu, Koji je one koji vjeruju iz tmina na svijetlo izveo i na pravi put ih uputio. Neka je Allahov blagoslov na Ucitelja koji upucuje najboljoj uputi, naseg vjerovjesnika Muhammeda,sallallahu alejhi ve selleme.

Najuzvisenija znanost jeste spoznaja Allaha, a ona nas vodi spoznaji nacina ispovjedanja vjere Njemu. Sto se više siri vjerska znanost, smutnje je sve manje, a neznanje sve slabije. U hadisu se spominje:Vrijednost alima (znalca) u odnosu na abida (pobožnjaka) jeste kao vrijednost punog mjeseca u odnosu na ostale zvijezde.

beri
Početnik
Početnik

PostPostao/la beri » sub vel 24, 2007 2:53 pm

preuzeto sa foruma Kozarac.com

Pripovijeda Seleme ibn Amir: «Jedanput smo klanjali džumu sa Hasanom(Hasan el Basri), pa pošto završismo, okupismo se oko njega, a on zaplaka.» Zašto plačeš? Rekosmo mu mi, a on još više zaplaka , zatim poče:

«A kako i ne bih plakao? Kada bi nam se na vrata ove džamije pomolio jedan od drugova Božijeg Poslanika a.s., ne bi od Islama među nama poznao ništa osim ovu našu kiblu, kuda se u namazu okrećemo...»

«Oh, oh! Prazne želje su uništile svijet. Govora ima, ali djela malo; znanja ima, ali strpljivosti nema; vjerovanje postoji, ali čvrstog uvjerenja nema...»

«Šta je to? Ja vidim ljude, ali ne vidim pameti. Čujem šum, ali ne vidim druga. Ovaj svijet je unišao u vjeru, pa izašao. Znaju šta je dobro, ali ga djelom niječu. Znaju šta je haram, ali ga djelom dozvoljavaju. Vjera im je samo na jeziku. Upitaš jednog od njih da li vjeruje da će za djela račun polagati, a on ti odmah odgovori da vjeruje. Kunem se Gospodarom Sudnjeg dana, da laže...»

«Od svojstva pravog muslimana je: snaga uz vjeru, odlučnost uz blagost, vjerovanje uz čvrsto uvjerenje, znanje uz blagost, blagost sa znanjem, pamet uz blag postupak, otmjenost u siromaštvu, umjereno vladanje u bogatstvu, milost prema potištenu, darežljivost na pravom mjestu i pravednost uz ustrajnost».

«Musliman pravi neće učiniti nasilje ni onome koga mrzi, niti će se ogriješiti pomažući onoga koga voli. Musliman pravi ne ogovara, ponižavajući drugog ne namiguje; ne istražuje mahana; u besposlicu ne govori; bez svrhe se ne zabavlja i ne igra; ne prenosi riječi; ne traži ono što nije njegovo; ne poriče istine, makar se i njega ticalo; ne prelazi granice u isprici; ne sveti se kad nekoga nesreća pogodi; niti se veseli kad neko nešto pogriješi».

«Pravi musliman je ponizan i skrušen, kad je u namazu, on žuri da se Bogu klanja. Riječi njegove su pravi lijek; stpljivost njegova je pobožnost; šutnja njegova je razmišljanje; razmatranje njegovo je pouka. Druži se sa učenim ljudima da nauči, među njima šuti da ne pogriješi, a kada govori, govori da se okoristi.

Ako pravi musliman učini nešto što je dobro, on se veseli, a ako pogriješi, traži oprosta; ako ga pak prekori, on opet od njeg zadovoljstvo traži. Ako ga neko ludo ispsuje i izgrdi, on se opet blagim pokaže. Kad mu se nasilje učini on se strpi i opet pravedno postupa. Ne utječe se drugom osim jedinom Allahu, ne traži pomoć osim od jedinog Allaha. Pravi je musliman među ljudima dostojanstven, a u osami sa Allahom zahvalan. Zadovoljava se nafakom, zahvaljuje se na udobnosti, a strpi se u muci. Ako sjedne sa onim, koji su zaboravili Allaha, on se Allaha sjeća, a ako sjedne sa onima koji se Allaha sjećaju, on traži oprosta za svoje grijehe.

