Znam ja njih...

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

cercek
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la cercek » čet pro 18, 2008 12:33 am

nisam neki ekspert u izbornom zakonu ali sam uvjeren da su srpske delegate na nasoj opstini izabrali Srbi sa nase opstine da bi u skupstinskim klupama ti delegati izabrali Pasalicku,vjerovatno si aludiro na poredjenje koje sam napravio sa Komsicem,a kojeg su Bosnjaci izabrali direktno na funkciju koju sada obavlja a na nasoj izbornoj jedinici su to Srbi ucinili indirektno-direktno sa Pasalickom.Evo reko da malo razjasnim to brkanje loncica,valjda cemo sa razlicitim stazama doci do istog zakljucka i jos da ti se zahvalim na priljepljivanju etikete "da sam protiv vas koji ste vani",jer takvu jednu ne posjedujem u mojoj kolekciji etiketa,a kolekcija mi je pozamasna.
Molio bih te takodje da mi navedes primjere dijasporine borbe za nasu nam domovinu i da konkretno kazes koji su to izuzetci kod nasih politicara,koji nisu kriminalni, pa jos tome dodaj arsine na osnovu kojih si dosao do zakljucka da nisu takvi,i na kraju mi molim te prezentuj mjerila po kojima si zakljucio da su
politicari korumpirani i kriminalni.
Sta sam htjeo da kazem,da je lahko sa sigurnoga propagirati borbu za ovo ili ono,kad znas da su ti djeca daleko od diskrimnacije najgore vrste,kad znas da ti hanuma nece dozivjeti sikaniranje zato sto se zove kako se zove.Puno je lakse biti za 100% BiH iz Sarajeva ili iz NJemacke,treba to biti u Kozarcu i Prijedoru,
zar Mursel nije dokazao da je to moguce,pitanje je samo koliko bombi jos imaju u zalihama.Nisam neki strateg u borbi za nasu nam domovinu ali evo predlazem da dijaspora krene Murselovim stopama jer to je
jedan od vidova borbe za 100% BiH .Sa postavljanjem pojedinih kandidata na izborne liste koji su sa boravkom u evropi i koji su boga molili da ne budu izabrani ili sa slanjem svoje djece van granica nase domovine meni kao biracu je poslata jasna i nedvosmislena poruka,valjda je ne trebam poslije ovoga objavljivati.Zar nije vrijeme da budemo samokriticni i da na taj nacin korigujemo svoj rad ili ti nerad,taktika napadanja drugoga za vlastiti neuspjeh ne pije vode.
Moralno bi bilo i eticno iznad svega da samoproklamovani zastitinici svebosanskoga za pocetak budu uz raju za koju se tako nesebicno bore.

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » čet pro 18, 2008 2:18 am

"bosanskohercegovačko iseljeništvo u zemlju šalje gotovo dvije milijarde američkih dolara godišnje što čini oko 20 posto ukupnog bruto društvenog proizvoda u BiH."

cercek, jel bi ovo moglo da prodje kao jedan vid borbe za Bosnu ili ne?

cinjenice su da 40% stanovnistva zivi van Bosne, da je 30% viskoobrazovanih ljudi van Bosne...dokle cemo se raspravljati ko ima a ko nema pravo da nesto kaze. zar ne bi bilo pametnije raditi na tome da se sto vise ljudi ukljuci u politiku i generalno i u druge oblasti umjesto sto stalno idemo u krug: ko je gdje i sta je do sada radio....
cercek, ti ne volis etitkete a tako olako pripisujes neke stvari drugim ljudima. Ako je neko sposban i pokaze zelju da nesto uradi za Bosnu, zasto odmah sumnje i licemjerje? Na osnovu cega ti znas da su neki ljudi molili Boga da ne budu izabrani?

cercek
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la cercek » čet pro 18, 2008 2:08 pm

[quote="nn"]"bosanskohercegovačko iseljeništvo u zemlju šalje gotovo dvije milijarde američkih dolara godišnje što čini oko 20 posto ukupnog bruto društvenog proizvoda u BiH."

cercek, jel bi ovo moglo da prodje kao jedan vid borbe za Bosnu ili ne?

