Forum o forumu

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

Forum o forumu

PostPostao/la Satko » sub vel 24, 2007 12:27 am

Pratim ovu stranicu vec tri godine (ukljucujuci i bihcom.com na kojem je Svabin Jutarnji prvi sakupio Kozarcane na internet krajem 2003.) i dosta toga upada u oci, ali zadnjih pola godine vidim ono sto svi valjda vide, a to je nacin na koji pisemo, razgovaramo, pa i nacin na koji NE razgovaramo na ovom forumu.

Necu o ljudima, necu ni primjere (jer i time diram u ljude, a to mi nije cilj niti je potrebno), ali vise puta se desava, na razlicitim temama, medju razlicitim clanovima, da se upustamo u takve prepirke i licne diskusije da se voda zamuti i ako nema mulja. Na momenat vjerovatno zanimljivi dueli se pretvaraju u kolotecinu koja nas sviju umara...

Kad sve prosijes i podijelis, ostaju dvije najvaznije kategorije koje od foruma prave nesto sto ne bi trebao biti (ima ih jos ali ove dvije su velika vecina):

1. Clanovi koji samo citaju;
2. Clanovi koji pod maskom slobode govora kazu manje vise sve sto im padne na um.

Ova prva grupa se ponasa kao da je forum Svabin "jutarnji".
Uzmu procitano na znanje i ne pada im na pamet da ista kazu, bez obzira na vaznost teme po njih same.

Ako ponekad i nesto kazu, tesko se prevare pa to urade jos jednom. Za stranicu od toliko clanova i sa toliko zanimljivih i vaznih tema, vezanih za mjesto koje nam je svima drago i u kojem se toliko stvari moze uraditi i popraviti, jednom rjecju: Cudno. 120 clanova na stranici svako vece, 2 reakcije na forumu dnevno!! Tu kotiramo na 108. mjestu u BiH (ovo sad bubam da budem slikovit).

A forum nije (samo) za citanje Kozarcani. Forum je forum, mjesto za diskusiju. Nemam iluzija da ce 1000 ljudi ikad diskutovati, ali ovi sto se javljaju su vise nego usamljeni.

Ako nam nije navika da pisemo, uvedimo je.

Druga grupa se ponasa (kazem ponasa, a ne da je tako, ali takav utisak imam) kao da je demokratija i sloboda govora povod i obrazlozenje da se kaze bas sve sta se misli. I na brzinu se uvucemo (ni sam ponekad nisam izuzetak, ali to ne znaci da ne mogu o ovom da pisem) u licne prepirke u kojima predjemo nevidljivu granicu prihvatljivog, prije nego sto smo i pritisli dugme i poslali jos jednu reakciju.

Sloboda govora postaje kao Bogom dana za prevodjenje na net svih nasih misli... Sloboda govora znaci i nekad precutati ono sto pomislis. Demokratija je i iz postovanja prema sagovorniku ne reagovati na prvu nego 'istraziti', sacekati da se vidi sta je u stvari po srijedi.

Sloboda govora prestaje tamo gdje pocinje pravo drugog na integritet (tjelesni i u ovom slucaju duhovni). Pravo da se ne bude vrijedjan, omalovazavan, blacen, ismijavan itd.

Nisam rodjen na Marsu i odlicno shvatam da zdrava diskusija u sebi nosi i pomalo ovog sto sad navodim, medjutim u momentu kad te izjave same sebi postanu cilj, nema vise foruma i diskusije. Rezultat su pojedinci koji se prepiru i javno vrijedjaju i ostali pojedinci kojima sve manje pada na pamet da se ikad jave. Rezultat je forum koji se vec neko vrijeme gasi, a steta je da se gasi jer je vise nego vazan i cesto jako zanimljiv.

Sve ovo pisem jer je forum malo pomalo zakocio. Novih tema odavno nema, na stare se sve manje reaguje. I oni koji su se najcesce javljali se povlace ili javljaju da vise nema smisla pisati.

Ja mislim da ima, ali isto tako mislim da bismo svi trebali poceti od one osnovne, a to je postovanje prema sagovorniku i njegovom misljenju i onda kad se ne slazemo.

Malo nas je da se kosimo.