Zatim je Hasan rekao: «Ovakvi su bili Alejhisselamovi drugovi jedan po jedan sve dok nisu pomrli. Ovakvi su bili vaši dobri preci. Vaše stanje se izmjenilo zato što ste vi svoj postupak promijenili. Zatim je proučio ajet:

«Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni svoj postupak, a kad Allah htjedne jedan narod (radi grijeha) kazniti, niko te kazne ne može odbiti i niko im ne može osim Allaha pomoći».
BeRi

pcelica_zz
Početnik
Početnik

PostPostao/la pcelica_zz » sub vel 24, 2007 3:27 pm

Moje misljenje o Vehabijama, nista dobro.... Zasto ovo kazem, zato sto je moja cerka i zet u toj sekti...Prije pet godina kad je moja cerka odlucila da se zavije cijela familija je bila sokirana a o Islamu nije nista znala, znala je onoliko koliko je u mejtefu naucila..Kad se je udala sve se je promijenilo, razgovarali smo sa njom fakticki je molili da se nezavija nista nije pomoglo sad kad je vidim u crnini zabunturitu meni se u zeludcu okrene....Na pocetku muz joj nije dao da dolazi kod nas rekao joj je -Koliko ja puta odem kod svoje mame u Bosnu toliko ces i ti ici kod svoje-. A za deset minuta je kod mene. muz joj je bio zabranio kontakt sa bracom i sestrama kao i sa nama roditeljima bili smo i godinu dana da se nevidimo....Isplakala sam rijeke suza za svojim djetetom obolila na zivce zbog nje, sad mi cesce dodze sama sa djetetom kazem cesce u par mjeseci a njenom muzu smo zabranili da dolazi stace mi kad mi je dijete uzeo i u tu sektu uveo a zena mora muza da slusa takav je Islam taj njihov odreci se svega i rodzenih roditelja, brace i sestara jer su dobili drugu bracu i sestre po vjeri a mi nismo vjernici mi smo za njih nevjernici...Mogla bih jos toga da pisem o Vehabijama, ostavljam to drugima da oni kazu...Mogu samo reci KONTROLISITE SVOJU DJECU, SA KIM SE DRUZE KOGA CE OZENITI drzite ih na oku vise nego ja svoju sto sam drzala, razgovarajte sa svojom djecom vise nego ja sto sam razgovarala sa svojom [Mada sam ja razgovarala sa njima o svemu u nas nije bilo tabu teme kako sa cerkama tako i sa sinovima] al nemoze insan sve znati i predvidjeti...Sellam vam...
Ovo sam napisala na Kozarac.com...
Jos da dodam, vjera i vjerovanje u Allaha je privatna stvar koliko cu ja da vjerujem, klanjam postim dajem zekijat to je moja licna stvar a ne da se mahala pita kakav sam ja vjernik...Ja sam sa cerkom otisla jedan put u njihovu Dzamiju da vidim gdje oni to klanjaju i sta je to u stvari, bio je Vaz za zene...Kad sam dosla pred kako oni nazivaju Dzamiju to su dvije supe u jednoj su zene u drugoj muskarci, kad sam usla unutra nije se imalo gdje sjesti od smeca i prljavstine a sve je smrdilo na neurednost...Pogledala sam oko sebe i prepoznala meni poznate zene te zene dok nisu presle u Vehabije bile su sve samo ono sto neprilici jednoj zeni, pile su kurvale se bile pjevacice po kafanama...Kad je Vaz poceo muskarac je progovorio, mene je iznenadilo jer sam ocekivala da zena drzi vaz zenama naravno sve je islo preko zucnika tako da zene mogu samo slusati ako sta i cuju od djece koja su samo trckarala napolje pa unutra i to sve u obuci...Pitam cerku ko je ovaj sto prica, kaze to je nas Hodza--Ko je on kakvo on zvanje ima jel ovo legalno---Cerka ce---Znas mama on je Profesor i Doktor Islam je doktoriro ali jos nema dozvolu za rad nedaju mu je vec godinama je trazi al ga odbijaju....Kad je Vaz poceo znate o cemu je pricao, cijela prica je bila zastrasujuca, ako zena neslusa muza kakav je Dzehenem ceka ako zena iskvari muzu sta je ceka dva sata je ta tema isla...Cijelo vrijeme je bilo ugnjetavanje zena..Sellam vam...