kako da ne bi, samo sam uvjeren i cak smijem i tvrditi da 99% tih sredstava ide za vlastitte potrebe,sto opet dokazuju veleljepna zdanja po Kozarcu i Prijedoru,i kao sto vjerovatno znas iz vlastitog iskustva dijaspora trazi samo kvalitet prilikom gradnje,sto znaci opet da se kvalitet uvozi,jer bosanskohercegovacki proizvodi ne zadovoljavju visoke kriterije nase dijaspore, pa je spoljnotrgovinski deficit nase nam domovine oko 10-tak milijardi maraka,ako si malo upucen(a) u ekonomiju vjerovatno znas sta to znaci za jednu drzavu.Izgleda da ovakav vid borbe nase dijaspore za nasu domovinu ima puno vise egoisticnih elemenata nego sto si ti sprem(n)an da prihvatis,pa eto bujrum prilikom sljedeceg javljanja iznesi mi neki drugi oblik "borbe"da o njemu raspravljamo,ima ih ,znam da ih ima ali nije moje da ih navodim,ja sam izgleda dobio zadatak da demistifikujem dijasporinu borbu za nasu nam domovinu.
Sljedece na sto sam ti duzan odgovor je tvoja tvrdnja da sam na neki nacin nekoga htjeo da uskratim za njegovo pravo da se na neki nacin ukljuci u politicki ili ti ini zivot nase nam domovine ili nase opstine je krajnje neargumentovana,naprotiv sav bih bio sretan kad bi bilo vise Behzada koji su se vratili i uzeli mjesto u politickom zivotu nase opstine,moram naglasiti da ovim ne favorizujem nijednu politicku opciju,i kad bi takvi licnim primjerom pokazali dijaspori kako se brani nasa nam domovina.
Uostalom da su biraci to prihvatili kao cin patriotizma glasali bi za te i takve koji misle da iz inostranstva mogu bolje zastupati interese naseg naroda,zasto se onda cuditi kad Paslicka uzme najveci broj biraca od Bosnjaka.Ako je pisati o tome licemjerje u koju kategoriju spada stavljanje sebe na izbornu listu a biti u inostranstvu,vjerovatno ces ti to objasniti kao vid borbe za nasu nam domovinu,treba li ja da ti dam odgovor,ako ne mozes da pronadjes adekvatne rijeci javi se.

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » pet pro 19, 2008 9:26 pm

cercek,

ja nisam po struci ekonomista i nisam dovoljno upucena u ekonomiju. Podatak da 20% prihoda dolazi iz dijaspore sam procitala na http://www.dijasporabih.gov.ba/Binder1.pdf. Da li ti mozes da navedes neki ozbiljniji clanak, ekonomistu....koji tvrdi da je spoljnotrgovinski deficit Bosne (10 milijardi) rezultat toga sto dijaspora kupuje iskljucivo kvalitetnu robu, iz drugih zemalja?

Da li je licemjerno da se neko iz inostranstva stavi sebe na izbornu listu? da li neko iz inostranstva moze da zastupa interese naroda?

Ucestvovao su u diskusijama prije izbora. Zasto tad nisi postavio pitanje kandidatima iz inostranstva sta planiraju da rade ako bude izabrani i na koji nacin to planiraju da odrade? Imao si prilike da postavljas pitanja, da pises komentare ...meni je daleko postenije pitati pitanja prije izbora, pa makar ona bila i neugodna, nego napadati ljude poslije izbora i pricati stvari poput ove da je neko molio Boga da ne bude izabran.

nac
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nac » sri pro 24, 2008 12:15 am

Nisam nija ekonomista, ali netreba biti naucnik da se sabere da je dva i dva 5,
zivim u Holandiji zemlji cvjeca, piva i sira (izvoznog).

U holandiji kupim sir za sendvice, neku lijevu marku, sir ko sir a u pola cijene. U Bosni samo najbolji (Edamer) holandski je na picama, eventualno Goudse drugi po cijeni (skupoci), a to nista ne govori za kvalitet, svi proizvodjaci su pod isto cizmom inspekcije.

