Znam ja njih...

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

Znam ja njih...

PostPostao/la malidiv » pet pro 01, 2006 10:38 pm

Kako prenosi ''Kozarski vjesnik'' na okruglom stolu o povratku i konstitutivnosti naroda koji je odrzan u Prijedoru Bosnjake je predstavljala nasa predsjednica SO Azra Pasalic.
Doktorica Pasalic je konstatovala da povratnici, ako se sada uopste moze govoriti o toj kategoriji, dijele sudbinu svih ostalih sugradjana.
''U svim planovima i programima koje smo izlozili vidljivo je da podjela nema i da je aktuelnoj vlasti bitno da se odrzi postojeca, veoma povoljna bezbjednosna situacija'' ”“ rekla je dr Azra Pasalic i ocijenila da je to pozitivna poruka svijetu i potencijalnim investitorima za ulaganje u Prijedor.
Dakle, ovako nas u javnosti predstavlja nas prvi predstavnik u zakonodavnoj vlasti Prijedora. Bosnjaci, po doktorici Pasalic, dijele sudbinu ostalih sugradjana iako se broj zaposlenih Bosnjaka u javnim i prijeratnim javnim preduzecima u Prijedoru moze izbrojati na prste a Srba ima zaposlenih na hiljade. Bosnjacima nema bujruma ni u rudniku, ni u posti, ni u elektru iako su odatle nelegalno istjerani '92. a ta preduzeća i sada rade. Podjela, kako kaže doktorica, nema medju Bosnjacima i Srbima iako su ove godine kilometre asfalta dobijala srpska sela a bosnjacka tek par stotina metara. A kredit za taj asfalt ce vracati svi Prijedorcani, i Srbi i Bosnjaci. Srpska boracka udruzenja dobijaju iz budzeta vise od pola miliona maraka a kada je udruzenje ''Izvor'' ove godine preko nasih bosnjackih odbornika zatrazilo finansiranje iz budzeta nisu dobili niti marke. Opstina Prijedor finansira podizanje spomenika poginulim srpskim borcima a ne dozvoljava da Bosnjaci svojim civilnim zrtvama podizu obiljezja vlastitim sredstvima itd. itd.
Tako su Bosnjaci ravnopravni u Prijedoru draga nasa predsjednice doktorice Pasalic. To sto vi primate pausal u skupstini i radite u prijedorskom zdravstvu i sto je vas muz Huse dobio bosnjacko mjesto u Centru za socijalni rad, nije dokaz ravnopravnosti Bosnjaka u Prijedoru vec klasican primjer kupovine bosnjackih predstavnika u vlasti, koji onda na javnim skupovima trabunjaju o povoljnoj situaciji i pozivaju investitore da ulazu u srpsku privredu.
Nije ovo prvi ispad prve bosnjacke dame u vlasti Prijedora, ona je nicim izazvana spremna da cesto hvali na sav glas prijedorsku policiju i to cini u isto vrijeme kada se pripadnici te policije privode kao osumnjiceni za ratne zlocine.
Ipak, najveca tragedija je da je njena Stranka za BiH i na ovogodisnjim izborima dobila najvecu podrsku prijedorskih Bosnjaka a nema razloga da ne vjerujemo da ce i na narednim opstinskim izborima dr Azra Pasalic ponovo dobiti priliku da predsjedava Skupstinom opstine Prijedor.
Znam ja nas”¦ a i njih.
Edin Ramulic
Zadnja izmjena: malidiv, dana/u pet pro 01, 2006 11:36 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Secko_K
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Secko_K » pet pro 01, 2006 11:26 pm

Dobar si Edine svaka ti cast i upravu si nasa sela su dobila asvalte kad su gradzani morali platiti 60% iz svojih siromasnih dzepova a oni se sad bucaju kakosu asvaltirali puteve po mnogim mjestima zato su najvise osjetili gradzani koji su u dijaspori selam Sefik Kilic
K1l2cS3f1k

suadd
Početnik
Početnik

PostPostao/la suadd » sub pro 02, 2006 12:04 am

Eh,ponekad ne pomaze ni 100%-no ucesce a primjer je ulicna rasvjeta u Trnopolju. mjestani su sami kupili i postavili betonske bandere od zelj. stanice do Karajica,kupili kablove i lampe ali Elektro nije (a pitanje je i hoce li) ucinlo nista iako je to njihova obaveza.Ucjenjuju li ucjenjuju.
Ali zato imamo spomenik "srpskim herojima" a eto i predsjednica kaze da nam je dobro.
Pa kako da insana ne zaboli glava od tolikog dobra?