arci
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la arci » sub vel 24, 2007 3:58 pm

Napisao bih svoje licno misljenje na ovu temu, ali bih u startu zamolio one koji citaju da me ne strpaju ni u kakve tabore. Trenutno sam neko ko obnaša određene funkcije u Islamskoj zajednici BIH, ono sto znate je da sam predsjednik Medzlisa Kozarac, a ono sto ne znate je da sam na zadnjim izborima jos izabran i u Sabor IZ (zakonodavno tijelo koje broji 83 sabornika), znaci aktivno ucestvujem u ovom organizacionom dijelu IZ BIH. Bez obzira na to nebi bilo posteno da i ovim trenutnim problemima nemam neki svoj stav, ljudski je, a ne samo i onaj zvanicni. Necu kao svabo svoje stavove obrazlagati prevodima ajeta nego cu pokusati prirodno iz zivota, jer smo svi mi prvo ljudi pa onda sve ovo drugo. Ljudi su ti i koji grijese i koji cine dobra djela, danas sam ja u pravu, a sutra je neko drugi i zivot ide dalje, sa vehabijama ili bez njih.
Ono sto se osjeti u danasnje vrijeme kada se govori o vehabijama, problem se hoce prelomiti preko koljena i sa jedne i sa druge strane a sto je po meni skroz pogresan nacin iz razloga sto se o ovome dugo sutilo. U vehabijama prvo vidim dzematlije vehabije pa onda strance vehabije. Sve to nije isto. Necu da prihvatim da mi brat musliman po vjeri svabo nije brat samo zato sto je vehabija. Necu ja da budem radikalan kada branim organizaciju IZ BIH, ali isto tako ne dozvoljavam radikalizam kada se ta ista organizacija napada argumentima samo vjerom, a zivota nigdje. Nisu vehabije marsovci nego ljudi od krvi i mesa i staništem koje se zove Bosna i Hercegovina. Otkud tolike konfrontacije i nerazumijevanja, a jedan je Allah dz.s. i samo se njemu obracamo, nesmijemo mrziti nikoga, a kamoli brata po vjeri. Jesam protiv radikalizma, ali on se javlja i zbog onog neznanja koje svabo pominje, ali tog neznanja mozda ima i kod vehabija kada je zivotna sredina zvana BIH u pitanju. Ne moze se zivjeti samo vjera, zivot je i jos puno toga, ne mislim na pravljenje grijeha, ne daj boze, nego na ono sto mi imamo prvo obavezu da sticemo i radimo za svoje familije i da u tome ne izlazimo iz vjerskih okvira. Sve to od nas traze vjerski propisi, znaci raditi, raditi i vjerovati. Nigdje se ne moze biti samo vjerni, jer ne mozemo svi biti profesionalci i zivjeti od vjere, niti su samo vjernici oni koji rade u vjerskim institucijama, mnogo je siri krug vjernika, od onih koji su direktno vezani za vjerske strukture,ali da bi sve ferceralo kako treba, organizacija mora postojati i neka pravila, a koja ne mogu bas iskakati iz karakteristika podneblja u kome zivimo (lahko je u Arabiji biti musliman, ali u RS nije bas). Ne prihvatam pojam VJERNIK PROFESIONALC, a uvijek sam za obicnog clana zajednice vjernika. Na nasem podrucju se praktikuje nasa vjera tako kako se praktikuje, treba mnoge stvari prilagodjavati vremenu, ali ne radikalizirati, treba zajedno mijenjati na bolje i kada je kozaracko podrucje u pitanju. Ima nedostataka, ali ih moramo zajedno popravljati mic po mic preko koljena ne ide jer sa time smo kontraproduktivni, imacemo vise onih koji ce se udaljiti od vjere nego onih koji ce to sve razumijevati i prilaziti u vjeru ne zbog arcija i organizacije, nego zbog samog sebe i Sudnjeg dana, kada cemo svi odgovarati pred nepogresivim i tu nece biti nikakvih stela niti poznanstava, svak ce odgovarati za svoj udio u svemu, pa i oko ovoga sto nam u cjelini nije bas sjajna situacija kada je posjecenost bozijih kuca u pitanju. Svak sebe prvo pogleda u ogledalo pa se upita i odgovori na sva ova pitanja koja nam je i svabo naveo i onda cemo doci i na zajednicu u cjelini. Tada nece biti tema vehabije nego sami mi kakvi smo i sta ocekujemo u buducnosti ako ostajemo takvi ili trebamo nesto ciniti da se mijenja ono sto ne valja. Slazem se sa svabom, tada ce vehabije biti na margini kada je razmatranje o vjeri tema, jer cemo onda o svemu sto se prakticira u nasoj vjeri a sto ne valja mnogo otvorenije i postenije postavljati na pravo mjesto, a nece to morati samo vehabije koristiti u svojim po meni radikalnijim djelovanjima. Ovaj radikalizam i suprotstavljanje IZ BIH ih je postavio tu gdje se sada nalaze, a mislim da se sve to uz uvazavanje i razumijevanje i jednih i drugih moze rijesiti. U tom pravcu sam spreman i aktivno djelovati.........................ARCI.......