Na meni su hlace od 60 maraka, kupujem samo sto valja, jeli, necu one od 15 maraka.
U Bosni sve marka do marke, za kafu zicam ali leviske od 120 maraka na guzici ili po mogucnosti nakon mukotrpne sezone na gradjevini G-Star.

Gdje god da udjes toci se Amstel ili Heineken ako je bas dobar kafic, ono napucan Njemacko jos skuplje nego dva najskuplja proizvodjaca piva iz Holandije.
u Holandiji se toci Brand pivo, vlasnistvo Heinekena kvalitet isti ali u po cijene (mnogi holandjani bi se zakleli da je bolje jer je jedino pivo koje se izvorskom vodom pravi u Holandiji).

U Holandiji 60% ljudi mota duhan, na kilu se kupuje pa jeftiije nego filter cigarete, a papir ne kosta nista, u Bosni Marlboro ili neku po mogucnost Hrvatsku marku dva i po puta skuplje se pusi da te nebude sramota znas svijeta.

Buraz defecit je prouzrokovan od domacih koji kupuju od Coca cole do Armania samo da svijet znas vidi , koje zapada vidio i odma kupujuci najboje popusio, prvo se naucio stediti da pod mostom nebi zavrsio.

2 miljarde iz inostranstva se trose na gradjevini sada i zaposljavaju radnike, radnici kupuju iz inostranstva.
Dijaspori je najdrazi cistokrvni Bosanski cevap.

tarik2
Početnik
Početnik

nac, nac...

PostPostao/la tarik2 » sri pro 24, 2008 2:56 pm

E moj nac....
Danas mi je doslo da iz ormara poizbacujem svu markiranu robu, te da odem u najblizi Caritas ili Merhamet , te da uzmem nesto rabljene garderobe, patike kod Kineza, pa kad se tako lijepo opremim onda fino skoknem do kioska i kupim jednu "moravu" bez filtera, odem u neki kozaracki kafic narucim fino casu kiseljaka, il po mogucnosti casu obicne vode ( iako nije pitka) zovnem Svabu da to fino dokumentuje i mirna Bosna.
Ali nece ici dragi nac...
Ti si zaboravio sta znaci ceifli insan pa da te malo podsjetim:
Sta je takozvani ceif. Ceif je nesto posebno, sto osim nasih Bosanaca (vi u dijaspori ste to izgleda vec zaboravili) valjda nijedan narod na svijetu ne poznaje. I kao sto Francuzi imaju svoj esprit, tako mi imamo svoj ceif. Ali kolike li razlike izmenu ceifa i esprita?! I dok se pod espritom podrazumijeva nesto spretno, poletno, ceif znaci da se covjek smirio, da se je smirilo ne same tijelo, nego i duh njegov. Ceif je »kada se uzneses u neko bezbrizno carstvo, ne znajuci za cas ni da dises, ni da kahvu pijes ili grizes cigar duhana.«

Elem nesto slicna onoj talijanskoj: »Dolce far niente«. Ceif opet u sirem smislu jest ono sto bismo mi rekli: »hoce mi se« ili »drago mi je«. Ako covjek nesto ucini, pa ga ko upita zasto je to ucinio, odgovorice mu: »Tako mi je bilo po ceifu.« Isto tako upitas li ga zasto nesto nije ucinio, reci ce ti: »Nije mi bilo po ceifu« ”” pa mirna Bosna.

Kada idu putem, gledaju uvijek preda se, ne zastaju i ne ogledavaju se. Oni su i u kaficu i na sijelima vrlo mirni, i gdje se sastaju nema buke ni vike, svi se tiho i ozbiljno razgovaraju, pa kako su se mirno sastali, onako se mirno i rastaju.