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » sub pro 02, 2006 12:07 am

E sad, kad bi se malo bolje udruzili i organizovali, mozda bi se neke stolice malo i poljulale. Kad bi ljudi koji bi htjeli i smjeli reci ono sto treba da kazu na ovakvim skupovima usli u jednu (a ne 3) bosnjacku stranku, mozda bi i imali glas (jedan, dva ili vise) koji bismo danas na forumu hvalili umjesto crnili. Covjeka koji bi dobio povjerenje ono malo Bosnjaka sto se vratilo i jos manje onih sto glasaju izvana.

Ovako imamo figure koji nose veliki plast poznat pod imenom SzaBiH (a moze sutra biti i SDA i SDP ili nesto cetvrto), a posto nas narod ne zna face, ne dolazi na sastanke, slabo cita novine (pogotovo ne Kozarski) nego se osjeca duznim da bar glasa, onda glasa za stranku a ne za ljude. 'Glas za svoga' ...

Vracam se na isto i to na ono sto je vec spalo sa 5. mjesta na forumu a kod mnogih ne pije vode, ali me ova prica opet podsjeti na to da imamo ljude koje nosi ime stranke, umjesto da imamo ljude koji nose stranku... kako god se ona zvala. Selam Kozarac.Ba
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

AdsBot [Google]

PostPostao/la AdsBot [Google] » sub pro 02, 2006 1:15 am

E pa edine , naslov ti je pravi , svaka ti cast i sobzirom da je tako kako covjek da da glas nekome kad i sam vidis kako nas zastupaju ovi sad koje smo izabrali , a jos vece zlo je sto ni nemas koga izabrati , ljudi su postali roba koja ima svoju cijenu i mnoge se moze kupiti . Mozda bi na ovaj komentar dodao samo to , Sirotinjo i bogu si teska .

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned pro 03, 2006 5:18 pm

Ne mogu vjerovati da ste ovoliko nezainteresovani kako vas vasi politicki predstavnici zastupaju u javnosti.
Ovo nije bio bas bezazlen okugli sto - organizovale su ga uticajne organizacije: Srpsko gradjansko vijece iz Sarajeva (moderator je bio profesor Mirko Pejanovic), Vijece kongresa bosnjackih intelektualaca, Hrvatsko narodno vijece i Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99.
Predsjednica SO Prijedora, doktorica Pasalic u javnosti tvrdi da je Bosnjacima u Prijedoru dobro i da dijele sudbinu svih gradjana.
Ako je Bosnjacima u Prijedoru dobro mogu li onda ocekivati i traziti pomoc iz Sarajeva i od medjunarodne zajednice? Ne mogu, pomoc ce ici onim Bosnjacima koji o svom polozaju u Republici Srpskoj znaju istinito govoriti i koji nisu potkupljeni.
U svakom slucaju jasno mi je kada pogledam rezultate glasanja po mjesnim zajednicama zasto ne komentarisete ovdje. Ipak je doktorica Pasalic iz Stranke za BiH kojoj ste upravo vi dali povjerenje.
I zasto da njen i nas predsjednik Haris uopste ukida Republiku Srpsku kada je Bosnjacima u Prijedoru u toj Republici veoma dobro i djele sudbinu svih gradjana.

E.R.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » ned pro 03, 2006 5:41 pm

Slazem se da ih dosta ne reaguje na ovom forumu i da vjerovatno mnoge ne zanima ono sto pise, pa i ne citaju. Medjutim, ne moze se iz toga izvesti zakljucak da sviju ne zanima i da su svi nezainteresovani. Interes pocinje znanjem, a to znanje o desavanjima u Prijedoru se tek polako prosljedjuje preko ove stranice, clancima i diskusijama na forumu.

Zato, iako razumijem frustracije, Edine ne prozivaj narodne mase jer se onda osjecaju prozvani i oni koji ne bi trebali ali su ostali u masi, pa im ne preostaje nista drugo.

Nego sta se konkretno moze uraditi po ovom pitanju. Hocemo anketu na Kozarac.Ba: "da li ste zadovoljni polozajem Bosnjaka u opstini Prijedor?"