Bujrum...

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 12:48 am

Zanimljivo, buraz, ja sam 24 h na forumu...:)

Nema srme i ostalih koji vodu zamute pa se povuku... Meni je bistriti opet ujutro, ...

Bice foruma, meni svakako govore da spustim loptu...:)
"Svi se Allahovog uzeta cvrsto drzite i niposto se ne razdvajajte."

Pajdo1
Početnik
Početnik

PostPostao/la Pajdo1 » sub vel 24, 2007 8:37 am

Satko ima otvorene oci i nama ih otvara to treba da mu priznomo tacno je to da mnogi samo procitaju foruma a da pritom ni rijec da napisu kao ja smatram da nisam dovoljno dorasto da bilo sto kazem protumacicese drugacije .

Aaly
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la Aaly » sub vel 24, 2007 1:39 pm

Mnogi ne zele diskutovati jer se jednostavno ne zele upustati u diskusiju.

Mnogi misle da su par nikova ovdje na forumu previse dominantni pa se zbog toga ne zele javljati jer misle da nema svrhe posto su tih par nikova uvjek u pravu.

Nekima je svejedno sto sa desava u Kozarcu pa se zbog toga ne javljaju.

A neki samo dolaze da procitaju vjesti uz jutarnju kafu i idu dalje.

Opet drugi od kojih je preko 5000 nisu ni posjetili forum da bi uopste razmislili o pisanju na njemu.
slika

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » sub vel 24, 2007 2:19 pm

Aaly, slazem se sa svime sto kazes, a ja bi dodao da postoji i linija nezamjeranja. Naime, ako se ja neslazem sa necijim misljenjem a znam ga dobro, ili nekog njegovog bliznjeg, teze cu se odluciti na kritiku. Uvjeren sam da mnogi tako rezonuju jer smo mi tek zakoracili u demokratiju. A demokratski je davati, ali i primati kritike, jer se samo tako moze doci do prave istine. Sjecam se da neki ljudi nisu godinama govorili zbog neke izjave, najcesce traca!, sto je pogubno za zdravu diskusiju. Zato cijenim diskusije bez dlake na jeziku (Satko, Svabo, Edo ) sto ce nam pomoci da prije stignemo do cilja.

nido2
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la nido2 » sub vel 24, 2007 4:05 pm