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 4:39 pm

Pokusacu ovaj put bez prevoda komentara ajeta, jako je ovo oruzje Arci, i reci nesto onako kao obican covjek grijesnik...

Ja sam igrom prilika i kroz tesko iskusenje dosao do spoznaje u postojanje Allaha, ja sam se napio s Njegovog izvora i ja imam, ljudsko pravo da vjerujem u Njega i da sav svoj zivot posvetim Njemu, to da li ce biti kozarac.ba ili ne onda izgleda najmanje bitno, ali ja takodjer ne bjezim od realnosti i svakodnevnih izazova zivota...

Ono sto bih volio reci jeste, da je u ovo napacenu Bosnu u doba agresije, pored svog bjelosvjetskog sljama, stiglo i nekoliko istinskih mudzahida, koji su donijeli dzihadsku akidu u ovo podneblje gdje je islam zbog komunizma a i nemara nas samih spao na niske grane...

Imao sam priliku biti rame uz rame s tim borcima i znam da su to iskreni mu'mini, jednom mi je jedan rekao:"Brat, ja sam ovdje dosao u dzihad, ali ja sam sad zbunjen, ja ne vidim muslimane" Kako ce ih vidjeti kad ih on trazi u dzamiji u pokornosti u radu za islam...

Prilikom potpisivanja Dejtonskog sporazuma, prvi uslov je bio rasformiranje Odreda, citav svijet se plasio te skupine, znate zasto? Zbog ideje koju su nosili...

Odred je rasformiran a kasnije je registrovano sasvim legalno udruzenje Aktivne Islamske Omladine

Ova nasa omladina je iskreno prihvatila vjeru, ali im nije ona data na nacin koji bi mi bili u stanju svatiti...

Od onoga iskrenog Daije, koji je pozivao, desilo se copy-paste, copy-paste-copy-paste i na kraju je ispao Bošnjo s dugom bradom i kratkim hlacama, bez ahlaka (lijepe naravi) bez osjecaja za oprastanje, bez osjecaja za pedagogijom i svega onoga drugoga s cim se mora naoruzati jedan Borac na Allahovom putu...

Braca su napravila mnogo gresaka ali i oni polako svataju pogreske, ove laste ne cine proljece, ali isto tako veliku odgovornost snose i clanovi IZ-a koji dozvoljavaju da se rijec "vehabija" uopste koristi, jer su nam tu rijec ubacili Allahovi neprijatelji da se u stranke podjelimo i da bez borbenog duha ostanemo...

Ja za sebe kazem da sam Selefija, hocemo li malo o njima...:)

Ima u Bosni i sufija i dervisa i sija cak, pa eto nek bude i vehabija...

Ja reisa jos uvijek smatram kao emira s tim da nema pokornosti stvorenju u neposlusnosti Gospodaru...

A hvala Allahu u islamu nema posrednika i svako sam s svojim Gospodarom razgovara, a dovoljan nam je On kao zastitnik...