Hocemo pisati protestne e-maile doktorici Pasalic?
"Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjana u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit ce i poslije vas!" - Husein beg Gradascevic

"Ovako nesto je trebalo dozivjeti ali je jos bolje ovako nesto prezivjeti!"-dr. Eso Sadikovic, logor Omarska

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned pro 03, 2006 6:09 pm

Cetvoro ljudi, ukljucujuci i tebe Satko je reagovalo, i nema potrebe da se i vi smatrate prozvanim.
Anketom ne bi mnogo postigli jer je odziv i u anketama mrsav. Mozda bi mogli pobrojati ovdje sta je sve Bosnjacima u Prijedoru dozvoljeno a sta uskraceno, pa da onda na osnovu toga dodjemo do zakljucka ima li diskriminacije ili nema. Mislim da sam u samom tekstu dao nekoliko veoma ilustrativnih primjera o odnosu zvanicnog Prijedora naspram Srba i Bosnjaka, ali posto je vecina ovdje pokazala (200 citanja cetiri negodovanja) da se slazu sa predstavljanjem od strane gospodje Pasalic onda i ja odustajem od daljnjeg komentarisanja na ovu temu. Zasto da se ja zamjeram bosnjackoj vlasti u Prijedoru kada ne mogu nista promijeniti a mogu itekako pogorsati svoj licni polozaj.
Na koji e-mail da joj saljes postu? Neki nasi politicari su jos u devetnaestom vijeku, u vijeku nacionalnih budjenja i zanosa. Koga uopste ona mora fermati dok ima podrsku vecine srpskih odbornika u SO, a ima.
E.R.

hutko
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la hutko » ned pro 03, 2006 7:06 pm

Gosp.Pasalic je iznijela na TV-Hayat,da nema nikakvih informacija o donaciji iz Lihtenstajna za Bolnicu u Kozarcu.

Ta izjava je netacna jer mi imamo kopiju pisma koje je upuceno na njenu adresu i na adresu nacelnika grada Prijedora. Pismo je upuceno cak u septembru ,a izjavu je dala u novembru .

Slazem se sa Ramulicem da tu nisu cisti poslovi.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » ned pro 03, 2006 7:12 pm

Ja se ovog puta i nisam osjetio prozvanim, ali ne radi se o meni nego o onima koji se i ne slazu sa ponasanjem predsjednice SO, ali to nisu javno rekli. Njih trpas u isti kos samo zato sto ne pisu nista iz njima poznatih razloga.

Nije u redu da se iz nereagovanja ljudi zakljucuje da se s necim slazu ili ne. George Bush je izjavio nakon 11.9. koji nije uz nas (u ratu protiv 'terorizma', sta god to znacilo), on je protiv nas, ne ostavljajuci nikakav drugi izbor. Istina je cesto siva, mada se cini crna ili bijela.

Da bi znao sta ljudi misle, otvori temu na forumu: "Da li se u Prijedoru osjecate kod kuce i ravnopravno?" Iznesi sve sto znas o diskriminaciji Bosnjaka i Hrvata pa ces vidjeti reakcije.

Napisi otvoreno pismo protesta zbog ovih izjava, iznesi dokaze da su potpuno netacne (kao sto si ovdje) i zatrazi na ovoj stranici podrsku i imena svih koji se slazu da budu supotpisnici. Ja cu biti prvi (ako bude pisano objektivno i bez licnih napada) koji ce ga potpisati, a siguran sam da ces imati vise od 4 reakcije.

Selam Kozarac

kapo
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la kapo » ned pro 03, 2006 7:29 pm

Ja se takoder ne osjecam prozvanom niti imam potrebu za prozivanjem. Potpuno se slazem sa Satkom kad kaze da ljudi nisu dovoljno informisani o zbivanjima na Prijedorskoj opstini. Ja sam ovog puta glasala i opet cu glasati kad budu izbori. Voljela bih samo da ima malo vise izbora!!!! Bilo bi naravno fantasticno imati neku nasu Kozaracu stranku, u tom slucaju se nebi morali dvoumiti niti previse razmisljati.

Elka
"Ništa značajno se ne može učiniti javno. Javno se laže, javno se govore velike riječi, javno se pokazuje spoljni izgled, javno se vrši nasilje. Važne stvari, dobre ili
rđave, čine se tajno, one se pripremaju dok mi slabašni spavamo...