“Biti na Forumu ili ne!!!”, pitanje je sad. Probat”™ cu opisati svoj pogled na tu stvar, makar se sve u meni buni protiv toga. Ja, naime, sto je poprilicno ocito, spadam u onu ogromnu skupinu, sto samo procita sto ga zanima i cera dalje. Kad smo vec kod toga, najradije procitam iskricave komentare nasega Hase- iznoguda, jer se na prvu vidi da se radi o natprosjecno inteligentnom momku, sarmantnom liku i, sto mi je najvaznije, nikada ne posumnjam u njegovu dobronamjernost(nastranu sto voli rock ”™70, tu smo vrsnjaci). Kad su u pitanju vjerske teme, Svabo moze sam protiv svih i moze mu se samo soli na rep staviti, tako da sve sto bi covjek, poslije njega rekao, izgleda poprilicno jadno. Aaly nas uvijek iznenadi sa tehnickim smicalicama, a nanjusio sam da se ispod kore tehnickog genijalca, krije i jedno fino djecje srce i, u svakom pogledu, osobit tip. Vrlo, vrlo mi fale cesci, kratki komentari nase sestre satu19, koje sam vec jednom usporedio sa Ilahijama i kasidima. Kad su humanitarne teme u pitanju, Mase se bori ko”™ lav. Nas Leka, ma gdje bio, sve bi za “Bratstvo” dao, a nekada nismo ni za karte davali, vec smo isli kroz Mehine kuruze. Arman je talentom, a i zvanjem, rodjeni kolumnista i britki komentator i da sam ja neki faktor na toj stranici, vec davno bih ga zamolio da nam povremeno iskomentira aktualne dogadjaje u svijetu, siguran da bi ta kolumna vrvila postkomentarima. Skromni i samozatajni Braco Redzic svakom svojom intervencijom pokazuje poznavanje materije iznutra i manirom rutinera, nudi uvijek prakticna i izvediva rjesenja. Nitko ne zna, tko je nn, ali je vecini draga i ja sam medju njima. Njezina neupitna potreba da na svaki nacin bude na usluzi svome starom kraju, ne moze nikoga ostaviti ravnodusnim. Kad vidim Sildu na forumu, to me asocira na reklamu za pivu, na nekom kombiju, koji juri zracnom lukom, a znam da ce se iza njega javiti cokan ili stelica. Mislim da se poslije njih pojaca i interes zenskog dijela publike, za temu. Negra je do te mjere beskompromisna da pokraj “nekih” autostopera doda gas i uprsce ih vodom. Sto se mog prijatelja Abaza Poljaka tice, svi znate da je jedan od najopasnijih likova u carsiji i bolje mu se ne naci na putu. Dakle, slusaj ovamo, Aba je uvijek u pravu, a ako koji put i nije, bolje vam je jezik za zube. Evo nas i kod Satka i Edina, koje je vezano za ovaj Forum, gotovo nemoguce razmatrati jednog bez drugog. Koliko sam skuzio, ovako virtualno, ta dva momka napravili su stvari, kojima se mozemo samo duboko pokloniti. Taj Satkov “Optimist” napravio je doista velike stvari na materijalnom planu, a i na planu promocije nase stvari. Ramulic je, pak, nevjerojatan izvor podataka i borac bez premca. Uporan je poput Wiesentalla i ne bih se volio naci u kozi onih, koje progoni, zajedno sa njihovom necistom savjescu. Njih dvojicu sam pomenuo skupa, upravo iz razloga sto ih dozivljavam kao politicare, u pravom smislu te rijeci. Dakle, sve ce napraviti da istjeraju ono sto im je na pameti, ali pri tome nikada nece odustati od svog ideoloskog okvira, u kojemu su uspostavili svoj sustav vrijednosti. Iako bas nisam odusevljeni pristalica politicara, nasemu narodu su oni itekako potrebni i obavljaju “prljave” poslove za sviju nas. Kad ih poredim s politickim facama u nasemu okruzju, djeluju mi dosta dobro i moj strah je manji, kad znam da me zastupaju takvi borci . I na kraju, vidim da mi se dogodilo isto ono, sto se dogadja kad se pravi svadba. Pozoves skoro sve susjede, a oni koje nisi pozvao, zamjere ti dozivotno. Eto, mozda zbog toga ne sudjelujem cesce u Forumu. Propustam ja i ici u lov, bacati kamena s ramena i pljuvati u dalj i ne mislim da bih to morao raditi. Mozda je vic samo u afinitetu.
Odvojimo istinu od lazi!

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » sub vel 24, 2007 4:23 pm

thumbup coolgun wewewe KOZARAC.BA

MaliApi
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la MaliApi » sub vel 24, 2007 11:11 pm

JA MISLIM DA JE AALY U PRAVU STO SE TICE NEKI NIKOVA ALI JA SE JAVIM BAS ZA INAT DAM SVOJE "VRLO CJENJENO MISLJENJE" PA NEK SE ONI MISLE,TRBA PUNO VISE RAJE DA SE JAVLJA PA CE NJI BITI MANJE OVO JE NAS FORUM, AKO POGRJESIMO HALALI CE NASI SU "STA CU IM JA STO SE JAVLJAJU"

Silda2_Suad
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Silda2_Suad » sub vel 24, 2007 11:23 pm

Sto si ti Mali upalio velika slova?
Vidimo mi tvoj stomak i bez toga :lol:
WHERE WE EVER BEEN!!

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub vel 24, 2007 11:28 pm

Api, pretpostavljam da si mislio na ovu grupu:
Mnogi misle da su par nikova ovdje na forumu previse dominantni pa se zbog toga ne zele javljati jer misle da nema svrhe posto su tih par nikova uvjek u pravu.
Sta mislis koliko tim nickovima (ljudima) treba vremena da napisu 300 poruka na Forumu? (od tih 300 veliki broj se odnosi na vrlo ozbiljne i vazen teme)

Silda2_Suad
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Silda2_Suad » sub vel 24, 2007 11:33 pm

Ako ima takvih nickova,koji toliko poruka(komentara)napisu,ja samo mogu reci da ih ja licno podrzavam,i da ih rado citam,i komentarisem.
WHERE WE EVER BEEN!!