Zato ako prepoznas koga vakog kad dodjes u Kozarac i ako bude od tebe zico kahvu nemoj mu je niposto platiti, nek zalozi svole leviske ili G-Starke.
Malo je i bezobrazno s nase strane da mi idemo iz Kozarca po garderobu i obucu u Zagreb ( Zadnje moje hlace i Martensice su iz Zagreba) dok ti jadan moras ekonomisati i patiti se sa tamo nekim sirom cudne kvalitete i odjevati se na buvljaku u Prijedoru, koji mi bez imalo srama prodjemo na putu do Zagreba.
I zaista sram nas bilo sto mi radi svoga ceifa kupujemo kvalitetne proizvode, a ne tamo neke proizvode koji po tebi nisu primjereni nama koji mukotrpno radimo na bosanskim baustelama.
Sto se tice duhana, nemoj se brinuti bar se u Bosni mozes jeftino napusiti do mile volje, jer su cigare buzasto.
Ako ti se nista od ovog ne svidi napusti Holandiju i bujrum u Kozarac da se zajedno patimo....
Nemoj sta uhatoriti....

melkic_ad
Početnik
Početnik

PostPostao/la melkic_ad » sri pro 24, 2008 6:48 pm

Tarik2

Svaka ti čast, u potpunosti se slažem s tobom.
Već sam se bio uzbrino poslije nacovog komentara šta ću sa svojim "ARMANI" odijelom koje sam pripremio za novu 2009.
Da ti ne pričam za pršut i kavijar, još ako tome dodam hanuminu Prada haljinu, ne gine nam spavanje pod mostom poslije nove godine, al nek se vidi raskoš, a mi bauštelci dok Saleš otvoriti novu bauštelu, svi ko jedan juriš u nove radne pobjede za nove leviske i malboro.
Žao mi je mog prijatelja naca što mora u Holandiji kupovati taj jeftini sir pa ga pozivam da kad dođe u Čaršiju slobodno kod Huse u mesnici uzme na moj račun 5.kg najskupljeg sira ja ću platiti od svoje bauštelske plate.

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sri pro 24, 2008 11:32 pm

ja ne mislim da je dijaspora egoisticna kao sto cercek tvrdi. Ne mislim da su neki vise a neki manje egoisticni, mislim da je razlika jedino u uslovima/sredini u kojoj zivimo.
Ljudi na zapadu (dijaspora) se privikavaju na uslove i nacin zivota u tim zemljama a narod u bosni zivi na isti nacin kao sto smo svi prije rata zivjeli.
Drugim rijecima, tarik da si ti kojim slucajem u nekoj zapadnoj zemlji i ti bi se vjerovatno ponasao kao vecina koji tamo zive a da smo mi u bosni, vjerovatno bi malo vise ceifili i gledali sta kupujemo, nego sto to sad radimo.

tema je Azra Pasalic i politika. koliko vidim iz jednog komentara donijet je plan budjeta za 2009. Ne vidim ni na jednoj lokalnoj stranici inofrmacije o ovome, nema ih cak ni na stranici SDP-a. Da li neko ima vise informacija o novom budjetu? Na osnovu cega ljudi da znaju za koga drugi put da glasaju i zasto, ako se o ovakvim stvarima ne pise i ne diskutuje?

Adis
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la Adis » čet pro 25, 2008 11:49 pm

:lol: :lol: :lol:...dobro sam ja rekao lud zbunjen normalan...selam od Izeta Fazlinovica :lol:

nac
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nac » pet pro 26, 2008 5:55 pm

Tarik2

Žao mi je mog prijatelja naca što mora u Holandiji kupovati taj jeftini sir pa ga pozivam da kad dođe u Čaršiju slobodno kod Huse u mesnici uzme na moj račun 5.kg najskupljeg sira ja ću platiti od svoje bauštelske plate.
buraz radilo se o tome ko nabija deficit dijaspora ili domaci. bice da su svi, ali komentar gospodina cerceka da dijaspora kupujuci material za gradnju kuca iz inostranstva nabija 10 miljardi deficit nije na mjestu kad se uzme u obzir ostalo, ali ne javljam se zato nego ova ponuda super pa de majke ti sredi to sa Hasom da svratim po to sutra ujutro.

tarik2
Početnik
Početnik

Re:

PostPostao/la tarik2 » pet pro 26, 2008 8:12 pm

Ne mogoh a da sa svima vama ne podijelim ovu privatnu poruku koju sam dobio kao reakciju na onu moju zaj.... na nacov tekst. Sad mi zaista zao raje iz dijaspore.
Poruku prenosim u cijelosti:
"Od: asimakenjar
Za: tarik2
Napisano: Petak Dec 26, 2008 1:43 am
Naslov: komentar Citiraj poruku
Citam ove komentare sve u nadi da ce mi biti malo lakse kada procitam (cujem) glas nasih Kozarcana
ali se svaki put razocaram koliko se mi medjusobno nerazumijemo.