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned pro 03, 2006 7:39 pm

U trenutku kada nam doktorica Pasalic cementira rezultate genocida u Prijedoru najmanje sto nam treba je neopredijeljenost. Zajebi Satko advokaturu i odbranu onih koji se mozda ne slazu ali ne reaguju. Ako vi ne primjecujete uzbunu u ovom mom komentaru o doktorici Pasalic onda je situacija zaista beznadezna. Ovakvo njeno javno nastupanje u ime Bosnjaka je bacanje lopata zemlje na jos nepronadjene masovne grobnice, ovo je ravno polaganju cvijeca pred spomenik srpskim poginulim borcima u Trnopolju, ovo je ravno izdaji koju je njen prethodnik Izet Kdic pocinio, takodjer u Skupstini. I nisu njih dvoje izuzeci oni su pravilo, a izuzeci su ljudi poput Arcija. Sead Jakupovic je u aprilu 1999. godine u ime Bosnjaka za skupstinskom govornicom (na sjednici prisustvovao i zamjenik Visokog predstavnika za BiH Hans Sumaher) zatrazio da se Prijedor skine sa crne liste americkog kongresa na koju je stavljen zbog pocinjenih ratnih zlocina.
I tada sam jedini ja od svih prijedorskih Bosnjaka javno reagovao (magazin Novo ogledalo). Ja sam dosljedan i smatram da mi nemamo drugog izbora. Ili crno ili bijelo. Sivilo nam podmecu oni koji su ratne zlocine pocinili, silom preuzeli vlast, opljackali i protjerali nesrpsko stanovnistvo. Njima odgovara sivilo u kojem niko nije kriv i u kojem smo svi opet ravnopravni nakon svega sto su nam uradili (i rade). Ti uzivaj u svom sivilu, moj svijet je crn ili bijel, nakon rata kontrast mi se krajnje izostrio.
Edin, nista licno Satko, ovo se najmanje odnosi na tebe
Zadnja izmjena: malidiv, dana/u ned pro 03, 2006 8:07 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » ned pro 03, 2006 8:01 pm

S mnogo stvari se slazem sa Edinom.Ponekad nas prozove sve od reda ako ne reagujemo na njegovu temu pa cu reci svoje misljenje. Kao prvo on nas proziva sto smo ne zainteresovani zbog izjava presednice Pasalic.Mi najmanje u dijaspori znamo sta i zasto se zauzimaju nasi prestavnici u skupstinskim klupama (cast Arciju koji nas ponekad u zadnje vrijeme obavjesti, i to samo u vezi onih tema koje misli da nas interesuju i koje se vezu za Kozarac)niti mozemo to procitati negdje.Ja cesto pokusavam otvoriti Kozarski ali samo dobijem naslove i nista vise pa stoga ne mogu ni komentarisati .Ovdje je bilo tema pred izbore i niko nije ni rijeci progovorio o Azri i njenim igrama u skupstini.Da si ti tad progovorio ko je i sta je mislim da Stranka za BiH bi puno manje dobila glasova, stoga cini mi se ponekad kasno palis i onda kao mi smone zainteresovani. Ja cijenim tvoj rad ali ponekad bez potrebe nas obasipas drvljem i kamenjem samo sto nismo reagovali. Stoga otvori temu na koji nacin da ti pomognemo da Azru i takve kao sto je ona da im damo do znanja ako smo ih izabrali nismo im dozvolili da iznose neistine o zivotu bosnjaka u Prijedoru i okolini.Ipak jos jednom tebi hvala sto nas obavjestavas stase desava u toj nasoj opstini i kakve sve to ljude imamo. Uh baci se u politiku........... selam :oops:
Naljepse je tamo gdje se covjek rodio.

Satko
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Satko » ned pro 03, 2006 9:09 pm

Pripazi malo na rjecnik, Edine.

Prvo, vulgarnost mi bas ne sjeda ni cuti, a kamoli procitati. A drugo jos bitnije, ovo poredjenje mi se bas nikako ne svidja:

"Sivilo nam podmecu oni koji su ratne zlocine pocinili, silom preuzeli vlast, opljackali i protjerali nesrpsko stanovnistvo. Njima odgovara sivilo u kojem niko nije kriv i u kojem smo svi opet ravnopravni nakon svega sto su nam uradili (i rade). Ti uzivaj u svom sivilu, moj svijet je crn ili bijel, nakon rata kontrast mi se krajnje izostrio. "

Ne sjeda bi da se moj argument tebi da nesto sto nije bijelo ne mora odmah biti crno, vec moze i sivo, na ovakav nacin dovede u vezu sa pociniocima ratnih zlocina, pljackasa, itd.

Ja sam onim samo htio reci tebi i nikom drugom da ne napadas odmah narod koji cita a ne pise, jer iz toga se ne moze izvuci zakljucak koji ti izvlacis. Po tebi ako neko suti slaze se s ovim ili onim.