Mujkan
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la Mujkan » ned vel 25, 2007 12:06 am

Prije svega sellam svima a sto se foruma tice u vecini slucajeva je bolje se nejavljati.Otvori se tema padne par zdravih komentara i onda najcesce pocne prepirka pa se cak i tema zaboravi.Ja redovno citam forum i ibretim se nasim ljudima kako su uvijek spremni za zestoku diskusiju kao primjer navodim temu vatrogasnog gdje kad se treba svadzati jedno javljanje za drugim a kad Hutko upita za clanove sve se umiri.Misljenja sam da je bolje onda pametno sutjeti nego blentavo govoriti i nadam se da ce biti i zdravih tema pa ce se moci svak ukljuciti u njiha bez da bude odma kritikovan.Sellam.

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » ned vel 25, 2007 12:23 am

Statistika sa Foruma: Naši korisnici su poslali ukupno 6178 poruka.

Na stranici ima 6346 clanova.
Prosjek: svaki clan je poslao manje od 1 poruke!

Ako neko posalje 300, to mozete da tumacite kao njegovu zelju da dominira ali isto tako moze da se tumaci i kao da je ta osoba ulozila 300 puta vise napora ili 300 puta vise vremena je potroslila javljajuciu se na Forum.
Kad su Satko, Svabo, Ferid, malidiv, Arci, Mase... u pitanju onda ja to tumacim kao da se ljudi vise trude da urade nesto i da glavni cilj nije dominacija.

Api, slobodno se ti javljaj, ovo je zaista bez ironije, jer vrlo cesto sam i sama trazila da se ljudi ukljuce u raspravu. Slazem se sa tobom, ako pocnete vise da se javljate, ni ovi drugi sto dominaraju se nece toliko isticati, a usput pomocicte im i da znaju koliko su u pravu ili ne, sta dalje da rade...
Selam

svabo
Glavni i odgovorni
Glavni i odgovorni
Kontakt:

PostPostao/la svabo » ned vel 25, 2007 8:44 am

Meni je zalije sto s ovoga foruma malo sta se konkretno realizuje, osim listi s donacijama...

Koliko mi ovdje "brstimo" o spomen obiljezju, ko to ferma? Pa to je samo virtual, to i nisi Kozarcani...

A kad im Kozarcani zatrebaju, onda se iznenada pojave srme, mrme i ostale i razvale na party...

Al' bice bolje, insAllah, ima nas vec dovoljno ovih koji pisemo preko 100 poruka...:)

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » ned vel 25, 2007 9:22 am

Stvarno ovde ne pisem radi isticanja vec uvjek pokusavam nesto da uradim u korist nase zajednice. To se prije svega odnosi na teme donacije,a na druge teme koje budu na forumu javim se opet misleci da cu u necemu pomoci ili da cu upozoriti nekog da mozda pravi gresku sto takodje prihvatam ako neko i mene upozori da ne radim kako treba .Misljenja se stalno ne mogu podudarati ali uvjek mozemo naci neku sredinu. Ovde bi se mozda puno vise osoba javilo kad pojedinci nebi ponekad gledali pravopisne greske,kad nebi omalozavali samu licnost koja pise, a takodje se desava da se ignorise sama licnost i stoga taj isti ne zeli vise da pise. Na neke teme se ne javljam zato sto nije da me ne interesuju vec sam laik o takvim stvarima. Zato bi ja volio da se ovde svi javljaju bez obzira na kojoj temi bili a mi se moramo truditi da ne ignorisemo njegovo pisanje i misljenje.Sto se tice nepoznati nickova ponekad se i ja zapitam sto im se dozvoljava pristup forumu jer stvarno ponekad tako napadnu licnost da se sam sgrazam, ali ima i nepoznati nickova koje rado citam jer stvarno zele dobro nasoj zajednici.

Selam svim kojim kozarcanima,kozarcankama, bosancima i bosankama ma gdje bili Ferid-leka

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 28 gostiju.