ko je kozarcanin svih vremena?

Ovdije ide sve sto je vezano za Kozarac

Moderator/ica: Aaly

hannas
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la hannas » pon stu 20, 2006 2:43 pm

Tema je dobra i potrebna, samo mislim da bi bilo gotovo nemoguce izabrati jednog Kozarcanina ili Kozarcanku "svih vremena" a da se u isto vrijeme ne nanese nepravda drugima. Puno je bilo znamenitih ljudi koji su na neki nacin obiljezili vrijeme u kojem su zivjeli i dali svoj doprinos Kozarcu. U prethodnim komentarima ima jako puno vrlo interesantnih prijedloga mada bi se ja licno najvise slozio sa komentarom malog diva. Ja bih predlozio da se npr. bira licnost Kozarca od 92-95, dakle neko iz ratne proslosti ali prije sam da ta licnost bude obican borac. Zatim licnost poslijeratnog Kozarca, neko ko je najvise doprinijeo jacanju jedinstva naroda, razvoju i mnogo cemu drugom, a pri tome nikako ne mislim na velike gazde koji rade iskljucivo za svoj profit. Mogli bi mozda malo rasiriti ovu temu bas na taj nacin da sad izadzemo sa svojim prijedlozima na stranici, naravno uz obrazlozenje i da napravimo jednu komisiju kao sto rece mali div, samo ja nebi Svabu u komisiju posto je on po meni jedan od najjacih kandidata za poslijeratnu licnost Kozarca.
Kako bi to bilo dobro da na godinu na skupu clanova Kozarac ba proglasimo pobjednika uz dodjelu nagrade i onda nastavimo svake godine birati: Licnost godine, a zasto ne i restoran godine, trgovinu, kafic itd.itd. Mozda bi ljudi bili zainteresovani da se takmice u dobru. Zasto ne ??

satu19
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la satu19 » pon stu 20, 2006 4:48 pm

Moze li se ovo kategorisati u prije ratnu i poslije ratnu licnost?
Recimo, dopada mi se prijedlog koji je neko dao u prethodnim postovima za Fikreta Hodzica (a.r.), Vehida Gunica, Teufika Hadzica, s tim da bih dodala Ilijasa Zenkica. U poslije ratnom periodu bih samo mogla reci Ervin Blazevic,jer ovdje se zaista radi striktno sta je ko uradio za Kozarac, a kao sto Aba rece, neki pojedinci su radili licno za svoje sopstvene karijere, i korist, a ne za Kozarac. Nisam upucena, vise od onoliko koliko znam, mada podrzavam ovu ideju. Selam svima.
786

zuma
Početnik
Početnik

Re: Naj-Kozarcanin

PostPostao/la zuma » pon stu 20, 2006 8:51 pm

Ja se ne bi slozio sa Bracinim prijedlogom, osim, mozda za Fikreta, koji je otvorio bilderski klub u Kozarcu i pokusao uraditi nesto dobro na sportskom polju. Inace, svi su oni radili za svoju licnu karijeru. Druga je stvar ako cemo birati prvu licnost iz sporta, kulture itd. Pa Vehid Gunic je puno vise uradio na promovisanju Kozarca nego recimo Ferid Softic. Ako cemo vec o imenima, sta je sa Husom KLjucaninom koji je dao sagraditi Staru kulu, koja je ipak simbol Kozarca. Bejdo Karabasic je prvi doveo struju, vodu i asvalt u Brdjane, a to je p
ovuklo i ostale da urade isto.
Huse Kljucanin, rahmetli,je bio i te kako izuzetan covjek medjutim nije on sagradio kozaracku kulu nego su to ucinili Turci Osmanlije nekoliko stotina godina prije Husina rodjenja.Na ovaj ili onaj nacin ona je bila u njegovom vlasnistvu do kraja drugog svjetskog rata.

poljak
Početnik
Početnik

PostPostao/la poljak » pon stu 20, 2006 9:39 pm

JA MISLIM DA JE DUGI SIN KOVACA NAJVECI KOZARCANIN SVIH VREMENA IMA COJEK 2 METRA.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » pon stu 20, 2006 10:12 pm