Pa mogao si po istom principu zakljuciti da se svi s tobom slazu jer ti se niko nije suprotstavio. Svi eto sute, pa se valjda slazu s tobom, sto se uzbudjujes?

Tebi ako se zove na uzbunu, imas na to pravo, a imas i razlog. Ali nemoj onda ocekivati od posjetilaca ove stranice da na osnovu par redova o ponasanju jedne osobe (a sam pokazujes da nije jedina), sada uz tebe staju na virtualne barikade i ovdje se takmice ko ce doticnu bolje napasti i vise se ograditi od njenih izjava.

Ako ti je vec do uzbune, vec sam ti rekao uradi nesto konkretno i prvi cu biti uz tebe. Napisi otvoreno pismo, i tako imas viska slova, pa ga stavi ovdje i pitaj ko se slaze. Daj ga za Oslobodjenje i Avaz i gospodji Pasalic, a poslije dizi uzbunu ako bude premalo onih kojima njene rijeci ne smetaju.

Selam Kozarac

ps. Meni je pravo (advokatura je nesto drugo) u krvi i posao, a svoj narod znam i volim pa neka te ubuduce ne cudi sto ponekad branim one sto sute. A nisam branio ni Azru Pasalic ni njene izjave, pa se ne moras toliko paliti i moje 'sivilo' porediti sa sivilom ratnih zlocinaca. Jer onda se i previse odnosi na mene... a ne najmanje.

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned pro 03, 2006 11:16 pm

Satko,
Iako po tebi imam viska slova (ni ti bas ne oskudjevas) nemam ih za ovu besmislenu raspravu sa tobom. Ignorisacu ubuduce tvoje pokusaje da od crnog prvis sivo jer i sam onda doprinosim sivilu. Taj dopis ti sastavi i licno uruci Pasalicki, ja se uzaludnim otvorenim pismima vise ne zamajavam. Ne pisem ja da nju popravim (ona je beznadezan slucaj) vec da vama kazem koga imamo za predsjednika SO pa da na narednim opstinskim izborima imate to na umu. Nju je nemoguce sada smijeniti sa te pozicije jer je u medjuvremenu obezbjedila podrsku srpske vecine u skupstini i do kraja mandata ona ce nas predstavljati po njihovoj zelji.

Nisam ja Ferid kasno upalio vec sam poranio, Pasalicka nije bila na listama na proslim opstim izborima vec bi se ona mogla pojaviti na narednim opstinskim. Ne bih se ja ni sada nesto ovdje sa njom bavio da me zbilja nije zaboljelo citajuci Kozarski kod Mursela uz kafu sta nam nasa predsjednica trabunja pred uglednim intelektualcima iz Sarajeva.

Nazalost, nemam ni ja vremena da vrsim monitoring njenog politickog djelovanja ali po onom sto dolazi do mene (dio mi prenose i njene stranacke kolege) onda smo zbilja na politickom dnu. Bojkot izbora je svakako bolje rjesenje od ovakvih predstavnika Bosnjaka u prijedorskoj vlasti.
Nemam ja nista protiv Stranke za BiH, nemam cak ni protiv jedne (osim SDS-a i srpskih radikala) ovdje govorim o pojedincima u zakonodavnoj i izvrnoj vlasti. Mene ne zanima kojoj partiji pripadaju, to je problem tih partija a ne moj. Ovdje sam pomenuo osim Pasalicke jos dva primjera (Izet Kadic iz SDA i Sead Jakupovic koji je jedno vrijeme bio u SDP-u) i ni na kraj pamet mi nije da lobiram za bilo koju stranku. Na vrijeme sam ja reagovao i kada je Kadic u pitanju (Sanske novine) i kada je Jakupovic (Novo ogledalo) i sada evo ovdje kada je Pasalicka u pitanju.

Nisu ovo ljudi novine pa da ih samo citate, ovaj medij je interaktivan i vi mozete ucestvovati u analiziranju, komentarisanju, odobravanju ili demantovanju informacija koje ovdje dobijete. Na forumima je skoro pa pravilo za sve ucesnike, da i oni daju svoje misljenje. Svi skupa vjezbamo vijuge, razmijenjujemo misli i pronalazimo najbolje. Imamo priliku da ovdje dodjemo do ideja, da svoje stavove testiramo kod drugih i da odmjerimo ostrinu svoje misli naspram tudjih.

Uh, opet visak slova, sta bih, kada su mi tastature pohabane i suplje i slova frcaju na sve strane.
E.R.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 16 gostiju.