Ovaj me je komentar posebno dirnuo , prijatelju ne poznajem te ali po tvojim rijecima misljenja sam
da si ti u velikoj zabludi a nije ti ni zamjeriti jer vidim da ti nisi a i nebi u svom zivotu nikuda dallje od Kozarca otisao da nije bilo rata i Karadjica.

Sa ovom reakciom zelim stati na stranu covijeka iz Holandije koji ti je pricao o siru . On je samo bio iskren a nije ti ni sve rekao na , primjer - ujuro se ceka da svi ukucani obave nuzdu pa onaj zadnji pusta vodu , tako da se ustedi da bi ti kod Salesa mogao da one pare usparane na sranju dobijes . I cejfi sa njima hallal ti bilo ja sam nekada kao i ti mislio da je na zapadu svak bogat ali sada
vidim da je to bio dio Zapadnjacko /Americke propagande.
Pogledaj profil korisnika "

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » pet pro 26, 2008 8:31 pm

Kako mi brzo pretjeramo...
Privatne poruke se ne bi zvale privatne ako bi poenta bila da ih se javno objavljuje.

Mene s foruma nece otjerati ni malidiv ni Svabino brisanje postova, ali me mrzi pisati kad vidim na kojem se nivou 'diskusije' vode, koliko malo (tj. nikako) jedni druge postujemo i koliko je bitno 'dobiti' tu jednu verbalnu bitku umjesto reci sto imas bez udaraca ispod pojasa.

Boks je sport u kojem cesto jedan od ucesnika na podu zavrsi, a ipak ima svoja pravila. Pravila foruma ne znace da ne mozes reci sta mislis, ali nisu tu bez razloga.

Selam Kozarac
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

melkic_ad
Početnik
Početnik

odgovor

PostPostao/la melkic_ad » pet pro 26, 2008 8:32 pm

buraz radilo se o tome ko nabija deficit dijaspora ili domaci. bice da su svi, ali komentar gospodina cerceka da dijaspora kupujuci material za gradnju kuca iz inostranstva nabija 10 miljardi deficit nije na mjestu kad se uzme u obzir ostalo, ali ne javljam se zato nego ova ponuda super pa de majke ti sredi to sa Hasom da svratim po to sutra ujutro.
Nac, to je bila samo šala mala, ovdje se i onako nezna ko kome uopšte nabija dijaspora nama ili mi vama ( naravno mislim na deficit) jer i mi kupujemo brate samo uvozno, od auta pa nadalje.
Å to se tiče sira nema problema, ali moraš i ti mene onda sutra odvesti u " Tom Tailor" u Prijedor i kupiti mi jedne hlače, cijena bagatela 186 km i to s popustom 30%,da i ja utegnem donji dio leđa i malo se foliram po Kozarcu
Javi jel važi?

iznogud
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la iznogud » sub pro 27, 2008 1:04 am

Ako insan nije zadovoljan sa onim sto ima (ili nema) onda je djaba gdje zivis i sta imas. Neces se sigurno usreciti ni dobrim sirom ni dobrom garderobom koliko ces se (dusevno) ''najesti'' nakon samo jednog razgovora i novog poznastva sa bilo kim iz Kozarca. Zato Nac, Tarik , Melkic, nadjite se u Carsiji...vidjecete da se odnekud znate...vidjecete da nema potrebe da se dijelimo po farmericama, debljini novcanika i autu koje vozimo.Ni holandski sir ni kozaracki cevapi nemaju ukusa ako se ne podijele sa svojom rajom.
Da Bog da crk'o rock-n- roll kad ga svako svira.

nac
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nac » ned pro 28, 2008 7:52 pm

sve ce to narod pozlatiti Hase. :wink: :lol:

Moram javiti zeni da nepusta vodu dan dva pa ce i sira biti.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 19 gostiju.