Sad je tesko i nezahvalno govoriti o kozarcaninu svih vremena.O poznatim kozarcanima bi mogli pisati po vremenskim razdobljima pa tako da svako razdoblje ima licnost. U drugom svjetskom ratu Kozarac je takodje imao svoje narodne heroje samo sto su se malo spominjali ali imena od nekih i danas se nalaze na Mrakovici i partizanskom groblju, pa zato bi samo neke spomenuo a to su hodja Ahmet Melkic, KJucanin ,Hasan Husidic itd. U ovom zadnjem ratu vec ste nabrojali nase sehide a da ne spominjemo zive legende ovog zadnjeg rata a pomeni su svi koji su ucestvovali. Takodje bi mogli svrstati po raznim granama najpoznatije kozarcane kao na primj. sport a nezaobilazni su svakako Hune i Fikret,po pitanju novinarstva tu su Ferid i Vehid, takodje imamo i nase intektualce koji su bili poznati docenti na raznim fakultetima, imali smo i imamo i danas nase doktore u svijetu i Bosni a da ne govorimo nasim legendama provala alarahmetelje Anti Murgi, Musanu, aginom i drugima.Da ne pisem o kozarackim delonima. Zato je tesko izbaciti neku listu, jedino kad bi je pravili po kategorijama i vremenima. A prijedlog od hanasa nije los da se bira licnost godine sportas godine, restoran, cafic, trgovina, dvoriste sa naljepsim parkom, itd.selam :?: :?: :?: :!: :!: :!:

Hune_Kika
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la Hune_Kika » uto stu 21, 2006 11:15 am

naj kozarcanin je svaki kozarcanin koji je tom kozarcu nesto privrijedio
,doprinio toj carsiji nesto
bilo na kakav nacin .Tesko je reci ko je taj covjek ili zena je svi ljudi su isti
-Svako voli kozarac na svoj nacin .KOZARAC je sviju nas kozarcana . Svi kozarcani i kozarcanke su naj kozarcani

deni1976
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la deni1976 » uto stu 21, 2006 11:49 am

Najljepse je to sto kad se zapitamo ko je najveci Kozarcanin imamo sta i da vidimo.To znaci da mi nismo bilo tko,mi nismo obicna varos koja ima samo par dilbera u svom vidokrugu i tim se sve zatvara.Prijeratno mislim da treba da budemo ponosni na rahmetli Fikreta Hodjica ,za vrijeme rata svaki je borac a pogotovo sehid doprinijeo jako puno za ovo sadasnje vrijeme.Tako da bih bilo nezahvalno jednog cijeniti a drugog ne.Poslije rata zna se da vecina nas se nije poznavala dok nije Svabo pokrenuo stranicu.Ja mislim da on stoji u danasnje vrijeme na vrhu nase liste.

baja63
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la baja63 » uto stu 21, 2006 7:11 pm

Lijepa, zanimljiva i nadasve teska tema. Izabrati naj licnost Kozarca u poslednjih 50 godina je veoma tesko. Ima ih puno. Prijeratni Kozarcani su..Gunic, Fazlic i F.Hodjic. Ratni kandidati su..Generali..Cuskic, Foric i Mahmuljin.Ostali su..Rahmetli Hasan Didin, rahmetli Balic iz Kamicana tu je i Tito iz Softica i sigurno legenda Srednjebosanskog ratista a isire je legendarni Juka koi je od obicnog vojnika dogurao do Potpukovnika. T u su jos rahmetli Medunjanin i Dr Jusuf. Poslijeratni Kozarcani su Efendija Abaz koi je svakoga koga je znao vukao za rukav i savjetovao da se vrati u Kozarac. I poslednji od mojihkandidata je sigurno i jedan od najhrabrijih rahmetli Smajo Mandjuka koi se prvi vratio u Brdjane, Zivio tamo mjesecima sa zenom bez struje i tako za sobom povukao iostale mjestane. Slozicete se da je to hrabar cin.I na kraju pitanje Koliko ovi danasnji zivi kandidati pomazu na bilo koji nacin Kozarcu u skladu sa svoim mogucnostima...BAJA63

Mase
V.I.P
V.I.P
Kontakt:

PostPostao/la Mase » uto stu 21, 2006 7:56 pm

Ovo mozda - svih vremena - nam daje poteskocu za adekvatnu osobu predloziti. Tema je jako zanimljiva i cak sto vise dobro namjerna, glasacu i ja kad dodze vrijeme. Cudan smo narod i danas je tesko izabrati licnost dana a licnost svih vremena hm... u svakom slucaju imam neki par licnosti pa dok ostane jedna javicu se... Mase
Ono sto vam Poslanik donese, to uzmite, a ono sto vam zabrani, ostavite!