El fatiha...

satu19
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la satu19 » sub vel 24, 2007 4:54 pm

Generalno, moramo da se odlucimo, kojim putem cemo ici u nasim zivotima, a to je individualna stvar, donesena na osnovu zdravih nacela i zakljucaka. Islam nije "ispranje mozga" kao sto se nekima cini. Vjera je cista od toga. Mi nemozemo nikada znati sta je dobro po nas osim onoga sto nam je Allah dz.s. naredio i Poslanik savs prenio. Problem je u nama jer smo u dzehlu, neznanju, ubrizgane inekcije o snovima o evropi, demokratiji, modernizaciji, napretku, zgrtanju dunjaluckog znanja, imovine, su ucinile svoje. Samo prije 40-50 godina nase nene su bile prekrivene, cak su nosile zarove, za koje danas Reis tvrdi da su "nepotrebni i stvar ukusa, a o ukusu se ne raspravlja". Da li to znaci da se slaze sa komunistima sto su ih ukinuli? Allahu alem. Niko nije pravio famu niti problem oko toga, dok nisu dosli komunjare, bratstvo i jedinstvo. I sta je nama nasa borba dala? Da upotrebim njihov slogan? I sta je nama nasa borba dala? Naravno ironicno! Samopreispitivanje je od kljucne vaznosti ovdje. Ljudi vjernici, nas podsjecaju samom pojavom na Allaha dz.s., na ahiret, na obaveze prema Gospodaru, na polaganje grijeha i na Sudnji dan. Za neke je to najdalji cosak njihovog uma, u koji niti sami nesmiju da pristupe. Opet neznanje, strah, mozda cak i iz strahopostovanja prema vjeri, pojedini se plase da nisu dovoljno dobri, da nece uspjeti sve da odrade, neki ne vole da rade stvari parcijalno, hoce sve odjednom, perfekcioniste. Islam je jedan, Allah subhaneh je jedan, bezuslovno prihvatajuci svakog individualca, sa njegovima mahanama i vrlinama. Predaja je bitna, sto je medjutim nama, kao ljudima vrele krvi tesko, plahi smo. U Islamu se treba znati predati, predati kontrolu i upravljace nekom drugom, naravno do odredjene mjere, Allah subhaneh je dao razum i intelekt da se zdravo razlucuje i donose odlukue, ali za koje cemo isto tako odgovarati pred Njim, inshAllah. Poruka za kraj, skuceni horizonti nisu nikad na hair izasli, necu da ih nazovem stranama u konfliktu, ipak su svi braca muslimani, i jedni i drugi, uz Allahovu pomoc da se organizuju kroz dijalog za uspostavljanje normalnih odnosa. Vrijeme nam prolazi, treba koji sevap zaraditi za vage, a melek smrti nece se okrenut nazad i reci (euzubillahi) :"Halali pogrijesio sam, nisi ti na redu!"-jer meleci ne grijese apsolutno nikada.
Mir sa vama,........draga braco muslimani.
786

Mase
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Mase » sub vel 24, 2007 6:11 pm

Moram priznati da nisam procitao sve komentare, da moje priznanje bude potpuno nisam htijo citati jer tacno je da je problem broj jedan - neznanje. Ako vehabije negativno utjecu na vas Iman, ometaju vas u klanjanju, smetaju vam, onda ih unistavajte ako mozete. Pojavom nekih grupacija u svijetu i Bosni doslo je do srkleta naroda ali iz raznih razloga. U zemlji kojoj zivim postoje razne grupe ljudi koje komentarisu ovaj problem. Gledano globalno na Bosnu mozda to i jeste neka vrsta problema ali je daleko veci problem kada neko kaze: Od kud ovolike vehabije u nasoj dzamiji, zar nije iskrenije reci: A gdje su nasi bosanski muslimani danas na namazu. Imam puno toga reci ali cu ipak skratiti iz vise razloga. Moramo povecati nas Iman, moramo paziti da nas neko ne ometa u klanjanju, da nas ne vrijedza, da nam ne napada Poslanika... i puno toga jos. Paziti na ove stvari znaci biti na pravom putu i nemati strah od ljudi koji isto ovo prate. Nisam cuo jos da je aktivna islamska omladina nekog ometala u namazu i da ne nabrajam dalje. Nezaboravite zadnje dvije rijeci naseg Poslanika: NAMAZ, NAMAZ...

Naravno nastavlja se...

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 23 gosta.