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » uto stu 21, 2006 9:22 pm

Moram malo sve da vas kritikujem. Ima raznih prijedloga, ideja... ali niko ne spomenu ni jednu zenu za kandidata. Zasto?
(ne znam koliko je pametno 'zamjeriti' se sa 20 forumasa u jednom postu ali ne mogu ni da cutim :D )

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto stu 21, 2006 9:27 pm

Kad vec pominjete oficire onda je nepravedno zaobici Seada Cirkina. Taj covjek je od Sedamnaeste Viteske brigade napravio najustrojeniju brigadu u Armiji R BiH. Nakon duznosti komandanta brigade postao je nacelnik inzinjerije u 7. korpusu i njegovi bageri i mineri su bukvalno prokrcili put za Krajinu. Koliko znam on je od svih oficira, gore pomenutih, jedini 92. u Kozarcu pokusao organizovati odbranu, ali mislim da je njegov doprinos najveci bio nakon rata. Odgovorno tvrdim da je taj covjek najzasluzniji za povratak u Kozarac, on je 96. 97. i 98. bio jedini lider Prijedorcana i imao je viziju koju smo svi slijedili. Da nije bilo njega daleko veci broj Prijedorcana i Kozarcana mjesto pod suncem bi nasli u Federaciji i dijaspori.
Dakle, ako budete nominovali ratnike povratnike za naj Kozarcanina onda cu za Seada Cirkina pripremiti pismenu preporuku - njegovu biografiju.
Bila bi nepravda da ga precutite u ovoj prici o izboru najveceg.

E.R.

Silda2_Suad
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Silda2_Suad » uto stu 21, 2006 9:30 pm

sad ce tek da postane interesantno :D
WHERE WE EVER BEEN!!

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » uto stu 21, 2006 9:38 pm

Naravno da nismo svi zaboravili zene nn, barem ja to ne mogu u udruzenju zena. Nego ne nalazim vremena da vam napisem kratke preporuke za neke Kozarcanke koje sam upoznao u ratu.
Tu su prije svega legendarna Mama - Mirzeta Foric Herceg, pa Vahida Beslagic koja je po mom licnom sudu, bila najveci ratnik medju zenama u srednjoj Bosni, pa Zlata, Vesna i brojne druge Kozarcanke koje su se borile u Sedamnaestoj. Naravno, tu je i moja dobra prijateljica Munira Fazlic, koja je i nakon rata bila sva posvecena Kozarcu u Ratnom predsjednistvu, Udruzenju Prijedorcanki ''Izvor'', Maticnom uredu opcine Prijedor, a sada je aktivna i u nasoj zajednici u Cikagu. Naravno tu su po mojoj preporuci i dvije izuzetne zene koje vode dvije veoma vazne nevladine organizacije Emsuda Mujagic i Seida Karabasic. Naravno da zasluznih zena ima daleko vise i pravedno je da ih barem ovdje pomenemo, zato ocekujem da svako napise neku lijepu rijec o nasim izuzetnim damama. Ako pak budemo vrsili izbor prve dame kozarac.ba onda ste ti nn i Sebina u najuzoj konkurenciji, i ja bih najradije urucio objema tu nagradu za nesebican doprinos ovoj stranici i Kozarcu u protekloj godini.
Pozdrav

nac
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nac » uto stu 21, 2006 10:52 pm

Za Sebinu se naravno slazem ali nikakvi nepoznati nemogu u uzi izbor, nn je jos uvijek nepoznat faktor.

menes
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la menes » uto stu 21, 2006 11:34 pm

Potpuno se slazem sa tim sta je malidiv napisao.

Natrag na “Kozarac sve o Carsiji”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.